Posiedzenia sopockiego sztabu kryzysowego

Budynek Urzędu Miasta w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

W poniedziałki i czwartki, o godzinie 15.00, na żywo, prezydent Sopotu i wiceprezydenci podsumują sytuację w mieście, zrelacjonują posiedzenia sopockiego sztabu kryzysowego i odpowiedzą na pytania mieszkańców.

Pytania dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta i jednostek miejskich, aktualnej sytuacji w mieście, możliwości otrzymania pomocy i inne prosimy przesyłać na adres:
przepisnasopot@sopot.pl.

Zapraszamy do oglądania i słuchania na Fb.com/MiastoSopot.

Relacje można także oglądać na YouTube

***

Na Państwa pytania odpowiadała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

***

Posiedzenie sztabu kryzysowego 21 maja 2020 r.

Urząd Miasta

Od poniedziałku, 25 maja br., likwidujemy zmianowość, wszyscy urzędnicy wracają do pracy. Utrzymany zostanie dotychczasowy reżim sanitarny: kontrola temperatury i dezynfekcja na wejściu, ograniczona liczba interesantów i specjalne, wydzielone miejsce w którym bezpiecznie można załatwić sprawy urzędowe.

Rynek

Od wtorku do sprzedaży na sopockim targowisku dopuszczone zostaną artykuły przemysłowe i ubrania. Utrzymany będzie dotychczasowy reżim sanitarny, a sprzedaż dozwolona tylko na terenie targowiska.

Dzisiaj odbędzie się kolejna dezynfekcja przestrzeni miejskich. Służby dezynfekują także place zabaw w przedszkolach, żłobku, a od poniedziałku także przyszkolne place zabaw.

Sanatoria

Minister zdrowia zapowiedział otwarcie sanatoriów od 15 czerwca br. To dobra wiadomość, ale czekamy na wytyczne rządowe dotyczące zasad przyjmowania kuracjuszy i wytyczne Sanepidu, a także na decyzję NFZ, który kieruje kuracjuszy do sanatoriów. Dopiero wtedy będziemy mogli odpowiedzialnie podjąć jakiekolwiek decyzje.

Ochrona osobista

Jeżeli są jeszcze osoby którym brakuje maseczek, prosimy o zgłoszenia telefoniczne do Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych, tel.: 518 838 795, od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 15.00. Jest możliwość dostarczenia maseczek np. osobom starszym, można to uzgodnić przez telefon.

„Przepis na Sopot”

Jest już wydanie specjalne sopockiego informatora, poświęcone w całości działaniom miasta w czasie pandemii koronawirusa. „Przepis” jest dostępny w tradycyjnych punktach dystrybucji, w sklepach, spółdzielniach mieszkaniowych i w Urzędzie Miasta.

Weekend

W mieście pojawią się dodatkowe patrole Straży Miejskiej i Policji. Funkcjonariusze będą szczególnie kontrolować przestrzeganie zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych, przeprowadzane będą również kontrole osób nieletnich.  Według obowiązujących jeszcze rozporządzeń, działalności nie mogą prowadzić dyskoteki, nie ma też sprzedaży barowej.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 20 maja 2020 r.

Edukacja

Wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim kontynuuje wizje lokalne w szkołach, które przygotowują się do zapewnienia opieki dzieciom z klas I-III.

ZOM zdezynfekuje place zabaw w szkołach, które będą zapewniać taką opiekę.

Wydział Kultury i Sportu

Podsumowano przygotowania do otwarcia kina plenerowo-samochodowego.

Sopocki rynek

Od przyszłego tygodnia rozszerzamy asortyment na rynku o chemię gospodarczą, artykuły przemysłowe oraz ubrania. Handel tylko na terenie rynku. Zakaz handlu na przyległych ulicach.

Sanatoria

Od 15 czerwca mają zostać otwarte sanatoria. Na razie brak wytycznych.

Dezynfekcja przestrzeni publicznych

Jutro  zostanie przeprowadzona cotygodniowa dezynfekcja miejsc publicznych.

Sesja Rady Miasta

W najbliższy czwartek o godz. 12.00 odbędzie się sesja Rady Miasta Sopotu. Radni obradować będą na płycie głównej ERGO ARENY z zachowaniem wymaganego dystansu.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 19 maja 2020 r.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Wydział przeprowadzi wizję lokalną dotyczącą uruchomienia opieki w szkołach podstawowych w klasach I-III oraz przywrócenia zajęć dla dzieci o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zweryfikuje także czy dzienne domy pomocy są właściwe przygotowanie i wyposażone w środki ochrony przed otwarciem. Ponadto przygotuje środki ochrony dla szkół, które będą zgłaszać się do UM po odbiór przygotowanych pakietów.

Edukacja/sport

Otwieramy sale gimnastyczne dla uczniowskich klubów sportowych  i prowadzenia komercyjnych zajęć sportowych. Tworzymy regulaminy korzystania z każdego obiektu.

Mobilny punkt pobrań

Od dziś na parkingu hali ERGO ARENA działa  pierwszy mobilny punkt pobrań COVID-19 w Sopocie. Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, będą mogły w bezpieczny sposób wykonać badanie – bez wychodzenia z samochodu. Inicjatorem projektu są Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta, prowadzące największe na Pomorzu Laboratorium Genetyczne. W mobilnym punkcie pobrań w Sopocie będą wykonywane nieodpłatnie: badania dla pracowników służby zdrowia i domów opieki społecznej oraz komercyjne testy na zlecenie indywidualne. Materiał do analizy będzie pobierany przez przeszkolony personel w odpowiednio przystosowanym namiocie na parkingu hali.

Sesja Rady Miasta

W najbliższy czwartek o godz. 12.00 odbędzie się sesja Rady Miasta Sopotu. Radni obradować będą na płycie głównej ERGO ARENY z zachowaniem wymaganego dystansu.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 18 maja 2020 r.

Edukacja 

Dziś otworzyliśmy przedszkola i żłobek. Łącznie z opieki skorzystało ok. 100 maluchów. Placówki są czynne od 7.00 do 17.00. Przygotowujemy się do prowadzenia zajęć opiekuńczo-dydaktycznych dla klas I-III od 25 maja. Zbieramy deklaracje rodziców, którzy chcieliby, aby dzieci skorzystały z takiej formy opieki. Planujemy wizję lokalną przed otwarciem w każdej placówce. Od 25 maja wznowione zostaną także zajęcia dla dzieci o potrzebie kształcenia specjalnego. Zajęcia będą odbywać się w formule 1/1.

25 maja planujemy także wznowić część zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury.

Złożyliśmy wniosek o grant na zakup 17 laptopów wraz ze słuchawkami i usługą dostępu do internetu dla rodzin wielodzietnych i zastępczych z Sopotu. Został on złożony w konkursie „Zdalna szkoła plus” w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej Oś I Powszechny dostęp do Internetu, Działania 1.1. Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach Programu Polska Cyfrowa.

W piątek otrzymaliśmy wytyczne  GIS i Ministra Zdrowia i MEN w zakresie przeprowadzenia egzaminów ósmoklasistów i maturzystów – analizujemy i przygotowujemy się do przeprowadzenia egzaminów zgodnie w wszystkimi wytycznymi. 

DPS oraz MOPS

DPS oraz MOPS nadal będą objęte szczególną troską. Nie zmieniamy procedur bezpieczeństwa. W sobotę, 16 maja, wróciła ze szpitala mieszkanka DPS. Przebywa w izolatce. W najbliższą niedzielę (ósma doba od powrotu ze szpitala) zostanie przetestowana przez sanepid.

W niedzielę pojechała do szpitala kolejna mieszkanka. Na SOR miała wykonany test. Czeka na wynik i  przewiezienie na oddział. O wszystkich tych pobytach w szpitalach powiadamiany jest sopocki sanepid.

W sobotę sanepid wykonał w DPS 19 testów (1 mieszkanka i 18 pracowników). Wszystkie wyniki są ujemne.

Dzisiaj, 18 maja, w DPS wykonujemy pracownikom powracającym z urlopów 6 testów z puli kupionych w firmie Invicta. Jutro (19 maja) 15 pracowników DPS zostanie przetestowanych przez sanepid.

W środę kolejne testy z puli miasta zostaną wykonane pracownikom MOPS (było już 6, teraz kolejne 4 – pracownicy socjalni i obsługa)

Od 25 maja planujemy także otwarcie dwóch ośrodków wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży – Sopocki Dom i ośrodek w Caritas. Czekamy na decyzję wojewody.

Mobilny punkt pobrań

Od wtorku na parkingu hali ERGO ARENA ruszy pierwszy mobilny punkt pobrań COVID-19 w Sopocie. Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, będą mogły w bezpieczny sposób wykonać badanie – bez wychodzenia z samochodu. Inicjatorem projektu są Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta, prowadzące największe na Pomorzu Laboratorium Genetyczne. W mobilnym punkcie pobrań w Sopocie będą wykonywane nieodpłatnie badania dla pracowników służby zdrowia i domów opieki społecznej oraz komercyjne testy na zlecenie indywidualne. Materiał do analizy będzie pobierany przez przeszkolony personel w odpowiednio przystosowanym namiocie na parkingu na tyłach hali.

Kino plenerowe/samochodowe

W piątek inauguracja kina plenerowego/samochodowego na parkingu Opery Leśnej. Sprawdzamy procedury, analizujemy wszystkie możliwe rozwiązania, aby było bezpiecznie.

Sesja Rady Miasta

W najbliższy czwartek (21 maja) o godz. 12.00 odbędzie się sesja Rady Miasta Sopotu. Radni obradować będą na płycie głównej ERGO ARENY z zachowaniem wymaganego dystansu.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 15 maja 2020 r.

Straż Miejska

W najbliższy weekend, 16 i 17 maja br., w Sopocie pojawią się dodatkowe patrole Straży Miejskiej. Strażnicy sprawdzać będą najbardziej uczęszczane miejsca, takie jak okolice molo, alejkę nadmorską, plac Przyjaciół Sopotu, skwer Kuracyjny. Będą patrolować również okolice restauracji, które w ten weekend powinny jeszcze pozostać zamknięte (otwarcie 18 maja br.). Szczególnym nadzorem objęta będzie również plaża.

Strażnicy skontrolują czy spacerowicze stosują obowiązujące środki bezpieczeństwa, czy zachowują nakazany dystans od innych osób, czy zakrywają twarze, noszą maseczki itd. Osoby, które nie dostosują się do obowiązujących nakazów będą upominane, a w ostateczności także karane mandatami.

Policja

W oba weekendowe dni w Sopocie służbę będzie pełnić 80 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie i z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. Funkcjonariusze skontrolują czy osoby przebywające w rejonie pasa nadmorskiego, na deptakach i w parkach stosują się do aktualnych zasad i ograniczeń. Do swoich działań policjanci wykorzystają Mobilne Centrum Monitoringu – radiowóz wyposażony w zestaw kamer do obserwacji. Ponadto z głośników radiowozów będą przypominać o obowiązujących ograniczeniach. Zadbają również o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia dotyczące dystansu społecznego czy zakrywania nosa i ust, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł, Sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.

Sopockie WOPR

Również Sopockie WOPR od 30 kwietnia utrzymuje we wszystkie weekendy, całodobowe dyżury stacjonarne ratowników. W skład dyżurującego zespołu wchodzi ratownik dyżurny/dyspozytor oraz 1 lub 2 dwuosobowe zespoły ratowników z pojazdami i jednostkami pływającymi. Łącznie w gotowości jest od 3 do 5 osób, z możliwością zwiększenia ich liczby w krótkim czasie.

Zarząd Dróg i Zieleni

Przy wejściach na plażę, a także przy alejce nadmorskiej, ustawione zostaną dodatkowe kosze na śmieci. Zwiększona będzie również częstotliwość ich opróżniania.

ZDiZ przygotowuje się do dezynfekcji miejskich placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, a co za tym idzie dobranie odpowiedniego środka do dezynfekcji, którego będzie można użyć. Rozważane jest przeprowadzanie dezynfekcji w nocy.

25 maja 2020 r. otwarte zostaną place zabaw przy szkołach podstawowych. Będą one dezynfekowane przez Zakład Oczyszczania Miasta, w porozumieniu ze szkołami.

Sopocki Rynek

W przyszłym tygodniu utrzymujemy ograniczenie dotyczące asortymentu sprzedawanego na Sopockim Rynku (bez odzieży). Sprzedaż odbywa się tylko na terenie targowiska (ogrodzonym).

Kontrola ogródków i lokali gastronomicznych

Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski zwrócił się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o intensywne kontrole ogródków i lokali gastronomicznych po ich otwarciu (od 18 maja br.). Zadeklarował też wsparcie tych kontroli siłami Straży Miejskiej.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 14 maja 2020 r.

Boiska sportowe

Gospodarze obiektów zostali zobowiązani do zaktualizowania treści na tablicach informacyjnych i regulaminów, w szczególności informacji dotyczących liczby osób mogących korzystać z danego obiektu. 

MOSiR

Przygotuje ofertę zajęć sportowych dla dzieci, z ograniczoną liczbą uczestników, na obiektach sportowych zewnętrznych i wewnętrznych.

Zarząd Dróg i Zieleni

Dzisiaj wieczorem, 14 maja, odbędzie się kolejna dezynfekcja miejsc w przestrzeni publicznej. ZDiZ przygotowuje się także do przeprowadzenia dezynfekcji placów zabaw przed ich otwarciem. 

Fontanny

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego fontanny w mieście pozostają nieczynne.

Powiatowy Urząd Pracy

Drugi pracownik Urzędu Miasta Sopotu został oddelegowany do PUP Gdynia, do pracy przy rozpatrywaniu wniosków sopockich przedsiębiorców o pomoc finansową. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem możliwością uzyskania wsparcia w możliwie krótkim czasie, konieczne było zwiększenie liczby osób wprowadzających i analizujących dane ze złożonych wniosków.

Wydział Oświaty

Przygotowujemy się do otwarcia szkół i prowadzenia zajęć opiekuńczych w klasach I-III. W poniedziałek, 18 maja, zostaną otwarte sopockie przedszkola i żłobek. Przygotowujemy się do otwarcia MDK i SOP. Czekamy na wytyczne. Przygotowujemy się również do otwarcia świetlic środowiskowych i instytucji opiekuńczych. Urząd Miasta zabezpieczy dla nich środki ochronne. Analizujemy także możliwości jak najszybszego uruchomienia indywidualnych zajęć rewalidacyjnych oraz wczesnego wspomagania dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 13 maja 2020 r.

Przedszkola i żłobek

Przygotowujemy się do otwarcia 18 maja br. żłobka i przedszkoli w Sopocie. Rozwieziono już płyn dezynfekcyjny do przedszkoli i żłobka publicznego, zgodnie z zapotrzebowaniem. Do piątku, 15 maja, zostanie im również dostarczony sprzęt ochrony osobistej (maseczki, fartuchy), który będzie potrzebny opiekunom wyznaczonym do kontaktu z rodzicami dzieci przy ich przekazywaniu do placówki i odbieraniu po południu.

