Podsumowanie sezonu letniego w Sopocie

Panorama placu miejskiego z lotu ptaka. Na górze zdjęcia widoczne morze.
Fot. Jacek Bieliński

Jakie było tegoroczne lato w Sopocie? Przedstawiciele miasta, służb i instytucji miejskich podsumowali i ocenili mijający sezon.

Bezpieczeństwo

Straż Miejska
Sezon letni to okres wzmożonej pracy sopockiej Straży Miejskiej. Sopoccy strażnicy w okresie od 1 czerwca do 25 sierpnia wystawili 1774 mandaty na kwotę 217 930zł. 1447 mandatów dotyczyło wykroczeń drogowych, a w szczególności nieprawidłowego parkowania.  Liczba mandatów ogółem wzrosła w tym sezonie o 19 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2020 roku, a mandatów za wykroczenia drogowe aż o 61 proc. Strażnicy założyli 1341 blokad, co stanowi wzrost o 30 proc. w stosunku do poprzedniego sezonu. Wydano również 127 dyspozycji holowania (w sezonie 2019 było ich 56), w tym 52 dotyczyły hulajnóg elektrycznych. Strażnicy miejscy 4715 razy kontrolowali miejsca zagrożone, wylegitymowano 2072 osoby, a do pogotowia socjalnego trafiło 26 osób. Pracownicy monitoringu miejskiego ujawnili także 225 zdarzeń, w tym dotyczących wykroczeń w ruchu drogowym, spożywania alkoholu czy zakłócania porządku publicznego.

Na podobnym poziomie utrzymuje się liczba zgłoszeń do dyżurnego – w tym sezonie zanotowano ich wzrost o 7 proc. Zgłoszenia dotyczą w głównej mierze wykroczeń drogowych, zakłócania porządku publicznego, zwierząt oraz kwestii sanitarno-porządkowych. Ponadto, sopocka Straż Miejska realizowała program profilaktyczny „Bezpieczne wakacje”, skierowany do dzieci przebywających na koloniach i półkoloniach. Strażnicy wspierali również dowóz szczepionek do mobilnego punktu szczepień.

Policja
Sezon letni to czas wytężonej pracy także dla policjantów. W okresie od 1 czerwca do 25 sierpnia 2021 roku sopoccy funkcjonariusze, wsparci przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, przeprowadzili 3687 interwencji (3676 w ubiegłym sezonie) i wylegitymowali, podobnie jak w sezonie 2020 ponad 4 tys. osób. Ponadto, mandatami ukarali 937 sprawców wykroczeń, kolejnych 913 pouczyli, a wobec 58 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci prewencji doprowadzili też 121 osób do pogotowia socjalnego.

Od początku czerwca sopocka policja wszczęła 158 postępowań z kategorii przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, do których należą: kradzież mienia, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia, uszkodzenie ciała, rozbój oraz bójka/pobicie. W porównaniu do sezonu letniego 2019 roku liczba tych przestępstw jest na podobnym poziomie (w roku 2019 odnotowano 161 wszczętych postępowań). Czuwający nad bezpieczeństwem na drodze policjanci ujawnili 1866 wykroczeń. Prawie połowa z nich, bo aż 883, związana była z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości. Policjanci drogówki udaremnili dalszą jazdę 57 kierującym pojazdami pod wpływem alkoholu i narkotyków.

W związku z trwającym stanem epidemii, policjanci przeprowadzili również kontrole przestrzegania obostrzeń w 543 placówkach handlowych, środkach komunikacji publicznej i innych miejscach gromadzenia się osób. Pouczono 468 osób, a 146 ukarano mandatami. W zdecydowanej większości wykroczenia dotyczyły naruszenia obowiązku zakrywania twarzy.

Funkcjonariusze zabezpieczali 30 imprez masowych i 22 zgromadzenia, które odbywały się na terenie miasta. Zabezpieczali też pobyt piłkarzy reprezentacji Polski na terenie Sopotu.

Policjanci realizowali również programy i projekty edukacyjne: „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, „W Sopocie jest modą bezpieczeństwo nad wodą”, „Uczę się bezpieczeństwa – Bezpieczny w czasie wakacji” oraz „Bezpieczeństwo pieszego cieszy każdego”.

Dane obejmują okres: 1 czerwca-25 sierpnia 2021 roku.

