„Rocznik Sopocki" 2021 już dostępny!

Fragment okładki „Rocznika Sopockiego" 2021. Na okładce rzeźba prof. Janiny Stefanowicz-Schmidt z 1980 roku pt. „Taniec Anitry”

Właśnie ukazał się XXXII tom „Rocznika Sopockiego". Najnowszy numer periodyku to ponad dwieście osiemdziesiąt stron ilustrowanych wywiadów, wspomnień, sentymentalnych podróży oraz opracowań historycznych pod redakcją Aliny Kietrys.

Dawne i współczesne dzieje Sopotu oraz sylwetki wybitnych mieszkańców zaprezentowane zostały w działach: Sentymenty, Twarze miasta, Literatura, Muzyka i teatr, Plastyka, Historia – czas zapisany, Niezapomniani sopocianie oraz Minął rok. 

W najnowszym wydaniu rocznika znalazły się m.in. publikacje o twórczości profesor Janiny Stefanowicz-Schmidt – nestorki szkoły rzeźby, portret rodzinny artystów Natalii i Kiejstuta Bereźnickich, wspomnienie o Ryszardzie Ronczewskim, twórcy wielu niezapomnianych kreacji aktorskich na scenie Teatru Wybrzeże i współtwórcy Cyrku Rodziny Afanasjew, a także wywiad z Wojciechem Rajskim, dyrektorem i założycielem Państwowej Filharmonii Kameralnej Sopot, anonsujący przyszłoroczny jubileusz 40-lecia istnienia PFK.

Ponadto na łamach periodyku – wybrzeżowy etap życia Stanisława Przybyszewskiego, Jan Piepka i historia jego powieści „Wieża z Domem” rozgrywającej się w domu przy ulicy Goyki 3, przedwojenna reżyserska i filmowa działalność Jana Kucharskiego, portret Eugenii Różańskiej – malarki i grafika, profesora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie.

W Roczniku także sentymentalnie o kurorcie we wspomnieniach Łucji i Bruno Sobczaków, Sopot jako „specyficzny rajski ogród” czyli miasto oczami Wojciecha Kassa oraz portrety ludzi i miasta z lat siedemdziesiątych autorstwa Erazma W. Felcyna.

Na kartach najnowszego numeru czytelnicy odnajdą także historię powstania oraz powojenne i współczesne losy zespołu pałacowo-parkowego Stawowie. W artykule Aleksandry Narczewskiej, sopockiej konserwator zabytków, przeczytać można o rozwoju architektonicznym miasta i jego zabytkowych detalach, a Jan Daniluk odsłania kulisy powstania pierwszego sportowego stadionu w Sopocie.

„Rocznik Sopocki" to także kulturalne podsumowanie minionego roku, stąd na jego łamach teksty o kanadyjskiej edycji Literackiego Sopotu, festiwalu Between.Pomiędzy: Kosmopolis 2020 w odsłonie wirtualnej, współpracy PGS z Lwowską Narodową Galerią Sztuki, która zaowocowała wystawą „Bruno Szulc wśród artystów swoich czasów”, Kronika Sopotu, a także o kulturalnej ofercie wydarzeń w Dworku Sierakowskich, prezentowanych z powodzeniem także w nowej odsłonie online.

Miłośników i sympatyków miasta, do zapoznania się z nowymi publikacjami na temat sopockiego kurortu, które ukazały się w latach 2019-2020, zachęca Tomasz Kot z Biblioteki Sopockiej. 

Publikację można kupić w Dworku Sierakowskich, siedzibie wydawcy, lub zamówić pisząc na adres: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Koszt jednego egzemplarza to 17 zł.

 

źródło: Sopot.pl