Autobus SOS wyruszył z pomocą potrzebującym

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Wieczorem 29 listopada rozpoczął kursowanie specjalny autobus, który zapewnia mobilne wsparcie osobom doświadczającym bezdomności. W autobusie mogą otrzymać ciepłą zupę, zimową odzież, wsparcie pracownika socjalnego, a w razie potrzeby również pomoc medyczną.

– Autobus SOS to mobilna forma wsparcia, która sprawdziła się w okresie zimowym w poprzednich latach. To uzupełnienia oferty pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności, które z różnych powodów nie chcą skorzystać ze schronienia w placówkach – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Przebywanie na dworze, w niskich temperaturach, stanowi zagrożenie życia i zdrowia. Dlatego pracownicy socjalni sopockiego MOPS, szczególnie w okresie zimowym zachęcają osoby, które przebywają w miejscach niemieszkalnych do skorzystania z pobytu w schronisku czy noclegowni. Niestety nie wszystkie osoby chcą skorzystać z takiej formy wsparcia – dodaje dyrektor MOPS.

Specjalny autobus, w którym osoby potrzebujące mogą otrzymać ciepłą zupę, zimową odzież, a w razie potrzeby również pomoc ratownika medycznego będzie kursował codziennie z Sopotu do Gdańska. W autobusie otrzymają również informację oraz ulotki o różnych formach wsparcia. Autobus będzie zatrzymywał się w górnej części ul. Bohaterów Monte Cassino, w godz. 19.15-19.45. Następnie wyruszy do Gdańska, gdzie będzie miał kilka postojów, by zakończyć trasę przy noclegowni w Gdańsku na ul. Mostowej.

Sopot w grudniu 2018 r. dołączył do akcji „Autobus SOS” prowadzonej przez Gdańsk. Usługę tę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”, natomiast Sopot oraz Gdańsk dofinansowują tę mobilną formę wsparcia.

Sopot we współpracy z Caritasem przy mroźnej pogodzie uruchamia Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritasu w Sopocie, przy al. Niepodległości 778. Osoby doświadczające bezdomności mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (18.00-6.00) w ciepłym pomieszczeniu przy gorącej herbacie. W sopockim Caritas mogą również skorzystać z łaźni oraz otrzymać ciepły posiłek.

Miasto przez cały rok oferuje wiele form wsparcia i pomaga w wyjściu z bezdomności, zapewnia schronienie, ciepły posiłek oraz różne działania wspierające i aktywizujące. Współpracuje z organizacjami, które profesjonalnie zajmują się zapewnieniem kompleksowego wsparcia osobom w kryzysie bezdomności. Dofinansowuje te działania, tak aby wszystkie osoby potrzebujące otrzymały niezbędną pomoc.

W okresie zimowym, kiedy trudne warunki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia osób, które przebywają w miejscach niemieszkalnych, służby miejskie podejmują wzmożone działania. Pracownicy socjalni wraz ze Strażą Miejską lub Policją wykonują dodatkowe patrole miejsc, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności i proponują różne formy pomocy. Dodatkowe bezpośrednie wsparcie udzielane codziennie w autobusie SOS, to zwiększenie bezpieczeństwa, zdrowia i życia osób w kryzysie bezdomności.

Wszelkie niepokojące sygnały można kierować do służb miejskich:

  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 551 17 10
  • Straży Miejskiej (986) lub Policji (112)
  • Można również zadzwonić na numer interwencyjny 112.

Przystanki Autobusu SOS:

  • godz. 19.15 – Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino, w pobliżu kościoła
  • godz. 20.15 – Gdańsk, na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,
  • godz. 21.15 – Gdańsk, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu,
  • godz. 22.15 – Gdańsk, w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.

Ostatni przystanek autobusu SOS, ok. godz. 23.00, będzie obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowiezie tam osoby doświadczające bezdomności, które chcą przenocować w placówce.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...