Straż Pożarna
Państwowa Straż Pożarna w Sopocie w okresie wakacyjnym uczestniczyła w 174 zdarzeniach. W analogicznym okresie roku 2020 tych akcji było 131, a w roku 2019 234. Strażacy wyjeżdżali do 17 pożarów oraz 143 miejscowych zagrożeń, takich jak wypadki drogowe, połamane gałęzie drzew czy gniazda os. W  przypadku działań gaśniczych podejmowanych przez strażaków nie było osób poszkodowanych.

Z uwagi na zwiększony ruch turystyczny przeprowadzono kontrole obiektów, w których organizowany był wypoczynek letni dla dzieci (między innymi Klub UKS Navigo, Fundacja Akademii Żeglarskiej, Ośrodek Wypoczynkowy Sopot 34). Skontrolowano również 5 obiektów wypoczynkowych, takich jak hotele, pensjonaty (Hotel Sopocki Zdrój, Pensjonat „Wanda”, Hostel Sopot, Hotel Sopocki Zdrój, Villa Flaming) oraz 3 obiekty widowiskowe (Opera Leśna, ERGO ARENA, molo w Sopocie).

Sopoccy strażacy, w związku z kampaniami społecznymi „Bezpieczne wakacje” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo cały rok”, prowadzili również spotkania edukacyjne z dziećmi na terenie komendy i podczas festynów rodzinnych organizowanych na terenie miasta Sopotu.

Dane obejmują okres 1 czerwca - 25 sierpnia. 

WOPR
Już 15 czerwca uruchomione zostało pierwsze strzeżone kąpielisko przy sopockim molo. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia działało 8 stanowisk strzeżonych. Codziennie w gotowości były też dwa zespoły dwuosobowe (tzw. Grupa Interwencyjna), które wspierały ratowników na kąpielisku oraz działały na akwenach niestrzeżonych. Grupa Interwencyjna dyżurowała także w godzinach nocnych, w godz. 20.00-8.00. W Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego działał całodobowy numer ratunkowy nad wodą 601 100 100.

W sumie ratownicy WOPR podjęli 69 akcji, z czego 28 związanych było z bezpośrednim zagrożeniem życia. Ratownicy udzielali pomocy medycznej w związku z urazami, skaleczeniami, omdleniami. Pomocy udzielono 53 osobom. Poszukiwano 15 zagubionych na plaży dzieci i osób dorosłych. 7 akcji prowadzonych było w godzinach nocnych. Odnotowano 214 wyjazdów jednostek pływających (239h 36min) oraz 371 wyjazdów lądowych (411h 36min). 1027 godzin ratownicy przepracowali w formie wolontariatu. W tym roku wykorzystano również dron z kamerą termowizyjną, który brał udział w 2 akcjach poszukiwawczych. Liczba wypitych kaw: 12150


Kultura

Opera Leśna
Tegoroczny sezon Opery Leśnej to powolny powrót do normalności, choć wiosenny lockdown utrudniał planowanie wydarzeń. 68 728 uczestników, 22 koncerty na dużej scenie i 16 wydarzeń w cyklu LASY, 7970 zaangażowanych twórców i pracowników technicznych oraz 25 404 zwiedzających – tak prezentują się najważniejsze dane dotyczące funkcjonowania Opery Leśnej w bieżącym sezonie (od 1.05. do 26.08. 2021 r.). 

W tym sezonie do Opery Leśnej powróciło jedno z najbardziej rozpoznawalnych i oczekiwanych wydarzeń muzycznych w Polsce - Top of the Top Sopot Festival. Trzydniowy festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce - transmisje koncertów oglądało łącznie 5,4 mln osób. Podobną uwagę przykuł odbywający się w czerwcu Polsat SuperHit Festiwal 2021. 

Dużym sukcesem okazała się kameralna scena Opery Leśnje - LASY. W tym sezonie zorganizowano tam 14 koncertów, w których wzięło udział 217 muzyków i prawie 3 tys. widzów. W ramach współpracy z wp.pl stworzono własną rozgłośnię radiową on-line pod nazwą LASY. 

Tegoroczne możliwości zwiedzania Opery Leśnej, ze względu na organizację licznych i wymagających wydarzeń, były ograniczone. Dlatego liczba odwiedzających, która przekroczyła w sezonie 25 tys. jest powodem do zadowolenia. 

Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wśród wydarzeń sezonu letniego na szczególną uwagę zasługuje czerwcowy koncert z okazji obchodów 40-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. W lipcu natomiast widzowie mogli wziąć udział w Koncercie Muzyki Filmowej w ramach Sopot Film Festivalu. Tradycyjnie w lipcu odbyła się kolejna, 11. edycja festiwalu NDI Sopot Classic. W ostatnich dniach sierpnia Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Rafała Janiaka, realizuje w sopockim w kościele NMP Gwiazdy Morza nagranie  płyty z dwoma utworami Krzysztofa Meyera „Canti amadei" oraz „V symfonia". 

