Umowa na leśne szlaki rowerowe podpisana!

Reporterzy fotografują podpisujących umowę
Podpisanie umowy partnerskiej. Fot. materiały prasowe UM Sopotu

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisana została umowa partnerska o dofinansowaniu projektu pod nazwą „Szlak Turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami”. Do projektu przystąpiły Gdańsk, Sopot i Gdynia.

W ramach programu zostaną zmodernizowane m.in. leśne ścieżki rowerowe w Sopocie, będące częścią rowerowego szlaku rekreacyjnego na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Realizacja przyczyni się do uporządkowania ruchu turystycznego na tym obszarze.

– W Sopocie konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego transportu, m.in. promując komunikację rowerową. Nasze działania nie ograniczają się tylko do ścieżek miejskich. Sopot jest zielonym miastem, lasy stanowią aż 60% powierzchni. Włączając się w program zmodernizujemy ścieżki na przepięknych terenach leśnych. Odnowione posłużą rowerzystom i biegaczom do wypoczynku i rekreacji a przy okazji odciążą zatłoczone ścieżki nadmorskie – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – To nie jedyna z planowanych inwestycji. W tym roku ruszymy z pracami na sopockim odcinku R-10, międzynarodowej trasy rowerowej. Przebudowujemy także ulicę Haffnera, gdzie zostanie m.in. wydzielona asfaltowa ścieżka rowerowa – dodaje wiceprezydent Skwierawski.

Warto przypomnieć, że Sopot jest trzecim największym udziałowcem projektu Roweru Metropolitalnego. Urząd Miasta Sopotu kupił też rowery elektryczne dla pracowników i premiuje osoby które w codziennych dojazdach do pracy nie wykorzystują samochodów.

W ramach projektu „Szlak Turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami” na terenie Sopotu zaplanowano odnowienie 9,14 km leśnych dróg dla jednośladów. Planowany koszt to 1,7 mln złotych, wartość dofinansowania wyniesie 550 tys. złotych. Środki wspierające inwestycję pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Całość prac w Trójmieście będzie kosztowała 12,8 mln złotych.

źródło: Sopot.pl