Jak bezpiecznie przekazać dziecko do przedszkola, jak je odebrać oraz jak będzie wyglądała organizacja placówek przedszkolnych wewnątrz? Podstawowe informacje na ten temat znaleźć można na profilu facebookowym Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydent Sopotu: FB Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Powiatowy Urząd Pracy

Pracownik Urzędu Miasta Sopotu został oddelegowany do PUP Gdynia, do pracy przy rozpatrywaniu wniosków sopockich przedsiębiorców o pomoc finansową. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem możliwością uzyskania wsparcia w możliwie krótkim czasie, konieczne było zwiększenie liczby osób wprowadzających i analizujących dane ze złożonych wniosków.

Plaże

Boiska do siatkówki plażowej przy molo na razie pozostają zamknięte.

Straż Miejska – więcej patroli

W najbliższy weekend Straż Miejska zwiększy liczbę patroli na alejkach nadmorskich, w okolicach molo, placu Przyjaciół Sopotu i skweru Kuracyjnego oraz w dolnym odcinku ulicy Bohaterów Monte Cassino. 

Sesja Rady Miasta

Jutro, 14 maja 2020 r., o godzinie 12.00, rozpocznie się XV zwyczajna sesja Rady Miasta Sopotu. Sesja odbędzie się zdalnie. Nagranie z obrad zostanie udostępnione w sieci w najbliższym czasie.

Posiedzenie sztabu kryzysowego 12 maja 2020 r.

Przedszkola i żłobek

Trwa kompletowanie środków ochrony osobistej dla personelu placówek – żłobka i przedszkoli. Placówki planujemy otworzyć w najbliższy poniedziałek, 18 maja.

Do sanepidu wysłane zostały do uzgodnienie regulaminy żłobka i przedszkoli.

Prezydent Sopotu wystąpi do wojewody pomorskiego o przekazanie koniecznych środków ochrony osobistej dla przedszkoli i żłobka, zgodnie z przekazanymi przez placówki zapotrzebowaniami.

Środki ochrony osobistej 

Kolejna partia kupionych przez miasto środków trafi dziś do Domu Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. 

Blisko 1000 uszytych maseczek ochronnych będzie sukcesywnie przekazanych do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Stamtąd trafią do osób najbardziej potrzebujących.

Partia maseczek ochronnych zostanie przekazana pracownikom sopockich instytucji kultury oraz do przedszkoli i żłobka.

Wydział Strategii i Rozwoju Miasta

Przygotowujemy wniosek w kolejnym naborze o dofinansowanie zakupu laptopów i tabletów koniecznych do zdalnego nauczania. Kryterium naboru to głównie rodziny wielodzietne. Staramy się o kwotę 55 tys. zł.

Wydział Oświaty

Szkoły wciąż działają w systemie zdalnego nauczania. Nie wiemy, jak długo i na jakich warunkach ta sytuacja trwać będzie dalej. Dlatego prezydent Sopotu podjął decyzję, by szkoły podstawowe przygotowując się na ewentualne otwarcie opieki uczniów klas I-III, przygotowały już zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej.

Plaża i molo

Na weekend prognozowana jest słoneczna pogoda. Pracownicy dozorujący molo otrzymają wytyczne, by nie wpuszczać na molo osób bez zakrytych ust i nosa. Zwracać będą również uwagę osobom niekompletnie ubranym.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 11 maja 2020 r.

Żłobek i przedszkola

Dziś otwarte zostało przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnością w Zespole Szkół Specjalnych nr 5. Pozostałe placówki przygotowujemy do otwarcia od przyszłego poniedziałku, tj. 18 maja. Podjęliśmy decyzję, że dezynfekcję placów zabaw w przedszkolach i żłobku przeprowadzać będą raz dziennie pracownicy Zakładu Oczyszczania Miasta. Dziś zdezynfekowany został plac zabaw przy działającym przedszkolu.

Od dziś wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim przeprowadza wizje lokalne w sopockich placówkach, by sprawdzić stan ich przygotowań przed przyjęciem dzieci. Bezpieczeństwo zarówno najmłodszych, jak i ich rodzin oraz opiekunów jest dla nas priorytetem. Kompletujemy niezbędny sprzęt ochrony osobistej dla personelu wszystkich placówek: środki do dezynfekcji osobistej i przestrzeni, maseczki, fartuchy, czepki ochronne, ochraniacze na buty. Również do placówek kupione zostaną bezdotykowe termometry. Część z tego sprzętu dotrze do placówek już w czwartek.

W sytuacji, w której będzie więcej chętnych dzieci niż miejsc w pierwszej kolejności z opieki w placówkach będą mogły skorzystać maluchy, których rodzice pracują w służbach czy handlu, którzy nie mogą wykonywać pracy zdalnie.

Ostateczną decyzję podejmiemy po inspekcji wszystkich placówek oraz kiedy będziemy mieli zapewniony sprzęt ochronny na dwa tygodnie.

Sopocki rynek

Jutro wtorek, czyli tradycyjny dzień targowy w Sopocie. W reżimie sanitarnym działać będzie rynek. Przypominamy o konieczności zachowania odstępu, dezynfekcji rąk, zakrywania ust i nosa. 

Funkcjonariusze sopockiej Straży Miejskiej będzie patrolować okolice rynku od godz. 7.00 do 12.00. Będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu  się koronawirusa.

Przestrzenie publiczne – place zabaw i siłownie

Zgodnie z rozporządzeniami dotyczącymi pandemii place zabaw i siłownie zewnętrzne wciąż są zamknięte dla użytkowników. W związku ze stopniowym znoszeniem rygorów przygotowujemy się do otwarcia tych przestrzeni w przyszłym tygodniu. Zarząd Dróg i Zieleni zabezpiecza środki do dezynfekcji  i przygotowuje harmonogram prac.

Bezpieczny Sopot

W związku z dużą liczbą osób, które w weekend odwiedziły Sopot, prezydent miasta ponownie wystąpi do wojewody pomorskiego o zwolnienie Straży Miejskiej z oddelegowania do policji oraz o dodatkowe patrole piesze policjantów. Tylko w ten weekend funkcjonariusze Straży Miejskiej upomnieli około 350 osób za brak maseczki. Od przyszłego weekendu nakładane będą mandaty – za brak zakrycia twarzy w miejscu publicznym grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł. 

Jednocześnie przypominamy, że miasto wystąpiło do rządu (wicepremier, minister Jadwigi Emilewicz) o uregulowanie najmu krótkoterminowego.

Dzierżawca mola zostanie zobowiązany o wprowadzenie dodatkowej ochrony na molo.

Punktom gastronomicznym przypominamy o konieczności zapewnienia odległości klientów oczekujących na posiłek na wynos oraz o obowiązku prawidłowego noszenia maseczek – dotyczy to zarówno obsługi, jak i klientów.

Dzisiaj przekazany zostanie do branży regulamin dotyczący możliwości i zasad poszerzenia w tym sezonie ogródków gastronomicznych na terenie miasta i plaży. 

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 8 maja 2020 r.

Żłobki i przedszkola

W poniedziałek otwieramy przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnością w Zespole Szkół Specjalnych nr 5. Pozostałe placówki przygotowujemy na 18 maja. Podjęliśmy decyzję, że dezynfekcję placów zabaw w przedszkolach i żłobku przeprowadzać będą raz dziennie pracownicy ZOM. W przyszłym tygodniu przeprowadzimy wizje lokalne w sopockich placówkach. Bezpieczeństwo najmłodszych, ich rodzin i opiekunów jest dla nas priorytetem. Przygotowujemy szczegółowe procedury sanitarne. Kompletujemy niezbędny sprzęt ochrony osobistej. W sytuacji, w której będzie więcej chętnych dzieci niż miejsc, w pierwszej kolejności z opieki w placówkach będą mogły skorzystać maluchy, których rodzice pracują w służbach czy handlu, którzy nie mogą wykonywać pracy zdalnie.

Straż Miejska

Prezydent Sopotu zwrócił się do wojewody pomorskiego o zmianę polecenia z 31 marca 2020 r. dotyczącego skierowania funkcjonariuszy Straży Miejskiej do realizacji zadań wspólnie z policją w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Polecenie to w znacznym stopniu ograniczyło możliwość wypełniania zadań do których straż została powołana. Wzrosła także liczba zgłoszeń, próśb o interwencję od mieszkańców. W obecnej sytuacji konieczne jest przywrócenie sopockich strażników miejskich do działań na rzecz mieszkańców.

Sopocki rynek

W przyszłym tygodniu rynek będzie działał zgodnie z ustalonymi wytycznymi. W związku z bardzo dużą popularnością, którą cieszą się zakupy na targowisku wśród sopocian i aby unikać tworzenia się dużych skupisk ludzi, podjęliśmy decyzję o pozostawieniu dostępnego asortymentu bez zmian. 

Podsumowania sytuacji w mieście

Od przyszłego tygodnia relacje live na profilach społecznościowych odbywać się będą dwa razy w tygodniu. Zapraszamy do oglądania w poniedziałki i czwartki, o godz. 15.00. Wszystkie informacje będziemy zamieszczać na stronie www.sopot.pl oraz przesyłać w komunikatach prasowych.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 7 maja 2020 r.

Żłobki i przedszkola

Przygotowujemy się do otwarcia samorządowych przedszkoli i żłobka. W przyszłym tygodniu przeprowadzimy wizje lokalne w każdej z placówek. Bezpieczeństwo najmłodszych, ich rodzin i opiekunów jest dla nas priorytetem. Przygotowujemy szczegółowe procedury sanitarne. Kompletujemy niezbędny sprzęt ochrony osobistej. Wstępnie otwarcie jednostek planujemy 18 maja. Jedynie w przypadku przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnością w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 rozważamy wcześniejsze otwarcie. W sytuacji, w której będzie więcej chętnych dzieci  niż miejsc, w pierwszej kolejności z opieki w placówkach będą mogły skorzystać maluchy, których rodzice pracują w służbach czy handlu, którzy nie mogą wykonywać pracy zdalnie.

Środki dla geriatrii i pogotowia

Dziś Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zwiększył o 950 tys. zł dofinansowanie projektu „Utworzenie Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz- Kosko w Sopocie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na walkę z wirusem SARS-Cov-2.

W ramach tego wsparcia PCR w Sopocie przeznaczy 600 tys. zł na zakup drobnego sprzętu medycznego, urządzeń i maszyn czyszczących i dezynfekujących, środków ochrony indywidualnej (masek HEPA, FFP III, kombinezonów barierowych, nakładek na buty, filtrów do masek) oraz środków do dezynfekcji m.in. płynów i dozowników.

Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Sopocie przeznaczy 350 tys. zł na zakup środków ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS- COV-2 dla swoich pracowników.

Wsparcie finansowe pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Zdrowie, działanie – Zasoby ochrony zdrowia w ramach mechanizmu ZIT.

Testowanie

Kupujemy kolejną partię 300 testów za 90 tys. zł (wcześniej miasto kupiło 270 testów). W nawiązaniu do wystąpienia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zwróciliśmy się do sanepidu o objęcie systematycznymi testami  pracowników Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Domu Pomocy Społecznej. Do tej pory z puli sanepidu przebadano jedynie 30 pensjonariuszy DPS.

Dezynfekcja przestrzeni publicznych

Dziś zostanie przeprowadzona cotygodniowa dezynfekcja miejsc publicznych.

Basen miejski

Basen miejski nie działa. W związku z tym podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu drobnych prac remontowych. Woda z basenu zostanie wykorzystana do podlewania terenów zielonych.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 5 maja 2020 r.

Kultura

Od jutra otwarte będą: Państwowa Galeria Sztuki (jednocześnie w jednej sali będzie mogło przebywać 10 osób) oraz Muzeum Sopotu (przy założeniu 5 osób wewnątrz muzeum i 30 w ogrodzie). Mediateka będzie czynna codziennie, z ograniczeniami (zwrot książek do wystawionych pojemników, odbiór zamówionych książek na zewnątrz z półki). Filia na Brodwinie będzie również działała bezkontaktowo. Pozostałe filie pozostaną zamknięte.

MOPS

60 nowych rodzin zgłosiło się do MOPS z prośbą o wsparcie w formie różnych zasiłków. Codziennie zgłasza się też kilka kolejnych. Już blisko 600 rodzin korzysta także ze wsparcia w zapewnieniu żywności.

Sopocki rynek

Rynek dziś działał bez przeszkód, zgodnie z ustalonymi wytycznymi.

Molo

Na molo zostały zamontowane dodatkowe ściany z pleksi, aby zabezpieczyć pracowników.

Dodatkowe wsparcie dla NGO

Oprócz szerokiego pakietu wsparcia oferowanego przez miasto, środków z tarczy antykryzysowej czy pomocy od Samorządu Województwa Pomorskiego, spółdzielnie socjalne, centra integracji społecznej i organizacje pozarządowe dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii COVID mogą ubiegać się o nową, preferencyjną pożyczkę na finansowanie bieżącej działalności z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pożyczka płynnościowa w wysokości do 100 tys. zł będzie mogła sfinansować m.in. wynagrodzenia pracowników, opłaty za czynsz, koszt zakupu niezbędnego wyposażenia czy zaległe zobowiązania wobec kontrahentów. Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest prowadzenie działalności przez minimum 12 miesięcy i posiadanie przynajmniej jednego zamkniętego roku obrotowego.

Więcej informacji i pomocy dla sopockich organizacji pozarządowych na naszej stronie www.sopot.pl.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wznawia działalność i pracuje w trybie stacjonarnym z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Rozpoczyna się czas diagnozowania dzieci i uczniów w celu wydania stosownych opinii i orzeczeń, ważnych dla przyszłości edukacyjnej i przyszłych losów dzieci. Wszystkie czynności, które mogą być prowadzone poza siedzibą poradni, nadal będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik na odległość. Poradnia przygotowuje się do szerszego otwarcia. O terminach i nowych zasadach będziemy informować na bieżąco.

Żłobki i przedszkola

Od 6 maja, mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych, ich rodzin i opiekunów, Miasto Sopot nie otworzy sopockich podszkoli samorządowych i żłobka. Przygotowujemy się do tego i chcemy to zrobić odpowiedzialnie. Zwróciliśmy się także do sanepiduu o opinię, czy biorąc pod uwagę sytuacje epidemiczną regionu, bezpieczne jest otwieranie przedszkoli i żłobka. O dalszych krokach i terminach będziemy informować na bieżąco.

Zdalna sesja Rady Miasta Sopotu

Sesja została zaplonowana na 14 maja. Zdalnie pracują komisje Rady Miasta. Wszystkie projekty znajdują się na www.sopot.pl w zakładce BIP.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 4 maja 2020 r.

Żłobki i przedszkola

W związku z decyzją rządu o otwarciu żłobków i przedszkoli od 6 maja, mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych, ich rodzin i opiekunów Miasto Sopot podjęło decyzję o nieotwieraniu sopockich podszkoli samorządowych i żłobka w tym dniu. Ogłaszając decyzję, rząd pozostawił samorządom jedynie trzy dni robocze na przygotowanie się do ponownego uruchomienia placówek. W naszej ocenie to niewykonalne i nieodpowiedzialne. O dalszych krokach i terminach będziemy informować na bieżąco.