Biblioteka
Filie Biblioteki Sopockiej odwiedziło 20 177 osób, wypożyczono łącznie 12 634 pozycji. Placówka była organizatorem ponad 100 wydarzeń (22 w formule online i 80 w formule tradycyjnej), w których wzięło udział 2309 uczestników. We współpracy z Muzeum Sopotu, Biblioteka przeprowadziła 5 spacerów miejskich w cyklu „20 spacerów na 120-lecie Sopotu”, w których wzięły udział 72 osoby. Ponadto Biblioteka zorganizowała dwa spacery związane sopocką kinematografią dla osób rosyjskojęzycznych. Biblioteka była partnerem Festiwalu Literacki Sopot oraz organizatorem Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki, a także konkursu poetyckiego „O Złote Pióro Sopotu”. 

Muzeum Sopotu
Latem Muzeum Sopotu oferowało zwiedzającym szeroki program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, przy zachowaniu przepisów reżimu sanitarnego wynikającego z pandemii. Łącznie w sezonie letnim (od czerwca do 25 sierpnia) z oferty Muzeum skorzystało 3810 gości. Wystawę czasową „John Faltin. Fotograf Sopotu” oraz ekspozycję stałą odwiedziło 2170 osób. Muzeum było organizatorem 5 koncertów z cyklu „Swingujące 3-miasto”, w przestrzeni ogrodu odbyło się też spotkanie wokół książki Jacka Starościaka „Okruchy pamięci”, zaś w ramach cyklu „Bliżej historii” spotkania z Dionisosem Sturisem oraz Magdaleną Grzebałkowską. W lipcu miała też miejsce promocja książki Łukasza Rudzińskiego „Joanna Bogacka. Portret wielokrotny", wydanej przez Muzeum Sopotu. W sierpniu uroczyście otwarte zostało „Muzeum miejsca – historia Polonii sopockiej i kościoła pw. NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie”

W okresie czerwiec-sierpień, w każdy wtorek i czwartek, w ogrodzie muzeum odbywały się zajęcia jogi. Muzeum prowadziło również zajęcia dla rodzin z dziećmi, spacery historyczne, muzealne podchody czy cieszącą się dużym zainteresowaniem Grę Miejską.

W porównaniu do sezonu letniego w roku 2019, lata 2020 i 2021 cechuje znaczny spadek frekwencji gości Muzeum Sopotu, co było spowodowane długimi okresami zamknięcia instytucji dla publiczności oraz wprowadzeniem limitów zwiedzających. 

Państwowa Galeria Sztuki
W sezonie letnim w Państwowej Galerii Sztuki zaprezentowano następujące wystawy: „Od Black Mountain Collage do Pop Artu. Powojenna sztuka amerykańska kolekcji Archiv der Avantgarden” (wystawa zbiorowa  m.in. Andy Warhol, John Cage, Cy Twombly), „Fotografia na rozdrożach. Prace z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego”- ekspozycja klasyki polskiej i światowej fotografii, „Fotomorgana” - wystawa zbiorowa m.in. Robert Kuśmirowski, Jacek Staniszewski, Anna Wypych, Weronika Gęsicka oraz „Ku Wolności. Polska Sztuka XX i XXI wieku, prace z kolekcji  Wernera Jerke  Recklinghausen". Najliczniej odwiedzaną byłą wystawa awangardy amerykańskiej z Instytutu Awangardy z Drezna, na którą w sezonie kupiło bilet ponad 8000 osób. Porównywalnym sukcesem frekwencyjnym cieszyła się wystawa „Fotomorgana”, którą zobaczyło ponad 7600 osób.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne, podobnie jak w poprzednim sezonie letnim, liczba wejść do galerii była ograniczona z powodu wprowadzonych restrykcji sanitarnych. Nie widać jednak zbyt dużego spadku liczby odwiedzin galerii w porównaniu do zeszłorocznego sezonu. Ilość biletowanych wejść do PGS to ok. 10 000. Dodatkowo, w wydarzeniach odbywających się w PGS (Literacki Sopot, oprowadzania i działania edukacyjne) wzięło udział ok. 2 000 osób. 

W pobliżu molo zaprezentowano plenerową wystawę Erazma Wojciecha Felcyna „Sopot 70”, co przełożyło się w znaczącym stopniu na liczbę odbiorców działań proponowanych przez Państwową Galerię Sztuki. Szacuje się, że przez dwa miesiące ekspozycji obejrzało ją przynajmniej kilkanaście tysięcy osób. 

