Baśniowe Mikołajki w Aquaparku Sopot

  W dniach od 5 do 7 grudnia 2014 r. zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie jakim będą Baśniowe Mikołajki w Aquaparku Sopot, w trakcie którego odbędą się dwie wystawy prac Janusza Christy – twórcy kultowej serii komiksów Kajka i Kokosza. Na wystawach będzie można zobaczyć ponad  50 plansz z oryginalnymi rysunkami komiksów  „Kajko i Kokosz dzielni woje Mirmiła” i  „Janusz Christa życie  i twórczość”. Będą również pamiątki rodzinne. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie również możliwość wzięcia udziału  w bezpłatnych  komiksowych warsztatach.            W piątek  5 grudnia o godz. 18:00 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy oraz podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy zarządem Parku Wodnego Sopot i przedstawicielami nowo tworzonej Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy,  na które serdecznie Państwa zapraszamy!    


            W dniach od 5 do 7 grudnia 2014 r. zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie jakim będą Baśniowe Mikołajki w Aquaparku Sopot, w trakcie którego odbędą się dwie wystawy prac Janusza Christy – twórcy kultowej serii komiksów Kajka i Kokosza. Na wystawach będzie można zobaczyć ponad  50 plansz z oryginalnymi rysunkami komiksów  „Kajko i Kokosz dzielni woje Mirmiła” i  „Janusz Christa życie  i twórczość”. Będą również pamiątki rodzinne. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie również możliwość wzięcia udziału  w bezpłatnych  komiksowych warsztatach.

            W piątek  5 grudnia o godz. 18:00 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy oraz podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy zarządem Parku Wodnego Sopot i przedstawicielami nowo tworzonej Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy,  na które serdecznie Państwa zapraszamy!

 

Biuro prasowe
Aquapark Sopot
www.aquaparksopot.pl, www.facebook.com/AquaparkSopot
ul. Zamkowa Góra 3-5
81-713 Sopot