Boiska miejskie i szkolne

Zgodnie z wytycznymi rządowymi otwieramy miejskie i szkolne boiska. Obiekty zostały wyposażone w dozowniki  z płynami do dezynfekcji, a zarządcy otrzymali od miasta płyny do uzupełniania. Jednorazowo na boisku może przebywać  maksymalnie 6 osób. Nie obowiązuje wówczas nakaz zasłaniania nosa i ust.

 • boisko piłkarskie na ul. 23 Marca,
 • boisko na ul. Kraszewskiego przy cmentarzu,
 • boiska na sopockich błoniach,
 • boisko SP nr 1 ul. Armii Krajowej,
 • boisko SP nr 7 ul. Haffnera,
 • boisko SP nr 8 ul. Golca,
 • boisko II LO al. Niepodległości,
 • boisko III LO ul. Kolberga,
 • boisko ZSH ul. Wejherowska,
 • boisko przy placu zabaw ul. 3 Maja,
 • boisko przy DPS ul. Mickiewicza,
 • boisko w parku Północnym,
 • boisko przy ul. Armii Krajowej dawny MOSiR.

Sopocki Rynek

Sopockie targowisko będzie czynne w tym tygodniu we  wtorek i piątek. na ustalonych wcześniej zasadach.

 1. Targowisko czynne będzie we wtorki i piątki, w godzinach od 7.00 do 14.00.
 2. Handel dozwolony jest jedynie w obrębie ogrodzonej części targowiska.
 3. Handel z ziemi jest zabroniony.
 4. Na targowisku dozwolony jest handel artykułami takimi jak: żywność, produkty kosmetyczne, artykuły toaletowe, środki czystości, gazety, artykuły dla zwierząt domowych, kwiaty i sadzonki.
 5. Na terenie targowiska, nie wliczając obsługi targowiska i straganów, może znajdować się maksymalnie 80 osób, lecz nie więcej niż w przeliczeniu: 4 osoby na jedno czynne stoisko/stragan.
 6. Wejście na targowisko możliwe jest jedynie przez bramę od ul. Polnej, a wyjście, przez bramę od ul. Klenczona od strony Jana z Kolna.
 7. Bardzo ważne: wejście możliwe jest jedynie za zgodą pracownika obsługi, po zdezynfekowaniu rąk.
 8. Na terenie targowiska obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa. Przy bramie wejściowej i przy toaletach znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym.
 9. Podczas zakupu towarów obowiązuje nakaz noszenia rękawiczek jednorazowych.
 10. Obowiązuje zakaz dotykania towaru bez rękawiczek jednorazowych.
 11. Przy straganie może znajdować się tylko jedna obsługiwana osoba.
 12. Należy bezwzględnie zachować bezpieczną odległość klient – klient, klient – sprzedawca, sprzedawca – sprzedawca (min. 1,5 metra).
 13. Należy bezwzględnie stosować się do poleceń obsługi targowiska.

Hotele wznawiają działalność, miasto pisze do wspólnot i spółdzielni

Decyzją rządu, od 4 maja obiekty noclegowe mogą wznowić działalność. Ministerstwo Rozwoju na swojej stronie internetowej opublikowało „wytyczne dla funkcjonowania hoteli / obiektów / pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce”. Niestety, wytyczne te dotyczą w dużej mierze obiektów przeznaczonych w całości na wynajem, natomiast brak jest szczegółowych informacji odnośnie wznowienia działalności wynajmowanych mieszkań. Dlatego też Miasto Sopot zwróciło się do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni (w budynkach przez nich zarządzanych często znajdują się mieszkania na wynajem) z prośbą o szczególne zwrócenie na odpowiednie zadbanie o  tzw. części wspólne. Jednocześnie przypominamy, że Urząd Miasta Sopotu wraz z Sopocką Organizacją Turystyczną przygotowały tzw. Kodeks dobrych praktyk dla wynajmowanych innych obiektów świadczących usługi hotelarskie, ze szczególnym uwzględnieniem apartamentów, mieszkań i pokoi, udostępnianych turystom.

Przypominamy, że rok temu miasto Sopot przygotowało projekt ustawy regulującej najem krótkoterminowy. Do dziś nie nadano mu żadnego biegu. W związku z tym i obecną sytuacją po raz kolejny zwróciliśmy się do wicepremier Jadwigi Emilewicz o zajęcie się tym projektem.

Zdalna sesja Rady Miasta Sopotu

Sesja została zaplonowana na 14 maja. Od dzisiaj również zdalnie pracują komisje Rady Miasta. Wszystkie projekty znajdują się na www.sopot.pl w zakładce BIP.

Posiedzenie sztabu kryzysowego 30 kwietnia 2020 r.

Żłobki i przedszkola

Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów, od 6 maja mogą wznowić działalność żłobki i przedszkola. Brak jednak wytycznych, które określałyby, na jakiej zasadzie placówki mają wrócić do pracy i przy zachowaniu jakiego reżimu sanitarnego. Miasto wystąpiło do sanepidu o wskazanie warunków, na jakich dzieci mogą powrócić do placówek. Od odpowiedzi inspekcji uzależniamy termin wznowienia pracy żłobków i przedszkoli w Sopocie. Jednakże na dziś otwarcie placówek 6 maja wydaje się niemożliwe.  

Dyrektorzy tych placówek wstępnie sprawdzili, ilu rodziców jest zainteresowanych wysłaniem dzieci do placówek. Z ich wiedzy wynika, że rodzice deklarują frekwencję na poziomie 30 proc.

Sopockie instytucje kultury

Wszystkie sopockie instytucje kultury są w trakcie opracowywania procedur i konsultowania ich założeń z sanepidem. Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego muszą być wypracowywane indywidualnie przez każdą instytucję z uwagi na odrębny charakter działalności. O terminach otwarcia poszczególnych placówek kultury będziemy informować na bieżąco.

Straż Miejska

Podczas nadchodzącego długiego, majowego weekendu, działania Straży Miejskiej skupiać się będą przede wszystkim na kontrolach: mola, parków, terenów rekreacyjnych i zielonych, placów zabaw. Funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa przez osoby znajdujące się w przestrzeni publicznej oraz zachowanie tzw. dystansu społecznego.

Nadal patrole Straży Miejskiej prowadzić będą akcję rozdawania maseczek wielorazowych osobom starszym oraz jednorazowych osobom bezdomnym.

Jeśli funkcjonariusze zaobserwują większe skupiska ludzi, wznowione będzie nadawanie komunikatów z radiowozu o konieczności zakrywania ust i nosa.

Dezynfekcja przestrzeni publicznej

Dziś w nocy będzie kolejna dezynfekcja przestrzeni publicznych w mieście.

Zdezynfekowane zostaną:

tunele i przejścia podziemne

 • Sopot Kamienny Potok Szybka Kolej Miejska
 • ul. Bohaterów Monte Cassino pod torami
 • ul. Bohaterów Monte Cassino pod al. Niepodległości
 • ul. Kolejowa wyjście z dworca
 • ul. Marynarzy pod al. Niepodległości

ławki na ciągach

 • pl. Przyjaciół Sopotu
 • pl. Jasia Rybaka
 • pl. Zdrojowy
 • pl. Konstytucji
 • al. Mamuszki – promenada nadmorska
 • parki Północny i Południowy
 • al. Wojska Polskiego – promenada nadmorska

przystanki komunikacji – wszystkie wiaty (70 sztuk)

Miejskie targowisko

Od przyszłego tygodnia miejskie targowisko będzie działało w oparciu o funkcjonujące reżimy sanitarne: oddzielne wejście i wyjście, ograniczona liczba osób robiących zakupy, odległości między ludźmi, obowiązkowe maseczki i rękawiczki. Dopuszczone do sprzedaży będą rośliny i kwiaty, pod warunkiem, że stanowić będą dodatek do sprzedawanych towarów na danym stoisku czy straganie. Z radiowęzła emitowane będą komunikaty o konieczności przestrzegania zasad sanitarnych.

Toaleta BMC

Od 1 maja Zakład Oczyszczania Miasta uruchamia funkcjonowanie toalety publicznej przy ul. Bohaterów Monte Cassino (za kościołem św. Jerzego). Miejsce będzie systematycznie dezynfekowane przez obsługę, na wyposażeniu toalety znajdzie się płyn dezynfekujący do rąk. Również od piątku będzie czynna toaleta na końcu mola. Funkcjonuje przez cały czas 6 toalet bezobsługowych: na skrzyżowaniu ul. F. Ceynowy/Powstańców Warszawy, na ul. Bitwy pod Płowcami (przy wejściu na błonia), ul. E. Plater (okolice wejścia na plażę nr 33), na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Chopina, przy przystanku SKM Sopot Kamienny Potok oraz przy ul. Powstańców Warszawy (okolice hotelu Admirał).

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 29 kwietnia 2020 r.

Przedszkola i żłobki

– Bezwzględnym priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci, ich rodzin oraz opiekunów i nauczycieli. Decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli już od 6 maja jest dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Szkoda, że strona rządowa nie konsultowała proponowanych rozwiązań z samorządami, które te placówki prowadzą. 

Im większa jest skala zachorowań i im większe zagrożenie życia i zdrowia, tym bardziej szczegółowe powinny być procedury sanitarne, przygotowane przez ekspertów, lekarzy i epidemiologów. Czekamy na te instrukcje. Jednocześnie uważamy że 3 dni robocze to zdecydowanie za mało, aby przygotować bezpieczne funkcjonowanie placówek. Jesteśmy w kontakcie z rodzicami, których pytamy o chęć posyłania dzieci do żłobków i przedszkoli oraz z dyrektorami i pracownikami placówek. Na tę chwilę jest dużo więcej pytań i wątpliwości niż odpowiedzi – komentuje Magdalena Czarzyńska -Jachim, wiceprezydent Sopotu.  

Molo

Trwają przygotowania do bezpiecznego biletowania wejścia na sopockie molo, które rozpocznie się 1 maja. W trosce o bezpieczeństwo wchodzących i obsługi, instalowane są kurtyny pleksi, obsługa wyposażona będzie w maseczki, rękawiczki i przyłbice. Został opracowany regulamin mola na najbliższy miesiąc. Zachowana będzie bezpieczna, dwumetrowa odległość na bramce pomiędzy wchodzącymi a osobą sprawdzającą bilety (kupione online). Bileterzy wyposażeni będą w wysięgniki, na których zamontowane będzie urządzenie do sczytywania kodów (bilety tradycyjne z kasy). 

Bezpłatne pozostaje wejście dla mieszkańców, którzy posiadają Kartę Sopocką.  

Nie będzie funkcjonowała wypożyczalnia samochodów dla dzieci, z których maluchy mogły korzystać w ubiegłych latach. Wypożyczalnia funkcjonowała na tzw. patelni mola. Działalność ta będzie wznowiona wówczas, kiedy będzie można korzystać z placów zabaw.

Toalety na weekend majowy

Nie działają lokale gastronomiczne i w związku z tym nie można korzystać z toalet w nich się znajdujących. Funkcjonują w mieście jedynie toalety bezobsługowe, które są systematycznie dezynfekowane. Zakład Oczyszczania Miasta sprawdza możliwość otwarcia toalety publicznej na ul. Bohaterów Monte Cassino (za kościołem św. Jerzego) oraz przygotuje zasady sanitarne. Od piątku będzie czynna toaleta na końcu mola.

Gastronomia

Przypominamy, że nie ma prawnej możliwości sprzedaży alkoholu na wynos na podstawie koncesji o sprzedaży alkoholu w lokalu. Gminna Komisja do Spraw Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych będzie w najbliższy weekend kontrolować, jak przepisy te są w praktyce respektowane przez gastronomików.

Dezynfekcja przestrzeni publicznej

W nocy z czwartku na piątek zostanie wykonana kolejna dezynfekcja przestrzeni publicznych w mieście: ławki, wiaty przystankowe, tunele.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 28 kwietnia 2020 r.

Testy na obecność COVID19

Dziś 35 pensjonariuszy DPS zostało poddanych testom na obecność koronawirusa. Testy pochodzą z puli SANEPD-u.

Do tej pory przebadano wszystkich 60 pracowników DPS z wykorzystaniem testów zakupionych przez miasto od firmy Invicta. Wszyscy pracownicy placówki są zdrowi. Miasto dla służb zakupi kolejną partię testów, również w firmie Invicta.

Molo

Przygotowujemy się do bezpiecznego biletowania wejścia na sopockie molo. W trosce o bezpieczeństwo wchodzących i obsługi, zainstalowane będą kurtyny pleksi, obsługa wyposażona będzie w maseczki, rękawiczki i przyłbice. Jutro przedstawimy szczegółowe zapisy nowego, czasowego regulaminu mola. Biletowanie planujemy rozpocząć od 1 maja. Przypominamy, że bezpłatne pozostaje wejście mieszkańców, którzy posiadają Kartę Sopocką. 

Czystość w mieście

Zmieniamy termin wystawiania worków z odpadami zielonymi. Od 1 maja zielone odpady zbierać będziemy wyłącznie w piątki, a nie czwartki jak było do tej pory. 

Od początku maja Zakład Oczyszczania Miasta wznowi podstawianie pojemników i kontenerów na odpady zielone.

Dzisiaj na próbę otworzyliśmy targowisko miejskie. Korzystający stosowali się do zaleceń obsługi. Handel prowadziło około 30% sprzedających, działało: 14 pawilonów i 36 stoisk. Około 300 sopocian dokonało dziś zakupów na targowisku. Od przyszłego wtorku, uruchomiony zostanie radiowęzeł, przez który ZOM emitować będzie komunikaty przypominające o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w związku z epidemią koronawirusa.

Na wniosek mieszkańców rozważamy, by od przyszłego wtorku, do sprzedaży dopuszczone zostały sadzonki kwiatów i warzyw.

Straż Miejska

W ramach współpracy z MOPS funkcjonariusze Straży Miejskiej dostarczyli  14 laptopów i tabletów potrzebującym uczniom sopockich szkół. Urządzenia te mają pomóc w zdalnej nauce, a ufundowane zostały przez sopocką firmę NDI.

Patrole Straży Miejskiej wspierały dziś zarządcę sopockiego targowiska, podczas próbnego otwarcia rynku. Rano ruch na rynku odbywał się płynnie, a ludzie korzystający z targowiska stosowali się do zaleceń obsługi.

Na bieżąco kontrolowane są także place zabaw, skate parki, boiska. Patrole Straży odwiedzą też molo, parki i skwery. Funkcjonariusze nadal prowadzą akcję informacyjną na temat konieczności zakrywania ust i nosa.

Środki ochrony bezpośredniej

Firma LPP przekaże sopockim instytucjom 10 tys. maseczek jednorazowych. Maseczki w formie darowizny jeszcze w tym tygodniu trafią między innymi do hospicjum, pogotowia ratunkowego i Domu Pomocy Społecznej.

Zakupiliśmy fartuchy ochronne w ilości 200 sztuk i 9 opakowań rękawic nitrylowych. Dziś planowana jest ich dostawa, a następnie przekazanie do Pomorskiego Centrum Reumatologicznego i Domu Pomocy Społecznej. Niestety na rynku wciąż występują problemy z dostępnością jednorazowych rękawic nitrylowych. Nieustannie poszukujemy nowych dostawców.

