Święto organizacji pozarządowych w Sopocie

kolorowo ubrani szczudlarze idą na czele pochodu
Kolorowa Parada Pozarządowa rozpocznie obchody święta organizacji pozarządowych w Sopocie. Fot. materiały prasowe

Na Skwerze Kuracyjnym sopockiego molo, tradycyjnie w drugą sobotę września, swoją działalność zaprezentują organizacje pozarządowe. Jubileuszowa, 15. edycja festynu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. 9 września, w godz. 11.30-15.00 będzie można poznać ofertę blisko 60 podmiotów. Nie zabraknie atrakcji dedykowanych dzieciom, młodzieży, rodzinom, osobom aktywnym zawodowo, seniorom oraz osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Dla tych, którzy chcieliby się włączyć w społeczne i kulturalne życie miasta, będzie to również okazja, by dołączyć do grona sopockich wolontariuszy.

Wielka parada na początek

– Od 15 lat Sopocki Festyn Organizacji Pozarządowych rozpoczyna parada. W ostatnich latach biorą w niej udział setki pozytywnych ludzi, pracujących na rzecz społeczności Sopotu – mówi Anna Horak z Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych, organizatorka festynu. – Również w tym roku spotkamy się o godz. 11.30 przy kościele pw. św. Jerzego. Radośnie, w towarzystwie gruby bębniarzy, przejdziemy ul. Bohaterów Monte Cassino do Skweru Kuracyjnego, by tam, w muszli koncertowej, ok. godz. 12.00 uroczycie rozpocząć sopockie święto pozarządowców. Początek festynu to także od wielu lat okazja do wyróżnienia nagrodą „Sopockie Serce” organizacji pozarządowej szczególnie zaangażowanej w sprawy miasta. Nagrodę przyznaje prezydent miasta.

Na sportowo i o zdrowiu

Uczestnicy jubileuszowego święta przygotowali wiele atrakcji, a wśród nich m.in. ciekawe warsztaty artystyczne, malowanie twarzy, zabawy fantowe i aukcje prac, kolorowe balony i słodkie poczęstunki. Nie zabraknie zabaw, gier i pokazów sportowych (karate, zumba, fitness, treningi demonstracyjne, pojazdy sportowe).

Stały element festynu to również udział organizacji prozwierzęcych. Można będzie skonsultować kwestie związane z adopcją czy z opieką nad zwierzętami. Swoje stoiska przygotują również podmioty zajmujące się zdrowiem. Będzie można porozmawiać o profilaktyce zakażeń HIV oraz nieodpłatnie wykonać badania profilaktyczne, takie jak: pomiar ciśnienia, poziomu cukru we krwi, saturacji, tętna, czy stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Festyn to także okazja do oddania krwi oraz zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Nie zabraknie również pokazów ratownictwa medycznego oraz instruktaży pierwszej pomocy, w tym dla najmłodszych. Będzie też można skorzystać z konsultacji dotyczących aktywnego stylu życia, zbilansowanej diety i zdrowego odżywiania.

Porozmawiaj o wolontariacie

Muszlę koncertową wypełni m.in. zumba dla dzieci i dorosłych, breakdance, a także koncerty w wykonaniu zespołów działających przy sopockich organizacjach pozarządowych i instytucjach. Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych zaprosi z kolei wszystkich ciekawych doświadczenia wolontariatu do rozmów i nawiązania współpracy. Ponadto swój udział w festynie zadeklarowały instytucje miejskie. Wśród nich niecodzienne atrakcje dla najmłodszych zapewnią sopocka policja, Straż Miejska oraz Straż Pożarna.

Wszystkie ręce do… liny

Ciekawie zapowiada się też inicjatywa Sopockiej Rady Organizacji Pozarządowych – „frajda z metra”, czyli turniej w przeciąganiu liny pomiędzy sopockimi pozarządowcami i samorządowcami.

– Mamy nadzieję, że wspólna zabawa środowiska, oprócz ćwiczenia siły, równowagi i koncentracji, pokaże, że praca zespołowa ma sens – mówi Ewa Lewandowska, członkini SROP i prezes Fundacji Sport na Zdrowie z Sopotu. – To ważny element budowania otwartości i lokalnego partnerstwa międzysektorowego.

Zobacz również: Sopocki Festyn Organizacji Pozarządowych na Facebooku

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...