Najem krótkotrwały: przekazać kompetencje samorządom

Przy stołach siedzą osoby biorące udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Fot. materiały UMS

Podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która obradowała w środę 17 kwietnia 2019 r. w Warszawie, jednym z punktów był temat najmu krótkotrwałego, zgłoszony pod obrady przez prezydenta Sopotu.

Prezydent Jacek Karnowski podkreślił znaczenie prowadzonych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki prac zmierzających do uregulowania tematu najmu oraz wyraził nadzieję, iż wdrożenie planowanego centralnego systemu ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie nastąpi najpóźniej przed kolejnym sezonem turystycznym.

Ważne jest jednak, aby samorządy miały możliwość reagowania w sytuacji, kiedy właściciel apartamentu nie przestrzega obowiązujących norm i zakłóca spokój mieszkańców. Sankcje mogłyby być finansowe lub np. związane z wykreśleniem z ewidencji.  

Prezydent Sopotu zwrócił również uwagę na konieczność regulacji m.in. przepisów dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także problematykę fiskalną.

– Ci, którzy nie płacą opłaty uzdrowiskowej czy podatku od nieruchomości, prawdopodobnie nie odprowadzają też innych wymaganych podatków związanych z prowadzoną działalnością – mówił podczas Komisji prezydent Karnowski. – Dlatego istotne jest przekazanie delegacji prawnych samorządom, które na swoim terenie same ustalą zasady polityki najmu.

Apel o konieczność regulacji popierany jest przez radnych Sopotu wszystkich opcji.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...