Sopot pięknieje, czyli ratowanie zabytków dzięki dotacjom konserwatorskim

Odnowione drzwi do kamienicy przy ul. Fiszera 15 w Sopocie
Tak prezentują się drzwi po pracach konserwatorskich. Fot. materiały firmy wykonawczej PZ Witraż Amberlamp

Fasada kamienicy przy ul. Fiszera 15 w Sopocie przeszła metamorfozę. Konserwacja drzwi wejściowych i rekonstrukcja witraży według dawnych wzorów to przykład wzorcowo wykorzystanej dotacji konserwatorskiej.

Drzwi były jedynym wartościowym i zachowanym elementem pierwotnie okazałej i bogatej fasady budynku leżącego w reprezentacyjnej części miasta. Po wielu remontach, w tym po ostatnim, kiedy to ostatecznie usunięto wszelkie ślady po dawnych detalach architektonicznych i ocieplono budynek grubą warstwą styropianu, działająca przy Fiszera 15 wspólnota mieszkaniowa zwróciła się do Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu o zgodę na wymianę drzwi wejściowych. Po licznych konsultacjach, wizji lokalnej i negocjacjach zdecydowano o profesjonalnej konserwacji drzwi i odtworzeniu w nich witraży.

Z rekomendacji Komisji Konserwatorskiej oraz mocą uchwały Rady Miasta Sopotu, zgodnie z przyjętymi przez Gminę zasadami, wspólnota otrzymała na ten cel dotację w wysokości 100 proc. – 10 tys. zł. Koszt konserwatorskiego remontu drzwi wejściowych wspólnota mieszkaniowa poniosła sama.

Rezultat można zobaczyć na zdjęciach. Efekt przerósł oczekiwania nie tylko mieszkańców kamienicy, ale nawet pracowników Biura Konserwatora Zabytków, którzy przecież na co dzień mają do czynienia z podobnymi działaniami.

Zdjęcia: materiały firmy wykonawczej PZ Witraż Amberlamp z Oliwy

Więcej informacji na temat korzystania z programów dofinansowań na prace konserwatorskie w Sopocie

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...