Kolejny sklep w Sopocie bez koncesji na alkohol?

Belka sygnalizacyjna na dachu radiowowzu Straży Miejskiej
Fot. Fotobank.PL/UMS

Patrol sopockiej Straży Miejskiej zauważył w piątek, 18 sierpnia, kobietę będącą pod znacznym wpływem alkoholu, która trzymając w dłoni butelkę wina chwiejnym krokiem wychodziła ze sklepu. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami kobieta potwierdziła, że alkohol kupiła w pobliskim sklepie monopolowym przy al. Niepodległości.

Kobieta (l. 42) miała problem z poprawną komunikacją, chwilami wręcz bełkotała, czuć było od niej woń alkoholu. Mimo kilkukrotnej próby pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, wezwanym funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Sopocie nie udało się tego zrobić. Badanie przeprowadzono dopiero na komendzie, a jego wynik wyniósł 1,98 promila. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono paragon, jako dowód w sprawie. 

W takich przypadkach procedura wygląda następująco: Straż Miejska występuje z wnioskiem do Wydziału Spraw Obywatelskich UMS o cofnięcie zezwolenia. To wszczyna postępowanie administracyjne.

Zgodnie z przepisami  sprzedaż alkoholu osobie nietrzeźwej, bądź nieletniej stanowi podstawę do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu (art. 18, ust. 10, pkt 1, lit. a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

– Zachęcamy do skorzystania ze szkoleń organizowanych przez miasto dla barmanów i sprzedawców, na których specjaliści uczą jak radzić sobie z trudnym, czy pijanym klientem – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.  – Ten przypadek to kolejny dowód, że miasto jest w tej kwestii konsekwentne.

Przypomnijmy:
Na mocy uchwały  Rady Miasta Sopotu Nr XXIX/392/2017 z dnia 29 maja 2017 r. ustalono następujący limit sprzedaży napojów alkoholowych w Sopocie:

  • 58 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa)przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży,
  • 230 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa)przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Obecnie ogółem w Sopocie działa 327 punktów sprzedaży napojów alkoholowych, w tym:

  • 78 punktów poza miejscem sprzedaży (sklepy),
  • 249 punktów w miejscu sprzedaży (lokale).

 W 2016 r. zostało cofnięte jedno zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. W 2017 r. cofnięto jedno zezwolenie, które jest w odwołaniu w SKO.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...