Oszczędzajmy wodę pitną, budujmy zbiorniki na deszczówkę

Przydomowy ogródek z kolorowymi kwiatami i zielonymi krzewami
Fot. Fotobank.PL/UMS

O tym, jak cenna jest woda pitna, szczególnie w czasie, kiedy zalewa nas fala upałów, nie trzeba już nikogo przekonywać. Coraz większej liczby osób nie trzeba również motywować do oszczędzania wody. Najprościej oszczędzać na przykład nie podlewając ogródków bezcenną wodą pitną. Wciąż jednak nie wszystkie możliwości, jakie daje Gmina, są należycie wykorzystywane.

W kurorcie od 2011 r. dofinansowywane są projekty wykorzystywania wody deszczowej m.in. do podlewania przydomowych ogródków.

W uchwale zapisana jest możliwość dofinansowania wykonania systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości. Na realizację tej inwestycji Gmina udziela dotacji w wysokości 50 proc. jej kosztów, nie więcej niż 1 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł dla wielorodzinnego.

Co należy zrobić? Można założyć np. ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.

Mała, przydomowa retencja jest działaniem bardzo ekologicznym i odpowiedzialnym. Warto rozważyć taką możliwość, która niestety nie jest jeszcze zbyt mocno u nas rozpowszechniona. Przydomowe kwiaty i rabaty odwdzięczą nam się soczystą zielenią i eksplozją barw.

Zachęcamy do składania wniosków o dofinansowanie w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UMS.

źródło: Sopot.pl