Grudzień w Bibliotece Sopockiej

Fot. Biblioteka Sopocka

Spotkania autorskie, maraton pisania listów z Amnesty International, konwersacje w języku angielskim, wykłady, warsztaty, spektakl teatralny i spacer - to wszystko na grudzień przygotowała Biblioteka Sopocka.

1 grudnia, godz. 18.00
Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Czarne fakty: spotkanie autorskie z Anetą Pawłowską-Krać wokół książki „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce

Co czwarty Polak w jakimś momencie życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym – wynika z badania dotyczącego kondycji psychicznej mieszkańców Polski. To znaczy, że ponad osiem milionów osób w naszym kraju doświadczało lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Ale z powodu słabej dostępności pomocy – i uprzedzeń wobec ludzi chorych – do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie kilkanaście procent z nich.

Jak to wygląda w Polsce? Aneta Pawłowska-Krać rozmawia z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami i kreśli obraz polskiej psychiatrii, niestety w ciemnych barwach. Pacjenci są hospitalizowani za późno, zostają w szpitalach za długo, nie mają tam odpowiedniego wsparcia i opieki, są faszerowani lekami i wypuszczani z oddziałów bez wskazówek, jak radzić sobie dalej. Trudno jednak całą winą obarczać personel szpitali i poradni – jest tak nieliczny i przeciążony, że zwyczajnie nie może poświęcić pacjentom tyle uwagi, ile potrzebują. 

3 grudnia, w godz. 12.00-15.00
Sopoteka – Maraton pisania listów z Amnesty International

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń.

5 grudnia, godz. 17.30
filia Literacka (ul. Józefa Kraszewskiego 26). Wyszywamy w bibliotece. Warsztaty z haftu płaskiego z Klaudyną Rozborską (Małe Rzeczy)
zapisy: literacka@mbp.sopot.pl

Kto dał się kiedykolwiek wciągnąć w haft ręczny, wie już, jakie to wyciszające i wdzięczne zajęcie! A kto jeszcze nie wie, ten ma okazję spróbować.

– Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich w wieku 8+ (młodsze dzieci mogą wziąć udział pod opieką osoby dorosłej),

– wszystkie potrzebne materiały i narzędzia będą dostępne na miejscu,

– osoby początkujące zaczną od kilku prostych ćwiczeń, natomiast kto ma już za sobą pierwsze kroki, od razu będzie mógł się zabrać za haftowanie wybranego motywu,

– każdy uczestnik wyszyje inspirowany naturą (lub własną wyobraźnią) mały obrazek na tkaninie, który zabierze ze sobą do domu.

6 grudnia, godz. 17.00
filia Koc i książka (ul. Kazimierza Wielkiego 14). Z dietetyczką przy herbacie. Spotkanie z psychodietetyczką Aleksandrą Spychalską

W ramach Biblioteki Sąsiedzkiej zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Spychalską. Przy jesiennej herbacie porozmawiamy o tym, jak sobie radzić w świecie pełnym pokus, poznamy konkretne techniki do stosowania na co dzień i od święta, a także podyskutujemy o rozmaitych sposobach dobrego dla zdrowia sięgania po słodkie i słone przekąski czy inne produkty przyjemnościowe. Spotkanie ma formę otwartego dialogu z możliwością zadawania pytań i poszukiwania strategii do indywidualnego stosowania.

Aleksandra Spychalska – dietetyczka, psychodietetyczka, specjalistka przyjazna insulinoopornym SOIT PRO. Od wielu lat prowadzi własną poradnię dietetyczną JJL oraz warsztaty i spotkania tematyczne dla Domów Sąsiedzkich, firm i szkół.

6, 13, 20, 27 grudnia, godz. 17.30 filia Literacka (ul. Józefa Kraszewskiego 26). Chat away – konwersacje w języku angielskim

W przytulnym wnętrzu filii Literackiej spotykamy się, by po angielsku wspólnie rozmawiać na różne tematy.

6, 13, 20, 27 grudnia, godz. 17.00 Sopoteka – Planszówkowe wtorki

Planszówkowe wtorki przeznaczone są dla entuzjastów gier planszowych, którzy w sympatycznej atmosferze chcą sprawdzić swoje umiejętności i miło spędzić czas. Przed każdą rozgrywką tłumaczymy zasady. Na spotkania obowiązują zapisy przez Facebooka. Można je łatwo znaleźć, wchodząc na fanpage Sopoteki (facebook.com/SopotekaPL) i odnajdując w karcie „Wydarzenia” Planszówkowe wtorki. Na Facebooku działa też grupa „Planszówki w Sopotece” – zapraszamy do dołączenia!