Goyki3 Art Inkubator
Art Inkubator organizował spotkania, spacery, konferencje i debaty. Wśród wydarzeń czerwcowych warto zwrócić uwagę na konferencje i debaty oraz spotkania online, w których uczestniczyło ponad 1500 osób (spotkanie z Waldemarem Kuligowskim czy „Sektor kultury a kryzys klimatyczny”). Natomiast konferencja „Culture online vol.2”, była zarówno podsumowaniem ostatniego trudnego roku i roli kultury w pandemii, jak i dyskusją o przyszłości i zastosowaniu nowoczesnych technologii w realizacji wydarzeń kulturalnych w czasach społecznego dystansu.

Wśród najważniejszych wydarzeń lipca należy wspomnieć rezydencje artystyczne, organizowane dla francuskich muzyków we współpracy z Narodowym Centrum Muzyki Francji oraz Instytutem Francuskim w Warszawie. Była to okazja dla 8 francuskich artystów różnych gatunków (pop, electro, jazz, urban, etc.) do rozwinięcia swoich własnych projektów podczas 3 tygodni pobytu w Sopocie. W lipcu zorganizowano także wspólne malowanie muralu. Autorką jest Marta Frej i uczestnicy warsztatów. Malowidło przedstawia zasłużone dla miasta sopocianki. Wizerunki listonoszki Marianny Zielonke (Selonke), feministki i jednej z pierwszych posłanek na Sejm Ustawodawczy Marii Moczydłowskiej, lekarki i działaczki społecznej Jadwigi Titz-Kosko, malarki Józefy Wnukowej zdobią ścianę Hali 100-lecia Sopotu od ulicy Jana Winieckiego. 

W sierpniowym Dniu Otwartym wzięło udział ponad 500 osób. Dużym wydarzeniem był także festiwal Literacki Sopot. 10. edycja festiwalu poświęcona kulturze i literaturze Włoch odbyła się w przestrzeniach Sopotu i online na Literacki Sopot. Wszystkie spotkania zostały nagrane, aby do rozmów można było wrócić po zakończeniu festiwalu. Co ważne, spotkania i debaty były tłumaczone na język migowy. Zasięg streamingów oscylował od 1 500 do 10 000, a liczba uczestników zarówno w przestrzeniach zamkniętych, otwartych i na Targach Książki wyniosła blisko 10 000 osób. 

Sport 

ERGO ARENA
Dzięki zmniejszonym obostrzeniom ERGO ARENA mogła ponownie organizować imprezy masowe. Sezon letni rozpoczęli i zamkną zawodnicy mieszanych sztuk walki (w czerwcu zorganizowana została 61 gala federacji KSW, a w ostatnią sobotę sierpnia po raz pierwszy zawalczą fighterzy zrzeszeni w HIGH League). W sezonie letnim widownię w ERGO ARENIE rozbawiali czołowi polscy komicy podczas gali Stand-up Comedy. Miłośnicy wrażeń muzycznych bawili się na jubileuszowym koncercie Agnieszki Chylińskiej i podczas festiwalu Hip-Hop 3miasto.

Podobnie jak w latach ubiegłych, nie brakowało atrakcji o charakterze prospołecznym. Na arenie głównej zorganizowana została 16. edycja Street Challenge Sopot – w turnieju koszykówki 3x3 na płycie hali udział wzięła rekordowa liczba blisko 80 zespołów. Na początku lipca ruszyło rolkowisko – tu również padł rekord, bo rekreacyjna strefa swobodnej jazdy i darmowe warsztaty rolkarskie organizowane były przez osiem kolejnych niedziel. Szereg aktywności realizowany był też na terenach zewnętrznych, wokół ERGO ARENY. Poza skateparkiem i boiskiem do streetballa czas spędzić można było m.in. w tematycznych strefach czasu wolnego firm Redbull czy Wawel. Wokół hali ścigali się też młodzi cykliści podczas imprezy Polish Bike Tour Kids Race. Przez cały czerwiec, lipiec i sierpień ERGO ARENA prezentowana była od „kuchni” – ze zwiedzania hali z przewodnikiem skorzystało w wakacje ponad 500 osób.

Przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty działał uruchomiony przed majówką, punkt szczepień masowych. Do 24 sierpnia włącznie w hali podano blisko 72 000 dawek szczepionki. Ponad 45 000 to szczepienia w miesiącach wakacyjnych uwzględniające mieszkańców, pracowników sektora turystycznego i przebywających w kurorcie gości.

