Trwa głosowanie w Sopockim Budżecie Obywatelskim

Fot. Aleksandra Komendarek-Tymendorf

Od 4 do 18 września 2023 r. trwa głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować może każdy, niezależnie od wieku - przez internet, albo wrzucając kartę do urny. Głos można oddać również podczas pikników budżetu obywatelskiego i imprez miejskich. 

W tegorocznej edycji Sopockiego Budżetu Obywatelskiego do wykorzystania jest 2,54 mln zł. Większość tej kwoty, bo 1,6 mln zł przeznaczona jest na projekty o charakterze lokalnym (po 400 tys. zł na każdy z 4 okręgów). Na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 940 tys. zł.

Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Sopotu - również dzieci oraz osoby niezameldowane, wystarczy oświadczenie o zamieszkaniu na terenie Sopotu. 

- To już 13. edycja Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Przez minione lata sopocianki i sopocianie pokazali, jak ważna dla nich jest wspólnota lokalna. Nigdy nie brakowało ciekawych pomysłów, a inwestycje wykonane w ramach budżetu obywatelskiego można spotkać w całym mieście - mówi prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. - Zachęcam mieszkanki i mieszkańców Sopotu do udziału w tegorocznej edycji. Bądźcie ambasadorami swojej okolicy! Z góry dziękuję za każdy oddany głos.

Jak głosować w Sopockim Budżecie Obywatelskim?

Głosowanie rozpoczęło się 4 września i potrwa do 18 września br. Mieszkańcy mają do wyboru 139 projektów - 65 z nich dotyczy zadań ogólnomiejskich, a 74 lokalnych. Sopocianie będą mogli wybrać maksymalnie 5 projektów z listy ogólnomiejskiej oraz 5 z list lokalnych. 

- Projekty zgłoszone przez mieszkanki i mieszkańców w tegorocznej edycji Sopockiego Budżetu Obywatelskiego dotyczą niemal każdej dziedziny życia - mówi wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim. - Do wyboru mamy projekty inwestycyjne, ale także dotyczące zajęć dodatkowych dla dzieci, seniorów, wsparcia osób z niepełnosprawnosciami. Katalog jest bardzo bogaty. Zachęcam do głosowania!

Głosować można:

 • za pośrednictwem strony internetowej www.sopot.pl/bosopot
 • tradycyjnie, wrzucając wypełnioną kartę do głosowania do urny w mobilnych punktach na terenie całego miasta lub do specjalnej skrzynki, która 4 września stanie przed Urzędem Miasta i będzie dostępna przez całą dobę, do 18 września włącznie; 
 • podczas pikników BO, imprez miejskich i spotkań z rodzicami.

Mobilne punkty do głosowania

Przez cały czas trwania głosowania w różnych lokalizacjach w mieście pojawiają się mobilne punkty do głosowania:

w poniedziałki w godz.16.00-18.00 i soboty w godz.10.00-13.00

 • Kamienny Potok, przy sklepie Lidl
 • Brodwino, przy sklepie Merkus

we wtorki i piątki w godz.16.00-18.00

 • Spółdzielnia Mieszkaniowa Przylesie
 • pętla autobusowa Kamienny Potok

we wtorki i piątki w godz. 8.30-12.30

 • Sopot Wyścigi, sopocki rynek

w środy i czwartki w godz. 16.00-18.00

 • Dworzec PKP, Sopot Centrum
 • przejście SKM przy ul. Marynarzy

W przypadku deszczu punkty nie będą działały.

Pikniki sąsiedzkie i Ekopiknik BO

Jak co roku zapraszamy na pikniki sąsiedzkie BO i Wielki Ekopiknik BO. To doskonała okazja nie tylko do głosowania, ale też do integracji sąsiedzkiej i wspólnej zabawy dla całych rodzin. Głosować można również podczas imprez miejskich i spotkań z rodzicami w szkołach.

 • 4 września (poniedziałek), w godz. 16.00-18.00, piknik sąsiedzki BO na osiedlu Brodwino, przy oczku wodnym i promenadzie,
 • 8 września (piątek), od godz. 16.30, festyn przy ul. Kraszewskiego 31, organizowany przez Sopockie Domy Sąsiedzkie oraz Spółdzielnię Mieszkaniową im. J. I. Kraszewskiego,
 • 9 września (sobota), w godz. 10.00-13.00, piknik sąsiedzki BO na skwerze Kuracyjnym, 
 • 9 września (sobota), w godz. 15.00-18.00, piknik sąsiedzki BO na osiedlu Przylesie, przy ul. 23 Marca 91 AB,
 • 10 września (niedziela), w godz. 11.00-14.00, piknik sąsiedzki BO na sopockich błoniach, przy ekologicznym placu zabaw,
 • 10 września (niedziela), od godz. 18.00, koncert dla mieszkańców w Operze Leśnej,
 • 16 września (sobota), w godz. 11.00-15.00, Wielki Ekopiknik BO na sopockim rynku,
 • 17 września (niedziela), w godz. 11.00-15.00, wielkie sąsiedzkie grillowanie z organizacjami pozarządowymi na górnym tarasie Stadionu Leśnego.

W programie pikników sąsiedzkich BO (4, 9 i 10 września) znajdą się m.in.: warsztaty dla dzieci i dorosłych, takie jak budowanie balkonowego systemu zbierania deszczówki i wodnej ściany, laboratorium badania wody, wspólne robienie kiszonek z sopockiej solanki, zawody w przepompowywaniu wody na czas, wielkoformatowe gry planszowe (chińczyk, warcaby, twister, scrabble), ogromne bańki mydlane i wodne tatuaże.

W programie Wielkiego Ekopikniku BO (16 września) znajdą się też: Ekorynek z lokalnymi produktami, naturalnymi kosmetykami i zdrową żywnością, strefa gastronomiczna, wymianka roślin i pchli targ, ciekawe rozmowy o ekologii, stanowisko konsultacyjne programu „Czyste powietrze”. Nie zabraknie części edukacyjnej, w tym kolejnej odsłony kampanii Sopot naturalnie, z informacjami dotyczącymi segregacji odpadów. Będą gry i zabawy dotyczące bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się po mieście różnymi środkami transportu. Opowiemy m.in.  o głównych grzechach rowerzystów i kierujących hulajnogami.

Ekopiknik jest częścią kampanii edukacyjnej na rzecz Bałtyku, Baltic Sea Campaign. 16 września obchodzimy Światowy Dzień Sprzątania Świata, czyli World Cleanup Day. Zapraszamy mieszkańców do dołączenia do wspólnej akcji sprzątania plaży. Przy wejściu na plażę nr 37 o godz. 10.00 będzie można odebrać worki i rękawice. Finał akcji i wręczenie gadżetów dla uczestników odbędzie się na sopockim rynku podczas Ekopikniku ok. godz. 13.00.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia oraz zachęcamy do głosowania w Sopockim Budżecie Obywatelskim 2024. Ogłoszenie wyników nastąpi do 29 września br.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...