Grand Prix Sopotu z gwiazdami. Memoriał Sidły już po raz 22.

Zawodniczki biegną na stadionie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Sezon lekkoatletyczny nabiera rumieńców. Coraz więcej zawodników wypełnia minima na Mistrzostwa Świata w katarskim Doha. O przepustki na najważniejszą imprezę tego roku czołowi polscy przedstawiciele „królowej sportu” powalczą także podczas Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły. Mityng upamiętniający wybitnego oszczepnika odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca, na Stadionie Leśnym. Zobaczymy na nim megagwiazdę światowego skoku wzwyż, Mutazza Isa Barshima.

Światowy czempionat w tym roku odbędzie się później niż zwykle – na przełomie września i października. Ale budowanie formy u lekkoatletów trwa w najlepsze. Jej kulminacja ma przyjść na katarskie mistrzostwa. Jednak by na nie pojechać, najpierw trzeba osiągnąć określone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki minimum wynikowe.

Okazja nadarzy się podczas Memoriału Janusza Sidły, podczas którego rozegranych zostanie 11 konkurencji, w tym Bursztynowa Mila imienia Elżbiety Duńskiej-Krzesińskiej na dystansie 800 metrów. Po długim rozbracie z tartanem, do biegania wraca mistrzyni Europy na 1500 metrów z Amsterdamu (2016), Angelika Cichocka. Zawodniczka SKLA Sopot zmierzy się między innymi z rywalkami z Kenii. 

Publiczności na Stadionie Leśnym zaprezentuje się też świeżo upieczona mistrzyni świata w sztafecie 4x400 metrów i halowa mistrzyni Europy, Anna Kiełbasińska. Sopocianka z każdym kolejnym startem potwierdza, że wydłużenie dystansu ze sprintu do jednego było „strzałem w dziesiątkę”. Najpierw podczas Memoriału Ireny Szewińskiej swój rekord życiowy poprawiło o prawie 0,3 sekundy, by tydzień później urwać kolejne ułamki sekund. Na razie Ania zatrzymała się na 51,57, co już daje jej przepustkę na Mistrzostwa Świata.

Ozdobą mityngu powinien być konkurs kulomiotów z aktualnym mistrzem Europy, Michałem Haratykiem na czele.

– Na Stadionie Leśnym możemy się spodziewać kilku gwiazd europejskiego i światowego formatu – zapowiada Jerzy Smolarek, dyrektor Sopockiego Klub Lekkoatletycznego, organizatora mityngu.

Jedną z nich będzie na pewno Mutazz Isa Barshim, który po pięciu latach wraca do Sopotu. Skoczek wzwyż z Kataru w 2014 w Ergo Arenie wywalczył tytuł halowego mistrza świata. Aktualnego wicemistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro i obrońcę tytułu mistrza świata zobaczymy podczas lekkoatletycznego Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły, gdzie stoczy pojedynek między innymi  z Sylwestrem Bednarkiem.

Dla Katarczyka, prowadzonego przez polskiego trenera, Stanisława Szczyrbę, występ w Memoriale Janusza Sidły będzie pierwszym tegorocznym startem w sezonie letnim. Zaczyna późno, bo docelowa dla lekkoatletów impreza – mistrzostwa świata – odbędzie się dopiero na przełomie września i października. Więcej: będzie jej gospodarzem i to w jego stronę zwrócą się oczy kibiców „królowej sportu” w Doha.

Akurat Sopot Barshim musi wspominać dobrze. To w końcu tutaj po raz pierwszy stawał na najwyższym stopniu podium światowego czempionatu. Wtedy – podczas Halowych Mistrzostw Świata w 2014 roku – pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.38 metra. Lista sukcesów 28-latka jest długa: złoto mistrzostw świata z 2017 roku, wicemistrzostwo olimpijskie z 2016 i brąz olimpijski z 2012 roku, dwukrotnie srebro mistrzostw świata – raz pod dachem i raz pod gołym niebem.  Ponadto Katarczyk aż 20-krotnie wygrywał prestiżowe mityngi Diamentowej Ligi, nie mówiąc o trofeach mniejszej rangi, zdobywane w Azji.

Co ciekawe, nadmorski klimat kurortu służy też jego bratu. Muammar Barshim, w tej samej konkurencji, skakał podczas jednej z ostatnich edycji mityngu i osiągnął wówczas rekord życiowy 2.28 m.

Bardziej utytułowany Mutazz Isa Barshim na sopockim Stadionie Leśnym będzie rywalizował między innymi z halowym mistrzem Europy sprzed dwóch lat, Sylwestrem Bednarkiem.

Grand Prix Sopotu imienia Janusza Sidły odbędzie się po raz 22. na Stadionie Leśnym przy ulicy Wybickiego 48. Początek rywalizacji w niedzielę, 23 czerwca o godzinie 17.00.

źródło: Sopot.pl