Hipodrom
Lato na Hipodromie było bardzo udane. Przy zachowaniu środków bezpieczeństwa udało się zorganizować najważniejszą imprezę jeździecką, CSIO5* Sopot Horse Show. Zawody te, w tym roku będące jednymi z czterech o takiej randze, rozgrywanych w Europie, przyciągnęły do Sopotu wielkie nazwiska. Na sopockim Hipodromie można było zobaczyć zawodników zajmujących aktualnie czołowe miejsca w światowym rankingu, zdobywających ostatnie punkty kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich. W kolejnych tygodniach rozegrano Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu na Kucach, odbyły się dwa weekendy wyścigów konnych, a także pokaz i czempionat koni arabskich, Ogólnopolskie Zawody Dzieci i Młodzieży w skokach i Polska Liga Jeździecka. Łącznie podczas wszystkich letnich wydarzeń Hipodrom odwiedziło blisko 20 tysięcy widzów. Równie aktywny będzie koniec lata - we wrześniu odbędą się Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego WKKW oraz finał ogólnopolskiego cyklu Polska Liga Jeździecka. 

Sopocki Klub Lekkoatletyczny
W sezonie letnim 2021 SKLA zorganizował 34. edycję Tyczki na Molo. W tym roku po raz pierwszy była to impreza dwudniowa. Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem sopocian i turystów.

30 sierpnia na Stadionie Leśnym odbyła się 24. edycja Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły i Bursztynowa Mila. Mityng ten rokrocznie odbywa się w obsadzie międzynarodowej z udziałem zawodników – uczestników imprez sportowych rangi Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Podczas zawodów uhonorowano zawodników Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego - medalistów Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich: Aleksandrę Formelę, Jakuba Szymańskiego i Annę Kiełbasińską. 

Sopot Tenis Klub
Od 01.06.2021 do 25.08.2021 Klub zorganizował między innymi cykl turniejów tenisowych Ziaja Grand Prix +50 oraz Open, Ogólnopolski Turniej Tenis 10 „Talenciaki”, Turniej Akademickie Mistrzostwa Polski oraz Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny Skrzatów. W Sopocie miał też miejsce turniej międzynarodowy ITF S700 – Sopot – 60th Int Polish Camp-Sopot Cup 2021, w którym udział wzięło 168 zawodników z całego świata. Ponadto odbyły się: Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Młodzików – Super Seria – Sopot Cup, Turniej Charytatywny ProAm Hanplast Energy, którego celem była zbiórka funduszy na leczenie Sebastiana Chojnowskiego, Turniej Deblowy – memoriał Marii Trafalskiej – Mary Cup, Deblowy Turniej Przyjaciół Sopotu oraz Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Młodziczek i Młodzików. 

Sopocki Klub Żeglarski
Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot w okresie od 1 czerwca do 25 sierpnia organizował szkolenia dla dzieci i młodzieży, zarówno w postaci półkolonii, jak i szkoleń klubowych grup zawodników, którzy rywalizują na arenach krajowych i międzynarodowych.

W dniach 11-13 czerwca w Sopocie odbyła się 42. edycja regat o Puchar Prezydenta Sopotu, jednej z najstarszej cyklicznej imprezy na polskim morzu. Na starcie stanęło ponad 200 zawodników z Polski i z zagranicy.

Klub Sportowy Ogniwo 
W okresie 01.06-25.08.2021 r. Miejski klub Sportowy Ogniwo zorganizował Turniej Finałowy Dzieci i Młodzieży w rugby (24 zespoły, 600 zawodników), Finał Ekstraligi Rugby 2020/21 (ok. 2000 kibiców, zwycięstwo nad Master Pharm Łódź i zdobycie Mistrzostwa Polski w rugby), inauguracja Ekstraligi Rugby 2021/22 (ok. 300 kibiców). 

Trefl Sopot
W okresie wakacyjnym koszykarze Trefla Sopot często gościli na koloniach i spotkaniach dla dzieci organizowanych w Sopocie. Zawodnicy uczestniczyli m.in. w Treflowych Półkoloniach w ERGO ARENIE, koszykarskim wydarzeniu Kacpa Challenge czy też podczas spotkaniach z Rodziną Treflików na Placu Przyjaciół Sopotu. W trakcie wydarzeń dzieci miały możliwość nauki podstaw koszykówki pod okiem graczy, występujących na co dzień w Energa Basket Lidze. Ćwiczeniom towarzyszyła dobra atmosfera i mnóstwo uśmiechu, a dzieci otrzymywały na pamiątkę fankarty z autografami zawodników.