Wydział Oświaty

Aby nie zamykać szansy młodym, sopockim sportowcom, przesuwamy termin przeprowadzenia testów sprawnościowych do klas sportowych na czerwiec. Opracowujemy nowe zasady.   

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 27 kwietnia 2020 r.

Środki ochrony, sprzęt

Wciąż sprawdzamy możliwości zakupu sprzętu ochrony osobistej, takich jak: kombinezony ochronne, rękawice i ochraniacze na buty. Ilość zużywanego sprzętu jest ogromna, stąd konieczność stałego uzupełniania.

Miasto zadecydowało o zakupie kolejnej partii około 250 testów od Invicty w celu regularnych badań pracowników i pensjonariuszy DPS oraz pracowników MOPS i Pogotowia Ratunkowego. Dzisiaj testom z puli sanepidu mieli być poddani pensjonariusze DPS. Jednak w związku z wystąpieniem ogniska zakażenia w DPS w powiecie wejherowskim, testy dla sopockiego DPS zostały przeniesione. Dzisiaj wykonywane są testy dla 10 pracowników socjalnych MOPS. 

Bezpieczeństwo w mieście

Funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili w weekend 373 kontrole popularnych miejsc rekreacji w Sopocie: mola, parków, placów zabaw, skate parków. Z uwagi na ładną pogodę w niedzielę na molo funkcjonariusze prowadzili działania wspólnie z policją. Patrole zwracały uwagę spacerowiczom na konieczność używania maseczek ochronnych. Funkcjonariusze rozdawali maseczki starszym mieszkańcom kurortu. Nałożone zostały także mandaty dla obiekty gastronomiczne, które – mimo zakazu – prowadziły sprzedaż do stolików. 

Obiekty sportowe

Zgodnie z decyzjami rządu, 4 maja udostępnione będą obiekty sportowe. Również my przygotowujemy się do otwarcia boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym tzw. orlików, gdzie będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż 6 osób. Opracowane są czasowe regulaminy korzystania z obiektów na czas epidemii, które znajdą się na tablicach informacyjnych umieszczonych przy wejściach na obiekty.  

Sopocki rynek

We wtorek, 28 kwietnia, nastąpi próbne otwarcie sopockiego rynku. By zapewnić bezpieczeństwo zarówno kupującym jak i sprzedającym, powstał nowy, tymczasowy regulamin obiektu, spełniający zasady bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Straży Miejskiej wesprą pracowników Zakładu Oczyszczania Miasta pierwszego dnia otwarcia rynku. Apelujemy do osób starszych o rezygnację z wizyty na rynku, niech zakupy w ich imieniu zrobią młodsi członkowie rodziny.

Fontanny solankowe

Zgodnie z informacją sopockiego sanepidu nie ma przeciwwskazań do działania fontann solankowych. Należy jednak umieścić informacje o zasadach bezpieczeństwa, jakie muszą zachować osoby korzystające z inhalacji, czyli zachowanie odpowiednich odległości między osobami. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, nie uruchamiamy sezonowych fontann na terenie miasta. 

Maseczki dla seniorów i osób w trudnej sytuacji

Kontynuujemy zaopatrywanie w maseczki wielorazowe sopocian w trudniejszej sytuacji. Kolejna partia, ponad 2,5 tys. maseczek, została przekazana poprzez sopockie parafie i spółdzielnie mieszkaniowe.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 24 kwietnia 2020 r.

Edukacja – maturzyści i ósmoklasiści

Dziś ostatni dzień szkolny maturzystów. Świadectwa zostały wydrukowane i podpisane przez dyrektorów szkół. Będzie je można odebrać w pierwszym, możliwym bezpiecznym terminie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało planowany harmonogram:  

 • 8-29 czerwca – matury, tylko pisemne; początek lipca – drugi termin, dla tych osób, które z uzasadnionych powodów nie mogły napisać matur w pierwszym terminie;
 • do 11 sierpnia – wyniki matur;
 • egzaminy poprawkowe – początek września.

MEN podał także, że egzaminy ósmoklasistów zaplanowano na 16-18 czerwca. 

Na dole strony zamieszczamy list wiceprezydent Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim do sopockich maturzystów

Edukacja zdalna dla wszystkich do 24 maja

Sopocka firma NDI przekaże sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji. 10 laptopów oraz 10 tabletów trafi przede wszystkim do rodzin wielodzietnych oraz samotnych rodziców. Rodziny te objęte są wsparciem sopockiego MOPS oraz Stowarzyszenia Sopocki Dom. Sprzęt komputerowy umożliwi dzieciom naukę online. Będzie również służył całej rodzinie do wideospotkań z pracownikiem socjalnym oraz asystentem rodziny.

Wszystkie rodziny, które mają barki sprzętowe, prosimy o zgłaszanie tego faktu bezpośrednio do szkół i przedszkoli. Miasto pozyskało tez 80 tys. zł z funduszy rządowych na zakup 25 laptopów i 30 tabletów.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Od poniedziałku będziemy przeprowadzać testy u 10 pracowników, którzy w czasie wykonywania obowiązków mają kontakt z wieloma podopiecznymi. Będą to testy z puli kupionej przez miasto od firmy Invicta. Czekamy na przeprowadzenie testów u pensjonariuszy DPS (testy z puli sanepidu).

Sopocki rynek

Przygotowujemy się do otwarcia sopockiego rynku we wtorek. Pracujemy nad procedurami, analizujemy wszystkie możliwe do wprowadzenia środki ochrony. Apelujemy, aby osoby starsze, które chętnie korzystały z oferty sopockiego rynku, jednak pozostały w domach. Szczegóły podamy w poniedziałek.

Worki na odpady zielone

Od poniedziałku ZOM wznawia wydawanie worków na odpady zielone. Aby zamówić worki, należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie zom.sopot.pl/ebok lub wysyłać maila na adresobsluga@zom.sopot.pl, podając adres i ilość worków. Nie polecamy kontaktu telefonicznego ze względu na ograniczone zasoby osobowe i dłuższy czas oczekiwania na połączenie.

Po przygotowaniu worków ZOM poinformuje o terminie odbioru. Worki należy wypełnić zgodnie z zasadami segregacji odpadów zielonych i wystawić zgodnie z harmonogramem dla danego rejonu Sopotu: ZOM Sopot harmonogram-koronawirus.

Kultura

Podjęliśmy decyzję o zwolnieniu pracowni artystycznych z czynszów za maj. Przygotowujemy program wsparcia dla środowiska kulturalnego, który zaprezentujemy w przyszłym tygodniu. 

Patrole Straży Miejskiej

Więcej patroli pojawi się w okolicy sopockiego mola i plaż. Szczególną uwagę będą zwracać na przestrzeganie nakazu zasłaniania twarzy. Będziemy monitorować sytuację w weekend, jeśli pojawi się zbyt dużo odwiedzających sopockie molo i będzie za duża koncentracja ludzi – będziemy ograniczać wejście lub wręcz zamykać molo. Patrole będą szczególną uwagę zwracać, czy przy restauracjach oferujących jedzenie na wynos przestrzegane są zasady wśród osób czekających na odbiór zamówień.

Zakaz usług turystycznych!!!

Przypominamy o obowiązującym zakazie funkcjonowania wszystkich obiektów świadczących usługi hotelarskie. Zakaz uregulowany jest Rozporządzeniem Rady Ministrów i dotyczy zarówno obiektów kategoryzowanych, jak też innych obiektów, takich jak wille, mieszkania, pokoje, apartamenty, ośrodki wczasowe czy pola biwakowe. Najem dozwolony jest jedynie na cele kwarantanny, na potrzeby służb medycznych oraz w przypadku wizyt służbowych.

Otwarcie obiektów noclegowych planowane jest w II etapie „odmrażania” gospodarki.

WOPR

Sopocki WOPR uruchamia w godz. 9.00-19.00 dwa 2-osobowe patrole (na wyposażeniu: łódź, auto i quad). W weekend patrol 2-os. będzie do dyspozycji również w nocy. Bez zmian dostępny całodobowo dyspozytor, tel. 601 100 100.

Apelujemy: wychodząc z domu zasłaniaj twarz i zachowuj dystans.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 22 kwietnia 2020 r.

Pomoc mieszkańcom

W tej trudnej sytuacji udzielamy wsparcia mieszkańcom Sopotu. Objęliśmy nią już ponad 500 rodzin. Musimy też pamiętać o mieszkających w Sopocie cudzoziemcach, którzy zostali bez pracy i bez środków do życia, którzy nie mają możliwości korzystania ze wsparcia instytucjonalnego MOPS i którzy nie mogli wrócić do swoich krajów. Pierwsze paczki z żywnością kupione w lokalnym sklepie dziś trafiły do Sopockiego Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców. Jutro trafią do rodzin.

Aby zgłosić się lub zgłosić osobę potrzebującą wsparcia, prosimy o kontakt: tel. 58 52 13 612, w godzinach pracy urzędu lub na adres mailowy: przepisnasopot@sopot.pl.

Urząd Stanu Cywilnego

W ten weekend odbędą się pierwsze śluby. Uczestnicy zostali poinformowani o ograniczeniu liczby osób, które mogą wziąć udział w uroczystości. Zgodnie z nowymi przepisami, w sali, w której udzielane są śluby, może przebywać maksymalnie 10 osób.

Sesja Rady Miasta Sopotu

Zdalne posiedzenie Rady Miasta Sopotu zostało zaplanowane na 14 maja. Wcześniej zaplanowane zdalne posiedzenia komisji Rady Miasta. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Od 1 maja dwa działające dotychczas całodobowe telefony MOPS – psychologiczny 609 680 115  i wsparcia 58 551 17 10, będą dostępne tylko w godz. 8.00-20.00. Poza tymi godzinami można telefonować na numer dyżurny Straży Miejskiej – 58 52 13 850.

Turystyka

Wczoraj zaprezentowaliśmy kierunki działań, które mają wspomóc i przygotować miasto oraz branżę turystyczną na czas „po epidemii”. Podkreślamy, że jest to propozycja dla sopockich przedsiębiorców, restauratorów, organizacji pozarządowych i instytucji kultury. Nie zapraszamy w ten sposób żadnych, nowych podmiotów do organizowania przedsięwzięć w Sopocie.  

Patrole Straży Miejskiej

Więcej patroli pojawi się w okolicy sopockiego mola. Szczególną uwagę funkcjonariusze będą zwracać na przestrzeganie nakazu zasłaniania twarzy. Będziemy monitorować sytuację w weekend, jeśli będzie zbyt dużo odwiedzających sopockie molo i koncentracja ludzi – będziemy ograniczać wejście lub nawet zamykać molo. 

Apelujemy: wychodząc z domu zasłaniaj twarz i zachowuj dystans.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 21 kwietnia 2020 r.

Praca Urzędu Miasta

Od jutra w budynku Urzędu Miasta będzie dostępne specjalnie przygotowane pomieszczenie,  w którym będzie można zapoznać się z aktami, jeśli wymaga tego toczący się proces administracyjny. Prosimy o stosowanie się do wszystkich wytycznych. Wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania urzędu pozostają bez zmian.

Sopockie lasy

W sopockich lasach aktualnie nie ma zagrożenia pożarowego. Przypominamy, że obowiązuje całkowity zakaz palenia ognisk oraz palenia papierosów. Apelujemy do wszystkich spacerowiczów o bezwzględnie przestrzeganie tych zakazów.

Pomoc cudzoziemcom 

W tej trudnej sytuacji udzielamy wsparcia mieszkającym w Sopocie cudzoziemcom, którzy zostali bez pracy i bez środków do życia, którzy nie mają możliwości korzystania ze wsparcia instytucjonalnego MOPS. Prosimy o kontakt – tel. 58 5213 612 w godzinach pracy urzędu lub na adres mailowy: przepisnasopot@sopot.pl.

Turystyka

Zaprezentowaliśmy dziś kierunki działań, które mają wspomóc i przygotować miasto oraz branżę turystyczną na czas „po epidemii”.

Główne założenia to:

 • Bezpieczny  odpoczynek w zielonym Sopocie – oferta dla mieszkańców oraz w drugim etapie naszych gości 
 • Katalog dobrych praktyk bezpiecznego wypoczynku wypracowany we współpracy z branżą i służbami oraz sanepidem 
 • Tereny zielone miasta udostępnione bez opłat sopockim przedsiębiorcom z branży turystycznej i instytucjom kultury 
 • Sopockie atrakcje z nową ofertą, np. kino samochodowe na parkingu ERGO ARENY, ekopiknik na Hipodromie czy w Operze Leśnej 
 • Kameralne wydarzenia kulturalne w przestrzeni miasta
 • Pakiety turystyczne i środki na promocję przesunięte z realizacji odwołanych wydarzeń

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 20 kwietnia 2020 r.

Sopockie molo i plaże

W odniesieniu do wytycznych rządowych, w porozumieniu z Gdańskiem i Gdynią, zdecydowaliśmy się otworzyć sopockie molo. Jednocześnie informujemy, że będziemy monitorować liczbę osób spacerujących. W przypadku, w którym uznamy, że na molo znajduje się zbyt dużo ludzi, nie  wykluczamy ponownego zamknięcia obiektu. Przypominamy o obowiązku zasłaniania twarzy na molo i plażach oraz obowiązku zachowania dystansu.

Przedsiębiorcy

W trosce o zachowanie jak największej liczby miejsc pracy, za II połowę marca i kwiecień umorzyliśmy opłaty za czynsze sopockim przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym na kwotę 471  tys. zł.  

Cmentarze

Kaplica na cmentarzu została otwarta. Podczas uroczystości pogrzebowej może w niej przebywać maksymalnie 7 osób, wg przelicznika: 1 os na 15 m kw. Obowiązuje nakaz zachowania dystansu i zakrywania twarzy.

Zarząd Dróg i Zieleni

Codziennie rano pracownicy ZDiZ będą kontrolować zabezpieczenia placów zabaw, skate parków i siłowni na świeżym powietrzu.

Dom Pomocy Społecznej

W tym tygodniu zostaną wykonane testy dla kolejnych 9 osób z personelu DPS. Żaden z 50 dotąd wykonanych testów nie wskazał na zakażenie koronawirusem. Pensjonariusze będą również badani testami z sanepidu.

System syren alarmowych

Nie będą już nadawane komunikaty głosowe z wykorzystaniem miejskiego systemu syren alarmowych. Straż Miejska na bieżąco będzie monitorować sytuację i sprawdzać przestrzeganie rządowych nakazów.   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Przypominamy wszystkim mieszkańcom, którzy w tym trudnym czasie potrzebują wsparcia materialnego czy psychologicznego, że mogą zgłosić się do MOPS w Sopocie.

MOPS w Sopocie

Pomoc sąsiedzka dla seniorów w Sopocie

 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie z Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
 • tel. 729 863 777

Psycholog

 • Punktu Interwencji Kryzysowej Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie
 • tel. 609 680 115

Pomoc dla osób bezdomnych

 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie
 • tel. 58 551 17 10 (całodobowo) 

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 17 kwietnia 2020 r.