O wystawach

            Któż ich nie zna? Od ponad 40 już lat bawią nas i zadziwiają swoimi przygodami. Choć nie powstanie już żaden nowy album, a autor Janusz Christa nie narysuje nigdy więcej jowialnego Kokosza, ani bystrego Kajka, a Hegemon nie obmyśli kolejnego planu zdobycia grodu Mirmiła… Christa odszedł na zawsze w 2008 roku. Ale historie, które nam pozostawił – w jakże wartościowym spadku – będą znów ożywały, za każdym razem gdy ktoś otworzy książeczkę z przygodami naszych bohaterów. Przecież to nasi słowiańscy przodkowie. Woje, broniący swojego rodzinnego grodu. A autor (będący rysownikiem i scenarzystą jednocześnie) oddaje klimat tamtych, starożytnych czasów. Ale też, z lubością wrysowuje w kadry aluzje do naszej współczesności. Odnajdziemy odnośniki do wielu polskich cech narodowych, nie zawsze tych pozytywnych… Bo Christa to nie tylko bystry obserwator, to także satyryk, który chłoszcze nasze przywary i niedoskonałości. Śmieje się z wiary w gusła, zabobony, ale jednocześnie chwali naszą słynną w świecie gościnność i spryt. Tacy też są jego bohaterowie. Nie odczuwamy, by byli tylko papierowi, choć osadzeni na stronicach komiksu. Zdają się być postaciami z krwi i kości. Scharakteryzowani perfekcyjnie i konsekwentnie. Wiemy, że zawsze można liczyć na pomoc ze strony Kajka, choćby nie wiem jak beznadziejna była sprawa. Kokosz nigdy nie odmówi poczęstunku, Kapral zawsze będzie podlizywał się Hegemonowi, a Hegemon do końca swoich dni snuć będzie kolejne spiski…
            Tą wystawą chcemy przybliżyć owych bohaterów. Poznać ich takich, jakimi stworzył ich autor komiksu. Skupić się na dominujących cechach, dzięki którym są tak rozpoznawalni, a jednocześnie lubiani. Nawet Kapral, Hegemon i jego banda „zbójcerzy”, którzy pomimo złośliwej natury, są w gruncie rzeczy sympatyczni. Choć pewnie lepiej pasuje tu określenie – śmieszni. I właśnie dzięki dominacji komediowego nastroju komiks ten zjednuje sobie czytelników. Czyta się go płynnie, z zapartym tchem, akcja jest szybka, nie ma nudnych przestojów. A po odłożeniu książki na półkę, w pamięci długo jeszcze zostanie sympatyczny gród Mirmiłowo z jego, nie mniej sympatycznymi mieszkańcami, ceniącymi sobie wielce – jak nazwa wskazuje - pokój (i spokój…). Lecz tego drugiego nie mają za wiele…
***
            Kajko i Kokosz powstali w wyobraźni artysty ponad 40 lat temu, lecz nie był to jego pierwszy komiks. Zadebiutował w roku 1957 „Opowieściami o Armstrongu” dla magazynu „Jazz”. Od następnego zaś roku związał się na wiele lat z trójmiejską gazetą "Wieczór Wybrzeża". Opublikował tam, między innymi, najdłuższą polską serię, liczącą 1270 odcinków! Jej bohaterami byli, podróżujący po kosmosie, Kajtek i Koko, od roku 1972 zmienieni w słowiańskich wojów: Kajka i Kokosza. Jest to do dziś, obok „Tytusa, Romka i A'Tomka” Papcia Chmiela, najpopularniejszy polski komiks. Ta, najczęściej drukowana w harcerskiej gazecie „Świat Młodych” historia doczekała się ogromnej ilości wydań albumowych. Ich łączny nakład osiągnął prawie 8 milionów egzemplarzy!
***
            Na ekspozycji obejrzymy także oryginalne prace artysty. Ich wybór podyktowany został tematem, więc ogrom przykładów opowiadać będzie o dwóch głównych bohaterach. Zrobimy to w taki sposób, aby pokazać ich charaktery – z zaletami i wadami, rzecz jasna. Być może to właśnie wady sprawiają, iż wydają się tacy realni, tacy ludzcy… Ale świat komiksu Christy to nie tylko Kajko i Kokosz.
            Zapraszamy zatem do zabawy, bo dużo tu będzie do śmiechu.
***
            Oryginalne plansze udostępniła wnuczka, Paulina Christa, która tak wspominała go w katalogu jednej z innych wystaw w 2011 roku:
            „Chciałabym zaprezentować […] twórczość Janusza Christy. Dla wielu znanego i cenionego rysownika oraz scenarzystę, dla mnie – po prostu (a może aż) – Dziadka. Przyjaciela wszystkich, w którego życiu nie brakowało przygód, Westmana o dość miękkim sercu oraz Żeglarza pełnego poczucia humoru, dystansu do życia codziennego i pozytywnej energii. […] Tak więc zapraszam do zapoznania się z człowiekiem, który mimo braku plastycznego wykształcenia został Jednym z Mistrzów polskiego komiksu”.
            Przenieśmy się zatem w czasie w dość odległą przeszłość, kiedy to słowiańską krainę pokrywała nieprzenikniona puszcza pełna dzikiego zwierza, a na jej obrzeżach żyli mieszkańcy grodu Mirmiłowo, rządzonego przez kasztelana Mirmiła, a strzeżonego przez dwóch dzielnych wojów, Kajka i Kokosza…

Wystawy: „Kajko i Kokosz dzielni woje Mirmiła” i  „Janusz Christa życie  i twórczość”

5 grudnia (piątek)
godz. 18:00 oficjalne otwarcie wystawy


6-7 grudnia (sobota-niedziela)
w godzinach: 10:00 - 22:00 - wystawa
w godzinach: 11:00 - 16:00 - komiksowe warsztaty
miejsce: Aquapark Sopot
ul. Zamkowa Góra 3-5, Sopot

Organizatorzy przygotowali również dodatkowe atrakcje. Teatrzyk niedzielny połączony z odwiedzinami Mikołaja i wręczaniem prezentów dla dzieci. Cena biletów dla dorosłych 10 zł, dla dzieci 25 złotych, w tym wliczona jest paczka od Mikołaja.
 
„Baśń Zimowa” Teatr Gargulec
7 grudnia, godz. 13:00 Pick & Roll Club (w Aquapark Sopot),
ul. Zamkowa Góra 3-5, Sopot Rezerwacja stolików: 58 555 85 23

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...