26 czerwca w ERGO ARENIE zorganizowany został Street Challenge Sopot – turniej koszykówki 3x3. Była to już 16. edycja amatorskich zmagań, która zgromadziła rekordową liczbę drużyn – na sześciu boiskach o atrakcyjne nagrody walczyło aż 77 zespołów podzielonych na kilka kategorii wiekowych. Główną ideą wydarzenia było promowanie koszykówki jako dyscypliny, która nie tylko rozwija tężyznę fizyczną, ale również integruje i jest źródłem dobrej zabawy.

Klub Żeglarski UKS Navigo
Klub Żeglarski UKS Navigo w okresie wakacyjnym zorganizował 3 imprezy żeglarskie: Puchar Polski Katamaranów Sopot Catamaran Cup, Mistrzostwa Polski Katamaranów Sopot 2021 oraz Puchar Polski dla najmłodszych żeglarzy Sopot Optimist Cup. Na wydarzeniach gościło około 250 zawodników z całej Polski oraz z Czech i Niemiec. Ponadto, klub zorganizował półkolonie żeglarskie, w których udział wzięło 80 dzieci. 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Na plaży, przy wejściu nr 23, odbywały się turnieje siatkówki plażowej ZIAJA CUP dla dzieci i młodzieży (rocznik 2004 i młodsi) oraz w kategorii open kobiet i mężczyzn. Tradycyjnie odbyły się trzy wyścigi pływackie dookoła molo, w tym roku po raz pierwszy im. Jacka Starościaka. W tym mającym 22 letnią tradycję wyścigu, wystartowało blisko 500 osób z terenu całej Polski.

Na przełomie lipca i sierpnia sopocki MOSiR wraz z Fundacją E. Hodury zorganizował Festiwal Latawców Sopot 2021 i turniej Sopot Beach Rugby. Każdego z trzech dni wydarzenia, podczas warsztatów, budowano 120 latawców z okazji obchodów 120-lecia miasta i organizowano pokazy wielogabarytowych latawców. Niewątpliwą atrakcją wydarzenia był kolejny międzynarodowy turniej Sopot Beach Rugby kobiet i mężczyzn.

 

Sopockie Stowarzyszenie Sportowe Automobilklub Orski
Tradycyjnie, już po raz 24. rozegrano Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. Spektakularne wyścigi górskie nad polskim morzem odbyły się w dniach 13-15 sierpnia i ściągnęły do Sopotu mistrzów kierownicy oraz kilkanaście tysięcy fanów motoryzacji i kibiców motosportu. W zawodach wystartowało 73 zawodników, którzy konkurowali na ponad 3 kilometrowej trasie wyścigowej z Sopotu do Gdyni. ERGO ARENA gościła zespoły podczas badania kontrolnego samochodów. Podczas zawodów została zorganizowana akcja promocyjna Porsche Dog Day, dzięki której na rzecz schroniska Sopotkowo przekazano pół tony karmy. 

Fundacja im. Edwarda Hodury
31 lipca 2021 roku na plaży przy sopockim molo została rozegrana IX edycja Sopot Beach Rugby. To zdecydowanie jeden z największych turniejów tego typu na świecie. W trzech turniejach, mężczyzn, kobiet i amatorów wzięło udział 26 drużyn, ponad 300 zawodniczek i zawodników z Polski oraz zagranicy. Turnieje w tej dyscyplinie organizowane są nieprzerwanie od 2013 roku. Kolejne edycje są połączone z mającym już 29-letnią tradycję Memoriałem Edwarda Hodury. Turniej odbył się w międzynarodowym składzie - wystąpiła drużyna z Niderlandów, reprezentacja Łotwy, RPA, Wenezueli, a także drużyna angielskiej armii Army Be The Beat oraz Dark Rifles Rugby, drużyna wojsk amerykańskich NATO.  

Turystyka
Długo wyczekiwany przez branżę oraz turystów sezon letni okazał się bardzo dobry. Średnie obłożenie w obiektach noclegowych w miesiącach od czerwca do sierpnia wyniosło ponad 80 proc. W porównaniu do roku ubiegłego jest to 15 proc. wzrost. Ze względu na obostrzenia i utrudnienia w podróżowaniu, w Sopocie gościliśmy głównie turystów krajowych. W dużej mierze były to rodziny z dziećmi, korzystające z bonu turystycznego. Turyści zagraniczni to jedynie 10 proc. wszystkich odwiedzających. Przede wszystkim odwiedzali nas Niemcy, Czesi oraz Litwini, przyjeżdżając własnym transportem. Zagraniczny ruch turystyczny stanowił ok. 40 proc., a najpopularniejszym środkiem transportu był samolot.

