Artystyczna podróż „Witkacym”

Fot. materiały promocyjne

Książka artystyczna „Pociąg pośpieszny «Witkacy» do Zakopanego. Almanach za rok 2018” pod redakcją Piotra Wiesława Rudzkiego (pozycja nr 1 pomorskiego projektu poetyckiego Pantograf) to oryginalne wydawnictwo albumowe, prezentujące potencjał kulturalny, literacki, twórców pomorskich i małopolskich z różnych pokoleń i środowisk artystycznych. Inspiracją dla nich była podróż koleją w perspektywie egzystencjalnej, estetycznej i metafizycznej.

Gościem głównym i patronem artystycznym tej podróży jest galicyjska poetka Ewa Lipska. Wśród autorów wspomnień znalazła się sopocianka, Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska (bratanica profesora W. Tatarkiewicza, rocznik 1924), przywołująca przedwojenną podróż luxtorpedą do zimowej stolicy Tatr, w której uczestniczyła jako dziecko.

Wśród Małopolan, dosiadających do składu, warto przywołać postać nieżyjącego już zakopiańskiego kolejarza, taternika, malarza i poety Jana Tadeusza Krupskiego.

W albumie znajdują się ponadto epitafia, które oddają symboliczny hołd takim artystom, jak Marek Grechuta czy Michał Jagiełło.

Książka wydana przez wydawnictwo Bernardinum powstała we współpracy miast partnerskich – Sopotu i Zakopanego.

źródło: Sopot.pl