Art Inkubator poleca się w lutym

Budynek Art Inkubatora wśród drzew z lotu ptaka
Fot. materiały promocyjne

Art Inkubator zaprasza na swoje cykliczne wydarzenia. W lutym będzie kolejna możliwość posłuchania reportaży radiowych, czytań performatywnych i wykładów. Zainteresowani będą mogli również wziąć udział w warsztatach redaktorskich prowadzonych m.in. przez przez znanych dziennikarzy radiowych.

W czwartek, 6 lutego, prezentacja słuchowiska „Andy" Krzysztofa Czeczota. To zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy bohater, młody realizator dźwięku (w tej roli Adam Woronowicz). Autor scenariusza korzysta z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej. Krzysztof Czeczot wykorzystał istniejące nagranie archiwalne i połączył je z własnym scenariuszem. Za sprawą technologii Adam Woronowicz rozmawia z Romanem Wilhelmim o sprawach najistotniejszych. Laureat Prix Europa 2013. Gościem wieczoru będzie Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku, autor wielu nagradzanych słuchowisk. Wstęp wolny.

13 lutego w ramach cyklu „Ocean Opowieści” Magdalena Gorzelańczyk przeczyta fragmenty „Guguł” Wioletty Grzegorzewskiej. Wstęp wolny. Początek o 19.00.

Wioletta Grzegorzewska polska pisarka publikująca za granicą jako Wioletta Greg. W 2006 roku wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Laureatka m.in. nagrody Brytyjskiego PEN Clubu, finalistka międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Scotta Griffina. „Guguły” znalazły się także w finale Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Nike, były nominowane do Nagrody Bookera. Trafiły też do finału Nagrody im. Jana Michalskiego, nagrody uniwersytetu Warwick dla najlepszej książki autorki obcojęzycznej i nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich.

Magdalena Gorzelańczyk, ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu, od trzech lat jest etatową aktorką Teatru Wybrzeże. Laureatka Pomorskiego Sztormu w kategorii odkrycie roku.

W cyklu „Matematyczny wszechświat”, 26 lutego przy Sobieskiego 26/4 odbędzie się wykład dr. Tomasza Millera pt. „Zbyt piękne, żeby nie było prawdziwe”. Początek o 19.00, wstęp wolny.

O niektórych równaniach i teoriach fizycy mówią, że są „piękne”; że cechuje je „elegancja” lub wręcz „wewnętrzna doskonałość”. Co więcej, to właśnie poczucie estetyki często prowadziło i wciąż prowadzi teoretyków w poszukiwaniach coraz głębszych modeli rzeczywistości. Ale co to w ogóle znaczy, że jakaś teoria jest „piękna” (albo wprost przeciwnie)? Czy zmysł estetyki zawsze był dobrym przewodnikiem? Dokąd prowadzi nas obecnie? Na te pytania odpowie dr Tomasz Miller (Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Jagielloński), doktor, fizyk matematyczny, zgłębiający struktury geometryczne leżące na pograniczu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej, autor i współautor kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Art Inkubator poleca również cykl warsztatów redaktorskich „Praca ze słowem i dźwiękiem”. Najbliższe spotkanie, które poprowadzi Piotr Brysacz, odbędzie się w sobotę, 29.02., w siedzibie przy Sobieskiego 26/4. Dziennikarze specjalizujący się w wywiadach to złodzieje czasu: kradną go rozmówcom. Jak być dobrym w tym fachu? Jakie sztuczki stosować i techniki, by móc rozmówcy spojrzeć w oczy i by nie narażać go na stratę czasu? I by samemu z tej rozmowy wyjść z poczuciem, że się wie, że dowiedziałeś się tego, czego chciałeś się dowiedzieć, a nie tego, co rozmówca chciał powiedzieć? Mętne i pokrętne? Tak jak sztuka wywiadu... Zapraszam...
Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm", „Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa" (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim), „Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie" (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim) oraz „Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie". Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Dyrektor artystyczny festiwalu literackiego Patrząc na Wschód, organizowanego w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.

Na warsztatach redaktorskich będzie również można spotkać dziennikarzy radia Tok FM Martę Perchuć-Burzyńską i Łukasza Wojtusika. W niedzielę, 1 marca, odpowiedzą na pytania jak nie bać się pytać? Jak zrobić dobry radiowy wywiad? Czego w radiu nie widać, a o czym w czasie rozmowy warto pamiętać?

Jak mówią prowadzący, przykładów dobrych i złych wywiadów nie zabraknie. Spróbujemy nauczyć się nie tylko ciekawie mówić, ale przede wszystkim dobrze słuchać. Podstawy warsztatu dziennikarza radiowego, są dziś bazą do tworzenia podcastów, o czym również opowiemy.

Marta Perchuć-Burzyńska, dziennikarka radiowa i telewizyjna. Wydawca porannych informacji w Radiu TOKFM i autorka programów kulturalnych, współprowadząca audycję Poczytalni. Prowadząca programy i rozmowy w TVP Kultura, z którą związana jest od początku istnienia kanału. Z wykształcenia romanistka. Pasjonatka biegania.

Informacje o zapisach i biletach na stronie Art Inkubatora 

źródło: Sopot.pl