Graficiarze odmalowali zniszczoną przez siebie ścianę

Graficiarze zamalowują graffiti na ścianie budynku
Graficiarze sami zlikwidowali szpecące napisy, które wykonali. Fot. materiały UMS

Sopoccy policjanci przedstawili zarzut uszkodzenia mienia 24-letniemu sprawcy zniszczenia elewacji budynku w Sopocie. Mieszkaniec województwa podkarpackiego wykonał graffiti na ścianie budynku w centrum Sopotu, czym spowodował straty na 1500 zł. Po zdarzeniu zatrzymany przez policję mężczyzna razem z kolegą naprawili szkodę i pomalowali ścianę, na której było graffiti.

30 grudnia 2018 r. w godzinach nocnych policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku patrolując pieszo okolice sopockiego dworca zauważyli dwóch mężczyzn w kominiarkach, którzy na jednym z budynków wykonywali graffiti. Na widok mundurowych zaczęli oni uciekać. Funkcjonariusze ruszyli za nimi w pościg i zatrzymali jednego z nich, 21-letniego mieszkańca województwa podkarpackiego. Podczas przeszukania jego plecaka policjanci znaleźli m.in. puszki z farbą i kominiarkę. Znalezione rzeczy zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy, a ich właściciel trafił do policyjnego aresztu. Śledczy z komendy poinformowali pokrzywdzonego o zdarzeniu i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie. Ustalono, że straty z tytułu naniesienia graffiti o wymiarach ok. 4 m x 1,5 m wynoszą 1500 zł.

Pracując nad sprawą kryminalni z sopockiej komendy ustalili tożsamość drugiego z mężczyzn biorących udział w zdarzeniu i jeszcze tego samego dnia go zatrzymali. Okazał się nim 24-letni mieszkaniec województwa podkarpackiego. Policjanci ustalili, że mężczyźni przyjechali do Sopotu na kilka dni świętować Nowy Rok.

W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 24-letni sprawca sam wykonał graffiti na elewacji jednego z budynków i jeszcze tego samego dnia na podstawie zebranych dowodów usłyszał zarzut uszkodzenia mienia. Mężczyzna przyznał się do stawianego zarzutu. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że chciał pozostawić po sobie znak pobytu w Sopocie. Drugi z mężczyzn po przesłuchaniu w charakterze świadka został zwolniony. Zatrzymani mężczyźni po całym zdarzeniu naprawili szkodę i pomalowali ścianę, na której wcześniej 24-latek wykonał graffiti. W związku z tym pokrzywdzony wycofał wniosek o ściganie karne sprawcy.

Przestępstwo uszkodzenia mienia jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego. Zagrożone jest ono karą do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Graffiti na ścianie budynku

 

Odnowiony fragment elewacji

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...