Spotkanie autorskie i nowa wystawa w Muzeum Sopotu

Mężczyźni w białych koszulach grający na trąbach.
Fragment okładki książki „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945". Wyd. Krytyki Politycznej

Muzeum Sopotu zaprasza w piątek 22 października o godzinie 18.00 na spotkanie z Piotrem M. Majewskim autorem książki „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945". Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Muzeum przygotowuje także nową wystawę i z tego powodu będzie zamknięte do 4 listopada.

Spotkanie z Piotrem M. Majewskim, w ramach cyklu „Bliżej Historii", odbędzie się we wnętrzach Muzeum Sopotu. Rozmowę z autorem poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na spotkanie obowiązują zapisy pod numerem telefonu 58 551 22 66. Nagranie ze spotkania będzie dostępne w terminie późniejszym.

O książce:

„Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945"

Choć użyte w tytule zdanie przypisywane premierowi utworzonego przez Hitlera Protektoratu Czech i Moraw niemal na pewno nie zostało przez niego wypowiedziane, to znakomicie oddaje dylematy, przed którymi stanęli Czesi pod niemieckim protektoratem, lawirujący między współpracą z III Rzeszą a patriotyzmem. Ujmując rzecz w największym skrócie, to historia ludzi, którzy zdecydowali się dać przeciwnikowi palec, a później przydarzyło im się to, przed czym przestrzega popularne porzekadło.

Książka „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945" ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej. Jest kontynuacją wielokrotnie nagradzanej książki „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" (Finał Nike 2020, Nagroda im. Jerzego Giedroycia, Nagroda Klio 2019).

O autorze:

Piotr M. Majewski jest historykiem dziejów najnowszych, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009-2017 był zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odpowiadał za przygotowanie wystawy głównej. Specjalizuje się w historii Czechosłowacji i stosunkach czesko-niemieckich w XX w. Laureat Nagrody Klio, finalista Literackiej Nagrody Nike.

....................

Muzeum Sopotu przygotowuje nową wystawę poświęconą architektowi i budowniczemu działającemu w Sopocie, Willhelmowi Lippke. W związku z montażem ekspozycji, od 18 października do 4 listopada Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Nowa wystawa będzie dostępna od 5 listopada 2021 r.

 

źródło: Sopot.pl