Chroń majątek, zaufaj profesjonaliście. Notariusze zapraszają do rozmowy

Symbol paragrafu na tle kamiennej ściany
Fot. Pixabay

12. edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się 27 listopada 2021 r. pod hasłem: „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”. W godz. 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas streamingu.

Jednak temat nie ogranicza wachlarza pytań, jakie można będzie zadać notariuszom w ostatnią sobotę listopada. Będą oni służyć wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. A tych jest naprawdę niemało.

O co możemy zapytać w czasie Dnia Otwartego Notariatu?

– Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości – mówi notariusz Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON. – Jednak dla wielu spraw, nawet jeśli nie trzeba, to warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego – np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych.

Najczęściej zadawane pytania dotyczą niezmiennie szeroko pojętych spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie jednak liczba zapytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich.

Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, a więc takich, jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku. Już po raz drugi notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń.

Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.

Telefonicznie, na czacie, podczas streamingu

Ponad 300 notariuszy z całej Polski będzie odpowiadać na pytania:

  • na czacie i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem
  • telefonicznie: Gdańsk i okolice, nr 58 727 01 00
  • kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego, tel. 22 102 10 09

Dzień Otwarty Notariatu

Celem tego dnia, organizowanego od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna.

– Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej – mówi notariusz Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. – Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii.

 

12. Dzień Otwarty Notariatu
„Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek.
Bo warto zaufać profesjonaliście”

źródło: Sopot.pl