Żywa historia na Grodzisku

Duża grupa ludzi wśród których są mężczyźni w mundurach wojsk napoleońskich pozuje do wspólnego zdjęcia.
Fot. materiały prasowe

To będzie weekend bogaty w wydarzenia. Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie zaprasza 18 września 2021 roku na Święto Plonów. Dzień później, w sopockim skansenie będzie można spotkać żołnierzy napoleońskich.

Na zwiedzających wczesnośredniowieczny gród w sobotę, 18 września, w godzinach 12.00-16.00, czeka wiele atrakcji: pokazy dawnych rzemiosł (płatnerstwo, kowalstwo, garncarstwo, tkactwo), kramy z rękodziełami (repliki dawnej biżuterii, wyroby skórzane, naturalne kosmetyki), występy wędrownych bardów, opowieści ze świata mitologii słowiańskiej. Kulminacyjnym punktem tego dnia będzie inscenizacja obrzędu Święta Plonów.

W niedzielę, 19 września, Grodzisko w Sopocie zaprasza na Dzień Napoleoński. Grupa rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk przeniesie publiczność w realia epoki napoleońskiej, prezentując historyczne uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy. Na zwiedzających od godziny 12.00 do 16.00 czekać będzie wiele atrakcji. Na początek otwarcie wystawy poświęconej Janowi Jerzemu Haffnerowi (1775–1830) – jednemu z historycznych „ojców założycieli” uzdrowiska w Sopocie, a wcześniej także lekarzowi wojsk napoleońskich. Notabene Grodzisko w Sopocie znajduje się właśnie przy ul. Haffnera, więc idealnie nadaje się na taką ekspozycję.

Głównym punktem Dnia Napoleońskiego będzie potyczka, czyli zainscenizowane starcie zbrojne. Interesująco zapowiadają się też pokazy, na przykład prezentacja kawalerzysty i konia w rzędzie historycznym. Widzowie będą mogli również spróbować swoich sił w siodle.

Więcej informacji na stronie internetowej: Grodzisko.

 

 

źródło: Sopot.pl