Środki ochrony osobistej

Otrzymaliśmy kolejną partię środków ochrony osobistej z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W najbliższy poniedziałek zostaną one przekazane podmiotom pomagającym mieszkańcom – pracownikom Domu Pomocy społecznej, pracownikom MOPS, służbom.

Zgłaszają się kolejni darczyńcy, którzy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wesprzeć chcą jednostki miejskie i przekazać środki ochrony osobistej. W tej sprawie trwają rozmowy m.in. ze spółką LPP.

Pierwsza partia 500 maseczek wielorazowych zostanie przekazane do Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Maseczki te za pośrednictwem NGO’sów trafią do potrzebujących mieszkańców, z którymi te organizacje współpracują.

Hospicjum stacjonarne i Dom Pomocy Społecznej otrzymają dodatkowe, jednorazowe kombinezony ochronne. Są to środki ochrony osobistej bardzo potrzebne w codziennej pracy tych placówek, jednocześnie wciąż jest to towar deficytowy. Służby kryzysowe miasta nieustannie poszukują źródła dostaw zestawów ochrony osobistej.

Gmina zamówiła kolejną partię maseczek wielorazowych z przeznaczeniem dla potrzebujących mieszkańców.  

Personel DPS 

39 pracowników  Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, którzy zostali zbadani testami z puli kupionej przez miasto w firmie Invicta, jest zdrowych. Dzisiaj przeprowadzono kolejnych 11 testów. W przyszłym tygodniu planujemy przeprowadzenie testów wśród pensjonariuszy DPS oraz pracowników pogotowia i Oddziału Geriatrii PCR.

Przestrzeń publiczna po zmianach od 20 kwietnia

Czekamy na rozporządzenie rządowe określające precyzyjnie, jakie tereny rekreacyjne będą udostępnione i czy zmiana dotyczy także plaż. 

Bezpieczeństwo

Przygotowujemy nowy komunikat w dwóch wersjach językowych – po polsku i angielsku, który będzie emitowany podczas weekendu z radiowozu Straży Miejskiej. Komunikat będzie przypominał o konieczności zakrywania ust i nosa podczas przebywania w przestrzeni publicznej.

Z uwagi na zmniejszone restrykcje przebywania w miejscach publicznych oraz obniżenia wieku dzieci i młodzieży, które mogą przebywać na świeżym powietrzu bez opieki, funkcjonariusze Straży Miejskiej w przyszłym tygodniu zwrócą szczególną uwagę na gromadzącą się młodzież. Sprawdzany będzie m.in. obowiązek  przestrzegania odległości między osobami oraz zakrycia ust i nosa. W pierwszej kolejności funkcjonariusze będą pouczać, następnie upominać.

W trosce o osoby bezdomne

W sytuacji, kiedy schroniska dla osób bezdomnych są zamknięte, miasto podjęło decyzję o wznowieniu działalności Zimowego Punktu Interwencji – jest to ogrzewalnia dla bezdomnych, z zapleczem sanitarnym oraz możliwością skorzystania z łaźni. Finansuje to miasto, prowadzi Caritas. Informacja dzisiaj została wysłana do wszystkich służb, streetworkerzy przekażą też osobom bezdomnym, w tym m.in. korzystającym ze wsparcia autobusu SOS.

Urząd Miasta Sopotu

Od poniedziałku do pracy w urzędzie wraca I zmiana pracowników. Przypominamy, że mimo, iż urząd nie przyjmuje interesantów, nie oznacza to, że nie działa. Wiele spraw można załatwić telefonicznie lub drogą elektroniczną.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 16 kwietnia 2020 r.

Środki ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki, przyłbice, płyny i fartuchy trafiły do: Hospicjum im. św. Siostry Faustyny w Sopocie, Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Sopocie, MOPS (streetworkerzy Fundacji Czyste Dźwięki), Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie, Caritas w Sopocie, Zakładu Oczyszczania Miasta w Sopocie oraz do Straży Miejskiej w Sopocie.

MOPS rozdysponował dodatkową pulę 2 tys. maseczek. Trafiły one do najbardziej potrzebujących mieszkańców, m.in. przy okazji przekazywania paczek żywnościowych i obiadów, realizowania usług opiekuńczych, podczas wizyt opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w sklepach, gdzie realizowane są bony żywnościowe. Maseczki otrzymują również seniorzy korzystających do tej pory z usług dziennego Domu Opieki.

Testy

Dzisiaj, wykorzystując testy kupione przez miasto, wykonanych zostało 39 testów dla personelu Domu Pomocy Społecznej. W przyszłym tygodniu testom poddani zostaną wszyscy pensjonariusze oraz pracownicy z kolejnej zmiany. W najbliższym czasie testowani będą także m.in. ratownicy pogotowia ratunkowego i pracownicy Oddziału Geriatrii PCR. 

Bezpieczeństwo

Od dziś obowiązuje rządowy nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w najbliższych dniach będą zwracać uwagę osobom, które do tych obostrzeń nie będą się dostosowywać.

Ważne! Zużyte jednorazowe rękawiczki i maseczki wyrzucamy do pojemników lub worków na odpady zmieszane. 

Dezynfekcja

Dzisiejszej nocy odbędzie się kolejna dezynfekcja przestrzeni publicznej: przystanków, tuneli oraz ławek w Sopocie.  

Więcej czasu na czytanie

Biblioteki w Sopocie, tak jak w całym kraju, pozostają zamknięte dla wypożyczających. Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie nie będzie naliczać kar za przetrzymanie wypożyczonych książek. Mieszkańcy nie będą otrzymywali wysyłanych automatyczne powiadomień o konieczności zwrotu książek.

Dofinansowanie z Ministerstwa Cyfryzacji

Gmina Miasta Sopotu otrzymała informację o przyznaniu dofinansowania z Ministerstwa Cyfryzacji w kwocie 80 tys. zł na zakupu sprzętu – 25 laptopów oraz 30 tabletów dla uczniów i nauczycieli sopockich szkół podstawowych. 

Czystość w mieście

Nie są wydawane kontenery na odpady zielone. Bardzo prosimy mieszkańców Sopotu, by wystawiali pozostałe odpady zgodnie z harmonogramem, dostępnym na stronie Zakładu Oczyszczania Miasta w Sopocie.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 15 kwietnia 2020 r.

Cmentarze w Sopocie otwarte od dziś, ratownicy WOPR pomogą pensjonariuszom DPS.

Cmentarze

Od 15 kwietnia otwarte zostają sopockie cmentarze – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski. Nie zmieniają się jednak rządowe zalecenia dotyczące pochówku zmarłych. Pogrzeby odbywają się tylko przy grobie, bez konduktu od kaplicy. Maksymalnie w ceremonii może uczestniczyć 5 osób. W sprawie pogrzebów wcześniej należy kontaktować się telefonicznie z Biurem Cmentarza.

Sprzęt ochrony osobistej 

Cały czas jest ogromne zapotrzebowanie na sprzęt ochrony osobistej dla wszystkich pracowników medycznych, socjalnych i innych służb. Miasto realizuje zakupy własne oraz koordynuje przekazywanie sprzętu otrzymanego od różnych darczyńców. Na bieżąco urzędnicy podejmują decyzje i przekazują środki zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem od poszczególnych podmiotów, takich jak Dom Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, służby mundurowe.   

Straż Miejska

Funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz streetworkerzy rozdają jednorazowe maseczki ochronne osobom bezdomnym. Dystrybucja odbywać się będzie przy autobusie SOS oraz w miejscach, w których te osoby przebywają.

Pomoc społeczna

MOPS dystrybuuje wśród mieszkańców 2 tys. pojedynczo zapakowanych maseczek wielokrotnego użytku. Maseczki przekazywane są przy okazji dostarczania paczek żywnościowych i obiadów, realizowania usług opiekuńczych, przy wizytach opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w sklepach, gdzie realizowane są bony żywnościowe, przy zaplanowanych wizytach i działaniach wolontariuszy. Maseczki przekazywane są również seniorom korzystającym do tej pory z usług dziennego Domu Opieki.

Dom Pomocy Społecznej

4 ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zgłosiło się do pomocy w Domu Pomocy Społecznej. Ratownicy zostali w tym celu specjalnie przeszkoleni.

Wcześniej ratownicy sopockiego WOPR wspierali  już sopocką Straż Miejską w patrolowaniu miasta.

Edukacja

Edukację kończą uczniowie ostatnich klas szkół średnich. Tegoroczne zakończenie roku szkolnego dla maturzystów odbędzie się zgodnie z obowiązującym terminarzem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W dniach 20-22 kwietnia w sopockich szkołach ponadpodstawowych odbędą się klasyfikacyjne rady pedagogiczne online. Natomiast 24 kwietnia zostaną wydrukowane i podpisane przez dyrektorów świadectwa ukończenia przez uczniów szkoły ponadpodstawowej. Z uwagi na czas pandemii ich osobisty odbiór na chwilę obecną jest niemożliwy.

Wydział Oświaty w porozumieniu ze szkołami sprawdzi możliwość przesunięcia lub odwołania wycieczek szkolnych zaplanowanych na maj i czerwiec tego roku oraz kwestie związane z rozliczeniem zaliczek na te wycieczki. 

Nauczyciele szczególnym wsparciem otoczą w najbliższych dniach uczniów kończących szkołę podstawową. Wspólnie wypracują modele jeszcze lepszego przygotowania młodych ludzi do testów ósmoklasistów.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 14 kwietnia 2020 r.

Kontrole zamkniętych terenów rekreacyjnych, maseczki dla bezdomnych, przyjmowanie wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. 

Środki ochrony osobistej

Na bieżąco prowadzona jest ewidencja zapotrzebowania i stanu środków oraz ewidencja wydanych środków ochrony osobistej dla różnych służb, przede wszystkim dla pracowników medycznych oraz Domu Pomocy Społecznej. Naszym celem jest zapewnienie każdej instytucji dwutygodniowego zapasu, dlatego Urząd stale realizuje potrzebne zakupy. Dziękujemy także za środki od prywatnych darczyńców. Ich redystrybucją zajmuje się Wydział Zarządzania Kryzysowego. W przypadku przekazania przez podmiot prywatny większej ilości środków ochronnych, Urząd Miasta Sopotu będzie płacił za przekazane materiały lub zwracał koszty materiałów potrzebnych do ich produkcji. W przypadku wolontariuszy, którzy szyją maseczki lub produkują przyłbice, również zaproponujemy zwrot kosztów. 

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Pracownik Wydziału odbierze dziś środki ochronne z magazynu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku z przeznaczeniem na miejsca kwarantanny. Otrzymamy 100 sztuk maseczek i 2 opakowania rękawic ochronnych.

Na dziś zaplanowana jest dostawa kolejnych zamówionych i zakupionych przez Urząd środków ochrony:

- 200 fartuchów przeznaczonych do wyposażenia miejsc kwarantanny,

- 2000 masek wielokrotnego użytku dla potrzebujących mieszkańców. Są one dystrybuowane sukcesywnie przez pracowników MOPS.

Urząd zlecił sopockiej firmie produkcję 2800 szt. maseczek wielokrotnego użytku. Zostaną one wykonane w ciągu najbliższych dni.

Od dziś, tj. 14 kwietnia wznowione zostaje nadawanie komunikatów z syren alarmowych. Komunikaty będą nadawane tak jak przed świętami, tj. 3 razy w ciągu dnia (emisja o godz. 10.00 – 15.00 – 18.00).

Wsparcie dla przedsiębiorców

Od dziś, tj. 14.04., Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni będzie przez 14 dni przyjmował wnioski mikro, małych i średnich przedsiębiorców na dopłaty do wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne.

Informujemy o tym na naszej stronie internetowej www.sopot.pl, informacja została także poprzez Sopocką Organizację Turystyczną przekazana do całej branży. Nabory na dopłaty dla organizacji pożytku publicznego i dla 1-osobowych działalności uruchomione zostaną wkrótce.

Pomoc społeczna

Do dziś nie mamy zgłoszeń MOPS o potrzebie pomocy obcokrajowcom, którzy stracili źródło utrzymania. Jednak monitorujemy sytuację i zgłosiliśmy do Centrum Integracji Społecznej gotowość do wsparcia cudzoziemców. 

W przypadku konieczności skierowania na kwarantannę osoby bezdomnej, zostanie ona skierowana do miejsc kwarantanny zbiorowej, ale decyzję taką podjąć może wyłącznie Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Pomorskiego.  

Straż Miejska oraz od jutra dodatkowo także streetworkerzy, wydają wg potrzeb maseczki jednorazowe osobom bezdomnym.  

Bezpieczeństwo mieszkańców

Funkcjonariusze Straży Miejskiej dokonują kontroli zamkniętych terenów rekreacyjnych. W przypadku łamania zakazów wejścia strażnicy wydają upomnienia, w ostateczności zaś  - w razie braku reakcji - nakładają mandaty karne.

Zgodnie z zarządzaniem Wojewody Pomorskiego utrzymywane są także wspólne patrole Straży Miejskiej i Policji.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 10 kwietnia 2020 r.

ZOM

Ze względu na dużą liczbę zapytań mieszkańców w sprawie wydawania worków na odpady zielone, podjęta została decyzja o wstrzymaniu wydawania worków na te odpady.

Sopockie cmentarze zamknięte

Zamknięte do odwołania są wszystkie cmentarze w Sopocie – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski.

Dom Pomocy Społecznej

 • DPS potwierdza, iż na tę chwilę wszystkie osoby są zdrowe.
 • Personel nie pracuje w innych miejscach, nie miesza się w ramach zmian, a także nie przemieszcza się pomiędzy piętrami na jednej zmianie. Na powrót do domu każdy zabezpieczany jest w środki ochrony osobistej.
 • Ozonowane są pomieszczenia, przez które przechodzą pracownicy: szatnie, toalety, gabinet lekarski i pielęgniarek, pokoje socjalne, izolatki i pokoje mieszkańców, jeśli jadą do szpitala.
 • DPS otrzymał 30 kołder oraz łóżka (dla pracowników, którzy ewentualnie mieliby zostać w DPS na kilka dni), materiał na maseczki, parawany do oddzielenia łóżek (jeśli chorych trzeba byłoby położyć na korytarzu).
 • Nie ma problemu z personelem – w razie konieczności potwierdzona gotowość do pracy osób emerytowanych.
 • W razie potrzeby jest możliwość współpracy z WOPR.

Edukacja

Po świętach zostanie zorganizowana narada z nauczycielami odnośnie egzaminów ósmoklasisty i matur.

W dalszym ciągu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na złożony do Ministerstwa Edukacji wniosek dotyczący zakupu laptopów na kwotę 80 tys. zł.

Policja

Komenda Miejska Policji w Sopocie prowadzi wzmożone kontrole samochodów z obcą rejestracją oraz osób łamiących zakazy i korzystających z przestrzeni rekreacyjnych Sopotu. W przypadku kontroli patrole będą dokładnie weryfikować deklarowany cel przyjazdu do Sopotu. 

Dania na wynos

W związku ze zbliżającymi się świętami przypominamy, że sopockie restauracje, choć zamknięte, to przygotowują jedzenie na wynos, również menu świąteczne. Zachęcamy do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Lista znajduje się na stronie sopot.pl oraz na visit.sopot.pl

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 9 kwietnia 2020 r.

