Sopot uhonorowany Lodołamaczami 2019

Fot. materiały UMS

Opera Leśna z Lodołamaczem za przyjazną przestrzeń oraz Krystyna Kalańska ze Środowiskowego Domu Samopomocy z wyróżnieniem w kategorii Lodołamacz Specjalny – oto sopoccy laureaci XIV edycji Kampanii Społecznej Lodołamacze. Regionalna Gala konkursu Lodołamacze 2019 odbyła się 16 września w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy.

To wyróżnienie od 14 lat przyznawane jest firmom, instytucjom oraz osobom, dla których priorytetem jest wrażliwość, eliminowanie barier i podziałów społecznych względem osób z niepełnosprawnościami.

Podczas uroczystości uhonorowani zostali laureaci w 8 kategoriach: zatrudnienie chronione, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, przyjazna przestrzeń, zdrowa firma, super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny.

W dwóch z nich nagrody miały sopocki charakter. Opera Leśna, jedna z najbardziej unikatowych scen w Europie, otrzymała nagrodę w kategorii przyjazna przestrzeń. Obiekt został wybudowany i oddany do użytku w 1909 roku. Po 100 latach użytkowania przeszedł gruntowną renowację. Trybuny są w stanie pomieścić ponad 5 tysięcy widzów (miejsca siedzące), w tym do 100 osób poruszających się na wózkach. Zróżnicowana oferta kulturalna jest skierowana do osób dorosłych, rodzin z dziećmi i osób starszych, również osób z niepełnosprawnością.

Nowy obiekt wyposażony został w specjalny podjazd na widownię oraz windę. Widownię zaprojektowano w sposób, który umożliwia utworzenie specjalnego rzędu dla osób na wózkach inwalidzkich. Ponadto droga do obiektu jest wyłożona kostką, co również ułatwia podjazd. Także część gastronomiczna  i toalety są przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne.

W przypadku imprez masowych samochody z osobami niepełnosprawnymi mają możliwość podjechania pod samą bramę główną Opery Leśnej bez wydanego identyfikatora, przy której są wyznaczone dwie koperty do postoju stałego.

Przy wydarzeniach organizowanych przez operatora obiektu – Bałtycką Agencję Artystyczną BART – do sprzedaży są dodawane specjalne miejsca inwalidzkie, do których na drugie miejsce dla osoby towarzyszącej obowiązuje -50 proc. od ceny biletu.  

Wyróżnieniem w kategorii Lodołamacz Specjalny dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami w tym roku uhonorowana została Krystyna Kalańska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie – mówiła Krystyna Kalańska, odbierając Lodołamacza. – Cieszę się, że nasze działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami zostały dostrzeżone i docenione. Dziękuję wszystkim pracownikom, instytucjom i organizacjom, z którymi współpracujemy. Mamy w Sopocie bardzo przyjazny klimat dla osób z niepełnosprawnościami. Władze Sopotu są bardzo otwarte na różne działania wspierające, aktywizujące i integrujące te osoby z pozostałymi mieszkańcami. Dzięki temu przełamujemy stereotypy i pokazujemy, że osoby z niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego.  

Fot. materiały Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Bydgoszcz

Krystyna Kalańska funkcję kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy-Ośrodka Adaptacyjnego MOPS Sopot pełni od 2015 r. Inicjuje działania mające na celu pełnoprawną obecność osób z niepełnosprawnością intelektualną w przestrzeni miasta. Uczestnicy kierowanego przez nią Ośrodka uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym: chodzą na koncertach, wystawach, wernisażach; biorą udział w konkursach, spotkaniach w bibliotekach, spotkaniach organizowanych w ramach współpracy z seniorami oraz instytucjami kulturalnymi. Można ich spotkać w Muzeum Sopotu, a także w schronisku dla zwierząt Sopotkowo.

Pod kierownictwem Krystyny Kalańskiej Ośrodek powiększył się o 100 metrów przestrzeni, którą przystosowano dla osób poruszających się na wózkach. Powstała tu pracownia Arteterapii oraz Sala Doświadczania. Nowe pracownie umożliwiają m.in. terapię odpowiadającą indywidualnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, dodatkowe wsparcie osób z niepełnosprawnością sprzężoną, spektrum autyzmu oraz poruszających się na wózkach.

Najnowszy projekt realizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy – Ośrodek Adaptacyjny MOPS Sopot to dzienna opieka wytchnieniowa. Osoba, która na co dzień opiekuje się swoim niesamodzielnym krewnym, może znaleźć dla siebie chwilę wytchnienia lub załatwić swoje sprawy. W tym czasie podopiecznym zajmuje się wykwalifikowany opiekun, który zapewnia pielęgnację w podstawowym zakresie. Ośrodek oferuje również wyżywienie oraz terapię zajęciową dostosowaną do możliwości osoby, która objęta jest wsparciem.

Natomiast w kategorii dziennikarz bez barier I miejsce zajęła Magdalena Świerczyńska-Dolot z Radia Gdańsk.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...