Posiedzenia sopockiego sztabu kryzysowego

Budynek Urzędu Miasta w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Od poniedziałku do piątku (jeśli sytuacja będzie tego wymagać także w weekendy), o godzinie 15.00, na żywo, prezydent Sopotu i wiceprezydenci podsumują sytuację w mieście, zrelacjonują posiedzenia sopockiego sztabu kryzysowego i odpowiedzą na pytania mieszkańców.

Pytania dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta i jednostek miejskich, aktualnej sytuacji w mieście, możliwości otrzymania pomocy i inne prosimy przesyłać na adres:
przepisnasopot@sopot.pl.

Zapraszamy do oglądania i słuchania na Fb.com/MiastoSopot.

***

Na Państwa pytania odpowiadała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

***

Posiedzenie sztabu kryzysowego 7 kwietnia 2020 r.

Sopockie cmentarze zamknięte

Wzorem innych miast, takich jak Wrocław czy Wejherowo, zamknięte do odwołania są wszystkie cmentarze w Sopocie – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski.

Pogrzeby odbywają się tylko przy grobie, bez konduktu od kaplicy. Maksymalnie w ceremonii może uczestniczyć 5 osób. W sprawie pogrzebów  konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z Biurem Cmentarza.

Zarząd Dróg i Zieleni
Najbliższa dezynfekcja przestrzeni publicznej zostanie przeprowadzona w nocy z czwartku na  piątek (9/10.04). Każda kolejna będzie realizowana w cyklu tygodniowym, przed każdym weekendem.

Komunikaty z wykorzystaniem syren alarmowych
Częstotliwość nadawania komunikatów przez system syren miejskich zostanie ograniczona do trzech dziennie (o godz. 10.00, 15.00 i 18.00).

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców

W naszym pakiecie wsparcia dla przedsiębiorców przygotowaliśmy następujące formy pomocy:

 • umorzenie dzierżaw i czynszu dla lokali wynajmowanych od gminy – umorzenie za połowę marca; za kwiecień i maj czynsz bez względu na metraż wyniesie 1 zł plus VAT,
 • przedsiębiorca będzie zobowiązany zapłacić koszt mediów i części wspólnych,
 • umorzenie opłat za zajęcie pasa drogowego za czas zamknięcia np. ogródków gastronomicznych,
 • umorzenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność mają czas do 10 kwietnia na zgłoszenia; mogą również wystąpić w późniejszym terminie o umorzenie,  
 • umorzenie podatku od nieruchomości – jest to pomoc publiczna; umorzenia mogą być uwzględnione tylko za faktyczny okres braku działalności, a nie za cały rok,
 • opłata za użytkowanie wieczyste mając na uwadze sezonowość miasta  została odroczona do końca sierpnia.

Ważne: wszystkie umorzenia i odroczenia – tylko i zawsze na wniosek.

Warunkiem umorzenia czynszu czy podatku od nieruchomości  jest – zastosowanie przez przedsiębiorcę  także ulg dla swoich podnajemców (poddzierżawców).

Budżet miasta

Zaangażowaliśmy już milion złotych na walkę z koronawirusem. Prezydent miasta zwrócił się do radnych o opinię dotyczącą  zamrożenia inwestycji na kwotę około 30 mln zł oraz o powiększenie  rezerw (ogólnej i kryzysowej) o 500 tys. zł każda.

Rekrutacja do przedszkoli

Przedłużona zostaje do 30 kwietnia. Apelujemy, aby nie wysyłać listownie kart zgłoszeń. Można je wysłać mailem do danej placówki albo wrzucić do skrzynki podawczej w Urzędzie Miasta. 

Policja

Zwracamy się do Komendanta Komendy Miejskiej Policji w Sopocie z prośbą o wzmożone kontrole samochodów z obcą rejestracją. W przypadku kontroli jednocześnie prosimy patrole o dokładne weryfikowanie deklarowanego celu przyjazdu do Sopotu. 

Najem

Przypominamy, iż aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wyklucza możliwość prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług hotelarskich.

Zakaz dotyczy zarówno obiektów kategoryzowanych, jak i niekategoryzowanych, takich jak apartamenty, pokoje, wille.

Wyjątkiem jest wynajem świadczony na cele kwarantanny, służbom medycznym oraz osobom skierowanym do wykonywania czynności służbowych.

W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, istnieje prawdopodobieństwo, iż część osób będzie chciała spędzić ten czas w Sopocie. Coraz lepsza pogoda może również przyczynić się do podjęcia decyzji o przyjeździe nad morze, pomimo obowiązujących zakazów.

W sytuacji budzącej podejrzenie, iż w danym miejscu świadczony jest najem na cele turystyczne, prosimy o powiadomienie o tym fakcie Policji w Sopocie.   

Przemoc domowa

Niestety, sytuacja zamknięcia powoduje wzrost zdarzeń przemocowych w domach. Apelujemy o szczególne wyczulenie, zwłaszcza na sytuacje najmłodszych i zgłaszanie każdego sygnału służbom miejskim i policji.

Dania na wynos

W związku ze zbliżającymi się świętami przypominamy, że sopockie restauracje, choć zamknięte to przygotowują jedzenie na wynos, również menu świąteczne. Zachęcamy do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Lista znajduje się na stronie sopot.pl oraz na visit.sopot.pl.

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 6 kwietnia 2020 r.

Sopockie cmentarze zamknięte

Wzorem innych miast, takich jak Wrocław czy Wejherowo, od dziś, od godz. 14.00 zamknięte są wszystkie cmentarze w Sopocie – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski.

Pogrzeby odbywają się tylko przy grobie, bez konduktu od kaplicy. Maksymalnie w ceremonii może uczestniczyć 5 osób. W sprawie pogrzebów konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z Biurem Cmentarza.

Więcej testów dla sopockich medyków

Dziękujemy Medycznym Laboratoriom Diagnostycznym Invicta, które bezpłatnie przekażą nam 20 testów. Wczoraj informowaliśmy, że kupiliśmy 250 sztuk. Teraz będziemy mieć ich łącznie 270. Ponadto Invicta zdecydowała się sprzedać nam jeden test nie za 430 zł, a 250 zł. Testy przeznaczone będą dla pracowników medycznych sopockiego Pogotowia Ratunkowego, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego i Oddziału Geriatrycznego w Sopocie, a także medyków sopockiego Domu Pomocy Społecznej.   

Jeśli w prywatnych przychodniach będzie sytuacja awaryjna, wymagająca wykonania testu, a firma nie będzie w stanie tego testu dla swojego lekarza czy pielęgniarki kupić – prosimy o kontakt z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Sopocie.

Dom Pomocy Społecznej

Mając na uwadze dramatyczne informacje o zakażeniach w domach pomocy społecznej,  przygotowujemy się na sytuację, w której będziemy musieli całkowicie zamknąć naszą placówkę. Mamy nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie, dlatego też szczególną troską obejmujemy naszych pensjonariuszy i personel DPS, wyposażając ich w dodatkowe środki ochrony i tworząc rygorystyczne procedury bezpieczeństwa.

Hospicjum

Przekazujemy przyłbice na rzecz hospicjum domowego oraz hospicjum stacjonarnego Caritas.

Edukacja

Na bieżąco analizujemy przebieg nauczania na odległość. Po raz kolejny zwracamy uwagę, że w tej sytuacji najważniejsze nie jest realizowanie 100 procent podstawy programowej, a wystawianie ocen w tym trudnym okresie nie zawsze będzie odzwierciedlać ogrom wykonanej pracy przez ucznia. Apelujemy do ministra edukacji o pilne decyzje w sprawie formuły i terminu egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Dla maturzystów rok szkolny kończy się w zasadzie z  końcem kwietnia.

Związek Miast Polskich

Sytuacja lokalnych przedsiębiorców jest bardzo trudna. Chcielibyśmy wesprzeć ich w najszerszym zakresie. Dlatego też będziemy apelować o konieczne zmiany w Prawie Zamówień Publicznych, które mogłyby nam w tym pomóc.  

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 5 kwietnia 2020 r.

Zakup testów 

Zdecydowaliśmy się kupić 250 testów dla pracowników medycznych sopockiego Pogotowia Ratunkowego, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego i Oddziału Geriatrycznego w Sopocie, a także dla pracowników sopockiego Domu Pomocy Społecznej. Cena jednego testu to 430 zł. Łączny koszt – 107 500 zł.

Testy będą wykonywać Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta. 2 kwietnia firma otrzymała oficjalne potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia o akceptacji zgłoszenia, a w sobotę laboratorium zostało wpisane na listę zamieszczoną na stronie ministerstwa. 

Jeśli w prywatnych przychodniach będzie sytuacja awaryjna, wymagająca wykonania testu, a firma nie będzie w stanie tego testu dla swojego lekarza czy pielęgniarki kupić – prosimy o kontakt z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Sopocie.

