Wspieraj lokalnie, czyli sopocianie sopocianom

Widok na Sopot z góry
Fot. materiały UMS

Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych kolejny rok z rzędu namawia mieszkańców kurortu, by w ramach akcji „Sopocianie sopocianom 1%” przekazywali procent swojego podatku na organizacje pożytku publicznego działające się w naszym mieście.

W Sopocie zarejestrowanych jest ponad 380 organizacji pozarządowych. Spośród nich 39 jest uprawnionych do pozyskania w 2018 r. 1% podatku. Działają blisko spraw ważnych dla sopocian i na ich rzecz. Wspierają dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, chore, ubogie, wykluczone, czy po prostu mniej zaradne. Organizują ofertę kulturalną, edukacyjną, zajęcia sportowe, czy też opiekę dla potrzebujących. Pomagają w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Otaczają opieką bezdomne zwierzęta. Niosą pomoc tam, gdzie jest taka potrzeba.

Możliwość przekazania 1% należnego podatku sopockim organizacjom to niepodważalny wyraz lokalnej solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę miasta, a także prosta droga do finansowego wsparcia ich działalności.

Ważne jest, by sopoccy podatnicy wiedzieli, którym organizacjom można przekazać 1% i czym się zajmują.

Tutaj znajduje się wykaz uprawnionych organizacji.

W tym roku można również skorzystać z bezpłatnego programu rozliczeniowego dla Sopotu zawierającego wykaz sopockich organizacji. Program dostępny tutaj umożliwia bezpłatne, bezpieczne i samodzielne  rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych bez wychodzenia z domu.

Również emeryci i renciści mogą przekazać swój 1% wybranej organizacji. Ci, którzy rozliczani są przez organ rentowy (ZUS), a chcą przekazać swój 1% podatku, do 30 kwietnia 2018 r. powinni złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-OP, na której należy wskazać WYŁĄCZNIE KRS wybranej Organizacji Pożytku Publicznego oraz swoje dane identyfikacyjne.

Pamiętaj!

  • Dla rozliczenia PIT ważne jest miejsce zamieszkania (nie zameldowania)
  • Złóż zeznanie podatkowe do 30 kwietnia 2018 r.
  • Przekaż 1% lokalnej organizacji i ciesz się z procentującego dobra
  • Zachowaj deklarację PIT i Urzędowe Poświadczenie Odbioru
  • Jeśli nie masz Karty Sopockiej – złóż w Urzędzie Miasta Sopotu wniosek o jej wyrobienie
  • Przy odbiorze Karty Sopockiej okaż formularz PIT i korzystaj ze zniżek w blisko stu obiektach
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...