Informacja turystyczna
Sopockie punkty informacji turystycznej (na plac  Zdrojowym, przy ul. Dworcowej oraz na plac Przyjaciół Sopotu) były czynne przez 7 dni w tygodniu. W punktach Informacji Turystycznej na ul. Dworcowej oraz plac Zdrojowym obsłużono łącznie niemal 13 tysięcy gości (o 23 proc. więcej niż w zeszłym roku). Turyści krajowi najczęściej pochodzili z województw: mazowieckiego (19,7 proc.), pomorskiego (14,2 proc.), śląskiego (11,2 proc.), kujawsko-pomorskiego (8,6 proc) i małopolskiego (8,3 proc). Dużym powodzeniem cieszyła się usługa przechowalni bagażu – w tym sezonie przyjęto ponad 1700 sztuk bagażu, to jest 57 proc. więcej niż rok temu.

Dla branży
W sezonie letnim do obiektów świadczących usługi hotelarskie w Sopocie dostarczone zostały pakiety zawierające praktyczne informacje dla gości, dotyczące m. in. pobierania opłaty uzdrowiskowej, informacji ZOM na temat selekcji śmieci w Sopocie, możliwości korzystania z Karty Turysty, kolejnej odsłony kampanii „Turysto, szanuj Sopot”, Eko parkingu oraz szczepień w ERGO ARENIE. Lokalom gastronomicznym przekazano 18 tysięcy podkładek z kalendarzem wydarzeń kulturalnych na lipiec i sierpień.

Kampanie marketingowe
Kontynuowana była kampania „Stop golasom na ulicy” i „Turysto, szanuj Sopot”. Plakaty oraz ulotki przekazane zostały branży, spółdzielniom mieszkaniowym, a także były widoczne w przestrzeni miejskiej. Krótkie filmy dotyczące zasad zachowania zobaczyć można było na Facebooku, w punktach IT, przed seansami Kina Letniego oraz na infomatach w regionie pomorskim.

Odkrywaj Sopot – nowy spot promocyjny
W czerwcu 2021 Sopocka Organizacja Turystyczna we współpracy z Urzędem Miasta Sopotu stworzyła nowy spot promujący kurort. Jego głównym celem było pokazanie miasta jako miejsca, w którym można odetchnąć i zrelaksować się. Miasta wielu możliwości - uzdrowiska, w którym każdy może odpocząć w „swoim rytmie”.

Opłata uzdrowiskowa
W okresie od 1 czerwca do 26 sierpnia do miasta wpłynęła kwota 960 407,38 zł tytułem opłaty uzdrowiskowej. To więcej niż w roku ubiegłym, kiedy z tego samego tytułu wpłynęło zaledwie 534 023,80 zł, ale nadal mniej niż w sezonie przed pandemią (1 041 487,43 zł). Opłatę uzdrowiskową pobiera się od każdej osoby nocującej w Sopocie. W zamian uprawnia ona do otrzymania bezpłatnej Karty Turysty, dzięki której można korzystać z systemu zniżek.

Molo
591 650 biletów sprzedało molo do 25 sierpnia. Daje to blisko 800 000 płatnych wejść na molo. W analogicznym okresie roku ubiegłego tych wejść było 647 851, a w sezonie przed pandemią 1 056 393. Bilety grupowe stanowiły w tym sezonie 4 proc. wszystkich biletów. Natomiast 13 proc. biletów to bilety rodzinne. Coraz większym powodzeniem cieszy się zakup biletów online, ich udział w ogólnej sprzedaż to ponad 6 proc.

W tym roku na terenie skweru i molo odbyło się wiele wydarzeń i koncertów, w tym m.in. Slow Food Festiwal, Tyczka na Molo, Targi rękodzieła i rzemiosła, Targi modowe Fashion Square Market, Tydzień Włoskich przysmaków na molo czy Festiwal Pierogów. W muszli koncertowej obejrzeć można było przedstawienie „Mąż i żona” Krakowskiego Teatru Komedii. W każdą niedzielę odbywały się także koncerty z cyklu Piano na molo. Ponadto, odbyły się takie wydarzenia jak Sopot Molo Jazz Festiwal, dni związane z promocją regionów kaszubskich oraz koncerty zespołów ludowych, rockowych i muzyki pop.