Sopockie służby ratunkowe

Przygotowaliśmy miejsce dla sopockich ratowników, którzy z troski o swoich najbliższych obawiają się powrotu do domu po zakończonej pracy. To Dom Gościnny LukLuk przy skwerze im. ks. Jana Kaczkowskiego, prowadzony Spółdzielnię Socjalną Kooperacja.

Blisko 20 proc. zakażonych w Polsce to pracownicy służby zdrowia. Bezwzględnie musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, dlatego też zdecydowaliśmy o zakupie środków ochrony osobistej dla nich.

Targowiska

Sopockie targowisko pozostanie zamknięte. Jak pokazuje przykład z Gdańska, gdzie policja zamknęła dwa takie miejsca – spełnienie restrykcyjnych wymogów sanitarnych jest nierealne. 

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 3 kwietnia 2020 r.

Urząd Miasta

Od poniedziałku, 6 kwietnia, do budynku Urzędu powraca pierwsza zmiana urzędników. Zgodnie z wytycznymi sztabu, na miejscu pracuje minimalna liczba osób, niezbędna do funkcjonowania biur i wydziałów. Pozostali pracują zdalnie.

W weekend po zakończeniu pracy urzędu przeprowadzone zostanie ozonowanie.

Konkurs projektowy

W związku z walką z COVID-19 Sekretariat Wykonawczy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (którego Polska jest członkiem od 1991 r.) ogłosił nadzwyczajny konkurs projektowy. W jego ramach mają zostać przyznane małe dotacje na konkretne działania/projekty na poziomie lokalnym. Celem jest wspieranie społeczności i terytoriów państw członkowskich IŚE w obliczu sytuacji kryzysowej, jaką jest epidemia. Nabór kończy się 9 kwietnia 2020 r.

Dotacje Inicjatywy Środkowoeuropejskiej zostaną przydzielone na działania w trzech obszarach:

 1. Opieka zdrowotna i telemedycyna (MED);
 2. Edukacja i e-learning/nauczanie na odległość (EDU);
 3. Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSME).

Dziś w trybie pilnym powołany został zespół projektowy, który sprawdzi, czy Sopot może aplikować o środki.

Miejskie pogotowie ratunkowe

Został zamówiony sprzęt do dezynfekcji powierzchni i wyposażenia. Oczekujemy na dostawę.  

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo

Firma Trefl S.A. nieodpłatnie wydrukuje i przekaże Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie adaptery oraz przyłbice.

Na nadchodzący weekend meteorolodzy prognozują stosunkowo wysokie temperatury i słoneczną pogodę. Ładna pogoda stwarza niebezpieczeństwo, że dużo osób będzie chciało wyjść z domu, by odpocząć na świeżym powietrzu. Dlatego na ulicach miasta pracować będzie więcej patroli Straży Miejskiej i Policji, których zadaniem będzie przede wszystkim kontrola i pilnowanie porządku w związku z ostatnimi rządowymi obostrzeniami. Szczególnym nadzorem objęte będą parki, skwery, place zabaw, skate parki, plaże i alejki nadmorskie.

Przestrzeń publiczna

W weekend zostanie przeprowadzona kolejna dezynfekcja wyznaczonych miejsc w przestrzeni publicznej w Sopocie.

Wsparcie dla potrzebujących

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej codziennie  zapewnia posiłki dla około 500 osób z terenu Sopotu. Są to m.in. osoby starsze, które zazwyczaj otrzymywały posiłek w dziennym Domu Opieki Społecznej, to również osoby, którym MOPS dowoził ciepły posiłek do domu ze względu na stan zdrowia. Do grupy tej dołączyły osoby z kwarantanny.

Zwracamy się z apelem do sopockich przedsiębiorców i przedstawicieli branży gastronomicznej o wsparcie w postaci pożywienia. Podmioty zainteresowane pomocą prosimy o kontakt z sopockim MOPS – mail: mops@mopsopot.pl

Coraz więcej osób, które do tej pory nie korzystały z pomocy MOPS, zwraca się z prośbą o przyznanie im zasiłków. Zakładając utrzymanie się zwiększonych wydatków na tego rodzaju wsparcie, budżet przyznany na cały rok zostanie wykorzystany do końca czerwca. Szacujemy, że w drugiej połowie roku trzeba będzie zwiększyć budżet tej instytucji o minimum 400 tys. złotych, aby zapewnić wypłaty świadczeń.

MOPS nie otrzymał żadnych środków ochrony osobistej od wojewody pomorskiego, pomimo składanych zapotrzebowań.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnością

Z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-Cov-2 i brak dostępu osób głuchych do usług medycznych, od 1 kwietnia 2020 r. Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych dzięki środkom otrzymanym z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zapewnia osobom głuchym bezpłatne, całodobowe wsparcie tłumaczy języka migowego.

Infolinia dla osób niesłyszących – najważniejsze informacje:

Infolinię będzie obsługiwał Polski Związek Głuchych w trybie 24/7. Osoba głucha będzie mogła zadzwonić na infolinię i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona. Z infolinii, oprócz osób z wadą słuchu, skorzystają też placówki służby zdrowia, służby ratownictwa medycznego. Może się okazać to kluczowe, bo ułatwi przeprowadzenie wywiadów lekarskich z pacjentami, przyśpieszy ewentualną diagnozę i leczenie.

Z tłumaczami  będzie można się połączyć za pośrednictwem następujących narzędzi:

 • komunikator messenger, bezpośrednio ze strony fb koronawiruspjm
 • komunikator skype login: Koronawirus-Tłumacz PJM
 • komunikator IMO, który umożliwia połączenia na komputerze: nr  609 939 546
 • aplikacja tłumacz on-line języka migowego

Przydatne linki:

Godziny dla seniora

Przypominamy, że zgodnie z rządowymi wytycznymi w obiektach handlowych obowiązują godziny wskazane do obsługi wyłącznie seniorów. W sklepie spożywczym, aptece czy drogerii, w godzinach 10.00-12.00 obsługiwani są tylko seniorzy. Dotyczy to również weekendu. 

#zostanwdomu – nieustannie apelujemy. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

Posiedzenie sztabu kryzysowego 2 kwietnia 2020 r.

Straż Miejska i Policja

Wchodzi w życie polecenie wojewody pomorskiego, zgodnie z którym Straż Miejska we współpracy z sopocką Policją, będzie zajmowała się weryfikacją zakazów, nakazów i obowiązków, wynikających z rozporządzeń ministra zdrowia.

W związku z tym prosimy o ograniczenie zgłoszeń do Straży Miejskiej tylko do bardzo pilnych. Zgodnie z zarządzeniem wojewody priorytetem są obecnie kwestie związane z sytuacją zagrożenia koronawirusem. Wszelkie sprawy, m.in. sanitarno-porządkowe, prosimy zgłaszać bezpośrednio do administratorów, zarządców lub instytucji miejskich, zajmujących się utrzymywaniem czystości.

Zadania SM to przede wszystkim:

 • kontrola terenów miejskich: parków, terenów rekreacyjnych, plaż, oraz miejsc związanych z kulturą i obiektach kultu religijnego;
 • kontrola lokali gastronomicznych, hotelowych i usługowych oraz publicznego transportu drogowego;
 • sprawdzanie osób przebywających i przemieszczających się w przestrzeni publicznej;
 • kontrola pobytu i przemieszczania się osób w obiektach handlowych lub usługowych oraz realizacji nałożonych obowiązków na dopuszczone placówki.

Zarządcy nieruchomości

Sztab zwrócił się do zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z prośbą o większą dbałość o części wspólne, przestrzeń publiczną oraz wszelkie sprawy sanitarno-porządkowe na ich terenie. Prosimy o częste odkażanie klamek, wind, włączników. 

Droga rowerowa nadmorska

Drogi rowerowe biegnące wzdłuż plaży i przez park Północny (al. Wojska Polskiego i al. Mamuszki) są przejezdne. Nie można z nich jednak zjechać na tereny rekreacyjne.

Zalecamy i apelujemy o zachowanie odległości co najmniej 2 m między rowerzystami w sytuacji np. postoju na światłach.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2020 r. przedsiębiorcy mogą starać się o wparcie ze środków w ramach Tarczy antykryzysowej COVID-19 do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. Wsparcie udzielane jest w dwóch formach:

 • wsparcia dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • niskoprocentowej pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców w wysokości do 5 tys. zł.

W związku z ogłoszeniem Sopockiego Programu Wsparcia dla Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych do 1 kwietnia wpłynęło 71 wniosków o różnego rodzaju wsparcie.

Przestrzeń miejska

Służby miejskie każdego dnia kontrolować będą wszystkie wejścia na miejskie place zabaw i miejskie boiska. W nocy wykonana została dezynfekcja przystanków i ławek, z wyłączeniem obszarów zamkniętych. Kolejna dezynfekcja odbędzie się w weekend.

Edukacja

Sopot złożył wniosek o przyznanie grantu w wysokości 80 tys. złotych na zakup 25 laptopów i 30 tabletów dla uczniów i nauczycieli 9 sopockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wiceprezydent wraz z naczelnikiem Wydziału Oświaty przeprowadzi telekonferencję z dyrektorami szkół i przedszkoli odnośnie funkcjonowania placówek i bieżących spraw. 