6 grudnia, godz. 18.00, Sopoteka – „Na północ. Jak pokochałem Arktykę”. Spotkanie autorskie z Adamem Wajrakiem

Adam Wajrak – ekolog i dziennikarz. Zajmuje się tematyką przyrodniczą, szczególnie dzikimi zwierzętami oraz wpływem człowieka na ich środowisko naturalne. Od 1997 roku mieszka w Teremiskach, wiosce położonej na jednej ze śródpuszczańskich polan w Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzą jego liczne korespondencje przyrodnicze. Adam Wajrak często angażuje się w akcje mające na celu ochronę przyrody, w 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy. Otrzymał wyróżnienie Bohatera Europy przyznawane co roku przez amerykański tygodnik „Time” za obronę środowiska naturalnego (2005 r.). Wajrak był jednym z 37 laureatów i jedynym z Polaków w tym gronie.

8, 15, 22, 29 grudnia, godz. 17.00 Sopoteka – Mówimy po polsku – konwersacje w języku polskim dla obcokrajowców

W Sopotece spotykamy się co tydzień w czwartki w przyjaznej atmosferze, aby porozmawiać na ciekawe tematy i poćwiczyć swoją polszczyznę. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć. Spotkania mają na celu podszkolenie umiejętności językowych w prostej formie oraz integrację ze społecznością międzynarodową w Sopocie. Współorganizator: Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców

9 grudnia, godz. 17.30, Sopoteka – Chłodnym okiem: radziecka szkoła montażu

„Chłodnym okiem” to seria wykładów dotyczących zagadnień związanych z historią kinematografii. Tematem grudniowego spotkania będzie radziecka szkoła montażu. Zapoznamy się z twórczością takich reżyserów jak Siergiej Eisenstein, Lew Kuleszow czy Wsiewołod Pudowkin i dowiemy się, skąd czerpali inspirację, jakie efekty przyniosły ich eksperymenty. Podczas spotkań, na które mogą czuć się zaproszeni wszyscy pasjonaci kina, dowiemy się, jak świadomie odczytywać dzieła wielkiego ekranu oraz według jakich reguł budowane są obrazy, których jesteśmy odbiorcami.

10 grudnia, godz. 11.00 Spacer „Razem w plenerze”
Czas trwania: 2–2,5 godziny, cel spaceru: punkt widokowy w Kolibkach. Miejsce zbiórki: przystanek autobusowy Kamienny Potok SKM 04.

Spacery w ramach cyklu „Razem plenerze” mają charakter wędrówek przyrodniczych, podczas których przewodnik opowiada o specyfice sopockiej przyrody, uwzględniając informacje na temat sopockich potoków, roślinności czy mijanych miejsc z ich ciekawą historią. Przewodnikiem będzie Włodzimierz Śliwiński, Prezes Koła Polskiego Klubu Ekologicznego „Sopockie Potoki”.

13 grudnia, godz. 18.00 Sopoteka: Teatr improwizacji (dla osób niepolskojęzycznych)
13 декабря 18:00 Sopoteka: Театр импровизации

Дорогие зрители! Мы приглашаем вас в необычный театр, это театр импровизации, театр зрительских историй, театр-встреча. Всем знакомы встречи с друзьями, когда хочется рассказать о своей жизни и услышать других. На Плейбек-перформансе в уютной атмосфере можно при желании поделиться своей историей и увидеть ее на сцене. Актеры, импровизируя, воспроизводят сюжеты вашей жизни, и оживают события, воспоминания, чувства, эмоции, мечты, отношения. А у вас есть история? Поделитесь!

Ведущая Наталья Немкевич. Сертифицированный психодраматолог и Плейбекпрактик. Организатор и ведущий Playback Theatre Szpilka (Гданьск) и Playback Theater Komandirowka (Сопот).