Rządowe obostrzenia przedłużone, zasłanianie twarzy obowiązkowe, egzaminy przeniesione.

Odległość między osobami w czasie wykonywania pracy

Zgodnie z zaleceniami należy zachować „odległość pomiędzy stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.".

Prośba o przekazanie pracownikom ZOM i ZDiZ, aby przestrzegali zalecanych odległości podczas pracy w miejscach publicznych.

Rządowe obostrzenia przedłużone

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się;
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
 • zamknięcie restauracji;
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 • zamknięcie szkół i uczelni; egzaminy maturalne i ósmoklasisty zostały przełożone i najwcześniej odbędą się w czerwcu – termin zostanie podany na 3 tygodnie przed;
 • zamknięcie przedszkoli i żłobków;
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

 • zamknięcie granic - prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę - pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj;
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od czwartku 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku, wprowadzony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Jak wiemy maseczki nie służą do ochrony osób, które je noszą, a do ochrony innych, którzy mają z nimi styczność. Do zasłonięcia ust wystarczy, chusta, szalik, bądź maseczka domowej roboty.

Wobec powyższego w maseczki oraz inne  środki ochrony (np. przyłbice) wyposażamy w pierwszej kolejności tych, którzy z racji wykonywanych zadań, kontaktują się z dużą liczbą ludzi. (Pogotowie Ratunkowe, szpital, DPS, MOPS, hospicja, miejsca kwarantanny, Straż Miejska, pracownicy USC, cmentarza oraz Policję i Straż Pożarną). Potrzeb jest naprawdę dużo i na tym się skupiamy. Dodatkowo MOPS rozda pewną liczbę maseczek potrzebującym podopiecznym. Takie procedury ustaliliśmy min. po konsultacji z prezydentami Gdańska i Gdyni. Kryterium wieku jest tu błędne, bo nie te osoby są roznosicielami wirusa.

Dodatkowo nie ma w tej chwili możliwości bezpiecznej dystrybucji maseczek dla wszystkich mieszkańców. Poczta już dwa tygodnie temu odmówiła nam, w trosce o bezpieczeństwo swoich pracowników, dystrybucji do skrzynek informatora miejskiego. Wypuszczenie dużej liczby osób, które będą chodzić od domu do domu, od klatki do klatki i wrzucać maseczki do skrzynek, a następnie apel do mieszkańców, szczególnie starszych, aby po te maseczki wychodzili z domu, jest nieracjonalne i niczym nie uzasadnione. 

Sopockie cmentarze zamknięte

Zamknięte do odwołania są wszystkie cmentarze w Sopocie – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski.

Policja

Komenda Miejska Policji w Sopocie prowadzić będzie wzmożone kontrole samochodów z obcymi rejestracjami oraz osób łamiących zakazy i korzystających z przestrzeni rekreacyjnych Sopotu. W przypadku kontroli patrole będą dokładnie weryfikować deklarowany cel przyjazdu do Sopotu. 

Dania na wynos

W związku ze zbliżającymi się świętami przypominamy, że sopockie restauracje, choć zamknięte to przygotowują jedzenie na wynos, również menu świąteczne. Zachęcamy do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Lista znajduje się na stronie sopot.pl oraz na visit.sopot.pl.

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 
 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 8 kwietnia 2020 r.

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących odwołane, zmiany w funkcjonowaniu aptek, coraz więcej osób korzystających z pomocy MOPS

Wsparcie dla potrzebujących

Wzrasta liczba osób korzystających ze wsparcia MOPS w zakresie zaopatrzenia w żywność (500 rodzin dziennie) jak i wolontariatu sąsiedzkiego oraz osób ubiegających się o zasiłki.

W tym roku nie zostanie zorganizowane przez Caritas i MOPS tradycyjne śniadanie wielkanocne. Osoby zwykle uczestniczące w śniadaniu są objęte stałym monitoringiem Caritas oraz MOPS i otrzymują na bieżąco paczki żywnościowe.

Dziękujemy za zaangażowanie Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz MOPS w Sopocie.

Zmiana w aptekach

Ograniczenie zakupów w godz. 10.00-12.00 (godziny dla seniorów) nie dotyczy aptek, jeśli wydanie produktu leczniczego jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Środki ochrony

Po raz pierwszy otrzymaliśmy wsparcie dla pogotowia ratunkowego i domu pomocy społecznej w postaci środków ochrony osobistej. Podziękowania kierujemy do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, konsula generalnego Chińskiej Republiki Ludowej Liu Yuanyuan oraz prezesów Chipolbrok, Dai Xiaozong i Ryszarda Grycnera.

Sopockie cmentarze zamknięte

Wzorem innych miast, takich jak Wrocław czy Wejherowo, zamknięte do odwołania są wszystkie cmentarze w Sopocie – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski.

Policja

Komenda Miejska Policji w Sopocie prowadzić będzie wzmożone kontrole samochodów z obcą rejestracją oraz osób łamiących zakazy i korzystających z przestrzeni rekreacyjnych Sopotu. W przypadku kontroli patrole będą dokładnie weryfikować deklarowany cel przyjazdu do Sopotu. 

Dania na wynos

W związku ze zbliżającymi się świętami przypominamy, że sopockie restauracje, choć zamknięte, to przygotowują jedzenie na wynos, również menu świąteczne. Zachęcamy do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Lista znajduje się na stronie sopot.pl oraz na visit.sopot.pl.

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 7 kwietnia 2020 r.

Sopockie cmentarze zamknięte

Wzorem innych miast, takich jak Wrocław czy Wejherowo, zamknięte do odwołania są wszystkie cmentarze w Sopocie – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski.

Pogrzeby odbywają się tylko przy grobie, bez konduktu od kaplicy. Maksymalnie w ceremonii może uczestniczyć 5 osób. W sprawie pogrzebów  konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z Biurem Cmentarza.

Zarząd Dróg i Zieleni
Najbliższa dezynfekcja przestrzeni publicznej zostanie przeprowadzona w nocy z czwartku na  piątek (9/10.04). Każda kolejna będzie realizowana w cyklu tygodniowym, przed każdym weekendem.

Komunikaty z wykorzystaniem syren alarmowych
Częstotliwość nadawania komunikatów przez system syren miejskich zostanie ograniczona do trzech dziennie (o godz. 10.00, 15.00 i 18.00).

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców

W naszym pakiecie wsparcia dla przedsiębiorców przygotowaliśmy następujące formy pomocy:

 • umorzenie dzierżaw i czynszu dla lokali wynajmowanych od gminy – umorzenie za połowę marca; za kwiecień i maj czynsz bez względu na metraż wyniesie 1 zł plus VAT,
 • przedsiębiorca będzie zobowiązany zapłacić koszt mediów i części wspólnych,
 • umorzenie opłat za zajęcie pasa drogowego za czas zamknięcia np. ogródków gastronomicznych,
 • umorzenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność mają czas do 10 kwietnia na zgłoszenia; mogą również wystąpić w późniejszym terminie o umorzenie,  
 • umorzenie podatku od nieruchomości – jest to pomoc publiczna; umorzenia mogą być uwzględnione tylko za faktyczny okres braku działalności, a nie za cały rok,
 • opłata za użytkowanie wieczyste mając na uwadze sezonowość miasta  została odroczona do końca sierpnia.

Ważne: wszystkie umorzenia i odroczenia – tylko i zawsze na wniosek.

Warunkiem umorzenia czynszu czy podatku od nieruchomości  jest – zastosowanie przez przedsiębiorcę  także ulg dla swoich podnajemców (poddzierżawców).

Budżet miasta

Zaangażowaliśmy już milion złotych na walkę z koronawirusem. Prezydent miasta zwrócił się do radnych o opinię dotyczącą  zamrożenia inwestycji na kwotę około 30 mln zł oraz o powiększenie  rezerw (ogólnej i kryzysowej) o 500 tys. zł każda.

Rekrutacja do przedszkoli

Przedłużona zostaje do 30 kwietnia. Apelujemy, aby nie wysyłać listownie kart zgłoszeń. Można je wysłać mailem do danej placówki albo wrzucić do skrzynki podawczej w Urzędzie Miasta. 

Policja

Zwracamy się do Komendanta Komendy Miejskiej Policji w Sopocie z prośbą o wzmożone kontrole samochodów z obcą rejestracją. W przypadku kontroli jednocześnie prosimy patrole o dokładne weryfikowanie deklarowanego celu przyjazdu do Sopotu. 

Najem

Przypominamy, iż aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wyklucza możliwość prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług hotelarskich.

Zakaz dotyczy zarówno obiektów kategoryzowanych, jak i niekategoryzowanych, takich jak apartamenty, pokoje, wille.

Wyjątkiem jest wynajem świadczony na cele kwarantanny, służbom medycznym oraz osobom skierowanym do wykonywania czynności służbowych.

W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, istnieje prawdopodobieństwo, iż część osób będzie chciała spędzić ten czas w Sopocie. Coraz lepsza pogoda może również przyczynić się do podjęcia decyzji o przyjeździe nad morze, pomimo obowiązujących zakazów.

W sytuacji budzącej podejrzenie, iż w danym miejscu świadczony jest najem na cele turystyczne, prosimy o powiadomienie o tym fakcie Policji w Sopocie.   

Przemoc domowa

Niestety, sytuacja zamknięcia powoduje wzrost zdarzeń przemocowych w domach. Apelujemy o szczególne wyczulenie, zwłaszcza na sytuacje najmłodszych i zgłaszanie każdego sygnału służbom miejskim i policji.

Dania na wynos

W związku ze zbliżającymi się świętami przypominamy, że sopockie restauracje, choć zamknięte to przygotowują jedzenie na wynos, również menu świąteczne. Zachęcamy do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Lista znajduje się na stronie sopot.pl oraz na visit.sopot.pl.

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 6 kwietnia 2020 r.

Sopockie cmentarze zamknięte

Wzorem innych miast, takich jak Wrocław czy Wejherowo, od dziś, od godz. 14.00 zamknięte są wszystkie cmentarze w Sopocie – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski.

Pogrzeby odbywają się tylko przy grobie, bez konduktu od kaplicy. Maksymalnie w ceremonii może uczestniczyć 5 osób. W sprawie pogrzebów konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z Biurem Cmentarza.

Więcej testów dla sopockich medyków

Dziękujemy Medycznym Laboratoriom Diagnostycznym Invicta, które bezpłatnie przekażą nam 20 testów. Wczoraj informowaliśmy, że kupiliśmy 250 sztuk. Teraz będziemy mieć ich łącznie 270. Ponadto Invicta zdecydowała się sprzedać nam jeden test nie za 430 zł, a 250 zł. Testy przeznaczone będą dla pracowników medycznych sopockiego Pogotowia Ratunkowego, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego i Oddziału Geriatrycznego w Sopocie, a także medyków sopockiego Domu Pomocy Społecznej.   

Jeśli w prywatnych przychodniach będzie sytuacja awaryjna, wymagająca wykonania testu, a firma nie będzie w stanie tego testu dla swojego lekarza czy pielęgniarki kupić – prosimy o kontakt z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Sopocie.

Dom Pomocy Społecznej

Mając na uwadze dramatyczne informacje o zakażeniach w domach pomocy społecznej,  przygotowujemy się na sytuację, w której będziemy musieli całkowicie zamknąć naszą placówkę. Mamy nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie, dlatego też szczególną troską obejmujemy naszych pensjonariuszy i personel DPS, wyposażając ich w dodatkowe środki ochrony i tworząc rygorystyczne procedury bezpieczeństwa.

Hospicjum

Przekazujemy przyłbice na rzecz hospicjum domowego oraz hospicjum stacjonarnego Caritas.

Edukacja

Na bieżąco analizujemy przebieg nauczania na odległość. Po raz kolejny zwracamy uwagę, że w tej sytuacji najważniejsze nie jest realizowanie 100 procent podstawy programowej, a wystawianie ocen w tym trudnym okresie nie zawsze będzie odzwierciedlać ogrom wykonanej pracy przez ucznia. Apelujemy do ministra edukacji o pilne decyzje w sprawie formuły i terminu egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Dla maturzystów rok szkolny kończy się w zasadzie z  końcem kwietnia.

Związek Miast Polskich

Sytuacja lokalnych przedsiębiorców jest bardzo trudna. Chcielibyśmy wesprzeć ich w najszerszym zakresie. Dlatego też będziemy apelować o konieczne zmiany w Prawie Zamówień Publicznych, które mogłyby nam w tym pomóc.  

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 5 kwietnia 2020 r.

Zakup testów 

Zdecydowaliśmy się kupić 250 testów dla pracowników medycznych sopockiego Pogotowia Ratunkowego, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego i Oddziału Geriatrycznego w Sopocie, a także dla pracowników sopockiego Domu Pomocy Społecznej. Cena jednego testu to 430 zł. Łączny koszt – 107 500 zł.

Testy będą wykonywać Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta. 2 kwietnia firma otrzymała oficjalne potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia o akceptacji zgłoszenia, a w sobotę laboratorium zostało wpisane na listę zamieszczoną na stronie ministerstwa. 

Jeśli w prywatnych przychodniach będzie sytuacja awaryjna, wymagająca wykonania testu, a firma nie będzie w stanie tego testu dla swojego lekarza czy pielęgniarki kupić – prosimy o kontakt z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Sopocie.

Sopockie służby ratunkowe

Przygotowaliśmy miejsce dla sopockich ratowników, którzy z troski o swoich najbliższych obawiają się powrotu do domu po zakończonej pracy. To Dom Gościnny LukLuk przy skwerze im. ks. Jana Kaczkowskiego, prowadzony Spółdzielnię Socjalną Kooperacja.

Blisko 20 proc. zakażonych w Polsce to pracownicy służby zdrowia. Bezwzględnie musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, dlatego też zdecydowaliśmy o zakupie środków ochrony osobistej dla nich.

Targowiska

Sopockie targowisko pozostanie zamknięte. Jak pokazuje przykład z Gdańska, gdzie policja zamknęła dwa takie miejsca – spełnienie restrykcyjnych wymogów sanitarnych jest nierealne. 

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 3 kwietnia 2020 r.

Urząd Miasta

Od poniedziałku, 6 kwietnia, do budynku Urzędu powraca pierwsza zmiana urzędników. Zgodnie z wytycznymi sztabu, na miejscu pracuje minimalna liczba osób, niezbędna do funkcjonowania biur i wydziałów. Pozostali pracują zdalnie.

W weekend po zakończeniu pracy urzędu przeprowadzone zostanie ozonowanie.

Konkurs projektowy

W związku z walką z COVID-19 Sekretariat Wykonawczy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (którego Polska jest członkiem od 1991 r.) ogłosił nadzwyczajny konkurs projektowy. W jego ramach mają zostać przyznane małe dotacje na konkretne działania/projekty na poziomie lokalnym. Celem jest wspieranie społeczności i terytoriów państw członkowskich IŚE w obliczu sytuacji kryzysowej, jaką jest epidemia. Nabór kończy się 9 kwietnia 2020 r.

Dotacje Inicjatywy Środkowoeuropejskiej zostaną przydzielone na działania w trzech obszarach:

 1. Opieka zdrowotna i telemedycyna (MED);
 2. Edukacja i e-learning/nauczanie na odległość (EDU);
 3. Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSME).