Ministerstwo Edukacji wydało rozporządzenie, że na czas epidemii dotacje dla szkół niepublicznych za marzec mają być obliczane na podstawie obecności za luty.

Posiedzenie sztabu kryzysowego 1 kwietnia 2020 r.

Przestrzeń publiczna

Zgodnie z nowymi, rządowymi obostrzeniami 1 kwietnia br. został wprowadzony zakaz korzystania z plaży, terenów parku Północnego, parku Południowego, sopockich błoni i promenady nadmorskiej. Zamknięte zostały również inne zielone tereny, m.in. zbiornik Okrzei, staw Reja czy staw Kochanowskiego. Służby miejskie i MOSiR otaśmowały wejścia na sopocką plażę, która ma blisko 4,5 km długości i prowadzą na nią 44 wejścia. Każde z nich jest wygrodzone taśmą i znajduje się tam informacja, że na plażę nie można wchodzić. Wygrodzone bramkami i taśmami są również alejki nadmorskie.

Uwaga – zakaz wejścia m.in. do parków nie obowiązują osób, które przez park idą do pracy, np. do restauracji w alejce nadmorskiej, która wciąż pracuje, serwując posiłki na dowóz. Obostrzenia również nie dotyczą osób odbierających posiłki z tych restauracji.

Pamiętajmy – zakaz wejścia do parków dotyczy celów rekreacyjnych, turystycznych.

Drogi rowerowe biegnące wzdłuż plaży i przez park Północny (al. Wojska Polskiego i al. Mamuszki) są przejezdne. Nie można z nich jednak zjechać na tereny rekreacyjne. Wiemy, że rowery wykorzystywane są nie tylko rekreacyjnie, ale przede wszystkim jako środek transportu do pracy. Dlatego nie planujemy zamykania infrastruktury rowerowej. Z informacji wynika, iż rower w sytuacji epidemicznej jest bezpiecznym środkiem transportu. Zalecamy jednak zachowanie co najmniej 2 m odległości między rowerzystami, także np. podczas postoju na światłach.

Zostało wysłane pismo do operatorów hulajnóg elektrycznych, aby usunęli z przestrzeni Sopotu swój sprzęt. Operatorzy systemu mają dziś czas na uprzątnięcie sprzętu, w przeciwnym razie pojazdy zostaną usunięte przez służby miejskie.

Opłaty dla rodziców za pobyt dziecka w żłobku

Rodzice dzieci uczęszczających do publicznego żłobka (dotyczy to również przedszkoli) nie będą ponosić żadnych opłat za czas zamknięcia placówek. W kwestii żłobka wymagana jest Uchwała Rady Miasta, ale istnieje możliwość, by zrobić to na wnioski rodziców.

Przy żłobkach niepublicznych i klubach malucha utrzymujemy dotację (350 i 200 zł na dziecko), z rekomendacją, aby opłata stała, którą niezależnie od zamknięcia placówki ponoszą rodzice, nie była wyższa niż 500 zł miesięcznie.

Urząd Miasta

Zgodnie z zaleceniami zawartymi w rozporządzeniu ministra zdrowia pracownicy na stanowiskach pracy w Urzędzie Miasta otrzymają dodatkowe środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki lub preparaty do odkażania. Przypomnijmy – mimo, że urząd nie przyjmuje interesantów, to urzędnicy w systemie zmianowym (tydzień na tydzień) pracują również w budynku magistratu. Większość spraw można załatwić drogą elektroniczną lub przez telefon.

Dom Dziecka

Ustalono procedury bezpieczeństwa, by ograniczyć kontakt pracowników placówki i opiekunów. Opiekunowie zostali podzieleni na grupy, które się nie stykają i pracują w systemie rotacyjnym. Placówka otrzymała więcej komputerów potrzebnych do zdalnej edukacji wychowanków. 

Przewóz zwłok z zagranicy

Jeżeli ktoś wystąpi do Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska z wnioskiem o zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy, to zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia z 31 marca br., zgody takiej nie otrzyma.

Straż Miejska

W związku z poleceniem wojewody pomorskiego dotyczącym organizacji wspólnych działań, zdecydowano o:

 • wymianie informacji pomiędzy służbami na temat ujawnionych przypadków niestosowania się do obowiązujących nakazów i zakazów;
 • rozmieszczeniu patroli w miejscach, gdzie mogą gromadzić się ludzie, tj. parkach, skwerach, placach zabaw, placówkach handlowych, jadłodajniach.

Ponadto funkcjonariusze Straży Miejskiej nadal realizować będą zadania związane z ochroną osób bezdomnych, dowozem żywności.

Kwarantanna

W najbliższym czasie, w związku z nowymi obostrzeniami, można się spodziewać wzrostu zgłoszeń osób skierowanych do odbycia obowiązkowej kwarantanny w miejscach kwarantanny zbiorowej. Pamiętać jednak należy, że to Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Pomorskiego kieruje daną osobę w miejsce odosobnienia. Do wyłącznych kompetencji służb wojewody należy wskazanie miejsca na kwarantannę.

Sprzątanie miasta

Zakład Oczyszczania Miasta realizuje harmonogram na kwiecień; więcej informacji na stronie Zakładu Oczyszczania Miasta w Sopocie.

Sygnał z MOPS

Bardzo prosimy o zwrócenie uwagi seniorom, by zachowali szczególną czujność przy zbiórkach pieniędzy na wszelaką pomoc w czasie epidemii. Wczoraj zadzwoniła na numer pomocowy całodobowy MOPS seniorka z pytaniem, czy zbieramy środki dla seniorów. Miała telefon od nieznanej osoby, która powiedziała, że jest zbiórka na pomoc potrzebującym i poprosiła, żeby włożyła pieniądze do reklamówki i powiesiła na klamce, a oni odbiorą. Seniorka z rozmowy zrozumiała, że to MOPS i powiedziała, że ona jest sama w potrzebie. Usłyszała, że jak ona teraz nie pomoże, to potem jej też nikt nie pomoże. Seniorka nie dała się naciągnąć, ale może być więcej takich przypadków.

Wprowadzone obostrzenia, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia:

 • zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich,  
 • zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego,
 • w sklepach w godz. 10.00-12.00 obsługiwani są wyłącznie seniorzy.

Posiedzenie sztabu kryzysowego 31 marca 2020 r.

Osoby bezdomne

Od kilku dni termometry pokazują temperatury ujemne, szczególnie niebezpieczne jest to w nocy. Sztab zdecydował, że Straż Miejska podstawi samochód w miejsce postoju autobusu SOS. Pojazd może jednorazowo zabrać dwie osoby do gdańskiej noclegowni, z którą gmina ma podpisana umowę. Każda osoba, która będzie przewożona, zostanie zaopatrzona w maskę i rękawiczki, pojazd zaś będzie ozonowany. Przez czas utrzymania się niskich temperatur, zarówno MOPS jak i Straż Miejska monitorować będą miejsca, gdzie przebywają bezdomni. 

Urząd Miasta

Przed wejściem do urzędu każdy pracownik musi się poddać badaniu temperatury ciała (za pomocą bezdotykowego termometru) oraz dezynfekcji rąk.

W środę, 1 kwietnia rozpoczynamy zbieranie wniosków do Budżetu Obywatelskiego, zgodnie z obowiązującą uchwałą. Apelujemy do mieszkańców, aby wnioski wypełniali online, a pobrany ze strony i wypełniony druk przesyłali na adres budzet2021@sopot.pl

Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić głosowanie i w konsekwencji zrealizować zgłoszone projekty.

Placówki ochrony zdrowia w mieście

Sztab otrzymał informację o możliwym problemie wynikającym z niewystarczającej liczby środków ochrony osobistej w sopockich placówkach medycznych (Pomorskie Centrum Reumatologiczne, pogotowie). Prezydent miasta zadysponował pieniądze, by urząd pilnie je kupił. Następnie wystąpimy do wojewody o zwrot poniesionych kosztów.  Jednocześnie sprawdzimy u służb wojewody pomorskiego co się dzieje z realizacją złożonych u nich zamówień dla: pogotowia, przychodni, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego, Domu Pomocy Społecznej na materiały ochrony osobistej.

Przestrzeń publiczna

Kontynuować będziemy dezynfekcję miejsc publicznych. Najbliższa dezynfekcja dobędzie się w nocy ze środy na czwartek, kolejna zaplanowana jest w nocy z soboty na niedzielę. Ze względu na silnie reagujące preparaty postanowiliśmy osłonić platany na pl. Przyjaciół Sopotu oraz podczas dezynfekcji oszczędzać zieleń.     

Pracownicy służb komunalnych: ZOM, ZDiZ, którzy pracują na zewnątrz, zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa oraz ograniczania kontaktu. W miarę potrzeby pracownicy zostaną wyposażeni w maseczki, płyn do dezynfekcji oraz rezerwowy komplet rękawic. 

