Ruszył kolejny szkolny sezon żeglarski

Uczestnicy oficjalnego rozpoczęcia szkolnego sezonu żeglarskiego w sopockiej marinie
Rozpoczęcie szkolnego sezonu żeglarskiego w sopockiej marinie. Fot. materiały UMS

Sopot pod żaglami – miejski program szkolenia żeglarskiego, realizowany jest w sopockich szkołach już od 11 lat. W tym roku szkolny sezon żeglarski otwarty został 18 września. W wydarzeniu wzięło udział około 200 uczniów sopockich szkół podstawowych (z klas III oraz VII), a także młodzi i starsi żeglarze oraz wychowankowie sopockich klubów żeglarskich.

Sopot pod żaglami z powodzeniem działa w sopockich szkołach od ponad dekady. Początkowo były to klasy sportowe, teraz – w ramach zajęć wychowania fizycznego – żeglarstwo jest również przedmiotem fakultatywnym we wszystkich sopockich szkołach podstawowych o raz dotychczasowych gimnazjalnych.

Realizowany i finansowany przez miasto program Sopot pod żaglami to całoroczna edukacja żeglarska, obejmująca zajęcia praktyczne na wodzie – rejsy jachtem szkoleniowym, zajęcia na katamaranach, łódkach Optimist i szkolenia windsurfingowe na deskach, a także zajęcia teoretyczne, na których omawiane są m.in. zasady żeglugi czy bezpieczeństwo na wodzie.

Szkolenia prowadzone są we współpracy z sopockimi klubami: UKS Navigo oraz Sopockim Klubem Żeglarskim. W 2014 r. miasto na potrzeby tego programu kupiło jednostkę szkoleniową. Wybrano używany, stalowy, dwumasztowy jacht polskiej konstrukcji typu J-80 – S/Y Alf.

Tradycje żeglarskie pielęgnowane w Sopocie od wielu lat procentują sukcesami naszych olimpijczyków – Piotra Olewińskiego, Anny Gałeckiej, Macieja Grabowskiego czy Przemysława Miarczyńskiego. Znakomite wyniki osiągają żeglarze pływający na katamaranach Tymoteusz Bendyk i Jakub Surowiec. Sopocka marina i rozbudowane Centrum Windsurfingu i Żeglarstwa tworzą infrastrukturę, dzięki której te morskie pasje i zainteresowania mogą być rozwijane. Temu rozwojowi służy także innowacyjny w skali kraju program morskiej edukacji najmłodszych.

Koordynatorem programu jest Szkoła Podstawowa nr 7 z oddziałami sportowymi. Zajęcia praktyczne, na wodzie, odbywają się od kwietnia do czerwca oraz od października do połowy listopada.

Sopot pod żaglami powstał nie tylko po to, by budować kadrę przyszłych sopockich żeglarzy, ale głównie po to, by rozwijać wśród młodych ludzi zainteresowanie morzem, pokazać jak aktywnie spędzać czas, wyrabiać hart ducha oraz uczyć współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych.

źródło: Sopot.pl