Biblioteka na kółkach, czyli książki z dowozem

Regały pełne książek
Fot. Pixabay

Biblioteka Sopocka uruchomiła wyjątkowy projekt. Biblioteka na kółkach powstała z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mogą korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Teraz książki zostaną im dostarczone do domu.

Projekt Biblioteka na Kółkach, uruchomiony 1 września, został stworzony z myślą o osobach starszych, niesamodzielnych oraz niepełnosprawnych, a także o opiekunach rodzinnych osób ciężko chorych przebywających w domach (dzieciach i dorosłych). Biblioteka chce w ten sposób dotrzeć do mieszkańców Sopotu, którzy kochają książki i czytanie, ale z różnych powodów życiowych czy zdrowotnych nie mogą wychodzić z domów i w tradycyjny sposób korzystać ze zbiorów bibliotecznych.

W ramach projektu Biblioteka na Kółkach pracownik biblioteki rozwozi zamówione wcześniej książki do domów zgłaszających się czytelników. Dowóz i odbiór książek odbywa się dwa razy w miesiącu – w każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca. Jednym z elementów projektu jest także nauka obsługi czytnika książek elektronicznych. W razie potrzeby dojazdy mogą być częstsze.

Projekt Biblioteka na Kółkach pozwoli zwiększyć dostęp osób starszych, chorych, niesamodzielnych lub niepełnosprawnych i ich opiekunów rodzinnych do zbiorów Biblioteki Sopockiej, zmniejszy wykluczenie społeczne tych osób, a także pozwoli dotrzeć do osób samotnych oraz wychwycić te przypadki osób niesamodzielnych lub niepełnosprawnych, które wymagają wsparcia instytucji pomocowych, np. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

 

źródło: Sopot.pl