Do prywatnych firm pracujących w przestrzeniach miejskich skierowaliśmy prośbę o poinstruowanie  pracowników, by wykonywali pracę w odpowiednim dystansie, by byli wyposażeni w środki ochrony, w szczególności kiedy pracują blisko przechodniów. 

Dezynfekcja obiektów oświatowych 

Przed  ponownym wejściem uczniów do szkół, przedszkoli czy żłobków, każda placówka zadba o dezynfekcję i ozonowanie pomieszczeń, w których w czasie zamknięcia placówek przebywali pracownicy.

Po konferencji premiera i ministra zdrowia

 • zostają zamknięte plaże – MOSiR przygotuje taśmy zagradzające na każdym wejściu;
 • hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 r. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte;
 • zwrócimy się do operatorów elektrycznych hulajnóg o usunięcie ich z przestrzeni publicznej.

#zostanwdomu. Posiedzenie sztabu kryzysowego 30 marca 2020 r.

Bezpieczeństwo w mieście

Przygotowywano informację do proboszczów sopockich parafii oraz zarządców cmentarzy, dotyczącą dopuszczalnej liczby osób, które mogą brać udział w obrządkach katolickich. Miasto prosi o upublicznienie tej informacji. Przypominamy, że cmentarz komunalny w Sopocie działa według nowych zasad: pogrzeby odbywają się tylko przy grobie bez konduktu od kaplicy. Biuro cmentarza jest zamknięte, w sprawie pogrzebów  konieczne jest wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Straż Miejska objęła szczególnym nadzorem perony SKM. Ponadto funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują tereny zamknięte, tj. place zabaw, skateparki, mola.

Kontrolami objęte są również: poczta, sklepy, jadłodajnia Caritas, autobus SOS, ze szczególnym zwróceniem uwagi na konieczność zachowania odstępów pomiędzy ludźmi. Osobom bezdomnym wręczane są ulotki z informacjami na temat możliwości uzyskania pomocy.

Straż Miejska nadal współpracuje z sopockim WOPR. Wspólne patrole odbywać się będą do świąt wielkanocnych z możliwością ich przedłużenia, o ile będzie taka konieczność.

Przy każdej okazji apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, prosimy, by nie gromadzić się w miejscach publicznych, by unikać większych skupisk ludzi.

Nadal będą emitowane dźwiękowe komunikaty prezydenta Sopotu z apelem do mieszkańców o  pozostanie w domu (od godz. 10.00 do 20.00, mniej więcej co dwie godziny). Komunikaty nadawane będą przez cały tydzień.

W ostatni weekend Straż Miejska i Policja kontrolowała popularne w mieście miejsca publiczne pod kątem gromadzenia się ludzi, m.in. skateparki, molo, boiska, place zabaw.  Zostały nałożone pierwsze mandaty.

Przekazaliśmy informacje Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego gdzie podczas weekendu gromadziło się najwięcej ludzi: alejki nadmorskie, skateparki usytuowane w rejonie ERGO ARENY i osiedla Brodwino, tereny Łysej Góry, plaża z uwzględnieniem odcinka od granicy Gdańska do molo, park Północny, skwer Kuracyjny, plac Przyjaciół Sopotu. Te miejsca zostaną objęte szczególnym nadzorem funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji.

Pomimo próśb  i apeli oraz zamknięcia, również w sposób fizyczny wejścia na sopockie molo, zdarzały się przypadki przechodzenia przez ogrodzenie.  

Praca urzędu

W poniedziałek pracę w budynku magistratu rozpoczęła druga zmiana urzędników. Przypominamy, że chociaż urząd zamknięty jest dla interesantów, nie oznacza to, że urzędnicy nie pracują. Sytuacja wymusiła różne rozwiązania. Najprościej zgłosić się do konkretnego urzędnika lub wydziału za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Każdy urzędnik, również ci, którzy pracują zdalnie z domów, ma dostęp do poczty elektronicznej, a większość telefonów stacjonarnych ma przekierowania na telefony komórkowe. Wiemy, że pewnych spraw, które zazwyczaj załatwiają nasi petenci, nie można odkładać na potem, dlatego stworzyliśmy możliwości, aby można gros spraw rozpatrywać zdalnie.

Dezynfekcja przestrzeni publicznych

W nocy z piątku na sobotę służby dokonały dezynfekcji miejsc publicznych. Zdezynfekowano tunele i przejścia podziemne, ławki w głównych ciągach komunikacyjnych, 70 wiat komunikacji miejskiej.

Zgodnie z wytycznymi sztabu kryzysowego dezynfekcja miejsc publicznych będzie wykonywana dwa razy w tygodniu. Dodatkowo poza wcześniej wskazanymi miejscami, będą dezynfekowane: chodnik przed stołówką Caritas ( al. Niepodległości), a także teren Bohaterów Monte Cassino, miejsce postoju autobusu SOS.

Telefoniczne dyżury psychologiczne

Wyznaczone zostały telefoniczne dyżury psychologów na co dzień zatrudnionych w poradni pedagogiczno-psychologicznej. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sopocie cały czas oferuje wsparcie sopockim uczniom i ich rodzicom, ale wyłącznie telefonicznie.

Streetworkerzy

Od 15 kwietnia wyposażeni w środki ochrony osobistej w miasto wyruszą streetworkerzy. Streetworker będzie udzielał osobom bezdomnym podstawowych informacji odnośnie panującej epidemii, czyli: co zrobić, gdzie się udać, jeżeli ktoś zauważy u siebie objawy koronawirusa. Będą również udzielali informacji o aktualnych, dostępnych formach wsparcia w Sopocie i wydawali sprzęt przedmedyczny (opatrunki, maść w saszetkach, witaminy, krople do oczu itd.). Będą instruowali podopiecznych, jak samodzielnie zrobić opatrunek.

Remontujemy dla Was 

Trwa sezon remontowy w naszym mieście. Obecnie:

- trwa remont wiaduktu na Kamiennym Potoku, obecnie bez utrudnień w ruchu

- trwa przebudowa al. Niepodległości między ul. Zamkową Górą a Gdynią, dzisiaj prace wykończeniowe od stacji paliw do Gdyni, od jutra planowane rozpoczęcie prac od ul. Zamkowa Góra do zatoki autobusowej. 

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 27 marca 2020 r.

Edukacja

Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach. Wczoraj przedstawiliśmy nasze stanowisko w sprawie nauki na odległość. Sytuacja uczniów i nauczycieli jest bardzo trudna, zwłaszcza tych którzy już za chwilę mają przystąpić do egzaminów. Domagamy się zatem od rządu wskazania terminów egzaminów oraz  liberalizacji w wytycznych dotyczących konieczności realizowania w 100 proc, podstawy programowej, dostępu do internetu i platform edukacyjnej w mediach publicznych.

Wszystkie osoby pracujące w oświacie za miesiąc marzec otrzymały 100% wynagrodzenie. Czekamy na informacje z MEN odnośnie sugestii na kwiecień.

Urząd Miasta Sopotu

Analizujemy zapisy specustawy. Pomocą państwa muszą zostać objęte nie tylko przedsiębiorcy prywatni, ale także firmy komunalne i instytucje kultury. Prezydent przekazuje Związkowi Miast Polskich zebrane sugestie miast, które będą następnie przedstawione w ministerstwie.

Zapotrzebowanie na środki ochrony

Sprawdzamy czy i w jakim zakresie służby Wojewody Pomorskiego zareagowały na zgłoszone zapotrzebowanie dla ośrodków takich jak MOPS (składa zamówienie również dla DPS i Domu Dziecka), Pogotowie, Szpital Reumatologiczny, Uzdrowisko Sopot) – jedynie Pogotowie otrzymało część zapotrzebowania. Potrzeby tych obiektów powinny być zaspakajane poprzez centralny system zapotrzebowania. Prześlemy do  Wojewody Pomorskiego zapotrzebowanie na wyposażenie dla miejsc kwarantanny.

Miasto zakupiło kolejną porcję maseczek na potrzeby służb. Są dostępne od dzisiaj. Realizujemy w miarę dostępności zakupy tych środków, ale uważamy – i taka uwaga została zgłoszona wojewodzie – że powinien być centralny system sprzedaży sprawdzonych materiałów po cenach regulowanych – zarówno  dla jednostek jak i dla mieszkańców.

Szycie maseczek

Otrzymaliśmy wytyczne konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych dla maseczek przeznaczonych dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia koronowirusem. Informację umieszczamy na www.sopot.pl i prosimy o zapoznanie się z nią wszystkich, którzy szyją takie maseczki.

Hulajnogi

Apelujemy o rozsądne korzystanie z hulajnóg elektrycznych z zachowaniem środków ostrożności. Jednocześnie zwrócimy się do właścicieli tych pojazdów - firm, aby zadbały o sprzęt od strony dezynfekcji.

Targowisko miejskie

Z troski o bezpieczeństwo mieszkańców targowisko  miejskie pozostaje zamknięte. 