Marina
Aż 95 proc. miejsc cumowniczych w marinie zajęli stali rezydenci, których okres cumowania w Sopocie wynosi co najmniej 5 miesięcy. Dodatkowo w okresie maj-sierpień cumowały tam 664 jednostki (pobyty jedno i dwudniowe). Na terenie mariny odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski oraz 1 runda Ekstraklasy w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej oraz I rundy I Ligii Polskiej Ligii Żeglarskiej, a także regaty o Klubowe Mistrzostwo Polski PLŻ i Regaty Reklamy. Sopocka marina zakupiła również urządzenie zbierające śmieci z powierzchni wody, co pozwoli na utrzymanie większej czystości.

Plaża
Podobnie jak w latach poprzednich, sopocka plaża w okresie od maja do września sprzątana była codziennie. Sprzątanie obejmowało opróżnianie śmietników, usuwanie glonów z linii brzegowej (w tym roku tylko z plaży miejskiej usunięto 60 ton glonów, porównywalnie jak w latach poprzednich). Firma sprzątająca sopockie plaże pracowała przez 7 dni w tygodniu w godzinach 5.00-22.00, a także w nocy, w przypadku takiej konieczności. Koszt utrzymania czystości plaż miejskich w 2021 r. wyniósł 505 211,20 zł brutto. Łącznie na sopockich plażach w czasie sezonu było 246 koszy, 69 „oczek” w toaletach oraz 20 opłukiwaczy. Na terenie plaży miejskiej ustawiono w tym roku 16 przebieralni, w tym jedną dla osób z niepełnosprawnościami. Plaża ta wyposażona jest również w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Sopotu funkcjonowało 8 kąpielisk, w tym jedno miejskie. Obsługa ratownicza kąpieliska miejskiego kosztowała 216 825,00 złotych.

Inne działania na terenie Sopotu 

Zarząd Dróg i Zieleni
Ze względu na stan epidemii przedsiębiorcy branży gastronomicznej skorzystali z ulg na łączną kwotę 41 841,51 zł netto. Zarząd Dróg i Zieleni ze Strefy Płatnego Parkowania uzyskał wpływy w kwocie 2 333 519,89 zł, w tym 2 289 854,89 zł bez stałych abonamentów. Dodatkowo, nieuiszczenie opłaty za postój (1896 mandatów) przyniosło wpływy w wysokości 530 880 zł.

Zakończył się remont ulicy Armii Krajowej (ścieżka rowerowa, chodniki, jezdnia), zmodernizowane zostały też trzy fragmenty jezdni alei Niepodległości: od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do ul. 23 Marca – w obie strony, oraz w okolicy skrzyżowania z ul. Wybickiego, w kierunku do Gdańska. Wykonana została także nowa nawierzchnia ścieżki rowerowej w ciągu ulicy Rzemieślniczej.

Modernizowane jest oświetlenie uliczne w Sopocie. Trwające prace na ulicach Fishera, Bema, Ogrodowej, Sobieskiego (od Chopina do Bema), Pułaskiego, Chopina, powinny zakończyć się do 30.11.2021. Z nowych zabawek mogą też korzystać dzieci na placach zabaw przy ul. Okrężnej oraz al. Niepodległości (linarium).

W mieście posadzono ponad 16 tysięcy letnich kwiatów. Powierzchnię łąk kwietnych została powiększona trzykrotnie w stosunku do ubiegłego roku i wzbogacona mieszankami roślin dziko rosnących. 

EKO parking sposobem na parkowanie w Sopocie
Bardzo wysokim zainteresowaniem w tym roku cieszył się miejski Eko Parking, a także funkcjonująca linia eko busów. To już piąty sezon, w którym miasto udostępniło całodobowy, bezpłatny parking przy ERGO ARENIE na ponad 700 miejsc i uruchomiło możliwość transportu meleksami do centrum oraz na plażę. Parking działał codziennie od 25 czerwca (oraz w dwa poprzedzające weekendy) do 30 sierpnia, a eko pojazdy kursowały co 20-30 minut w godz. 10.00-20.00. Od początku wakacji do 25 sierpnia z linii skorzystały 15 284 osoby, co stanowi rekord frekwencji (niemal 50 proc. wzrost rok do roku). 1 lipca uruchomiona została dodatkowa linia obsługiwana przez pojazdy elektryczne wożące turystów i mieszkańców z ul. Boh. Monte Cassino do Opery Leśnej. Z kursów na tej trasie skorzystało 3 519 osób.

źródło: Sopot.pl