Wspólna Europa – międzynarodowa debata młodych

Młodzi ludzie pochyleni nad stołem, jedna dziewczyna notuje na dużej kartce
Fot. Fotobank.PL/UMS

W I LO w Sopocie odbyło się spotkanie – debata, w której uczestniczyli uczniowie z I i II LO w Sopocie oraz młodzież z Ratzeburga w Niemczech, miasta partnerskiego Sopotu.

Tematem wiodącym była Wspólna Europa. Uczniowie, podzieleni na grupy, przy czterech stołach dyskusyjnych, wspierani przez moderatorów – nauczycieli I i II LO w Sopocie, szukali odpowiedzi na takie pytania, jak: co oznacza dla nas Europa?, jak widzimy naszą przyszłość w Europie?, jakie problemy możemy rozwiązać tylko razem?, co nas łączy a co dzieli?

Podczas dyskusji powtarzały się zagadnienia najbardziej istotne z punktu widzenia młodego człowieka, dotyczące globalnego ocieplenia i ochrony środowiska, rasizmu, dyskryminacji i mowy nienawiści, ubóstwa, terroryzmu, edukacji, tworzenia miejsc pracy, kryzysu gospodarczego, imigracji.

Uczniowie próbowali znaleźć rozwiązanie wymienionych problemów. Z ich punktu widzenia ważna jest zmiana podejścia ludzi poprzez pozytywne myślenie. Kraje powinny współpracować, edukować, walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami, wprowadzać te same standardy i jednolite prawa.

Młodzi ludzie podkreślali, iż chcą żyć w bezpiecznej i spokojnej przyszłości w Europie, w harmonii z ludźmi i przyrodą. Rozumieją, że aby to osiągnąć, muszą działać razem, zachowując własne unikalne kultury, ale jednocześnie będąc zjednoczonym, a tym samym silnym w swoim domu – Europie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...