Nowe oznakowanie ulic i atrakcji sopockich

Nowe znaki informacyjne w Sopocie
Fot. materiały UMS

W centrum Sopotu montowane są aktualnie nowe znaki – tabliczki i słupki – z nazwami ulic, atrakcjami turystycznymi, instytucjami kultury oraz nazwami kategoryzowanych hoteli. To kolejny etap realizacji nowego Systemu Informacji Miejskiej.

W maju i czerwcu w centrum miasta zostało zamontowanych 8 podświetlanych pylonów z mapami miasta oraz dwujęzyczną informacją o sopockich atrakcjach turystycznych i hotelach. Przy głównych ciągach drogowych pojawiły się 4 pylony kierujące do kategoryzowanych hoteli i campingów. Teraz trwają prace nad montażem nowych znaków, a równolegle nad demontażem starych tablic i słupków. Do końca sierpnia zostaną wymienione wszystkie nośniki z nazwami ulic w całym mieście.

Nowy sopocki SIM (System Informacji Miejskiej) jest autorskim projektem dedykowanym Miastu Sopot, zaprojektowała go firma Świerszcze. Wszystkie tablice, słupy, pylony mają spójną uporządkowaną formę. Prace projektowe poprzedzone były analizą architektury miasta i typografii występującej w przeszłości na tablicach w przestrzeni miejskiej. Chodziło bowiem o stworzenie systemu zindywidualizowanego, co widać w oryginalnej czcionce i specjalnie zaprojektowanych ikonach.

Inspiracją dla kształtowania poszczególnych elementów było skojarzenie najbardziej uniwersalne i jednocześnie wszechobecne w mieście – wiatr i jego siła. Gama kolorów pojawiająca się w całym Systemie Identyfikacji Miejskiej jest inspirowana kolorystyką Zatoki Gdańskiej. Ma charakterystyczny, ale jednocześnie nie narzucający się zestaw barw. Formaty tablic i ikonografia również zostały ujednolicone. Dzięki zastosowanej kolorystyce nośniki wtapiają się w otoczenie, a jednocześnie utworzą punkty orientacji w przestrzeni.

Sopocki SIM został podzielony został na trzy sektory: dla ruchu pieszego (sektor A), drogowego (sektor C) oraz drogowego „dużego” – al. Niepodległości (sektor B). Ważnym zagadnieniem, który został wzięty pod uwagę w projektowaniu SIM było odpowiednie zaplanowanie liczby informacji w zależności od tego, czy komunikaty kierowane są do osób pieszych czy uczestników ruchu drogowego. Komunikaty dla pieszych (sektor A) umożliwiają bardziej bezpośredni dostęp do nośników, dzięki czemu przekaz jest bardziej rozbudowany – pieszy może podejść do słupa z tablicami i bez pospiechu zapoznać się z dedykowanymi  mu informacjami. Oznaczenia w sektorze A są wzbogacone o anglojęzyczne tłumaczenia, ikony, jak również informują o odległościach do wskazanych destynacji od miejsca, w którym usytuowany jest nośnik.

Odbiorcy, do których kierowane są komunikaty w sektorze B i C (uczestnicy ruchu drogowego) mają zdecydowanie krótszy kontakt z dedykowanymi im informacjami w obrębie SIM. Dlatego też projektując te nośniki dążono do uzyskania większej czytelności komunikatów – np. tablice z destynacjami są tylko w wersji polskojęzycznej, a dodatkowo tablice w sektorze B (al. Niepodległości) zostały zaprojektowane w odpowiednio większych formatach.

Uzupełnieniem informacji na słupkach będą tabliczki informujące, że w danym miejscu jest „Strefa płatnego parkowania”.

Zaplanowany na ten rok SIM (pylony, tablice z nazwami ulic, atrakcji turystycznych i hoteli), którego elementy wykonały firmy: UTAL sp. z o.o. i GZD sp. z o.o. sp.k., koszt to 2 276 846,85 zł brutto.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...