Straż miejska

Straż Miejska kontroluje miejskie autobusy pod kątem przestrzegania liczy pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować jednym pojazdem. 

Inwestycje i roboty drogowe                                                                                                  

Trwa remont spodu wiaduktu na Kamiennym Potoku – 1 etap nad torami SKM. Trwa także przebudowa al. Niepodległości między ul. Zamkowa Góra i Gdynią. Poza pracami drogowymi, dziś zaplanowano rozpoczęcie wykonywania nasadzeń szpalerowych drzew ulicznych.

Nośniki z informacjami dla mieszkańców

Przygotowujemy kolejne nośniki informacyjne w przestrzeni miasta – kubiki oraz tablice informacyjne. 

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

Komunikaty o pozostanie w domach będą emitowane przez weekend z wykorzystaniem miejskiego systemu syren alarmowych. 

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego, 26 marca 2020 r.

Kwarantanna

Na terenie Sopotu kwarantanną  objętych jest ok.  230 osób. Osoby te przebywają w domach. Do dyspozycji wojewody przygotowujemy ok. 200 miejsc kwarantanny zbiorczej.

Dezynfekcja przestrzeni publicznych

W związku z zapowiadanymi ujemnymi temperaturami w nocy z czwartku na piątek dezynfekcja przestrzeni publicznych zostanie przeprowadzona w nocy z piątku na sobotę. Zakres pozostaje bez zmian. 

Tunele i przejścia podziemne:

 • Sopot Kamienny Potok Szybka Kolej Miejska
 • ul. Bohaterów Monte Cassino pod torami
 • ul. Bohaterów Monte Cassino pod al. Niepodległości
 • ul. Kolejowa wyjście z Dworca
 • ul. Marynarzy pod al. Niepodległości

Ławki na ciągach:

 • plac Przyjaciół Sopotu
 • plac Jasia Rybaka
 • plac Zdrojowy
 • plac Konstytucji
 • al. Mamuszki – promenada nadmorska
 • parki Północny i Południowy
 • al. Wojska Polskiego – promenada nadmorska

Przystanki komunikacji  (wszystkie wiaty – 70 szt.)

Dezynfekcja autobusów

Pojazdy obsługujące linie gdańskie oraz gdyńskie po zjeździe z tras są myte i dezynfekowane. Kontrole stanu pojazdu przeprowadza sanepid.

Apel  do zarządców wspólnot mieszkaniowych

Apelujemy do zarządców nieruchomości oraz spółdzielni mieszkaniowych o zachowanie szczególnej czystości w częściach wspólnych, z naciskiem na takie elementy, jak: klamki, poręcze, wiaty śmietnikowe.

Apel do administratorów profili społecznościowych

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami, które nie tylko wprowadzają w błąd, ale mogą wywołać panikę – apelujemy o nie rozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości. Jedną z nich jest informacja o rzekomym zamykaniu miast – nie ma takiej sytuacji. Wszelkie ewentualne decyzje na ten temat – np. w momencie wystąpienia dużej liczby zachorowań na określonym obszarze – podejmują władze państwowe.

Komunikaty z wykorzystaniem systemu syren alarmowych

Przygotowujemy się do wykorzystania przy informowaniu mieszkańców systemu 15  syren alarmowych na terenie całego miasta. W weekend planujemy emitować tą drogą komunikaty zalecające pozostanie w domu. Jednocześnie Straż Miejska kontynuuje działania informacyjne w języku polskim i angielskim przy użyciu megafonu. 

Sopocki rynek nadal zamknięty

W trosce o bezpieczeństwo utrzymujemy zamknięcie sopockiego rynku. Nie widzimy możliwości realizacji szczegółowych zaleceń, np. dezynfekcji rąk po każdym kontakcie z pieniędzmi czy zasad bezpiecznej ekspozycji towaru.

Wykładanie nowych projektów planów wstrzymane

Wykładanie nowych projektów planów zagospodarowania przestrzennego zostaje wstrzymane do końca maja, chyba że sytuacja się zmiani.  W opracowaniach, dla których wyłożenie zakończyło się i biegnie termin do wnoszenia uwag, termin zakończenia ich składania zostaje przedłużony do połowy maja (dwa opracowania: Lasek Karlikowski R-3/05a, Kamienny Potok M-2/01). Trzy opracowania, które mają zakończoną procedurę - C-2/06  (BMC między tunelami-SPON, Podjazd 3), M-2/03a (Kościół na Kujawskiej), M-4/02a ( ZOL na Mickiewicza – tu jeszcze trzeba rozpatrzyć uwagi) – zostaną przygotowane na sesję Rady Miasta.  

Zakład Oczyszczania Miasta

ZOM od poniedziałku realizuje zmieniony harmonogram odbiorów, w podzielonych i odizolowanych od kontaktów ekipach: pon., śr., pt. odpady zmieszane, gabaryty i odpady zielone, a wt., czw., sob. odpady segregowane.

Wstrzymane są podstawienia pojemników i kontenerów na odpady zielone, wznowienie tych ostatnich będzie możliwe po ustabilizowaniu się nowego harmonogramu odbiorów.

Wydawanie worków gruzowych ograniczone zostało do 20 tygodniowo.

Wszystkie dokumenty przyjmowane są elektronicznie i poprzez pocztę (obowiązuje 24-godzinna kwarantanna poczty). Ekipa biurowa pracuje w podziale tydzień na tydzień.

W przyszłym tygodniu ZOM rozpocznie wysyłkę zawiadomień o zmianach stawek opłaty za odpady dla odbiorców indywidualnych (obowiązek ustawowy, wysyłka zwykłymi listami, bez potwierdzenia odbioru). Łącznie jest to ok. 3 tys. zawiadomień.

Edukacja

Wysłane zostało pismo do TVP odnośnie włączenia programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Miasto będzie ponawiać apel do rodziców o zgłaszanie zapotrzebowania na sprzęt komputerowy. Do dyrektorów zostanie wystosowane pismo w sprawie realizacji nauczania na odległość oraz zwracania uwagi na stan emocjonalny uczniów.

Wolontariat 

Osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia i pomocy w różnych formach, na zasadzie wolontariatu, proszone są o kontakt z Sopockim Centrum Organizacji  Pozarządowych i Wolontariatu, tel. 729 863 777.  

Mieszkańców prosimy o kierowanie pytań na adres przepisnasopot@sopot.pl

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 25 marca 2020 r.

Sopockie molo zamknięte

Od jutra sopockie molo będzie zamknięte. O zakazie wstępu informować będą tabliczki w języku polskim i angielskim. Plaże i lasy na razie pozostają dostępne.  Od kilku dni w Sopocie zamknięte są wszystkie place zabaw, skate parki i siłownie na świeżym powietrzu. Te, które nie mają ogrodzeń zostały wygrodzone taśmą. Straż Miejska przez cały czas informuje i zachęca spacerowiczów do powrotu do domu.

Pomoc osobom niepełnosprawnym

W Sopocie działa Telefon Wsparcia Opiekuna – specjalny numer dla osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, niesamodzielnymi, wymagającymi wsparcia ze strony innych osób. Pod numerem 58 341 83 18, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 dyżuruje psycholog, z którym można porozmawiać na ważne dla opiekunów tematy, np. o różnych formach wsparcia oraz otrzymać pomoc psychologiczną.

Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie w czasie epidemii koronawirusa mogą liczyć na  wsparcie  8 asystentów osobistych osób z niepełnosprawnością, którzy odwiedzają ich w domach i pomagają w codziennych czynnościach życiowych, ponadto  są w ciągłym kontakcie telefonicznym.

Otrzymaliśmy odpowiedź od Wojewody Pomorskiego na nasze zapytanie dot. wypłaty zasiłku opiekunom osób niepełnosprawnym bez względu na wiek dziecka. Wojewoda Pomorski poinformował, że zapytać o tą kwestię powinniśmy Ministerstwo Zdrowia.                                                                                                                            

Transport dla osób niepełnosprawnych działa

Nie funkcjonuje punkt Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Prosimy o kontakt telefoniczny. Apelujemy do wszystkich organizacji pozarządowych aby monitorowały, zgłaszały nam problemy osób z niepełnosprawnościami.

Edukacja

Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach, zwłaszcza pod kątem edukacji zdalnej (problemy techniczne, sprzętowe).

Wystosowaliśmy apel apel do Ministerstwa Edukacji i TVP o przygotowanie programów edukacyjnych dla uczniów oraz przedszkolaków.

Na chwilę obecną Ministerstwo Edukacji nie zajęło stanowiska wobec problemu wynagrodzeń dla nauczycieli. Miasto stoi na stanowisku, że pensje za marzec powinny zostać wypłacone w 100%, bez różnicowania. Jeśli chodzi o wynagrodzenie w kwietniu - czekamy na wytyczne MEN. 

