Nie mów: „Mnie to nie dotyczy”. Przyjdź i odmień swoją głowę

Mężczyzna stoi przy drewnianych niebieskich drzwiach i otwiera je przed innymi ludźmi
Fot. materiały organizatora

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie to już stały punkt we wrześniowym kalendarzu. Od 13 do 18 września w całym Trójmieście odbędzie się wiele spotkań, warsztatów, webinarów poświęconych tematyce szeroko pojętego zdrowia psychicznego.

Inauguracja Dni, czyli Festyn Tolerancji, 13 września tradycyjnie odbędzie się w Sopocie na skwerze Kuracyjnym i w muszli koncertowej. Utworzony zostanie Punkt Informacyjny prezentujący ofertę wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Będzie można zasięgnąć informacji, uzyskać porady u pracowników różnych ośrodków działających na terenie Trójmiasta, będą też stanowiska zapraszające do interakcji, np. warsztatów przypinkowych czy decupage.

O godz. 13.00 zapraszamy do przejścia przez symboliczne Drzwi do Tolerancji przy fontannie. W ten sposób możemy zamanifestować wsparcie osób zmagających się z kryzysem psychicznym. Ponadto w programie koncerty, wystawa, performance i konkursy, a wszystko w luźnej atmosferze pełnej tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka.

– Takie drzwi do tolerancji powinny być właściwie na każdym rogu, bo niestety ostatnio wiele osób napotyka na swojej drodze drzwi zamknięte… – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Zachęcam do włączenia się do akcji, większej otwartości i zrozumienia dla innych ludzi.

Drugim wydarzeniem będzie XIV Sopocka Giełda Pracy, skierowana do osób z orzeczeniem o niepełnosrpawności lub w trudnym momencie życiowym. 17 września w godz. 10.00-13.00 pracownicy projektu „Sopot – Aktywni Mieszkańcy” odpowiedzą na pytania dotyczące poszukiwania pracy czy możliwości aktywizacji zawodowej.

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego już kolejny rok realizuje kampanię społeczną „Odmień swoją głowę”. Dane wskazują, że co czwarty człowiek ma, miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie możemy więc zakładać, że ten problem nas nie dotyczy.

Metafora „odmienionej głowy” symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie, opartą na rzetelnej wiedzy. Boimy się zwykle tego, co obce i nieznane, więc zrozumienie, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych to ludzie tacy sami, jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego, sprzyja budowaniu otwartej postawy w codziennym życiu.
Kilka wydarzeń Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie:

  • 14 września – konferencja pod hasłem „Zdrowie psychiczne – nowa kultura pomagania”, a także dyskusja poświęcona problemowi stygmatyzacji osób chorujących psychicznie;
  • 15 września – webinar „Melancholia i szaleństwo – obraz w kulturze a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym”, a także warsztaty rękodzieła, trening relaksacyjny oraz wieczorny slam poetycki;
  • 16 września – IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego. 

Szczegółowy program i więcej informacji na stronie kampanii: Odmień swoją głowęPomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego i na profilach na Facebooku.

 

źródło: Sopot.pl