Długi weekend w Sopocie pracowity dla branży turystycznej oraz służb miejskich

Widok na skwer Kuracyjny w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Blisko 28 tys. wejść na sopockie molo, 120 mandatów, 87 blokad, 6 odholowań, 160 wylegitymowanych osób – to tylko niektóre z liczb potwierdzających, jak bardzo pracowity weekend zakończyliśmy w Sopocie.

Od czwartku 3 czerwca do niedzieli 6 czerwca Sopot gościł wielu turystów, którzy tzw. długi weekend postanowili spędzić nad morzem. Skalę odwiedzin widać chociażby po liczbie wejść na molo – w ciągu 4 dni sprzedano aż 27 634 biletów.

– Sopot jest miastem turystycznym, zawsze chętnie wybieranym jako miejsce wypoczynku – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Restauracje i kawiarnie pełne gości zawsze cieszą, ale pamiętajmy, że pandemia jeszcze się nie skończyła. Sopockie hotele oraz restauracje działają w reżimie sanitarnym, ale za bezpieczeństwo odpowiadamy my wszyscy.

Podobnie jak w latach ubiegłych, kontynuujemy kampanię informacyjną pod hasłem „Turysto, szanuj Sopot”. Doświadczenia minionego weekendu pokazują, jak wiele jeszcze w tej kwestii jestdo zrobienia. Niestety, nie wszyscy goście pamiętają o przestrzeganiu zasad porządkowych. Tylko w miniony weekend Straż Miejska nałożyła 120 mandatów na kwotę 13 910 zł. W tym czasie dyżurny przyjął 72 zgłoszenia, dotyczące łamania prawa. Wylegitymowanych zostało 159 osób, a pouczono kolejne 49. Najczęstszym powodem nakładanych mandatów było złe parkowanie. W efekcie założono 87 blokad i wydano 6 dyspozycji holowania.

– Słoneczna pogoda, a także możliwość wyjazdu po obostrzeniach związanych z pandemią, zachęcają do spędzania czasu w Sopocie, a liczba podjętych interwencji podczas długiego weekendu była podobna, jak w szczycie sezonu turystycznego – mówi Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie. – Niestety, dla niektórych urlop będzie wiązał się z niemiłą pamiątką w postaci mandatu, którego można uniknąć, na przykład parkując  samochód w dozwolonych miejscach.

Zmagając się z problem barku wolnych miejsc parkingowych w weekendy, miasto Sopot nie składa broni i ponownie wystosuje pismo do rządu w sprawie umożliwienia pobierania opłat za parkowanie w soboty i niedziele oraz różnicowania stawek w poszczególnych strefach miasta. Ma to na celu wymuszenie rotacji aut i niezajmowanie miejsc parkingowych przez cały dzień. W najbliższy weekend działalność rozpocznie bezpłatny Eko parking przy ERGO ARENIE. Będzie można zostawić tam samochód, a do miasta oraz na plażę dotrzeć pojazdem elektrycznym.

Od początku maja, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i gości, całodobowy dyżur pełnią również ratownicy sopockiego WOPR.

źródło: Sopot.pl