Jak pisać scenariusze filmowe? Warsztaty z Agnieszką Kruk

Fot. materiały Goyki 3 Art Inkubatora

Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na dwudniowe warsztaty pisania scenariuszy filmowych. Spotkania odbędą się w sobotę i niedzielę, 23 i 24 października, a poprowadzi je Agnieszka Kruk, scenarzystka i edukatorka.

Pisanie scenariusza filmowego różni się od pisania innych form literackich. Głównie ze względu na restrykcyjne wymogi formalne – scenariusz musi być napisany odpowiednią czcionką, z zachowaniem odpowiednich marginesów, interlinii oraz z poszanowaniem ściśle określonych zasad zapisu scen. Pisanie jednak nie sprowadza się wyłącznie do umieszczenia literek w odpowiednich miejscach na stronie. To proces, który zaczyna się od szukania i wybrania odpowiedniego pomysłu. Po drodze odbywa się jeszcze praca nad postaciami, kształtem fabuły i określeniem wielu innych elementów, na przykład gatunku.

Podczas dwudniowych warsztatów w Sopocie, które odbędą się w sobotę i niedzielę, 23 i 24 października, uczestnicy poznają zasady pisania scenariusza filmowego i przećwiczą je w praktyce, pisząc scenariusz filmu krótkometrażowego.

Zagadnienia poruszane na warsztatach:

• zasady formatowania scenariusza filmowego,
• określanie podstaw historii,
• budowanie wielowymiarowych postaci,
• znajdowanie kształtu fabuły,
• tworzenie ciekawych scen,
• pisanie i sprawdzanie własnego scenariusza,
• zwarta i efektywna prezentacja projektu.

Po ukończeniu warsztatów osoby uczestniczące będą miały solidną i uporządkowaną wiedzę o pisaniu scenariuszy oraz samodzielnie napisaną pierwszą wersję scenariusza filmu krótkometrażowego.

Zasady aplikacji dostępne są na stronie Goyki 3 Art Inkubator.

Agnieszka Kruk, ekspertka rozwoju scenariusza, scenarzystka, edukatorka, script coach. Współtworzyła około 1200 odcinków seriali emitowanych w prime time w największych polskich stacjach telewizyjnych. Współpracuje z najlepszymi polskimi producentami i nadawcami, jako head-writer prowadzi prace literackie, a także pomaga producentom tworzyć zespoły scenariuszowe. Autorka programów kształcenia scenarzystów i konsultantów scenariuszowych. Twórczyni i organizatorka festiwalu Script Fiesta (2012-2017). Tłumaczka książki Lindy Aronson „Scenariusz na miarę XXI wieku”. Jurorka w konkursach scenariopisarskich i filmowych. Ekspertka oceniająca wnioski w programie Creative Europe MEDIA oraz dla Łódzkiego Funduszu Filmowego. Członkini Gildii Scenarzystów Polskich. Założycielka StoryLab.pro.

 

 

źródło: Sopot.pl