Sopot oddycha zdrowymi płucami

Pielęgniarka robi badania pacjentowi podczas akcji profilaktycznej
Warto poświęcić chwile swojemu zdrowiu i zbadać płuca. Fot. materiały prasowe

Sopot – słońce, morze, piasek, bryza morska, ale i możliwość zbadania swoich płuc! 28 lipca przy najpiękniejszym molo w Polsce pojawi się stoisko kampanii Płuca Polski, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli sprawdzić kondycję swoich płuc, a także zaświecić światełko dla chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jeżeli planujecie pobyt w Sopocie, skorzystajcie z akcji i zbadajcie swoje płuca.

W piątek, o godz. 11.00 na Skwerze Kuracyjnym przy molo wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie sprawdzić kondycję swoich płuc. Wykwalifikowane pielęgniarki będą wykonywały nieinwazyjne i proste badanie – spirometrię, a odwiedzający będą mogli skorzystać z narzędzia POChP Skaner, za pomocą którego odpowiadając na kilka pytań, ocenią ryzyko ewentualnego zachorowania. Wszystko to zadzieje się w ramach kampanii Płuca Polski, której celem jest edukowanie i uświadamianie społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest ona czwartą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a nadal wie o niej niewiele osób.

– Na POChP w Polsce rocznie umiera ok. 17 tys. osób – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Szybkie rozpoznanie jest warunkiem podjęcia terapii, która może znacząco podnieść poziom życia pacjenta i pomóc w kontrolowaniu POChP.

POChP dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Chorym dokuczają nieustające duszności, kaszel i konieczność częstego wykrztuszania wydzieliny. Do diagnozy choroby wykorzystuje się spirometrię. Zalecana jest ona głównie osobom palącym oraz po 40. roku życia. To u nich ryzyko zachorowania jest największe.

W trakcie akcji w Sopocie wszyscy chętni będą mieli również możliwość zaświecenia latarni morskiej za pomocą własnego oddechu, biorąc tym samym udział w akcji „Zaświeć światełko dla chorych na POChP”.

– Wystarczy poświęcić kilka chwil, a możemy wygrać zdrowie i życie – przekonuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Zachęcam wszystkich do regularnych badań. Warto także wykorzystać wakacyjny czas i w pięknej scenerii sopockiego mola zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich – dodaje Karnowski

źródło: Sopot.pl