Zielony Sopot

Czyste powietrze w Sopocie – proekologiczne dopłaty od miasta

W walce o czyste powietrze Sopot sięga po różne, czasami  niekonwencjonalne narzędzia. Bezpłatna komunikacja dla uczniów, wysokie dopłaty do wymiany ogrzewania na ekologiczne lub podłączenia do miejskiej sieci, zniżki dla mieszkańców komunalnych zmieniających ogrzewanie, dopłaty do wymiany okien, czy kontrole – czym mieszkańcy palą w piecach, to tylko niektóre z nich. Efekty są widoczne, bo powietrze w Sopocie jest czyste i możemy bezpiecznie oddychać pełną piersią.

Deklaracje odpadowe na 2019 rok

Zakład Oczyszczania Miasta przypomina wszystkim mieszkańcom o obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do 15 lutego 2019 r. Obowiązkowi temu podlegają gospodarstwa domowe prowadzone w domach jedno- i wielorodzinnych.

Strażnicy sprawdzają czym jest palone w piecach

Sezon grzewczy to okres wzmożonych kontroli przydomowych pieców grzewczych. Sopoccy Strażnicy Miejscy odwiedzili w ostatnim czasie 35 mieszkań, w których sprawdzili, co znajduje się w popiele z pieca i jakiego rodzaju opałem dysponują właściciela tych lokali. W ośmiu przypadkach kontrole wykazały, że do ogrzewania mieszkania używano materiałów, których nie wolno spalać w domowym piecu (były to np. lakierowane meble, deski pokryte farbą, elementy wyposażenia domu). Wszyscy właściciele mieszkań zostali ukarani mandatami, a posesje te objęte są szczególnym zainteresowaniem mundurowych.

Co zrobić z choinką po świętach? 

Gdy już przestanie zachwycać swoją majestatyczną urodą, a stanie się sypiącym problemem, warto pomyśleć, co z nią zrobić. Z pomocą przychodzi Zakład Oczyszczania Miasta, który odbierze od mieszkańców Sopotu naturalną choinkę.

Na spacery i dla rowerzystów

Mieszkańcy i goście mają w Sopocie wyjątkową możliwość korzystania z pięknych naturalnych terenów zielonych. Umożliwienie dostępu do ciekawych i cennych przyrodniczo terenów oraz ochrona ich bogatej bioróżnorodności jest celem realizowanego w latach 2016-2019 projektu pn. „Ochrona, rewaloryzacja i zabezpieczanie obszarów cennych przyrodniczo w Uzdrowiskach województwa pomorskiego poprzez budowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny oraz zagospodarowanie i zwiększenie bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo w Ustce i w Sopocie”. W 2018 r. nowy wygląd zyskały trzy miejsca.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...