Przeglądy kominiarskie 

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odłożenie zaplanowanych, rutynowych przeglądów kominiarskich. Wizyty kominiarskie powinny mieć wyłącznie charakter interwencyjny, winny być wykonywane tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w lokalach i odbywać się w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sopocie. Informacje otrzymali zarządcy budynków komunalnych i spółdzielni. Zaapelowaliśmy do wspólnot mieszkaniowych, aby rozważyły  wstrzymanie remontów, jeśli takie są planowane, zwłaszcza na klatkach schodowych.

Dezynfekcja przestrzeni publicznych

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Prezydent Miasta Sopotu zdecydował o przeprowadzeniu dezynfekcji przestrzeni publicznych. Dezynfekcja obejmie przystanki komunikacji miejskiej, tunele dla pieszych oraz ławki. Poniżej wykaz miejsc objętych działaniami służb.

Mamy nadzieje, że wszystkie działania uda nam się przeprowadzić w nocy z czwartku na piątek.  

Tunele i przejścia podziemne:

- Sopot Kamienny Potok Szybka Kolej Miejska,
- ul. Bohaterów Monte Cassino pod torami,
- ul.. Bohaterów Monte Cassino pod al. Niepodległości,
- ul. Kolejowa wyjście z Dworca PKP,
- ul. Marynarzy pod al. Niepodległości.

Ławki na ciągach:

- plac Przyjaciół Sopotu,
- plac Jasia Rybaka,
- plac Zdrojowy,
- plac Konstytucji,
- al. Mamuszki - promenada nadmorska,
- Park Półmocny i Południowy,
- al. Wojska Polskiego - promenada nadmorska

Przystanki komunikacji miejskiej:

- wszystkie wiatyprzystankowe (70 szt.).

Odbiór sprzętu RTV i AGD

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” informuje, że w trosce o zdrowie mieszkańców, świadczona usługa odbioru z domu dużego sprzętu RTV i AGD (powyżej 20kg) została zawieszona do odwołania. Przyjmowanie zgłoszeń zostało również wstrzymane.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 24 marca 2020 r.

Dezynfekcja przestrzeni publicznej 

Rozpoczynamy dezynfekcje przestrzeni publicznej. Będą  to:
- przystanki komunikacji miejskiej (70 wiat),
- 250 ławek,
- tunele i przejścia podziemne.  

Przepis na Sopot 

Dziś ukazał się nowy numer „Przepisu na Sopot”. Biuletyn dostępny jest w sklepach spożywczych, a dzięki pomocy spółdzielni mieszkaniowych także w blokach. W dystrybucji pomagają służby miejskie, które na co dzień pracują na terenie miasta. Biuletyn rozdają także restauracje oferujące dania na wynos oraz policjanci odwiedzjący miejsca kwarantanny. Dziękujemy wszystkim za pomoc.

Sopockie sanatoria bez kuracjuszy  

Wszystkie sopockie sanatoria bez kuracjuszy. Trwa przygotowanie miejskich obiektów do wykorzystania jako miejsc kwarantanny. W związku z tym miasto zwróciło się ponownie do Wojewody Pomorskiego o szczegółowe wytyczne dotyczące funkcjonowania takich miejsc. 

Policja, Straż Miejska, Pogotowie 

Miasto Sopot wychodzi naprzeciw prośbie służb mundurowych i zabezpieczy miejsca noclegowe dla tych funkcjonariuszy oraz ratowników, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo, a obawiają się, że mogą swoich bliskich narazić na niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem. Miasto udostępni ozonatory Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie.

Edukacja

Od jutra wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie zdalnego nauczania. Rozpoczynamy obowiązkową realizację podstawy programowej. Szkoły przygotowują się do tej sytuacji, rodzice i uczniowie są powiadamiani o formule nauczania, godzinach przystępowania do zadań oraz ocenianiu.

Dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych przesyłane będą odrębne karty pracy, materiały z zamieszczonymi filmikami. Uczniowie i rodzice wymagający wsparcia pedagogicznego i psychologicznego mogą zwrócić się o pomoc do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie lub do pedagoga/psychologa szkolnego poprzez system dziennika elektronicznego, rozmowę telefoniczną, umówione łączenie na platformie komunikacyjnej.

Na bieżąco monitorujemy sytuację uczniów naszych szkół.  Wpłynęły 23 wnioski na zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy. Uczniowie ten sprzęt otrzymali.

Apelujemy do Telewizji Polskiej, aby w godzinach przedpołudniowych emitowała lekcje tak, aby mogli w nich brać uczniowie przebywający w domach.  

Od wczoraj obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji, iż przedszkolom oraz szkołom niepublicznym należy się pełna dotacja za okres braku zajęć.

Urząd Miasta Sopotu

Miasto zakupi zapas maseczek i rękawiczek ochronnych, które przekaże służbom dbającym o nasze bezpieczeństwo każdego dnia. Szkolimy naszych pracowników, na co dzień pracujących w różnych wydziałach, aby w razie potrzeby mogli się wzajemnie zastępować. Nadal pracujemy w trybie tydzień/tydzień.

Seniorzy 

System teleopieki KWIDO został tymczasowo wstrzymany. 40 osób jest objętych stałym monitoringiem telefonicznym. Uniwersytet SWPS - partner merytoryczny projektu -  publikuje aktywności dla seniorów na youtube.pl

Branża turystyczna / najem krótkoterminowy

Z interpretacji prawnych rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wynika, że od 20 marca 2020 roku zakaz najmu krótkotrwałego został zniesiony.

Przesuwamy część środków z organizacji wydarzeń (np. majówka) na działania promocyjne  miasta, aby wspólnie z Sopocką Organizacją Turystyczną wspomóc branżę turystyczną po epidemii.

Molo

Na razie molo pozostaje dostępne. W przypadku słonecznej pogody w weekend molo zostanie  zamknięte. W tej chwili monitorujemy sytuację. Służby na bieżąco apelują do spacerujących o powrót i pozostanie w domu.

Bezdomni

Sopocki MOPS w ścisłej współpracy z innymi służbami miejskimi stale monitoruje sytuację osób potrzebujących, w tym również osób bezdomnych, zapewniając im niezbędne wsparcie. Miasto Sopot od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które zapewniają na zlecenie miasta nocleg oraz wyżywienie dla osób bezdomnych. W siedzibie Caritas osoby bezdomne korzystają z posiłków oraz kąpieli. Tam również mogą otrzymać czystą odzież. Stołówka Caritas funkcjonuje codziennie. Przy wydawaniu posiłków zachowane są szczególne środki ostrożności. Do środka wpuszczanych jest po kilka osób, które siadają w odstępach min. 1,5 m. Z posiłków korzysta ok. 60 osób dziennie.

Osoby bezdomne mogą nadal korzystać z pomocy autobusu SOS. W godz. 19.15-20.00, na ul. Bohaterów Monte Cassino w pobliżu kościoła św. Jerzego z autobusu wydawana jest zupa na wynos, ale ograniczona została możliwość opatrywania ran. Nie można natomiast skorzystać z transportu do noclegowni. Apelujemy do osób bezdomnych, aby nie opuszczali miejsc noclegowych, w których się znajdują. Straż Miejska dystrybuuje wśród bezdomnych ulotki z informacjami dotyczącymi zagrożenia koronawirusem. 

Dla przedsiębiorców

Prosimy o składanie wniosków. Informujemy, że osoby które nie prowadzą działalności nie będą także ponosić kosztów odbioru odpadów – szczegóły na www.sopot.pl.

Apel o przełożenie terminu wyborów

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich Prezydent Miasta wystosował apel do Państwowej Komisji Wyborczej o przełożenie terminu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.

Policja przypomina

Policjanci przypominają, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. Policjanci w takiej sytuacji informują ponadto Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 tys. zł. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

Tylko ostatniej doby policjanci skontrolowali w Sopocie 140 adresów osób przebywających na kwarantannie.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 22 marca 2020 r.

Najem krótkoterminowy

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia  epidemicznego z dnia 14.03.2020 roku jednoznacznie wymieniało najem krótkoterminowy jako działalność zabronioną. Tymczasem obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie odnosi się do tej kwestii. W związku z pytaniami od mieszkańców i osób zajmujących się taką działalnością, prezydent Sopotu zwrócił się do Wojewody Pomorskiego o jednoznaczną wykładnię obowiązującego rozporządzenia – czy można wynajmować na krótki czas czy jest to zabronione.  

Place zabaw

Mimo szerokiej informacji o zamknięciu placów zabaw, wielu rodziców nadal korzystało z placu w Parku Północnym. W związku z tym teren został ogrodzony taśmą.  

Straż Miejska

Straż Miejska prowadzi działania informacyjne z wykorzystaniem megafonu. Patrole informują w języku polskim i angielskim o wprowadzonym stanie epidemii i apelują do spacerujących aby wrócili do domów i tam pozostali.

Przedsiębiorcy

Przygotowujemy specjalny pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Analizujemy na bieżąco wnioski, które do nas wpływają.

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

Nowość! od poniedziałku, 23 marca, ustalenia sopockiego sztabu Kryzysowego na żywo.

