Dentyści i pielęgniarki w sopockich szkołach

Kilkuletni chłopiec siedzi na fotelu dentystycznym, stomatolog leczy mu zęby
Fot. Pixabay

Od września ustawa nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia uczniom opieki stomatologicznej. W chwili jej wejścia w życie, na 25 tys. polskich szkół zaledwie 720 miało gabinety dentystyczne. W Sopocie opieka stomatologiczna w szkołach jest prowadzona od wielu lat, a program przeciwdziałania próchnicy obejmuje wszystkich uczniów. W każdej szkole są też gabinety pielęgniarskie. Na oba programy miasto przeznacza rocznie ponad 350 tys. zł.

Gabinety stomatologiczne funkcjonują w 6 szkołach, a opiekę sprawuje Sopocka Przychodnia Międzyszkolna, niepubliczny zakład wybrany w ramach konkursu ofert. Gabinety obsługiwane są przez 3 lekarzy stomatologów i 3 pomoce stomatologiczne. Dzięki temu profilaktyką i leczeniem objętych jest ok. 2 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Gmina Miasta Sopotu finansuje program profilaktyki próchnicy od lat 90. XX w. Program obejmuje dzieci i młodzież z sopockich szkół, a także przedszkolaki. Na program „Profilaktyka Próchnicy Zębów” gmina przeznacza rocznie 140 tys. zł. Z tej kwoty finansowane są przeglądy, wypełnienia zębów wysokiej jakości materiałem światłoutwardzalnym, a także lakowanie i lakierowanie zębów.

Szkolną opiekę stomatologiczną współfinansuje również pomorski NFZ. Kwota 302 tys. zł rocznie pokrywa koszty wypełnień z amalgamatu. Jedynie w zębach przednich górnych i dolnych (do trójek włącznie) stosowany jest materiał światłoutwardzalny. Finansowane są też m.in. zabiegi lakierowania, ale tylko raz na kwartał, u dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat.

Podobnie jak stomatologia, w Sopocie wspierany jest także „Program promocji zdrowia w zakresie medycyny szkolnej”. Finansowe poszerzenie przez gminę świadczeń NFZ pozwala na utrzymywanie gabinetów pielęgniarskich we wszystkich szkołach w mieście. Gabinety funkcjonują w podstawówkach codziennie, a w szkołach ponadpodstawowych cztery razy w tygodniu.

W ramach kontraktu z NFZ  prowadzone są badania przesiewowe oraz bilansowe, a także edukacja uczniów dotyczaca m.in. zdrowego stylu życia i odżywiania, profilaktyki chorób układu krążenia, walki z uzależnieniami czy higieny okresu dojrzewania. Roczny koszt realizacji programu, 212 tys. zł, jest pokrywany z budżetu Gminy Miasta Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...