1 grudnia zapłonie czerwona kokarda. Światowy Dzień Walki z AIDS

czerwone kokardki ułożone na niebieskich deskach
Fot. master1305, Freepik

Pierwszego grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS – dzień solidarności z osobami chorymi na AIDS. Sopot również włącza się w obchody. W czwartek 1 grudnia, w godz. 17.00-18.00 na placu przed kościołem św. Jerzego (ul. Tadeusza Kościuszki 1) odbędzie się spotkanie, w trakcie którego zapalone zostaną znicze, ułożone w kształt czerwonej wstążeczki – symbolu solidarności z osobami chorymi.

Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Zapraszamy do włączenia się w wydarzenie.

– Wciąż ogromna jest potrzeba podnoszenia poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS, niezależnie od wieku – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Świadomość zagrożenia zakażeniem HIV jest nadal bardzo niska, wiele osób nie potrafi wymienić podstawowych sytuacji, w których nie istnieje realne narażenie na zakażenie HIV. Małe zainteresowanie problematyką HIV/AIDS wynika m.in. ze stereotypowego myślenia, że zakażenie wirusem HIV grozi wyłącznie wybranym grupom społecznym (sprzedającym usługi seksualne czy stosującym środki psychoaktywne). A tak nie jest. Dlatego zachęcam do badań.

Badania dla sopocian

Mieszkańcy Sopotu mogą skorzystać bezpłatnie i anonimowo z badania w kierunku HIV w punktach konsultacyjno-diagnostycznych prowadzonych przez fundację Pomorski Dom Nadziei:

  • Punkt konsultacyjno-diagnostyczny Gdańsk, ul. Smoluchowskiego 18 (budynek G obok Szpitala Zakaźnego, wejście 2).

Badania można wykonać w poniedziałki, wtorki, czwartki, w godz. 16.00-20.00 (rejestracja do godz. 19.15). Dodatkowy dyżury z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania: piątek, 3 grudnia

  • Punkt konsultacyjno-diagnostyczny Gdynia, ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek 28 obok Szpitala Morskiego, pok. 308 na III piętrze).

Badania można wykonać w środy w godz. 16.00-20.00 oraz w piątki w godz. 8.00-12.00. Ostatni klient jest przyjmowany na pół godziny przed zamknięciem PKD.

Rejestracja przez stronę Punktu konsultacyjno-diagnostycznego

W obu punktach do badania HIV można dodać test w kierunku HCV i kiły.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...