Zapraszamy do teatru improwizacji, teatru opowieści publiczności, teatru-spotkania. Podczas występu improwizowanego w typie Playbacku, można w kameralnej atmosferze podzielić się swoją historią i pokazać ją na scenie. Aktorzy, improwizując, odtwarzają wątki swojego życia, a wydarzenia, wspomnienia, uczucia, emocje, marzenia, relacje ożywają. Spotkanie poprowadzi Natalia Niemkiewicz – certyfikowana psychodramaterapeutka i Plejbekpraktyk. Organizatorka i prowadząca Teatru playback Szpilka (Gdańsk) i Teatru playback Komandirowka (Sopot).

13 grudnia, godz. 14.00 filia Koc i książka (ul. Kazimierza Wielkiego 14) - Finisaż wystawy „120 lat Sopotu-SPON dla Sopotu”

Przez cały grudzień i listopad w Kocu i książce można było podziwiać wystawę prac uczestników Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnych „120 lat Sopotu-SPON dla Sopotu”. Wystawa powstała z okazji 120 urodzin Sopotu i pokazuje Sopot na przestrzeni lat. Autorem prac jest Czesław Piechnik (fotografia) oraz uczestnicy z terapii zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnych w Sopocie, którzy wykonali swoje prace techniką mieszaną. 13 grudnia odbędzie się uroczyste zakończenie wystawy.

13 grudnia, godz. 18.00 Sopoteka: Teatr improwizacji (dla osób niepolskojęzycznych)
13 декабря 18:00 Sopoteka: Театр импровизации

Дорогие зрители! Мы приглашаем вас в необычный театр, это театр импровизации, театр зрительских историй, театр-встреча. Всем знакомы встречи с друзьями, когда хочется рассказать о своей жизни и услышать других. На Плейбек-перформансе в уютной атмосфере можно при желании поделиться своей историей и увидеть ее на сцене. Актеры, импровизируя, воспроизводят сюжеты вашей жизни, и оживают события, воспоминания, чувства, эмоции, мечты, отношения. А у вас есть история? Поделитесь!

Ведущая Наталья Немкевич. Сертифицированный психодраматолог и Плейбекпрактик. Организатор и ведущий Playback Theatre Szpilka (Гданьск) и Playback Theater Komandirowka (Сопот).

Zapraszamy do teatru improwizacji, teatru opowieści publiczności, teatru-spotkania. Podczas występu improwizowanego w typie Playbacku, można w kameralnej atmosferze podzielić się swoją historią i pokazać ją na scenie. Aktorzy, improwizując, odtwarzają wątki swojego życia, a wydarzenia, wspomnienia, uczucia, emocje, marzenia, relacje ożywają. Spotkanie poprowadzi Natalia Niemkiewicz – certyfikowana psychodramaterapeutka i Plejbekpraktyk. Organizatorka i prowadząca Teatru playback Szpilka (Gdańsk) i Teatru playback Komandirowka (Sopot).

15 grudnia, godz. 18.00, Sopoteka – spotkanie z Tomaszem Strzelczykiem, autorem książki „Oddasz fartucha 2, czyli dokładka”

„Prostota, przyjemność, pasja i miłość – to z tych składników stworzycie najlepsze dania! Zapraszam Was na drugą część kulinarnej przygody, która powstała właśnie dzięki tym tajnym składnikom. Gotowanie to jedna z największych przygód w moim życiu. Stanie za kuchennym blatem sprawia mi ogromną frajdę i wyzwala we mnie mnóstwo pozytywnych emocji. Świat pędzi do przodu, a my często zapominamy, czym tak naprawdę jest przyjemność gotowania w domu i zasiadania z rodziną przy wspólnym stole. Chcąc wam to ułatwić, przepisy skomponowałem tak, abyście jak najwięcej czasu mogli spędzać w cieple domowego ogniska. Zapraszam więc do swojej kuchni. Będzie prosto, smacznie i przyjemnie. Będą dania jednogarnkowe, sporo sałatek, desery i absolutne klasyki. Czas na dokładkę!”. Tomasz Strzelczyk.

15 grudnia, godz. 16.00, filia Przylesie (ul. 23 Marca 77C) - Śladami świątyń Dolnego Egiptu. Opowieść i pokaz fotografii Jakuba Kochana

Jakub Kochan o sobie: jestem sympatykiem Klubu Turystyki Pieszej „Bąbelki” od 2007 roku, ale piesze wycieczki po kraju to dla mnie trochę za mało. Ukończyłem ze stypendium Wyższą Szkołę Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku na poziomie licencjatu. Podróże to moje hobby, robię to, żeby zobaczyć świat, poznać ciekawych ludzi i fajnie spędzić czas.

