Święto literatury w Sopocie

Książki i logo literackiego Sopotu
Literacki Sopot 2017

W ciągu ostatnich pięciu edycji festiwal Literacki Sopot przyciągnął ponad 200 zaproszonych gości i ponad…75 tysięcy uczestników! Każdego roku kurort na kilka dni staje się prawdziwą stolicą literatury, pulsującą rytmem festiwalowych wydarzeń: spotkań literackich, dyskusji, warsztatów, targów książki czy projekcji filmowych. Tegoroczna edycja Literackiego Sopotu odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia.

Tematem wiodącym szóstej edycji festiwalu Literacki Sopot 2017 będzie literatura hiszpańskojęzyczna, reprezentowana przez czwórkę autorów. Almudena Grandes, jedna z najpopularniejszych obecnie autorek współczesnej literatury hiszpańskiej. Claudia Pineiro z Argentyny, znana miłośnikom kryminałów i thrillerów. Javier Cercas, pisarz i dziennikarz poruszający m.in. temat hiszpańskiej wojny domowej, wreszcie Aura Xilonen, nazywana meksykańską Masłowską, która na festiwal przyjedzie ze swoją debiutancką powieścią „Jankeski fajter”.

Dzisiejsza literatura hiszpańskojęzyczna to prawdziwy ocean. Dlatego, że nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku – tłumaczy Tomasz Pindel, iberysta, tłumacz literatury hiszpańskiej, kurator Literackiego Sopotu 2017. - Niebywale prężny rynek wydawniczy tego obszaru dostarcza dzieł zarówno pisarzy masowych, popularnych, zaspokajających oczekiwania i gusta rzeszy czytelników na całym świecie, jak i dzieła niezwykłych oryginałów: współczesne arcydzieła literackie, eksperymenty i śmiałe osobiste wizje, nie pomijając przy tym tzw. literatury środka, czyli znakomitej literacko, ale przystępnej prozy. Powieść, opowiadanie, kryminał, sensacja, romans, proza obyczajowa, polityczna czy historyczna – tam jest wszystko. I właśnie Literacki Sopot 2017 posłużyć może jako przepustka do tego literackiego świata – dodaje Tomasz Pindel.

Ale Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową. Festiwal daje także możliwość udziału w targach książki, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Nawet fani komiksu i ilustracji będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez hiszpańskich autorów i ilustratorów.  

Dbamy o czytelnika w każdym wieku, stąd w programie nie brakuje propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają m.in. warsztaty rodzinne oraz spotkania realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.

Ważnym punktem w programie tegorocznej edycji Literackiego Sopotu będzie również cykl spotkań z pisarzami nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami Nike lub im. Ryszarda Kapuścińskiego, a także spotkania z książką historyczną. Gośćmi Literackiego Sopotu będą w tym roku:  Dorota Masłowska, Jakub Żulczyk, Katarzyna Boni, Marian Pilot, Patrycją Bukalska, Wojciechem Orlińskim, Aneta Prymaka-Oniszk, Mirosław Wlekły, Marta Dzido, Wojciech Kuczok, Ludwika Włodek.

W ramach festiwalu otwarta zostanie plenerowa czytelnia, a uczestnicy będą mogli wypocząć na festiwalowej plaży. Więcej informacji na stronie Literackiego Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...