Trwa Sopot Classic

Orkiestra i solistka na oświetlonej scenie podczas występu
Fot. Fotobank.PL/UMS

Jeden z najważniejszych polskich festiwali poświęconych muzyce klasycznej rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Tegoroczny program jest zróżnicowany, ale na pewno w Sopocie zobaczymy i posłuchamy artystów najwyższej próby.

9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic zainauguruował Roberto Alagna, artysta występujący na najważniejszych scenach operowych i estradach świata, należący do grona najwybitniejszych współczesnych tenorów. W swoim repertuarze posiada ponad 60 ról operowych. Jest jednym z niewielu artystów klasycznych, który sprzedaje swoje nagrania w nakładach liczonych w setkach tysięcy egzemplarzy. Soliście towarzyszyła Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją maestro Marcello Mottadellego.

Il pomo d'oro to jeden z najciekawszych na rynku muzycznym zespołów barokowych. Ich także usłyszeliśmy na festiwalu. Orkiestra występuje w prestiżowych salach koncertowych i na festiwalach w całej Europie i systematycznie nagrywa płyty. W Sopocie wystąpili z repertuarem haendlowskim. Z orkiestrą zaśpiewały solistki: Inga Kalna (sopran) oraz Maite Beaumont (mezzosopran).

31 lipca będzie okazja posłuchania najnowszego projektu laureata nagrody Grammy, Włodka Pawlika, pt. „Pawlik/Moniuszko – Polish jazz”. Usłyszymy najsłynniejsze arie i pieśni autorstwa twórcy polskiej opery narodowej, m.in. „Prząśniczkę”, „Ten zegar stary”, „Szumią jodły na szczycie” w zupełnie nowej odsłonie i mistrzowskiej interpretacji.

Jeden z koncertów Sopot Classic poświęcony będzie twórczości polskich kompozytorów. Usłyszymy m.in. kompozycje Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpi Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcja maestro Rodrigo Tomillo.

Festiwalową tradycją są wieczory tematyczne, prezentujące kulturę danego kraju. W tym roku organizatorzy zabiorą widzów nad piękny modry Dunaj, do Wiednia, światowej stolicy muzyki. Na scenie pojawi się Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Pawła Przytockiego oraz cenieni soliści: Adriana Ferfecka (sopran), Mariusz Godlewski (baryton), Joanna Maja Jasnowska (fortepian) oraz Simon Hoefele (trąbka). Koncert wiedeński będzie finałowym wydarzeniem festiwalu i odbędzie sie 4 sierpnia o godz. 20.00 w Operze Leśnej.

Więcej na stronie Sopot Classic

źródło: Sopot.pl