Więcej patroli w weekend

Tablica informująca o karach za złe parkowanie. Na drugim planie ulica i dużo zieleni.
Fot. materiały UMS

W najbliższy weekend, 19 i 20 czerwca, Straż Miejska będzie patrolować sopockie ulice zwracając szczególną uwagę na nieprawidłowo zaparkowane samochody i zagrażające bezpieczeństwu porzucone hulajnogi. W dodatkowych patrolach będą uczestniczyć także pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni.

Wzmożone patrole Straży Miejskiej wsparte przez pracowników Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie mają na celu bezwzględne egzekwowanie przepisów dotyczących parkowania samochodów w mieście. Patrole będą także zwracać uwagę na porzucone hulajnogi, które pozostawione w niewłaściwych miejscach mogą stanowić zagrożenie dla pieszych i innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku wystąpienia zapowiadanych na najbliższy weekend upałów, strażnicy miejscy apelują również o zwracanie uwagi na osoby, zwłaszcza dzieci, czy zwierzęta pozostawione w samochodach.

– Zostawienie nawet na kilka minut małego dziecka w nagrzanym samochodzie może skończyć się tragicznie – mówi Tomasz Duszakomendant Straży Miejskiej w Sopocie. – Dlatego będąc świadkami takiej sytuacji musimy bezwzględnie zadzwonić na numer alarmowy 112, a w razie konieczności ratowania życia nawet rozbić szybę w pojeździe. Ważne by pozostać na miejscu do przyjazdu służb – dodaje Tomasz Dusza.

Warto zwrócić uwagę na poprawne zaparkowanie auta. Podstawowa kara za pozostawienie samochodu w miejscu niedozwolonym, np. oznaczonym zakazem zatrzymywania się, wynosi 100 zł. Jednak w zależności od sytuacji kara może sięgnąć nawet 500 zł, gdy auto zostanie zaparkowane na trawniku. Za pozostawienie pojazdu w miejscu blokującym ruch, np. na podjeździe, kierowcy grozi kara 300 zł auto może również zostać odholowane. Holowanie wiąże się nie tylko z karą w wysokości pond 560 zł (powiększoną o koszt mandatu), ale również z koniecznością odebrania auta z parkingu, gdzie samochód został zabezpieczony. Z najwyższą karą w wysokości ponad 1000 zł muszą liczyć się kierowcy, którzy bez uprawnień skorzystają z miejsca przeznaczonego dla osoby z niepełnosprawnością. 

– Osoby parkujące samochody w niewłaściwych miejscach muszą się liczyć z konsekwencjami – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Źle zaparkowane pojazdy utrudniają poruszanie sie pieszym i innym kierowcom, uprzykrzają życie mieszkańcom. Centrum miasta, zwłaszcza przy tak pięknej pogodzie, jest często mocno zatłoczone. Warto zostawić auto na bezpłatnym, całodobowym parkingu przy ERGO ARENIE. Do dyspozycji kierowców pozostawiliśmy tam ponad 700 miejsc parkingowych i wygodne pojazdy elektryczne, które dowiozą na plażę czy do centrum – dodaje wiceprezydent Skwierawski.

Bezpłatny parking przy ERGO ARENIE od 11 czerwca br. uruchamiany jest na weekendy. Od 25 czerwca, przez całe wakacje będzie czynny przez 7 dni w tygodniu. Umożliwia parkowanie ponad 700 pojazdów.W weekendy, w godzinach 10.00-20.00, z częstotliwością co 20 minut, do centrum Sopotu oraz na plażę można stamtąd dojechać 12 osobowym pojazdem elektrycznym. Bilet na jednorazowy przejazd kosztuje 3 zł. Dla dzieci do ukończenia szkoły podstawowej, na podstawie legitymacji szkolnej, przejazdy są bezpłatne.

źródło: Sopot.pl