Sopot solidarny z Polakami na Białorusi

Stoją od lewej: Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna, płk. Weronika Sebastianowicz i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
Od lewej: Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna, płk. Weronika Sebastianowicz i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Fot. materiały UMS

W minioną sobotę i niedzielę, 28 i 29 lipca, z wizytą w Grodnie przebywała delegacja Sopotu, z prezydentem Jackiem Karnowskim oraz Elżbietą Iglińską, prezes koła „Wspólnota Polska” w Sopocie. Przedstawiciele Sopotu odwiedzili Grodno na zaproszenie Andżeliki Borys, przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi i wzięli udział w obchodach 30-lecia Związku.

W obchodach uczestniczyła delegacja polskiego parlamentu, rządu i samorządów.

– Jestem pełen podziwu dla odwagi tych ludzi, a także dla ich gorącego patriotyzmu. Warto i trzeba im pomagać i staramy się to robić. Także dlatego, że wielu, zwłaszcza starszych mieszkańców Trójmiasta i członków ich rodzin, pochodzi z tamtych stron – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Od kilkunastu lat mieszkańcy i firmy z Sopotu wspierają Polaków na Białorusi pomocą rzeczową, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Na wypoczynek do Sopotu co roku przyjeżdżają polskie dzieci, w tym roku będzie ich ok. osiemdziesięcioro. Kurort odwiedzają także nauczyciele z polskich szkół, którzy szkolą się w Centrum Kształcenia Nauczycieli. Do Sopotu przyjeżdżają działacze Związku Polaków na Białorusi, który obecnie jest tam organizacją nielegalną.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...