Metropolia głosuje! Miasta i gminy OMGGS ścigają się o najwyższą frekwencję

Kartka ze strzałką i napisem do komisji wyborczej zawieszona na poręczy
Fot. Fotobank.PL/UMS

90 tys. zł za najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich dla miast i gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Jak wygrać? Wystarczy pójść na wybory. Zwycięzcami w każdej z trzech kategorii będą samorządy, w których mieszkańcy najliczniej zagłosują w wyborach prezydenckich. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają  30 tys. zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze. Jak zapowiadają władze miast i gmin – pieniądze trafią do dzielnic, osiedli i sołectw, które najlepiej zmobilizują się do głosowania. 

OMGGS ogłasza akcję profrekwencyjną, która ma zachęcić mieszkańców metropolii do udziału w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wyścig odbędzie się w 3 kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają po 30 tys. zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze.

Ogłaszamy zdrową rywalizację o jak najlepszą frekwencję w metropolitalnych miastach, miasteczkach i wsiach. Suma nagród do wygrania to 90 tys. zł. Jest się o co bić, ale zależy nam przede wszystkim na tym, by mieszkańcy ponadpolitycznie, bez żadnych podziałów wzięli udział w wyborach prezydenckich. Zachęcamy do rywalizacji dzielnice, osiedla czy sołectwa – mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS

W wolnej Polsce już sześć razy wybieraliśmy prezydenta. Pierwsze wolne wybory prezydenckie odbyły się  w 1990 r., potem 1995 r., 2000 r., 2005 r., 2010 r. i 2015 r. W ostatnich wyborach prezydenckich 24 maja 2015 r. frekwencja w metropolii wyniosła 57,3%. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało 63,6% mieszkańców metropolii (70% przekroczyło Trójmiasto, Kosakowo i Rumia). Organizując akcję profrekwencyjną chcemy ten wynik pobić.

– Za kilka dni wielkie święto demokracji – wybory. Wspólnie spotkajmy się przy urnach wyborczych, by zdecydować o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który w naszym imieniu będzie sprawował funkcję przez najbliższe pięć lat – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Głosowanie to przywilej, ale i obowiązek. Sopocianie są obywatelscy, odpowiedzialni, świadomi wagi własnego głosu i jego sprawczości. W wyborach, referendach mamy jedną z największych frekwencji w kraju. Jesteśmy dumni z naszej postawy i dojrzałości. Bardzo Państwa proszę o udział w wyborach. Pokażmy reszcie kraju, co oznacza być najbardziej obywatelskim miastem, ceniącym wolność i demokrację. W ramach konkursu #MetropoliaGłosuje, gmina z najwyższą frekwencją może wygrać 30 tys. złotych. Sopot środki te przeznaczyłby na działania integrujące dla mieszkańców – dodaje prezydent Karnowski.

Wyścig o najwyższą frekwencję odbędzie się w 3 kategoriach. Do rywalizacji zapraszamy 48 samorządów: 

  • Gminy powyżej 30 tys. mieszkańców: Gdańsk, Gdynia, Miasto Tczew, Miasto Wejherowo, Rumia, Żukowo, Malbork, Sopot, Lębork, Kartuzy, Miasto Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański. 
  • Gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców: Gmina Puck, Gmina Wejherowo, Reda, Sierakowice, Szemud, Kolbudy, Nowy Dwór Gdański, Luzino, Pelplin, Kosakowo, Gniew, Władysławowo, Gmina Tczew, Łęczyce, Miasto Puck, Trąbki Wielkie, Somonino, Stężyca.
  • Gminy poniżej 10 tys. mieszkańców: Stegna, Pszczółki, Przodkowo, Chmielno, Nowy Staw, Gniewino, Cedry Wielkie, Linia, Przywidz, Sulęczyno, Subkowy, Lichnowy, Suchy Dąb, Jastarnia, Sztutowo, Hel, Ostaszewo, Krynica Morska.

Rezultat rywalizacji poznamy po oficjalnych wynikach Państwowej Komisji Wyborczej. Pod uwagę będzie brana frekwencja z głosowania 28 czerwca 2020 r. W przypadku drugiej tury wyborów o wynikach akcji profrekwencyjnej będzie decydować średnia frekwencja z obu tur. 

źródło: Sopot.pl