Projekt uchwały - kolejne ulgi dla gastronomii

Puste krzesła i stoły stojące przed restauracją. Na szybie napis wspieram gastro.
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank/PL/UMS

Prezydenci Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Karnowski i Wojciech Szczurek przekażą dziś radom miast Gdańska, Sopotu i Gdyni projekt uchwały zwalniającej przedsiębiorców branży gastronomicznej z obowiązku płatności drugiej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w miejscu sprzedaży. Rada Miasta Sopotu zajmie się projektem na najbliższej, lutowej sesji.

Projekt przewiduje także zwrot równowartości jednej raty tym przedsiębiorcom, którzy w styczniu dokonali już opłaty jednorazowej za cały rok 2021. Będzie to forma rekompensaty za te miesiące pandemii, w czasie których sprzedaż alkoholu – i tym samym korzystanie z zezwolenia – była niemożliwa. Zwolnienie z opłat będzie dotyczyć przedsiębiorców opłacających zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, a więc w restauracjach, barach, kawiarniach etc.

– Pomagamy przedsiębiorcom tej bardzo ważnej z punktu widzenia miasta turystycznego branży z nadzieją, że uda się zachować miejsca pracy. To naprawdę trudny czas – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Już wiosną 2020 roku wprowadziliśmy pierwsze pakiety pomocowe i ulgi dla sopockich przedsiębiorców, zwalnialiśmy z czynszów, udostępnialiśmy restauratorom przestrzenie miejskie, była też możliwość powiększenia ogródków gastronomicznych i promocja sprzedaży na wynos. Częściowe zwolnienie z opłat za zezwolenie to kolejny krok wspierający branżę – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Projekt uchwały, który trafi pod obrady Rady Miasta Sopotu, dobrze ocenia Aleksandra Gosk, przedsiębiorca i sopocka radna. Jednak jej zdaniem rząd zareagował zbyt późno. 

– Ustawodawca się zagapił, dając samorządom możliwość zwolnienia przedsiębiorców z części opłaty dopiero 26 stycznia, a poza tym nie wprowadzono żadnych przepisów przejściowych umożliwiających skorzystanie z tego prawa od zaraz. Uchwała, nawet podjęta w trybie pilnym, uprawomocni się bowiem po terminie – mówi Aleksandra Gosk. – Dobrze, że samorządowcy zwolnią przedsiębiorców z tej opłaty w najbliższym możliwym czasie. Sopoccy gastronomicy mówili o sprawie wielokrotnie w ramach ruchu Głos Polskiej Gastronomii i w apelach kierowanych do rządu. Taki stan trwa od listopada, było więc dużo czasu na przygotowanie stosownej ustawy, a mimo to dostaliśmy ją za późno – komentuje Aleksandra Gosk.

Rada Miasta Sopotu będzie procedować ten projekt prawdopodobnie na najbliższej sesji,
4 lutego 2021 r.

źródło: Sopot.pl