Dziś w trybie pilnym powołany został zespół projektowy, który sprawdzi, czy Sopot może aplikować o środki.

Miejskie pogotowie ratunkowe

Został zamówiony sprzęt do dezynfekcji powierzchni i wyposażenia. Oczekujemy na dostawę.  

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo

Firma Trefl S.A. nieodpłatnie wydrukuje i przekaże Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie adaptery oraz przyłbice.

Na nadchodzący weekend meteorolodzy prognozują stosunkowo wysokie temperatury i słoneczną pogodę. Ładna pogoda stwarza niebezpieczeństwo, że dużo osób będzie chciało wyjść z domu, by odpocząć na świeżym powietrzu. Dlatego na ulicach miasta pracować będzie więcej patroli Straży Miejskiej i Policji, których zadaniem będzie przede wszystkim kontrola i pilnowanie porządku w związku z ostatnimi rządowymi obostrzeniami. Szczególnym nadzorem objęte będą parki, skwery, place zabaw, skate parki, plaże i alejki nadmorskie.

Przestrzeń publiczna

W weekend zostanie przeprowadzona kolejna dezynfekcja wyznaczonych miejsc w przestrzeni publicznej w Sopocie.

Wsparcie dla potrzebujących

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej codziennie  zapewnia posiłki dla około 500 osób z terenu Sopotu. Są to m.in. osoby starsze, które zazwyczaj otrzymywały posiłek w dziennym Domu Opieki Społecznej, to również osoby, którym MOPS dowoził ciepły posiłek do domu ze względu na stan zdrowia. Do grupy tej dołączyły osoby z kwarantanny.

Zwracamy się z apelem do sopockich przedsiębiorców i przedstawicieli branży gastronomicznej o wsparcie w postaci pożywienia. Podmioty zainteresowane pomocą prosimy o kontakt z sopockim MOPS – mail: mops@mopsopot.pl

Coraz więcej osób, które do tej pory nie korzystały z pomocy MOPS, zwraca się z prośbą o przyznanie im zasiłków. Zakładając utrzymanie się zwiększonych wydatków na tego rodzaju wsparcie, budżet przyznany na cały rok zostanie wykorzystany do końca czerwca. Szacujemy, że w drugiej połowie roku trzeba będzie zwiększyć budżet tej instytucji o minimum 400 tys. złotych, aby zapewnić wypłaty świadczeń.

MOPS nie otrzymał żadnych środków ochrony osobistej od wojewody pomorskiego, pomimo składanych zapotrzebowań.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnością

Z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-Cov-2 i brak dostępu osób głuchych do usług medycznych, od 1 kwietnia 2020 r. Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych dzięki środkom otrzymanym z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zapewnia osobom głuchym bezpłatne, całodobowe wsparcie tłumaczy języka migowego.

Infolinia dla osób niesłyszących – najważniejsze informacje:

Infolinię będzie obsługiwał Polski Związek Głuchych w trybie 24/7. Osoba głucha będzie mogła zadzwonić na infolinię i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona. Z infolinii, oprócz osób z wadą słuchu, skorzystają też placówki służby zdrowia, służby ratownictwa medycznego. Może się okazać to kluczowe, bo ułatwi przeprowadzenie wywiadów lekarskich z pacjentami, przyśpieszy ewentualną diagnozę i leczenie.

Z tłumaczami  będzie można się połączyć za pośrednictwem następujących narzędzi:

 • komunikator messenger, bezpośrednio ze strony fb koronawiruspjm
 • komunikator skype login: Koronawirus-Tłumacz PJM
 • komunikator IMO, który umożliwia połączenia na komputerze: nr  609 939 546
 • aplikacja tłumacz on-line języka migowego

Przydatne linki:

Godziny dla seniora

Przypominamy, że zgodnie z rządowymi wytycznymi w obiektach handlowych obowiązują godziny wskazane do obsługi wyłącznie seniorów. W sklepie spożywczym, aptece czy drogerii, w godzinach 10.00-12.00 obsługiwani są tylko seniorzy. Dotyczy to również weekendu. 

#zostanwdomu – nieustannie apelujemy. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

Posiedzenie sztabu kryzysowego 2 kwietnia 2020 r.

Straż Miejska i Policja

Wchodzi w życie polecenie wojewody pomorskiego, zgodnie z którym Straż Miejska we współpracy z sopocką Policją, będzie zajmowała się weryfikacją zakazów, nakazów i obowiązków, wynikających z rozporządzeń ministra zdrowia.

W związku z tym prosimy o ograniczenie zgłoszeń do Straży Miejskiej tylko do bardzo pilnych. Zgodnie z zarządzeniem wojewody priorytetem są obecnie kwestie związane z sytuacją zagrożenia koronawirusem. Wszelkie sprawy, m.in. sanitarno-porządkowe, prosimy zgłaszać bezpośrednio do administratorów, zarządców lub instytucji miejskich, zajmujących się utrzymywaniem czystości.

Zadania SM to przede wszystkim:

 • kontrola terenów miejskich: parków, terenów rekreacyjnych, plaż, oraz miejsc związanych z kulturą i obiektach kultu religijnego;
 • kontrola lokali gastronomicznych, hotelowych i usługowych oraz publicznego transportu drogowego;
 • sprawdzanie osób przebywających i przemieszczających się w przestrzeni publicznej;
 • kontrola pobytu i przemieszczania się osób w obiektach handlowych lub usługowych oraz realizacji nałożonych obowiązków na dopuszczone placówki.

Zarządcy nieruchomości

Sztab zwrócił się do zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z prośbą o większą dbałość o części wspólne, przestrzeń publiczną oraz wszelkie sprawy sanitarno-porządkowe na ich terenie. Prosimy o częste odkażanie klamek, wind, włączników. 

Droga rowerowa nadmorska

Drogi rowerowe biegnące wzdłuż plaży i przez park Północny (al. Wojska Polskiego i al. Mamuszki) są przejezdne. Nie można z nich jednak zjechać na tereny rekreacyjne.

Zalecamy i apelujemy o zachowanie odległości co najmniej 2 m między rowerzystami w sytuacji np. postoju na światłach.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2020 r. przedsiębiorcy mogą starać się o wparcie ze środków w ramach Tarczy antykryzysowej COVID-19 do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. Wsparcie udzielane jest w dwóch formach:

 • wsparcia dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • niskoprocentowej pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców w wysokości do 5 tys. zł.

W związku z ogłoszeniem Sopockiego Programu Wsparcia dla Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych do 1 kwietnia wpłynęło 71 wniosków o różnego rodzaju wsparcie.

Przestrzeń miejska

Służby miejskie każdego dnia kontrolować będą wszystkie wejścia na miejskie place zabaw i miejskie boiska. W nocy wykonana została dezynfekcja przystanków i ławek, z wyłączeniem obszarów zamkniętych. Kolejna dezynfekcja odbędzie się w weekend.

Edukacja

Sopot złożył wniosek o przyznanie grantu w wysokości 80 tys. złotych na zakup 25 laptopów i 30 tabletów dla uczniów i nauczycieli 9 sopockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wiceprezydent wraz z naczelnikiem Wydziału Oświaty przeprowadzi telekonferencję z dyrektorami szkół i przedszkoli odnośnie funkcjonowania placówek i bieżących spraw. 

Ministerstwo Edukacji wydało rozporządzenie, że na czas epidemii dotacje dla szkół niepublicznych za marzec mają być obliczane na podstawie obecności za luty.

Posiedzenie sztabu kryzysowego 1 kwietnia 2020 r.

Przestrzeń publiczna

Zgodnie z nowymi, rządowymi obostrzeniami 1 kwietnia br. został wprowadzony zakaz korzystania z plaży, terenów parku Północnego, parku Południowego, sopockich błoni i promenady nadmorskiej. Zamknięte zostały również inne zielone tereny, m.in. zbiornik Okrzei, staw Reja czy staw Kochanowskiego. Służby miejskie i MOSiR otaśmowały wejścia na sopocką plażę, która ma blisko 4,5 km długości i prowadzą na nią 44 wejścia. Każde z nich jest wygrodzone taśmą i znajduje się tam informacja, że na plażę nie można wchodzić. Wygrodzone bramkami i taśmami są również alejki nadmorskie.

Uwaga – zakaz wejścia m.in. do parków nie obowiązują osób, które przez park idą do pracy, np. do restauracji w alejce nadmorskiej, która wciąż pracuje, serwując posiłki na dowóz. Obostrzenia również nie dotyczą osób odbierających posiłki z tych restauracji.

Pamiętajmy – zakaz wejścia do parków dotyczy celów rekreacyjnych, turystycznych.

Drogi rowerowe biegnące wzdłuż plaży i przez park Północny (al. Wojska Polskiego i al. Mamuszki) są przejezdne. Nie można z nich jednak zjechać na tereny rekreacyjne. Wiemy, że rowery wykorzystywane są nie tylko rekreacyjnie, ale przede wszystkim jako środek transportu do pracy. Dlatego nie planujemy zamykania infrastruktury rowerowej. Z informacji wynika, iż rower w sytuacji epidemicznej jest bezpiecznym środkiem transportu. Zalecamy jednak zachowanie co najmniej 2 m odległości między rowerzystami, także np. podczas postoju na światłach.

Zostało wysłane pismo do operatorów hulajnóg elektrycznych, aby usunęli z przestrzeni Sopotu swój sprzęt. Operatorzy systemu mają dziś czas na uprzątnięcie sprzętu, w przeciwnym razie pojazdy zostaną usunięte przez służby miejskie.

Opłaty dla rodziców za pobyt dziecka w żłobku

Rodzice dzieci uczęszczających do publicznego żłobka (dotyczy to również przedszkoli) nie będą ponosić żadnych opłat za czas zamknięcia placówek. W kwestii żłobka wymagana jest Uchwała Rady Miasta, ale istnieje możliwość, by zrobić to na wnioski rodziców.

Przy żłobkach niepublicznych i klubach malucha utrzymujemy dotację (350 i 200 zł na dziecko), z rekomendacją, aby opłata stała, którą niezależnie od zamknięcia placówki ponoszą rodzice, nie była wyższa niż 500 zł miesięcznie.

Urząd Miasta

Zgodnie z zaleceniami zawartymi w rozporządzeniu ministra zdrowia pracownicy na stanowiskach pracy w Urzędzie Miasta otrzymają dodatkowe środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki lub preparaty do odkażania. Przypomnijmy – mimo, że urząd nie przyjmuje interesantów, to urzędnicy w systemie zmianowym (tydzień na tydzień) pracują również w budynku magistratu. Większość spraw można załatwić drogą elektroniczną lub przez telefon.

Dom Dziecka

Ustalono procedury bezpieczeństwa, by ograniczyć kontakt pracowników placówki i opiekunów. Opiekunowie zostali podzieleni na grupy, które się nie stykają i pracują w systemie rotacyjnym. Placówka otrzymała więcej komputerów potrzebnych do zdalnej edukacji wychowanków. 

Przewóz zwłok z zagranicy

Jeżeli ktoś wystąpi do Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska z wnioskiem o zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy, to zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia z 31 marca br., zgody takiej nie otrzyma.

Straż Miejska

W związku z poleceniem wojewody pomorskiego dotyczącym organizacji wspólnych działań, zdecydowano o:

 • wymianie informacji pomiędzy służbami na temat ujawnionych przypadków niestosowania się do obowiązujących nakazów i zakazów;
 • rozmieszczeniu patroli w miejscach, gdzie mogą gromadzić się ludzie, tj. parkach, skwerach, placach zabaw, placówkach handlowych, jadłodajniach.

Ponadto funkcjonariusze Straży Miejskiej nadal realizować będą zadania związane z ochroną osób bezdomnych, dowozem żywności.

Kwarantanna

W najbliższym czasie, w związku z nowymi obostrzeniami, można się spodziewać wzrostu zgłoszeń osób skierowanych do odbycia obowiązkowej kwarantanny w miejscach kwarantanny zbiorowej. Pamiętać jednak należy, że to Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Pomorskiego kieruje daną osobę w miejsce odosobnienia. Do wyłącznych kompetencji służb wojewody należy wskazanie miejsca na kwarantannę.

Sprzątanie miasta

Zakład Oczyszczania Miasta realizuje harmonogram na kwiecień; więcej informacji na stronie Zakładu Oczyszczania Miasta w Sopocie.

Sygnał z MOPS

Bardzo prosimy o zwrócenie uwagi seniorom, by zachowali szczególną czujność przy zbiórkach pieniędzy na wszelaką pomoc w czasie epidemii. Wczoraj zadzwoniła na numer pomocowy całodobowy MOPS seniorka z pytaniem, czy zbieramy środki dla seniorów. Miała telefon od nieznanej osoby, która powiedziała, że jest zbiórka na pomoc potrzebującym i poprosiła, żeby włożyła pieniądze do reklamówki i powiesiła na klamce, a oni odbiorą. Seniorka z rozmowy zrozumiała, że to MOPS i powiedziała, że ona jest sama w potrzebie. Usłyszała, że jak ona teraz nie pomoże, to potem jej też nikt nie pomoże. Seniorka nie dała się naciągnąć, ale może być więcej takich przypadków.

Wprowadzone obostrzenia, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia:

 • zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich,  
 • zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego,
 • w sklepach w godz. 10.00-12.00 obsługiwani są wyłącznie seniorzy.

Posiedzenie sztabu kryzysowego 31 marca 2020 r.

Osoby bezdomne

Od kilku dni termometry pokazują temperatury ujemne, szczególnie niebezpieczne jest to w nocy. Sztab zdecydował, że Straż Miejska podstawi samochód w miejsce postoju autobusu SOS. Pojazd może jednorazowo zabrać dwie osoby do gdańskiej noclegowni, z którą gmina ma podpisana umowę. Każda osoba, która będzie przewożona, zostanie zaopatrzona w maskę i rękawiczki, pojazd zaś będzie ozonowany. Przez czas utrzymania się niskich temperatur, zarówno MOPS jak i Straż Miejska monitorować będą miejsca, gdzie przebywają bezdomni. 

Urząd Miasta

Przed wejściem do urzędu każdy pracownik musi się poddać badaniu temperatury ciała (za pomocą bezdotykowego termometru) oraz dezynfekcji rąk.

W środę, 1 kwietnia rozpoczynamy zbieranie wniosków do Budżetu Obywatelskiego, zgodnie z obowiązującą uchwałą. Apelujemy do mieszkańców, aby wnioski wypełniali online, a pobrany ze strony i wypełniony druk przesyłali na adres budzet2021@sopot.pl

Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić głosowanie i w konsekwencji zrealizować zgłoszone projekty.

Placówki ochrony zdrowia w mieście

Sztab otrzymał informację o możliwym problemie wynikającym z niewystarczającej liczby środków ochrony osobistej w sopockich placówkach medycznych (Pomorskie Centrum Reumatologiczne, pogotowie). Prezydent miasta zadysponował pieniądze, by urząd pilnie je kupił. Następnie wystąpimy do wojewody o zwrot poniesionych kosztów.  Jednocześnie sprawdzimy u służb wojewody pomorskiego co się dzieje z realizacją złożonych u nich zamówień dla: pogotowia, przychodni, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego, Domu Pomocy Społecznej na materiały ochrony osobistej.

