Reaktywował się klub seniora z osiedla Mickiewicza

Uczestnicy zajęć w Klubie Seniora
Fot. Andrzej Zięba

Po dwóch latach przerwy seniorki, które w sopockim Domu pomocy Społecznej spotykały się w takim klubie, wznawiają swoją działalność. W planach mają wycieczki, spotkania, wyjścia do kina. Panie liczą, że dołączą do nich nowi klubowicze.

– Spotykamy się i pomagamy sobie od 2008 r. – mówi Iwona Demel, liderka grupy seniorek. – Na początku w spółdzielni mieszkaniowej, a kiedy w 2010 r. powstał DPS, przeniosłyśmy się tam.

– Inicjatywa narodziła się w naszym bloku nr 63 – dodaje Wiesława Cisowska. – Jest u nas wiele wdów, osób często nie mających kontaktów z rodziną, a co by nie mówić, człowiek jest zwierzęciem stadnym. Mamy wiele planów, np. jednodniowe wycieczki, wyjścia do kina. To nie będzie tylko picie kawy, ale życie na wysokim poziomie kulturalnym.

Urszula Wojtkiewicz, kiedyś harcerka, dziś jest nie tylko członkinią klubu seniora, ale także – do niedawna – wolontariuszką DPS w Sopocie. Stąd też jej uczestnictwo w klubie jest naturalną konsekwencją stylu życia. Podobnie jest z Ireną Karpiuk.

– Zawsze mówię, że w domu to ludzie umierają – twierdz Irena Karpiuk. – Trzeba się ruszać, nawet jak człowiek jest trochę słabszy. Trzeba się zmobilizować, a w grupie, wiadomo, raźniej.

Rozmowy dotyczące reaktywacji klubu seniora, który działał tu kiedyś niezwykle prężnie, trwały od kilku miesięcy

– Dla zachęty i przyspieszenia decyzji o reaktywacji klubu seniora zaproponowałam mieszkańcom osiedla Mickiewicza gimnastykę – mówi Agnieszka Cysewska, dyrektor DPS w Sopocie. – W każdą środę w godz. 13.00-14.00 fizjoterapeuci z DPS będą prowadzić ćwiczenia dla pań, bo jeśli stan zdrowia przeszkadza w aktywności, to podeprzemy to zdrowie gimnastyką. Po ćwiczeniach sala zostaje do dyspozycji seniorek. Mamy też trochę pomysłów na spędzanie czasu przez klubowiczów, ponieważ DPS na stałe współpracuje z Muzeum Sopotu, Państwową Galerią Sztuki czy Grodziskiem. Będę zachęcać, aby seniorki brały także udział w życiu kulturalnym naszego domu – dodaje dyrektor Cysewska.

 

Klub seniora w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49 jest otwarty w każdą środę od godz. 13.00

źródło: Sopot.pl