Wszystkie idziemy na cytologię! Europejski tydzień walki z rakiem szyjki macicy

Fot. materiały promocyjne

Na wczesnym etapie rak szyjki macicy jest wyleczalny w ponad 99 proc. przypadków. Proste, profilaktyczne badanie cytologiczne może więc uratować zdrowie, a nawet życie. Dlatego namawiamy wszystkie panie – idźcie na badanie, namówcie mamę, ciocię, siostrę lub koleżankę. Możemy zrobić coś dla swojego zdrowia!

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10 proc. nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3,5 tys. kobiet, połowa z nich umiera z jego powodu. Za rozwój raka szyjki macicy najczęściej odpowiedzialne jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego drogą płciową. Każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie. 

Choroba najczęściej rozwija się u kobiet pomiędzy 35 a 59 r. ż., średni czas rozwoju to około 14 lat. Nowotwór atakuje cicho i powoli, przez wiele lat choroba nie daje żadnych dolegliwości, pojawienie się wyraźnych objawów wskazuje zazwyczaj na zaawansowane stadium, trudne lub niemożliwe do wyleczenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badanie cytologiczne, by odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne zagrożenie.

– Badanie cytologiczne powinno być wykonane u każdej kobiety, która rozpoczęła życie seksualne – mówi lek. Marek Korożan, specjalista położnictwa i ginekologii. – Zachęcam wszystkie kobiety, by nie zaniedbywały wizyty u ginekologa i prosiły o wykonanie cytologii, łącznie z typowaniem wirusa HPV, który wcześnie wykryty pozwoli wcześnie podjąć interwencję medyczną. Rak szyjki macicy jest bardzo dobrze leczony, z dużą skutecznością, jeżeli wykryjemy go we wczesnym stadium. Obecnie medycyna jest w stanie bardzo wcześnie wyłapać wszystkie przypadki zarówno samego nowotworu, jak i te przednowotworowe – dodaje dr Marek Korożan.

Co to jest cytologia i gdzie ją można wykonać?

Cytologia to jedyne badania, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. To proste, szeroko dostępne, skuteczne i sprawdzone badanie już uratowało życie milionom kobiet. Pierwszą cytologię powinno się zrobić do trzech lat od inicjacji seksualnej. Badania dowodzą, że tylko 1,5- 2 proc. rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, w ramach którego raz na 3 lata finansuje badania cytologiczne, skierowane do kobiet w wieku 25-59 lat. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się do jednej z wybranych placówek. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.

 

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV

Zakażenia HPV są najbardziej powszechną infekcją przenoszoną drogą płciową i stanowią istotny problem epidemiologiczny na świecie, dlatego najlepsze efekty profilaktyczne przynosi szczepienie dziewcząt zanim ich organizm zetknie się z wirusem HPV, a więc przed rozpoczęciem życia seksualnego. Zalecany wiek szczepienia to okres pomiędzy 9. a 18. rokiem życia, tj. przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

– Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że jeżeli zaszczepimy całą populację młodych ludzi – zarówno dziewcząt, jak i chłopców – między 9. a 13. rokiem życia, w przyszłości rak szyjki macicy zniknie z powierzchni ziemi – mówi dr n. med. Iwona Danielewicz, specjalista onkologii klinicznej.

W trosce o zdrowie młodych sopocianek

– Od kilku lat w Sopocie finansujemy szczepienie przeciw HPV wszystkich chętnych dziewczynek – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Może też czas pomyśleć o szczepieniach dla chłopców. Ale na pewno najważniejsze teraz, Drogie Panie, to pomyśleć o własnym zdrowiu. Badajmy się regularnie. Rak to nie wyrok, można z nim wygrać – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

W Sopocie program profilaktyczny pn. „Zapobieganie nowotworowi szyjki macicy poprzez szczepienie p/HPV” działa od ponad 10 lat. Adresatami programu są 12-letnie mieszkanki Sopotu wraz z rodzicami/opiekunami prawnymi. Oprócz szczepień, ważnym elementem programu jest również edukacja zdrowotna, której celem jest zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości o zapobieganiu chorobom nowotworowym oraz upowszechnienie nawyku systematycznego wykonywania badań cytologicznych w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Szczepienia są dobrowolne, a koszty szczepienia w całości pokrywa Gmina Miasta Sopotu. Do zaszczepienia dziecka wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych. Co roku z programu korzysta ok. 80 dziewcząt.

 

źródło: Sopot.pl