19 grudnia, godz. 19.00, Sopoteka – Teatr przy Stole

Teatr Przy Stole jest projektem, który od lat gromadzi miłośników teatru. Odczytywane przy stole sztuki bawiły i wzruszały teatralną widownię. W nowym sezonie widowisko zmienia swoje miejsce i przenosi się do Sopoteki – największej filii Biblioteki Sopockiej. Projekt tworzony jest we współpracy z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Koordynatorką comiesięcznych spotkań i prelegentką jest teatrolog i profesor Uniwersytetu Gdańskiego Małgorzata Jarmułowicz. Opiekę reżyserską nad projektem od lat sprawuje Krzysztof Gordon, a do czytania sztuk zapraszani są aktorzy Teatru Wybrzeże.

19 grudnia, godz. 18.30, filia Broadway (ul. Oskara Kolberga 9) - koncert Festiwalowego Chóru Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych Mundus Cantat

Założony przez Joannę Stankowską zespół działa od 2009 roku. W 2012 roku otrzymał patronat Sopockiej Szkoły Wyższej, a od 2015 roku występuje pod dyrekcją dr hab. Beaty Wróblewskiej. Mundus Cantat łączy ludzi z różnych światów, których wiąże to, co najważniejsze - miłość do muzyki. Zespół często pojawia się na regionalnych scenach, uświetniając swoją obecnością wszelkiego rodzaju eventy i biorąc udział w organizacji charytatywnych przedsięwzięć. Mundus Cantat może pochwalić się również zagranicznymi występami, między innymi w Meksyku i Kolumbii.

27 grudnia, godz. 16.30, Sopoteka – spotkania z Japonią

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z Japonią”, w którym poznajemy kulturę i historię Kraju Kwitnącej Wiśni. Tym razem porozmawiamy o kulturze kulinarnej w Kraju Kwitnącej Wiśni. Japonia większości z nas kojarzy się z sushi i ramenem. Oba przywołane dania to na pewno symbole, które rozsławiły tamtejszą kuchnię na całym świecie i dostępne są do zjedzenia w każdym jego zakątku. Podczas spotkania dowiemy się jednak, że takowe mają cały wachlarz odmian i wersji, a kuchnia japońska zdecydowanie się na nich nie kończy. Porozmawiamy o tym, co Japończycy lubią jeść najbardziej, jakie zasady przyświecają im podczas spożywania posiłków oraz o tym, czym posilają się w pracy. Nie zabraknie również wątku automatów do sprzedaży i zwyczajów panujących w tradycyjnych restauracjach.

29 grudnia, godz. 17.00, Broadway: Tworzymy własną Mapę Marzeń (dla osób niepolskojęzycznych)
29 декабря, 17:00 Бродвей: Мы создаем собственную карту мечты

Именно сейчас, в волшебное время перед началом нового года предлагаем вам принять участие в женском кругу и составить свою собственную Карту Желаний!
Что будет?
Будем создавать свои личные карты желаний, визуализировать, общаться и будем мечтать - смело и красиво!
В процессе мастер-класса мы будем использовать волшебную энергию женского круга.
Что нужно?
Обязательно принесите с собой свою красивую портретную цветную фотографию и распечатанные цветные картинки, все остальные материалы будут на месте.
Мастер-класс будет проводиться на русском языке, с возможностью перевода на польски

W magicznym czasie przed początkiem nowego roku zapraszamy do wzięcia udziału w kręgu kobiet i sporządzenia własnej Mapy Marzeń. Stworzymy własne mapy marzeń, będziemy wizualizować, komunikować się i marzyć – odważnie i pięknie! Podczas warsztatów wykorzystamy magiczną energię kobiecego kręgu. Ważne, żeby każda uczestniczka zabrała ze sobą kolorowe zdjęcie (portretowe) i wydrukowane kolorowe ilustracje, wszystkie inne materiały będą na miejscu. Warsztaty odbędą się w języku rosyjskim z możliwością tłumaczenia na język polski. 

