„Dziadek w polskim mundurze" – wystawa przy Zakładzie Balneologicznym

Wystawa plenerowa, ustawione rzędem plansze ze zdjęciami
Fot. materiały prasowe

Zapraszamy na wystawę plenerową zatytułowaną „Dziadek w polskim mundurze", przygotowaną przez Inessę Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika, małżeństwo polskich dziennikarzy-uchodźców z Białorusi. Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 28 listopada, o godzinie 13.00 przy Zakładzie Balneologicznym w Sopocie.

Wystawa „Dziadek w polskim mundurze" jest pokłosiem akcji o tym samym tytule, prowadzonej w latach 2014-2019 przez redaktorów mediów Związku Polaków na Białorusi – Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika. W ramach akcji udało im się na podstawie wspomnień czytelników i udostępnionych przez nich pamiątek rodzinnych sporządzić około 80 biogramów ich przodków, którzy w różnych okresach dziejowych, w czasie wojen i konfliktów zbrojnych walczyli i przelewali krew za Polskę.

Wernisaż wystawy będzie połączony z obchodami ósmej miesięcznicy uwięzienia przez reżim Łukaszenki działaczy Związku Polaków na Białorusi: prezes Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, członka Zarządu Głównego ZPB. Przetrzymywanym w więzieniu Polakom jest poświęcona jedna z plansz wystawy. 
Autorzy ekspozycji Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik, zmuszeni przez reżim Łukaszenki do opuszczenia Białorusi, mieszkają obecnie w Sopocie. Publikują m.in. w polonijnym tygodniku „Głos znad Niemna na uchodźstwie”.

Projekt powstał w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2021”.

źródło: Sopot.pl