Bajkowe iluminacje świąteczne i Miasteczko Noworoczne

Zabytkowa karuzela i świecąca ozdoba w kształcie bombki na placu Przyjaciół Sopotu
Fot. Fotobank.PL/UMS

Bajecznie przystrojone miasto, majestatyczne choinki, ozdoby i dekoracje przestrzenne, girlandy i kurtyny – tak na tegoroczne święta i noworoczny czas przystrojony będzie Sopot. Zapraszamy również do Sopockiego Miasteczka Noworocznego.

Nowa choinka na pl. Przyjaciół Sopotu  

W tym roku zaproponujemy mieszkańcom i gościom nową choinkę, która stanie na pl. Przyjaciół Sopotu. Będzie to blisko 9-metrowy świerk, wykonany z niepalnych materiałów, którego gałęzie ozdobione będą równomiernie ułożonymi minidiodami  LED. Choinka udekorowana będzie także 30 świetlnymi kulami. Dodatkowo udekorują ją bombki – matowe, błyszczące i brokatowe w kolorze złotym i srebrnym. Będzie ich aż 500 sztuk.

Drzewko w górnej części wieńczyć będzie ozdobna gwiazda. Choinka ogrodzona będzie płotkiem świetlnym, z motywem połączonych ze sobą bombek o nieregularnych kształtach i różnej wielkości.

Nowymi dekoracjami w kształcie stojących, trójwymiarowych lilii ustrojone będzie 18 latarni na placu. Również na placu pojawi się nowa dekoracja przestrzenna nawiązująca do sań Świętego Mikołaja wraz z zaprzęgiem reniferów. W saniach każdy będzie mógł przysiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W ciągu al. Niepodległości pojawi się 16 nowych przewieszek świątecznych nad ulicą oraz 187 dekoracji na latarniach. Motywem przewodnim oświetlania świątecznego al. Niepodległości będą płatki śniegu i gwiazdy. Oświetlenie konstrukcji dekoracji wypełnione będzie równomiernie białymi diodami LED. Trójwymiarowe dekoracje na latarniach zawieszone będą również na ul. Kościuszki i rondzie przy ul. Kościuszki/Chopina. Przy kościele pw. św. Jerzego ustawiony zostanie dekoracyjny płaski napis ♥SOPOT – idealna do świątecznych, rodzinnych selfie.

Odświeżamy dekoracje z poprzednich lat

Ubiegłoroczne i starsze dekoracje, które umilały czas podczas poprzednich świąt, będą wykorzystane również i w tym roku. Na ul. Malczewskiego zawiśnie 25 żagli świetlnych, na ul. Bohaterów Monte Cassino 35 dekoracji walca z ornamentem 3D. Kurtyny świetlne LED na wysokości poczty przy ul. Kościuszki wprowadzą w świąteczny klimat wszystkich udających się na sopocki „monciak”.

Jak co roku wykorzystane będą drzewka rosnące przed: kościołem św. Jerzego, budynkiem Urzędu Miasta i przed siedzibą ZDiZ. Ozdobią je kolorowe światełka.

Na pl. Zdrojowy zawitają dekoracje przestrzenne – bombka i anioł z harfą, a fontannę na pl. Przyjaciół Sopotu ozdobi specjalna kompozycja świetlna. 14 białych kul z lampkami pojawi się w parku Herbstów i na skwerze przed Urzędem Miasta. Również drzewa w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino zyskają świetlny przyodziewek.

Koszty

Zakup nowych dekoracji to koszt 599 277,01 zł, naprawa starych zamknie się w kwocie 34 317 zł, zaś montaż i demontaż wszystkich dekoracji to koszt 379 599,03 zł. Wszystkie podane kwoty są wartościami brutto.

Terminy

Sopockie iluminacje rozświetlą kurort 6 grudnia (około godz. 15.30) i będą cieszyć oczy do 2 lutego 2020 r.

Sopockie Miasteczko Noworoczne

W tym roku również zapraszamy sopocian i gości odwiedzających kurort do odwiedzin noworocznego miasteczka. Od 28 grudnia do 6 stycznia, w godz. 13.00-22.00 na pl. Przyjaciół Sopotu będą rozstawione kramy, w nowej formule – Sopockiego Miasteczka Noworocznego, który przejmie rolę Jarmarku Świątecznego. Centrum miasteczka rozkręci zabytkowa wenecka karuzela, która już od 18 grudnia będzie bezpłatnie wozić dzieci.

Na placu pojawi się kilkanaście domków, w których będzie można kupić świąteczne przysmaki, tradycyjne zimowe napoje, artykuły spożywcze, pamiątki i produkty eko. Ważnym elementem będzie subtelna, nastrojowa muzyka. Trzy przytulne jadalnie wyposażone w źródła ciepła, świąteczne dekoracje i wygodne meble umożliwią rodzinne i w gronie przyjaciół. W programie wydarzenia zaplanowano atrakcje dla dzieci, parady karnawałowe i muzykę na żywo.

Operatorem Sopockiego Miasteczka Noworocznego 2019 są Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

źródło: Sopot.pl