„Patronki" – performance Martyny Borowieckiej

Fot. materiały Art Inkubatora

Na początku września swoją lizbońską premierę będzie miał performance w reżyserii Martyny Borowieckiej. 10 i 11 września „Patronki" zobaczymy w parku przy ulicy Goyki 3.

„Patronki: głębokie cienie kładą się leniwie, otulając wszystko dookoła mnie" to sytuacja scenograficzna, intymnie zaaranżowana przestrzeń rytualna wymyślona przez Martynę Borowiecką. Poprzez przyjęcie formy zamkniętego kręgu artystka zaprasza zgromadzonych widzów do spotkania z ich voyeueryzem i kolektywnością. Rytuał otwiera zamknięte bramy zapomnienia, metaforycznie przywołując Patronki charakterystyczne dla mitologii słowiańskiej, która krzyżuje się z kanonem współczesnych artystek. Postacie te zostaną przetłumaczone i przeniesione poprzez przywołanie ich archetypowych narracji. Mistycyzm tej praktyki zawiera w sobie szczerą celebrację czasu tu i teraz. Świat wymyka się znanym nam zmysłom. Inicjowany rytuał potwierdza obecność niematerialnej rzeczywistości istniejącej za pomocą aktywacji głosu, miejsca i obrazu. „Patronki" otwierają sezon refleksji, melancholii, zadumy i pamięci o przodkach.

„Patronki: głębokie cienie kładą się leniwie, otulając wszystko dookoła mnie" to druga odsłona cyklu „Tool Cycle: New visualisations for activated bodies", sezonowego cyklu performansów badających temat granicy, elastyczności, rytuału i chaosu, odbywającego się w 2021 roku w Galerii Foco w Lizbonie i Goyki 3 Art Inkubatorze.

Lizbońska odsłona performance odbędzie się 03 i 04 września, sopocka, w parku przy Goyki 10 i 11 września 2021 r., w godzinach: od 19.00 do 20.00.

Reżyseria: Martyna Borowiecka

Performance: Martyna Borowiecka, Dorota Kozłowska, Iza Szedel  

Instalacja sceniczna: Martyna Borowiecka

Muzyka: Leona Jacewska

Kuratorki: Josseline Black & Kasia Sobczak

Partnerzy: Galeria Foco, Lizbona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: Sopot.pl