„Powierzchnie swobodne”. Nowa wystawa w PGS

Monika Reut Projekcja 3 olej na płótnie i projekcja wideo 2021. Fot. Dinis Santos

Od 20 stycznia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglądać wystawę Moniki Reut zatytułowaną „Powierzchnie swobodne”.

Prezentowana wystawa jest rezultatem wygranej III Pomorskiego Triennale Sztuki w kategorii Intermedia. Pokazuje wiele prac, od projekcji video począwszy, przez połączenie tychże z klasycznym malarstwem, po prace, które wykonane zostały jedynie w tradycyjnym medium malarskim. W tym właśnie przedziale koncentrują się działania artystki, które w pierwszym odbiorze wydawać by się mogły jedynie niewinną zabawą  z modernistycznymi formami, kompozycją, kolorem i ich łączeniem z nowoczesną technologią. Pod całokształtem działań artystki kryje się jednak głębszy sens, prezentacja może być postrzegana jako abstrakcyjna analiza dzisiejszej, pędzącej w nieznane, często powierzchownej rzeczywistości, w której brakuje miejsca na zatrzymanie się i refleksje, a także na próbę odnalezienia naszego w niej miejsca. Wystawa jest także namysłem nad ideą pracy artysty i dostępnych mu nowych sposobów tworzenia.

Otwarcie wystawy 20 stycznia o godz. 18.00. Wystawa czynna do 27 lutego.

Monika Reut (ur. w 1991 r. w Olsztynie) mieszka i pracuje w Porto w Portu­galii. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięk­nych w Gdańsku, obroniła dyplom w pracowni profesora Krzysztofa Glisz­czyńskiego w 2018 r. W 2014 r. ukończyła studia na Wydziale Architektu­ry Politechniki Gdańskiej. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Porto. Jest laureatką wielu nagród. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Portugalii i Stanach Zjednoczonych.

źródło: Sopot.pl