Od poniedziałku do piątku (a także w weekendy, jeśli będzie tego wymagać sytuacja) o godzinie 15.00, na żywo, prezydent Sopotu i wiceprezydenci podsumują sytuację w mieście, zrelacjonują posiedzenia sopockiego sztabu kryzysowego i odpowiedzą na pytania mieszkańców.

Pytania dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta i jednostek miejskich, aktualnej sytuacji w mieście, możliwości otrzymania pomocy i inne prosimy przesyłać na adres:
przepisnasopot@sopot.pl.

W poniedziałek, 23 marca br., na pytania odpowie Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. Zapraszamy do oglądania i słuchania na Fb.com/MiastoSopot.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 21 marca 2020 r.

Praca Urzędu Miasta

Urząd nadal pozostaje zamknięty. Podjęliśmy decyzję o pracy w systemie dwuzmianowym tydzień/tydzień, tj. pracownicy, którzy pracują w pierwszym tygodniu w urzędzie, w drugim pracują zdalnie. Pracownicy z pierwszego tygodnia nie mają bezpośredniego kontaktu z pracownikami z tygodnia drugiego.

Sanatoria 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii sopockie sanatoria zawieszają działalność. Placówki nie będą udzielać żadnych świadczeń, także tych ambulatoryjnych. Zabiegi zwieszono w trybie natychmiastowym. Kuracjusze informację o konieczności opuszczenia sanatoriów otrzymali dziś rano. W miarę możliwości muszą wyjechać do poniedziałku (włącznie). Jednocześnie pracownicy placówek będą udzielać kuracjuszom wszelkiej pomocy, która ułatwi im bezpieczny i sprawny powrotu do domu.

Sopockie sanatoria zgodnie z wcześniejszym zgłoszeniem do wojewody pomorskiego stają się miejscami do wykorzystania jako miejsca kwarantanny. Placówki utrzymują gotowość.  

Edukacja

Analizujemy zapotrzebowanie na sprzęt ze strony uczniów i nauczycieli oraz sprawdzamy aktywność uczniów i nauczycieli w nauczaniu zdalnym. 

W związku z obowiązkiem realizacji nauczania w zakresie podstawy programowej czekamy na rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie. Na razie szkoły pracują jak do tej pory.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Stale analizujemy potrzeby sopocian: rodzin, samotnych, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Sprawdzamy dodatkowe możliwości w kwestii przygotowania i dowożenia posiłków. 

MOPS zgłasza potrzebę dodatkowego personelu do obsługi osób potrzebujących, wsparcia asystentów osób z niepełnosprawnością. Analizujemy możliwości przegrupowania osób, które w danym tygodniu nie pracują zdalnie.

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 20 marca 2020 r.

Podczas posiedzenia sztabu 20 marca, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, podjęte zostały kolejne ważne decyzje dotyczące pracy Urzędu Miasta i funkcjonowania jednostek miejskich.

Urząd Miasta Sopotu

Podjęto decyzję o nowych zasadach pracy w Urzędzie Miasta – pracownicy zostaną podzieleni na dwie ekipy, które nie będą miały ze sobą styczności. W tych grupach pracownicy będą pracowali w systemie tydzień na tydzień.

W weekendy każde pomieszczenie w Urzędzie ma być ozonowane. Ozonowanie obejmie również samochody służbowe.

Wprowadzony zostaje zakaz wyjść w godzinach pracy – nie będą odbywać się wizje w terenie, a spotkania służbowe poza budynkiem możliwe wyłącznie po uzgodnieniu z przełożonym.

Wydział Lokalowy 

Podwyżki czynszu w komunalnych lokalach mieszkalnych zostają zawieszone na okres 1 roku (miały teraz wejść w życie).

Straż Miejska

Przeorganizowana zostanie praca dyżurki Straży Miejskiej, aby docelowo funkcjonariusze różnych dni i zmian nie mieli ze sobą styczności. Praca odbywać się będzie w systemie tydzień na tydzień.

Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zgłosiło gotowość do oddelegowania pracowników do pracy ze Strażą Miejską. Komendant SM potwierdził, że jest możliwość włączenia ratowników sopockiego WOPR do wspólnych patroli.

Zawieszone zostają wywiady środowiskowe, a patrole realizowane są jedynie w radiowozach. Funkcjonariusze wyposażeni zostali w maseczki oraz kombinezony.

ERGO ARENA

Na boisku oraz Skate Parku została zawieszona tabliczka, informująca o tym, że nie jest zalecane korzystanie z urządzeń. Prosimy o poważne potraktowanie tego zalecenia.

Zarząd Dróg i Zieleni

Cmentarz - utrzymane zostają zasady: pogrzeby rozpoczynają się przed kaplicą. Biuro pozostaje zamknięte, sprawy pogrzebów ustalane są wyłącznie po umówieniu telefonicznym.

Inwestycje i roboty drogowe zaplanowane na najbliższy czas, realizowane są wg. harmonogramów.

Zdecydowano o wyłączaniu świateł na boiskach i placach zabaw, ze względu na zbierające się w tych miejscach grupy młodzieży.

MOPS

Sopockie WOPR zadeklarowało chęć pomocy. Niektórzy ratownicy mogliby być delegowani do opieki nad osobami starszymi czy wykonania prostych zabiegów, typu zmiana opatrunku. Służby miejskie analizują prawne możliwości.

Wszystkie osoby przebywające na kwarantannie otrzymują prowiant przez cały tydzień.

Obecnie MOPS dostarcza 60 obiadów do osób starszych, chorych, potrzebujących.


Wydział Zdrowia

Na wniosek Naczelnik Wydziału Zdrowia zwiększone zostały środki na pomoc pielęgniarską. MOPS nie ma na razie zgłoszeń odnośnie problemów z opieką w domach czy zabiegami pielęgniarskimi.

W przypadku, gdy pracownicy MOPS-u lub ratownicy sopockiego WOPR-u otrzymają zgłoszenie, że konieczna jest pomoc pielęgniarska w postaci np. zmiany opatrunku, pielęgnacji odleżyn, stomii, cewnika itp., w pierwszej kolejności pacjent powinien otrzymać zlecenie od lekarza rodzinnego na wykonanie tych czynności przez pielęgniarkę środowiskową. Każdy lekarz rodzinny powinien taką osobę zatrudniać. Jeżeli jednak, co zdarza się coraz częściej, pielęgniarka jest na zwolnieniu lekarskim, opiece, odbywa kwarantannę itp., prosimy o zgłaszanie takich przypadków do Wydziału Zdrowia UMS, tel.: 58 52 13 686. Chorzy ci, zostaną objęci opieką pielęgniarską długoterminową. Konieczne w takim przypadku jest skierowanie od lekarza rodzinnego o objęcie pielęgniarską opieką długoterminową wskazanego pacjenta. Lekarze znają tę procedurę, ponieważ program jest prowadzony w naszym mieście od kilku lat.

Pozostałe

Sopocki rynek – pomimo decyzji o zamknięciu rynku, sprzedawcy rozstawiali się dzisiaj przed terenem targowiska. Interweniowała Straż Miejska. Zgodnie z kategorycznym zaleceniem Sanepidu, decyzją prezydenta Sopotu rynek został zamknięty! Należy pamiętać, że miejsca sklepowe objęte są dużo większym rygorem (mała liczba sprzedawców, samoobsługa, szyby z pleksi, płatność bezgotówkowa), wobec czego ryzyko zakażenia jest tam dużo mniejsze.

Miasto zbiera wnioski od przedsiębiorców w sprawie udzielenia im pomocy. Wnioski będą rozpatrywane do końca przyszłego tygodnia. Ze względu na to, że wielu przedsiębiorców wynajmuje lokale prywatnie, a nie od gminy, trzeba będzie zastanowić się nad sprawiedliwym ale jednocześnie zgodnym z prawem, systemem wsparcia.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 18 marca 2020 r.

Miejsca do kwarantanny, procedury online, w tym możliwość zorganizowania sesji Rady Miasta w tym trybie, ciepłe posiłki dla potrzebujących i sytuacja uczniów w czasie pandemii zdominowały posiedzenie sztabu kryzowego w Sopocie, które odbyło się 18 marca.

Po przewodnictwem Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydent Sopotu, ze zdalnym udziałem prezydenta Jacka Karnowskiego oraz wiceprezydenta Marcina Skwierawskiego odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z pandemią koronowirusa. Podczas telekonferencji zapadły następujące ustalenia:

Edukacja

Wydział Oświaty UMS przy wsparciu dyrektorów placówek oświatowych zbiera informacje, w jaki sposób realizowana jest nauka online w sopockich szkołach. Sprawdzamy ilu uczniów realizuje zlecony zdalnie przez nauczycieli materiał, czy wszyscy nauczyciele dysponują sprzętem niezbędnym do przeprowadzania zajęć. Do końca tygodnia ma powstać raport z udziału uczniów oraz aktywności nauczycieli. W systemie Librus uczniowie otrzymują materiał do powtórek, od teraz również rodzice będą informowani co danego dnia miało być powtarzane. Zamknięcie placówek oświatowych może potrwać dłużej, niż pierwotnie zakładano. Przygotowujemy się więc do decyzji o wprowadzeniu zajęć obejmujących nie tylko powtórki, ale także nowy materiał online. Szkoły przygotowują się do tego przede wszystkim pod względem technologicznym.

