Patriotycznie, kolorowo, rodzinnie, aktywnie – Sopot świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Zabytkowy wóz strażacki na Placu Przyjaciół Sopotu
Fot. Fotobank.PL/UMS

V strażacki przejazd samochodów zabytkowych i rowerów, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w muszli koncertowej przy molo czy „Polonez Niepodległości” odtańczony na monciaku – to tylko niektóre atrakcje z bogatego programu świętowania 11 listopada w Sopocie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ciekawe rzeczy dziać się będą także 9 i 10 listopada. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i przyjaciół Sopotu do wspólnego świętowania!

Podobnie jak w poprzednich latach, 11 listopada rowerzyści wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby, przyłączą się do widowiskowego przejazdu zabytkowych strażackich aut. Dodatkowo wiele atrakcji będzie czekać na mieszkańców na pikniku patriotycznym, który odbędzie się w okolicy muszli koncertowej przy sopockim molo. W programie m.in.: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, robienie własnoręcznie kotylionów, pokazy sprzętu strażackiego oraz ciepła grochówka, herbata i pączki. Wieczorem uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

Obchody w Sopocie rozpocznie nabożeństwo upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości, o godz. 9.30, w kościele Zbawiciela (ul. Parkowa 5).

Wcześniej, o godz. 9.00, z ul. St. Moniuszki, okolice Opery leśnej, ruszy 9. Rajd Niepodległości, którego organizatorem jest Automobilklub Orski.

Zbiórka uczestników chętnych do wzięcia udziału w sopockiej rowerowej Paradzie Niepodległości zaplanowana jest o godz. 10.45 w okolicy parkingu Opery Leśnej, za budynkiem Straży Pożarnej. O godz. 11.00 zwarty peleton przyłączy się do przejazdu pojazdów zabytkowych organizowanego przez Straż Pożarną i wraz z nimi stworzy kolorową, patriotyczną kolumnę, która przejedzie ul. Bohaterów Monte Cassino w dół do Placu Zdrojowego. Po przejeździe na wszystkich czekać będzie grochówka, gorąca herbata i pączki. W tym miejscu odbędzie się także prezentacja zabytkowych wozów strażackich oraz pokazy sprzętu strażackiego.

Po paradzie, od godz. 11.30 w muszli koncertowej rozbrzmiewać będą dźwięki współczesnych utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów z sopockich szkół. Od godz. 12.00 przy udziale chórów zapraszamy do wspólnego śpiewania najbardziej znanych pieśni patriotycznych tj.: „Mazurka Dąbrowskiego”, „Roty”, „My pierwsza brygada”, „Przybyli ułani”.

Podczas trwającego od godz. 11.30 do godz. 13.30 pikniku patriotycznego, dzieci będą mogły także wykonać własnoręcznie kotyliony oraz inne prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Do swojego stoiska zapraszaja także sopoccy harcerze, którzy przygotowali specjalną tablicę, na której wszyscy chętni będa mogli napisać odpowiedź na pytanie: „Za co kochasz Polskę?”. 

Radośnie i patriotycznie będzie także podczas „Poloneza Niepodległości”, który ok. godz. 14.00 odtańczony zostanie na ul. Bohaterów Monte Cassino. Harcerze zapraszają wszystkich sopocian oraz gości do przyłączenia się do barwnego, biało-czerwonego korowodu.

W programie obchodów znalazł się też Koncert Niepodległościowy w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, o godz. 16.00, w Sali Koncertowej PFK w Operze Leśnej (wydarzenie biletowane).

O godz. 18.00 w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpi uroczysty przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu znajdujący się przy Urzędzie Miasta. Około godz. 19.15 pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty.

Od godz. 19.00 Sopocki Chór Continuo zaprasza dodatkowo wszystkich chętnych na śpiewanie pieśni patriotycznych w Dworku Sierakowskich.

A już 9 listopada, o godz. 19.00, zapraszamy do Muzeum Sopotu na spotkanie z udziałem przedstawicielek podmiotów i organizacji działających na rzecz praw kobiet i w obronie wolności kobiet. Wstęp jest bezpłatny. Gośćmi spotkania będą m.in. prof. Magdalena Środa, Sylwia Chutnik i Marta Frej.

Polka wciąż walcząca – o wolności kobiet wczoraj i dziś, czyli rozmowa o wolności z kobietami w gronie kobiet w 100. rocznicę odzyskania niepodległości w Polsce to spotkanie z udziałem znanych i cenionych współcześnie kobiet, aktywnie działających na polu różnych dziedzin życia społecznego. Jego intencją jest stworzenie przestrzeni dla rozmowy pomiędzy kobietami o wolności rzeczywistej, pozornej i wewnętrznej.

Przed nami także sopocka odsłona Biegu Niepodległej. 10 listopada uczestnicy pokonają 4,5 km po najbardziej reprezentatywnych terenach Sopotu, czyli po plaży i alejkach w centrum. Każdy z zawodników otrzyma biało-czerwoną opaskę na ramię i w patriotycznym duchu będzie celebrować narodowe Święto Niepodległości!

Zostaną wyróżnione trzy strefy startowe:

  • biała – dla uczestników ubranych w białe stroje,
  • czerwona – dla uczestników obrane w czerwone stroje,
  • mieszana – dla uczestników ubranych dowolnie.

Zawodnicy z białej i czerwonej strefy będą startowali w dwóch liniach, równolegle do siebie. Zawodnicy ze strefy mieszanej wystartują na końcu. By wystartować w danej strefie, trzeba być ubranym pod kolor danej strefy.

Czytaj również:

źródło: Sopot.pl