Podsumowanie roku 2018. Fotograficzny przegląd wydarzeń

Widok z góry na Plac Kuracyjny w Sopocie
Fot. AdobeStock

113 rodzin wprowadziło się do mieszkań komunalnych, wiechę mają już Centrum Opieki Geriatrycznej i dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, powstało Sopotkowo. Na Sopot Classic gościliśmy tenora Piotra Beczałę i światową czołówkę jeźdźców podczas CSIO 5*. To dla Sopotu i jego mieszkańców był naprawdę dobry rok!

Światowa czołówka jeźdźców

Po raz pierwszy w historii w Polsce odbyły się najbardziej prestiżowe Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO 5* rozgrywane w ramach pierwszej dywizji rozgrywek FEI o Puchar Narodów. Sopocki hipodrom gościł światową czołówkę jeźdźców. Wszystkie ekipy narodowe chwaliły nie tylko warunki na sopockim hipodromie, ale także klimat i położenie Sopotu.

Fot. Fotobank.PL/UMS 

 

Wszyscy jesteśmy sopocianami

Z myślą o różnych potrzebach swoich mieszkańców Sopot kupił sprzęt umożliwiający wjazd do wody i kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Korzystanie ze specjalnego wózka-amfibii jest bezpłatne, pomagają w tym pracownicy Sopockiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

W sopockim Domu Pomocy Społecznej uruchomiona została całodobowa opieka wytchnieniowa. Chodzi o zapewnienie opieki niepełnosprawnemu dziecku lub osobie dorosłej, na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe, konieczność załatwienia codziennych spraw lub po prostu potrzebę odpoczynku.

Fot. Fotobank.PL/UMS 

 

Zielony Sopot

Park Północny po rewitalizacji jest jeszcze ładniejszy. Potok Grodowy na odcinku od ul. Powstańców Warszawy do ul. Mamuszki został odkryty. Płynący w otoczeniu specjalnie zaprojektowanej zieleni potok, z ciekawymi elementami małej architektury wokół, jest nowym atrakcyjnym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców i gości.

Fot. Fotobank.PL/UMS 

 

Sopot kulturalny

8. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic miał niezwykłe otwarcie. Podczas Koncertu Inauguracyjnego w Operze Leśnej wystąpił światowej sławy tenor Piotr Beczała. Beczale towarzyszyła Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego. Artysta do Sopotu przyjechał prosto z Bayreuth, gdzie na słynnym Festiwalu Wagnerowskim śpiewał partię tytułową w „Lohengrinie”. 

Fot. M. Szymończyk

 

Rekordowy Literacki Sopot

Siódma, francuskojęzyczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literacki Sopot przyciągnęła rekordową liczbę 18 tys. osób. Festiwal był rekordowy także pod innym względem – wartości marketingowej wydarzenia. Ekwiwalent reklamowy wyniósł niemal 7 mln zł. Literacki Sopot jest coraz silniejszą marką i jednym z ważniejszych festiwali poświęconych literaturze w Polsce. W 2019 r. festiwal będzie poświęcony literaturze anglojęzycznej.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

Spotkanie z gwiazdami tenisa

Wprawdzie ze względu na bezprawną okupację sopockich kortów Międzynarodowy Turniej Tenisowy Sopot Open w randze Challenger ATP odbył się na kortach w Gdyni, jednak pokazał, że ranga sopockich turniejów tenisowych rośnie. Gośćmi turnieju byli m.in. Tommy Robredo, hiszpański tenisista, olimpijczyk, zdobywca m.in. Pucharu Davisa, a także utytułowani polscy gracze: Jerzy Janowicz i Kamil Majchrzak.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

W trosce o zwierzęta

Od połowy sierpnia schronisko dla bezdomnych zwierząt, którego lokalizację i nazwę – Sopotkowo – wybrali mieszkańcy, mieści się w nowej lokalizacji, przy ul. Malczewskiego 38. Nowoczesne, funkcjonalne i komfortowe schronisko zajmuje powierzchnię 7777 m kw. Boksy są zdecydowanie większe, z oddzielnymi wybiegami, z ogrzewaniem podłogowym. Zwierzęta mają tam komfortowe warunki.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

Zaangażowani mieszkańcy

Tegoroczna edycja Sopockiego Budżetu Obywatelskiego to aż trzy rekordy: rekord liczby zgłoszonych projektów przez mieszkańców – 285 wniosków; rekord liczby projektów poddanych pod głosowanie – 170 projektów (62 ogólnomiejskie i 108 lokalnych); rekordowa frekwencja – 19,3 proc., czyli 5592 głosy. Na realizację projektów wybranych przez mieszkańców miasto przeznaczy 4 mln zł.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

Powstaje Centrum Opieki Geriatrycznej

Sopockie Centrum Opieki Geriatrycznej z oddziałem szpitalnym, którego współwłaścicielem jest miasto Sopot, a także ośrodek dla osób z zespołem Downa „Nasz Przyjazny Dom” to dwie niezwykle ważne instytucje, które już jesienią 2019 r. będą otwarte dla potrzebujących. W 2018 r. na obu inwestycjach zawisły symboliczne wiechy.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

Sopocka edukacja na szóstkę

Przemysław Staroń, nauczyciel etyki, wiedzy o kulturze i filozofii w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Sopocie wygrał prestiżowy konkurs i otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2018 w Polsce. Warto dodać, że znakomita praca wielu innych sopockich pedagogów przynosi wymierne efekty – od lat sopoccy gimnazjaliści i maturzyści osiągają na egzaminach jedne z najlepszych wyników w województwie.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

Sopocka pamięć

Żydowska społeczność odegrała ważną rolę w przedwojennych dziejach Sopotu. Prezentowana w Muzeum Sopotu wystawa „Pamięć. Sopocka społeczność żydowska” jest w istocie pierwszą próbą przedstawienia losów sopockich Żydów w postaci ekspozycji muzealnej. Narrację rozciągnięto w czasie również na okres powojenny, wskazując na często zapominany fakt odrodzenia się (choć w szczątkowej formie) żydowskiego życia w polskim już Sopocie. 

Fot. K. Kreft

 

Sopot pomaga

W 2018 r. do mieszkań komunalnych w Sopocie wprowadziło się 113 rodzin. Sopocki Program Budownictwa Komunalnego trwa od 14 lat. W tym czasie, za kwotę prawie 43 mln zł, miasto wybudowało dla sopockich rodzin 240 mieszkań. Budowa kolejnych rusza w tym roku. W planach jest budowa mieszkania wielopokojowego, tzw. gniazda, dla wychowanków domu dziecka.

Fot. Fotobank.PL/UMS

źródło: Sopot.pl