W szkołach i placówkach edukacyjnych dyżurują pracownicy administracji, z którymi można się skontaktować mailem lub telefonicznie.

Nauczyciele i inny pracownicy oświaty zostali zobligowani do informowania organów prowadzących o innych, pozaedukacyjnych potrzebach uczniów, np. konieczności wsparcia psychologa, potrzebie dowiezienia ciepłego posiłku itp. Niestety dotyczy to wyłącznie dzieci, które mieszkają na terenie Sopotu. Jeśli jednak nauczyciel otrzyma sygnał, że jest poważny problem z jego uczniem nie mieszkającym w granicach administracyjnych gminy, niezwłocznie zawiadamiany będzie właściwy dla miejsca zamieszkania ośrodek pomocy społecznej.

Przedszkola będą rozsyłać propozycje różnych zabaw i zajęć edukacyjnych wspierających opiekę nad dzieckiem i aktywizujących jego wielokierunkowy rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny. Propozycje zabaw i gier będą przesyłane rodzicom na pośrednictwem platformy komunikacyjnej i-przedszkole, znajdą się na stronach internetowych placówek i – niebawem– na stronie miasta.

Do 30 kwietnia wydłużony został termin złożenia wniosku wraz z niezbędną dokumentacją o przyjęcie do przedszkola samorządowego.

Ciepłe posiłki

Ciepłe posiłki dowożone są już do 60 osób i rodzin w Sopocie. Tą formą wsparcia, prócz osób samotnych i seniorów, objęte są także rodziny z dziećmi, które w ramach pomocy społecznej otrzymywały ciepły posiłek w szkole.

Sopocki MOPS ustalił z przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Państwowej Straży Pożarnej procedury zaopatrzenia w żywność osób kierowanych na kwarantannę.

Działania online

Tworzona jest procedura, która umożliwi prace komisji i sesje Rady Miasta w trybie niestacjonarnym. Pracują nad tym informatycy oraz prawnicy urzędu, aby decyzje podjęte w oparciu o nowe technologie miały status obowiązującego prawa miejscowego. O postępach prac informować będziemy na bieżąco.

Miejsca na kwarantannę

Przedstawiciele Urzędu Miasta Sopotu oraz sopockiego sanepidu wizytowali dzisiaj, zgłoszone wcześniej do wojewody pomorskiego, miejsca kwarantanny zbiorowej. Sopot przygotował około 50 miejsc w dwóch obiektach. Ustalono procedury i zapotrzebowanie na środki ochrony personelu.

W razie potrzeby, w późniejszym terminie, na miejsca kwarantanny przeznaczone będą sopockie sanatoria, po zakończeniu wciąż trwających w nich turnusów.   

Place zabaw, siłownie zewnętrzne i skateparki

Przed weekendem na miejskich placach zabaw pojawiły się tablice z informacją, aby z nich nie korzystać. Takie tabliczki zostaną także zamontowane na skateparku na Brodwinie. Prośby te sukcesywnie będą montowane na pozostałych urządzeniach siłowni zewnętrznych (są to tereny otwarte, bez ogrodzenia).

Zakład Oczyszczania Miasta

W celu zapewnienia stałego odbioru odpadów z terenu miasta wprowadzane są procedury maksymalnego ograniczania kontaktu pomiędzy ekipami wywozowymi. Obsługa mieszkańców odbywa się bez kontaktu bezpośredniego.

Przaca Urzędu Miasta

Przypominamy, że od piątku, 13 marca urząd jest nieczynny dla interesantów. Nie oznacza to jednak, że przerywa pracę. Kontakt z urzędnikami wciąż jest możliwy poprzez profil zaufany, internet i telefon. Apelujemy do mieszkańców, aby korzystali z tych możliwości załatwiania spraw, szczególnie spraw pilnych.

Kancelaria Urzędu nie przyjmuje interesantów. O ile jest taka konieczność, dokumenty prosimy pozostawić przy wejściu w skrzynce podawczej (po uprzednim włożeniu ich do dostępnych na miejscu kopert).

Bez ograniczeń mieszkańcy Sopotu (gdy zdarzenie nastąpiło w Sopocie) mogą załatwić następujące sprawy:

 • sporządzenie aktu zgonu (USC, tel. 58 521 36 91 lub 58 521 36 92),
 • sporządzenie aktu urodzenia (USC, tel. 58 521 36 91 lub 58 521 36 92),
 • wydanie dowodów osobistych (Wydział Obywatelski, tel. 58 521 37 11).

W związku z zaistniałą trudną sytuacją dopuszczona jest możliwość rejestracji pojazdów nowych, kupionych od dealera oraz aut sprowadzonych z zagranicy tylko przez przedsiębiorcę, który siedzibę ma na terenie Sopotu lub przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą, którego miejsce zamieszkania jest na terenie Sopotu. W przypadku osób fizycznych rejestracja nowego pojazdu lub pojazdu sprowadzonego możliwa będzie po uprzednim umówieniu przez telefon. Dokumenty można składać w skrzynce podawczej przy wejściu do urzędu, po uprzednim włożeniu ich do kopert, z adnotacją: Referat Komunikacji. Tablice rejestracyjne należy włożyć do drugiej skrzynki. 

 

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 16 marca 2020 r.

Pod przewodnictwem Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydent Sopotu, 16 marca odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne posiedzenia sztabu odbywają się w zmienionej formule, czyli za pośrednictwem nowych technologii.

Poniżej przestawiamy ustalenia sztabu:

Pogotowie w Sopocie

By do minimum ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, dyrektor SP ZZOZ Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie podjął decyzje o czasowym zawieszeniu udzielania świadczeń zdrowotnych w poradni ortopedycznej, poradni urologicznej, poradni medycyny pracy oraz w ambulatorium chirurgicznym od 16 do 31 marca 2020 włącznie.

Tel. kontaktowy (całodobowy): 58 555 81 13

 • Poradnia ortopedyczna – ograniczona do przypadków pilnych
 • Poradnia urologiczna – nieczynna
 • Ambulatorium chirurgiczne – nieczynne
 • Poradnia medycyny pracy – ograniczona do przypadków pilnych

Cmentarz

W związku z zagrożeniem epidemicznym biuro Cmentarza Komunalnego zostało zamknięte do odwołania. Wizytę związaną z organizacją pogrzebu należy umówić dzwoniąc pod nr tel. 58 551 03 50 lub mailowo: biuro@cmentarz.sopot.pl.

Aby zapobiegać gromadzeniu się wielu osób w niewielkich pomieszczeniach zamknięta będzie również Kaplica Cmentarza Komunalnego.

Uroczystości żałobne i pogrzebowe rozpoczynać się będą przed kaplicą i kontynuowane będą tylko na miejscu pochówku.

Rynek sopocki

Od jutra, czyli od 17 marca, działają tylko i wyłącznie sklepy spożywcze (z żywnością!!!) oraz sklepy z  artykułami chemicznymi i drogeryjnymi. Nie funkcjonuje sprzedaż z lad/ław/samochodów. 

Parkowanie w mieście

W celu wymuszenia rotacji miejsc, funkcjonuje nadal strefa płatnego parkowania. Parkometry są odkażane dwa razy w ciągu dnia. Prosimy jednak o korzystanie z płatności mobilnych.

Toalety w mieście

Zamknięta zostaje toaleta na ul. Bohaterów Monte Cassino. Działają wyłącznie toalety bezobsługowe, które dwa razy w ciągu dnia są dezynfekowane.

Przejscia dla pieszych

Od dzisiaj w Sopocie nie ma potrzeby uruchamiania ręcznie sygnalizatorów na przejściach dla pieszych. Programy sygnalizacyjne zostały przełączone w tryb zapewniający automatyczne wyświetlanie zielonego światła dla pieszych.

MOPS

Obecnie MOPS wraz z Caritas dowozi ciepłe posiłki do 46 osób w mieście. 

MOPS na bieżąco realizuje wypłatę świadczeń. Świadczeniobiorcy proszeni są o zakładanie kont bankowych (pomagają w tym pracownicy MOPS), a w celu obsługi tych, którzy nie chcą konta w banku, wprowadzono śluzy w dostępie do kasy.

Informujemy również, że sytuacja osób bezdomnych w naszym mieści jest na bieżąco monitorowana przez sopocki MOPS. Nikt w Sopocie nie pozostaje bez opieki.

Kuracjusze

W sopockich sanatoriach przebywa łącznie około 700 kuracjuszy. Ich turnusy kończą się 30 marca i 1 kwietnia.

Gastronomia

Przypominamy, że na stronie miasta aktualizowana jest na bieżąco lista lokali gastronomicznych, które prowadzą sprzedaż posiłków z dowozem lub odbiorem własnym.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...