Sopocki Przegląd Teatralny MASSKA

Plakat w kolorze szarym. Przedstawia głowę mężczyzny na której czubku (i na oczach) jest coś co wygląda jak skorupki jajek
Fragment plakatu tegorocznej edycji Przeglądu Teatralnego MASSKA. Materiały prasowe Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji.

W ramach 19. Przeglądu Teatralnego MASSKA zobaczyć będzie można ponad 30 spektakli przygotowanych przez grupy teatralne z Polski i zagranicy. Wszystkie dostępne będą online. Przegląd odbędzie się w dniach 16-22 listopada.

Na 19. Przegląd Teatralny MASSKA zaprasza Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji. Ze względu na ograniczenia pandemiczne spektakle teatralne będzie można śledzić w sieci, na stronie MASSKA i facebookowym profilu Przeglądu MASSKA.

MASSKA to otwarty projekt kulturalny, w którym biorą udział artyści z niepełnosprawnościami, teatry młodzieżowe i niezależne, co nadaje wydarzeniu charakter integracyjny. Przegląd to również konfrontacja naszych wyobrażeń o osobach z niepełnosprawnościami – artystach, którzy często funkcjonują poza głównym nurtem życia społecznego. To zaproszenie do wymiany myśli, doświadczeń, rozmów, wspólnego świętowania obecności  w świecie teatru.

W ramach tegorocznego wydarzenia będzie można obejrzeć 28 spektakli teatrów z Sopotu, Gdyni, Gdańska, Ostródy, Lublina, Świdnika, Lubawy, Przemyśla i Rzeszowa. Na MASSKA online będziemy gościli także teatry współtworzone przez osoby z niepełnosprawnościami z zagranicy: Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Litwy i Białorusi, Francji, Uzbekistanu i Gruzji. 

Na przeglądzie obok teatrów zawodowych i amatorskich skupiających osoby z niepełnosprawnościami zostanie zaprezentowanych 6 spektakli teatrów młodzieżowych, teatr forum i słuchowisko. 

Na stronie MASSKA dostępny będzie także koncert znanego gdańskiego zespołu Remont Pomp, słuchowisko, oraz materiały dotyczące filmu fabularnego ,,Amatorzy’’, opowiadającego o twórczości teatralnej Teatry Biuro Rzeczy Osobistych, którego premiera, będzie miała miejsce na festiwalu filmów fabularnych w Gdyni.   

Teatry zagraniczne, które wezmą udział w Przeglądzie MASSKA Online 2020:  

  • Teatr Ramba Zamba z Berlina (Niemcy), teatr zawodowy zrzeszający osoby z niepełnosprawnością, działający już 30 lat.
  • Integracyjny Teatr Azdak z Tbilisii (Gruzja), działa od 4 lat, zrzesza aktorów zawodowych we wspólnych spektaklach z osobami niepełnosprawnymi. Liczy prawie 100 aktorów. 
  • Teatr Świeży Wiatr ze Stolina (Białoruś), teatr działający od 16 lat, stawiający na wspólne bycie na scenie: aktor z niepełnosprawnością + opiekun. 
  • Teatr Blaumeier Atelier z Bremy (Niemcy), teatr działający od 34 lat, jego szczególną cechą są spektakle tworzone we współpracy z aktorami z innych krajów. 
  • Teatr Oiseau Mouche z Roubaix (Francja), najstarszy teatr biorący udział w naszym festiwalu, działa nieprzerwanie od 40 lat. Gromadzi na scenie konkretne grupy społeczne, łączy elementy teatru tańca z żywą fabułą.  
  • Teatr Danza Company z Sewilii (Hiszpania), tworzy spektakle, w których scenografia jest przygotowywania uprzednio przez samych aktorów. 
  • Teatr Fritisch Comapny z Madrytu (Hiszpania), teatr powstały 34 lata temu, wznowił działalność 7 lat temu tworząc spektakle z elementami tańca. 
  • Teatr Parostky z Kijowa (Ukraina), teatr powstały 19 lat temu, opowiada historie opracowywane i przygotowywane przez samych aktorów, które zazwyczaj są ich doświadczeniami. 
  • Teatr Visage z Taszkientu ( Uzbekistan), drugi najstarszy teatr na festiwalu, gra od 38 lat. Łączy aktorów zawodowych, tancerzy z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. 
  • Trupa teatru muzycznego działającego przy Litewskim Związku Osób Niepełnosprawnych z Wilna (Litwa), grupa występująca przy muzyce granej na żywo podczas spektaklu, na scenie pojawiają się aktorzy wraz z członkami swoich rodzin.  

Teatry z Trójmiasta: 

  • Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni, Teatr Mimoto z Gdańska, Teatr Kasablanka z Gdańska, Teatr Kworce z Gdańska,  Łowcy Słów z Gdańska, Zespół muzyczny Remont Pomp z Gdańska, Teatr Ubogi Relacji z Sopotu. 

Młodzieżowe grupy teatralne: 

  • Teatr SAN z Przemyśla, Grupa ŁoMen z Lubawy, Teatrzyk Błękitnego Czasu z Sopotu, Klub Inicjatyw Twórczych z Gdańska, Teatr Ephata z Gdańska, Młodzieżowa Akademia Teatralna z Gdańska. 

Do współpracy i występu zaproszeni zostali także: Walny Teatr – przedstawiciele teatru przedmiotu i Teatr Nemno z Rzeszowa – teatr marionetek, a także Teatr Przebudzeni z Ostródy, Teatr Pasjonaci ze Świdnika. Po raz pierwszy zaprezentowany będzie spektakl grupy aktorów Teatroterapii Lubelskiej. 

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi MASSKA będzie warsztat „Exilium. Warsztaty o migracji”, który odbędzie się 18 listopada 2020 r. o godzinie 16:00.  

źródło: Sopot.pl