Dla dzieci

5, 12, 19 grudnia, godz. 17.00, filia Kamionka (ul. Mazowiecka 26) - Palcem po mapie – warsztaty podróżnicze dla dzieci
zapisy: 605 787 330.

Podróż palcem po mapie zaczyna się od otwarcia starej walizki, w której za każdym razem kryje się inna opowieść. Prowadzą nas one w najbardziej odległe zakątki świata. Do tej pory odwiedziliśmy już Afrykę, Europę, Japonię i bezludne wyspy, którym jeszcze nikt nie nadał nazwy.

Na każdych zajęciach dzieci mają kontakt z książką i głośnym czytaniem, co korzystnie wpływa na rozwój mowy i wzbogacanie słownictwa u maluchów, ale też wspiera rozwój psychiczny, uczy koncentracji, samodzielnego myślenia i wspaniale rozwija wyobraźnię. Na spotkaniach tworzymy, kleimy, lepimy, malujemy i dobrze się bawimy, a przy okazji zdobywamy informacje o najróżniejszych zakątkach świata. Dzięki zajęciom w naszej bibliotece dzieci oswajają się z mapą świata i globusem, uczą się nazw kontynentów, odkrywają co oznaczają różne kolory i kształty na mapie.

8 i 15 grudnia, w godz. 12.00-19.00, filia Kamionka (ul. Mazowiecka 26) - Święta na warsztacie. Zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych

Filia Kamionka zaprasza w swoje gościnne progi na świąteczne warsztaty plastyczne da dzieci i dorosłych. 8 i 15 grudnia w godzinach otwarcia biblioteki (od 12.00 do 19.00) na wszystkich chętnych do pracy twórczej czekać będzie spokojna, przyjazna przestrzeń i elementy niezbędne do stworzenia gwiazdkowych dekoracji. 8 grudnia przygotujemy dla materiały do wykonania świątecznych kartek w technice scrapbookingu, a 15 grudnia w naszej sali warsztatowej pokażemy, jak zrobić klasyczne ozdoby choinkowe z papieru.

13, 20 grudnia, godz. 17.00, filia Koc i książka (ul. Kazimierza Wielkiego 14) - Warsztaty ilustratorskie dla dzieci
zapisy: kociksiazka@mbp.sopot.pl

Podczas warsztatów ilustratorskich w Kocu i książce każdy ma możliwość stworzenia własnych postaci, komiksów, okładek, scenerii i tła książkowego. Na zajęciach pod okiem Aleksandry Szewczuk ilustrujemy fragmenty tekstu i zgłębiamy różne rodzaje ilustracji. Dowiadujemy się, czym jest animacja poklatkowa i jak ilustracje wykorzystać do stworzenia własnej krótkiej animacji. Każdy może stworzyć swojego własnego bohatera i potwora!

15, 22 grudnia, godz. 16.30, Broadway (ul. Oskara Kolberga 9) - Warsztaty psychospołeczne dla dzieci z Akademią Rozwoju Rodziny POZYTYWKA
zapisy: broadway@mbp.sopot.pl lub 519 720 786

Akademia Rozwoju Rodziny Pozytywka to zespół psychologów działający na terenie Trójmiasta i okolic, którego celem jest wszechstronne wspieranie dzieci, ich rodziców oraz wychowawców w zakresie rozwoju emocjonalnego oraz kształtowania właściwych postaw, zachowań i relacji społecznych. Celem ogólnym warsztatów jest zdobycie umiejętności budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci: rozwijają umiejętność przestrzegania określonych zasad oraz funkcjonowania w grupie, rozwijają umiejętność skutecznego komunikowania się, rozwijają umiejętność ekspresji emocjonalnej i przez to wrażliwości społecznej, budują pozytywną samoocenę. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Sopotu.

15 grudnia 17:00 Miniteka: Tworzymy świąteczne skrzaty (dla dzieci niepolskojęzycznych)
15 декабря 17:00 Минитека: мастер-классы по изготовлению рождественских гномиков

В четверг 15 декабря в 17:00 приглашаем детей старше 6 лет вместе с родителями в Минитеку на мастер-классы по изготовлению рождественских гномиков.

W czwartek 15 grudnia o godzinie 17:00 zapraszamy dzieci od 6 lat wraz z rodzicami do Miniteki na warsztaty rękodzielnicze z tworzenia Świątecznych skrzatów.

źródło: Sopot.pl