Przestrzeń publiczna

Kontynuować będziemy dezynfekcję miejsc publicznych. Najbliższa dezynfekcja dobędzie się w nocy ze środy na czwartek, kolejna zaplanowana jest w nocy z soboty na niedzielę. Ze względu na silnie reagujące preparaty postanowiliśmy osłonić platany na pl. Przyjaciół Sopotu oraz podczas dezynfekcji oszczędzać zieleń.     

Pracownicy służb komunalnych: ZOM, ZDiZ, którzy pracują na zewnątrz, zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa oraz ograniczania kontaktu. W miarę potrzeby pracownicy zostaną wyposażeni w maseczki, płyn do dezynfekcji oraz rezerwowy komplet rękawic. 

Do prywatnych firm pracujących w przestrzeniach miejskich skierowaliśmy prośbę o poinstruowanie  pracowników, by wykonywali pracę w odpowiednim dystansie, by byli wyposażeni w środki ochrony, w szczególności kiedy pracują blisko przechodniów. 

Dezynfekcja obiektów oświatowych 

Przed  ponownym wejściem uczniów do szkół, przedszkoli czy żłobków, każda placówka zadba o dezynfekcję i ozonowanie pomieszczeń, w których w czasie zamknięcia placówek przebywali pracownicy.

Po konferencji premiera i ministra zdrowia

 • zostają zamknięte plaże – MOSiR przygotuje taśmy zagradzające na każdym wejściu;
 • hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 r. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte;
 • zwrócimy się do operatorów elektrycznych hulajnóg o usunięcie ich z przestrzeni publicznej.

#zostanwdomu. Posiedzenie sztabu kryzysowego 30 marca 2020 r.

Bezpieczeństwo w mieście

Przygotowywano informację do proboszczów sopockich parafii oraz zarządców cmentarzy, dotyczącą dopuszczalnej liczby osób, które mogą brać udział w obrządkach katolickich. Miasto prosi o upublicznienie tej informacji. Przypominamy, że cmentarz komunalny w Sopocie działa według nowych zasad: pogrzeby odbywają się tylko przy grobie bez konduktu od kaplicy. Biuro cmentarza jest zamknięte, w sprawie pogrzebów  konieczne jest wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Straż Miejska objęła szczególnym nadzorem perony SKM. Ponadto funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują tereny zamknięte, tj. place zabaw, skateparki, mola.

Kontrolami objęte są również: poczta, sklepy, jadłodajnia Caritas, autobus SOS, ze szczególnym zwróceniem uwagi na konieczność zachowania odstępów pomiędzy ludźmi. Osobom bezdomnym wręczane są ulotki z informacjami na temat możliwości uzyskania pomocy.

Straż Miejska nadal współpracuje z sopockim WOPR. Wspólne patrole odbywać się będą do świąt wielkanocnych z możliwością ich przedłużenia, o ile będzie taka konieczność.

Przy każdej okazji apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, prosimy, by nie gromadzić się w miejscach publicznych, by unikać większych skupisk ludzi.

Nadal będą emitowane dźwiękowe komunikaty prezydenta Sopotu z apelem do mieszkańców o  pozostanie w domu (od godz. 10.00 do 20.00, mniej więcej co dwie godziny). Komunikaty nadawane będą przez cały tydzień.

W ostatni weekend Straż Miejska i Policja kontrolowała popularne w mieście miejsca publiczne pod kątem gromadzenia się ludzi, m.in. skateparki, molo, boiska, place zabaw.  Zostały nałożone pierwsze mandaty.

Przekazaliśmy informacje Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego gdzie podczas weekendu gromadziło się najwięcej ludzi: alejki nadmorskie, skateparki usytuowane w rejonie ERGO ARENY i osiedla Brodwino, tereny Łysej Góry, plaża z uwzględnieniem odcinka od granicy Gdańska do molo, park Północny, skwer Kuracyjny, plac Przyjaciół Sopotu. Te miejsca zostaną objęte szczególnym nadzorem funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji.

Pomimo próśb  i apeli oraz zamknięcia, również w sposób fizyczny wejścia na sopockie molo, zdarzały się przypadki przechodzenia przez ogrodzenie.  

Praca urzędu

W poniedziałek pracę w budynku magistratu rozpoczęła druga zmiana urzędników. Przypominamy, że chociaż urząd zamknięty jest dla interesantów, nie oznacza to, że urzędnicy nie pracują. Sytuacja wymusiła różne rozwiązania. Najprościej zgłosić się do konkretnego urzędnika lub wydziału za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Każdy urzędnik, również ci, którzy pracują zdalnie z domów, ma dostęp do poczty elektronicznej, a większość telefonów stacjonarnych ma przekierowania na telefony komórkowe. Wiemy, że pewnych spraw, które zazwyczaj załatwiają nasi petenci, nie można odkładać na potem, dlatego stworzyliśmy możliwości, aby można gros spraw rozpatrywać zdalnie.

Dezynfekcja przestrzeni publicznych

W nocy z piątku na sobotę służby dokonały dezynfekcji miejsc publicznych. Zdezynfekowano tunele i przejścia podziemne, ławki w głównych ciągach komunikacyjnych, 70 wiat komunikacji miejskiej.

Zgodnie z wytycznymi sztabu kryzysowego dezynfekcja miejsc publicznych będzie wykonywana dwa razy w tygodniu. Dodatkowo poza wcześniej wskazanymi miejscami, będą dezynfekowane: chodnik przed stołówką Caritas ( al. Niepodległości), a także teren Bohaterów Monte Cassino, miejsce postoju autobusu SOS.

Telefoniczne dyżury psychologiczne

Wyznaczone zostały telefoniczne dyżury psychologów na co dzień zatrudnionych w poradni pedagogiczno-psychologicznej. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sopocie cały czas oferuje wsparcie sopockim uczniom i ich rodzicom, ale wyłącznie telefonicznie.

Streetworkerzy

Od 15 kwietnia wyposażeni w środki ochrony osobistej w miasto wyruszą streetworkerzy. Streetworker będzie udzielał osobom bezdomnym podstawowych informacji odnośnie panującej epidemii, czyli: co zrobić, gdzie się udać, jeżeli ktoś zauważy u siebie objawy koronawirusa. Będą również udzielali informacji o aktualnych, dostępnych formach wsparcia w Sopocie i wydawali sprzęt przedmedyczny (opatrunki, maść w saszetkach, witaminy, krople do oczu itd.). Będą instruowali podopiecznych, jak samodzielnie zrobić opatrunek.

Remontujemy dla Was 

Trwa sezon remontowy w naszym mieście. Obecnie:

- trwa remont wiaduktu na Kamiennym Potoku, obecnie bez utrudnień w ruchu

- trwa przebudowa al. Niepodległości między ul. Zamkową Górą a Gdynią, dzisiaj prace wykończeniowe od stacji paliw do Gdyni, od jutra planowane rozpoczęcie prac od ul. Zamkowa Góra do zatoki autobusowej. 

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 27 marca 2020 r.

Edukacja

Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach. Wczoraj przedstawiliśmy nasze stanowisko w sprawie nauki na odległość. Sytuacja uczniów i nauczycieli jest bardzo trudna, zwłaszcza tych którzy już za chwilę mają przystąpić do egzaminów. Domagamy się zatem od rządu wskazania terminów egzaminów oraz  liberalizacji w wytycznych dotyczących konieczności realizowania w 100 proc, podstawy programowej, dostępu do internetu i platform edukacyjnej w mediach publicznych.

Wszystkie osoby pracujące w oświacie za miesiąc marzec otrzymały 100% wynagrodzenie. Czekamy na informacje z MEN odnośnie sugestii na kwiecień.

Urząd Miasta Sopotu

Analizujemy zapisy specustawy. Pomocą państwa muszą zostać objęte nie tylko przedsiębiorcy prywatni, ale także firmy komunalne i instytucje kultury. Prezydent przekazuje Związkowi Miast Polskich zebrane sugestie miast, które będą następnie przedstawione w ministerstwie.

Zapotrzebowanie na środki ochrony

Sprawdzamy czy i w jakim zakresie służby Wojewody Pomorskiego zareagowały na zgłoszone zapotrzebowanie dla ośrodków takich jak MOPS (składa zamówienie również dla DPS i Domu Dziecka), Pogotowie, Szpital Reumatologiczny, Uzdrowisko Sopot) – jedynie Pogotowie otrzymało część zapotrzebowania. Potrzeby tych obiektów powinny być zaspakajane poprzez centralny system zapotrzebowania. Prześlemy do  Wojewody Pomorskiego zapotrzebowanie na wyposażenie dla miejsc kwarantanny.

Miasto zakupiło kolejną porcję maseczek na potrzeby służb. Są dostępne od dzisiaj. Realizujemy w miarę dostępności zakupy tych środków, ale uważamy – i taka uwaga została zgłoszona wojewodzie – że powinien być centralny system sprzedaży sprawdzonych materiałów po cenach regulowanych – zarówno  dla jednostek jak i dla mieszkańców.

Szycie maseczek

Otrzymaliśmy wytyczne konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych dla maseczek przeznaczonych dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia koronowirusem. Informację umieszczamy na www.sopot.pl i prosimy o zapoznanie się z nią wszystkich, którzy szyją takie maseczki.

Hulajnogi

Apelujemy o rozsądne korzystanie z hulajnóg elektrycznych z zachowaniem środków ostrożności. Jednocześnie zwrócimy się do właścicieli tych pojazdów - firm, aby zadbały o sprzęt od strony dezynfekcji.

Targowisko miejskie

Z troski o bezpieczeństwo mieszkańców targowisko  miejskie pozostaje zamknięte. 

Straż miejska

Straż Miejska kontroluje miejskie autobusy pod kątem przestrzegania liczy pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować jednym pojazdem. 

Inwestycje i roboty drogowe                                                                                                  

Trwa remont spodu wiaduktu na Kamiennym Potoku – 1 etap nad torami SKM. Trwa także przebudowa al. Niepodległości między ul. Zamkowa Góra i Gdynią. Poza pracami drogowymi, dziś zaplanowano rozpoczęcie wykonywania nasadzeń szpalerowych drzew ulicznych.

Nośniki z informacjami dla mieszkańców

Przygotowujemy kolejne nośniki informacyjne w przestrzeni miasta – kubiki oraz tablice informacyjne. 

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

Komunikaty o pozostanie w domach będą emitowane przez weekend z wykorzystaniem miejskiego systemu syren alarmowych. 

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego, 26 marca 2020 r.

Kwarantanna

Na terenie Sopotu kwarantanną  objętych jest ok.  230 osób. Osoby te przebywają w domach. Do dyspozycji wojewody przygotowujemy ok. 200 miejsc kwarantanny zbiorczej.

Dezynfekcja przestrzeni publicznych

W związku z zapowiadanymi ujemnymi temperaturami w nocy z czwartku na piątek dezynfekcja przestrzeni publicznych zostanie przeprowadzona w nocy z piątku na sobotę. Zakres pozostaje bez zmian. 

Tunele i przejścia podziemne:

 • Sopot Kamienny Potok Szybka Kolej Miejska
 • ul. Bohaterów Monte Cassino pod torami
 • ul. Bohaterów Monte Cassino pod al. Niepodległości
 • ul. Kolejowa wyjście z Dworca
 • ul. Marynarzy pod al. Niepodległości

Ławki na ciągach:

 • plac Przyjaciół Sopotu
 • plac Jasia Rybaka
 • plac Zdrojowy
 • plac Konstytucji
 • al. Mamuszki – promenada nadmorska
 • parki Północny i Południowy
 • al. Wojska Polskiego – promenada nadmorska

Przystanki komunikacji  (wszystkie wiaty – 70 szt.)

Dezynfekcja autobusów

Pojazdy obsługujące linie gdańskie oraz gdyńskie po zjeździe z tras są myte i dezynfekowane. Kontrole stanu pojazdu przeprowadza sanepid.

Apel  do zarządców wspólnot mieszkaniowych

Apelujemy do zarządców nieruchomości oraz spółdzielni mieszkaniowych o zachowanie szczególnej czystości w częściach wspólnych, z naciskiem na takie elementy, jak: klamki, poręcze, wiaty śmietnikowe.

Apel do administratorów profili społecznościowych

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami, które nie tylko wprowadzają w błąd, ale mogą wywołać panikę – apelujemy o nie rozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości. Jedną z nich jest informacja o rzekomym zamykaniu miast – nie ma takiej sytuacji. Wszelkie ewentualne decyzje na ten temat – np. w momencie wystąpienia dużej liczby zachorowań na określonym obszarze – podejmują władze państwowe.

Komunikaty z wykorzystaniem systemu syren alarmowych

Przygotowujemy się do wykorzystania przy informowaniu mieszkańców systemu 15  syren alarmowych na terenie całego miasta. W weekend planujemy emitować tą drogą komunikaty zalecające pozostanie w domu. Jednocześnie Straż Miejska kontynuuje działania informacyjne w języku polskim i angielskim przy użyciu megafonu. 

Sopocki rynek nadal zamknięty

W trosce o bezpieczeństwo utrzymujemy zamknięcie sopockiego rynku. Nie widzimy możliwości realizacji szczegółowych zaleceń, np. dezynfekcji rąk po każdym kontakcie z pieniędzmi czy zasad bezpiecznej ekspozycji towaru.

Wykładanie nowych projektów planów wstrzymane

Wykładanie nowych projektów planów zagospodarowania przestrzennego zostaje wstrzymane do końca maja, chyba że sytuacja się zmiani.  W opracowaniach, dla których wyłożenie zakończyło się i biegnie termin do wnoszenia uwag, termin zakończenia ich składania zostaje przedłużony do połowy maja (dwa opracowania: Lasek Karlikowski R-3/05a, Kamienny Potok M-2/01). Trzy opracowania, które mają zakończoną procedurę - C-2/06  (BMC między tunelami-SPON, Podjazd 3), M-2/03a (Kościół na Kujawskiej), M-4/02a ( ZOL na Mickiewicza – tu jeszcze trzeba rozpatrzyć uwagi) – zostaną przygotowane na sesję Rady Miasta.  

Zakład Oczyszczania Miasta

ZOM od poniedziałku realizuje zmieniony harmonogram odbiorów, w podzielonych i odizolowanych od kontaktów ekipach: pon., śr., pt. odpady zmieszane, gabaryty i odpady zielone, a wt., czw., sob. odpady segregowane.

Wstrzymane są podstawienia pojemników i kontenerów na odpady zielone, wznowienie tych ostatnich będzie możliwe po ustabilizowaniu się nowego harmonogramu odbiorów.

Wydawanie worków gruzowych ograniczone zostało do 20 tygodniowo.

Wszystkie dokumenty przyjmowane są elektronicznie i poprzez pocztę (obowiązuje 24-godzinna kwarantanna poczty). Ekipa biurowa pracuje w podziale tydzień na tydzień.

W przyszłym tygodniu ZOM rozpocznie wysyłkę zawiadomień o zmianach stawek opłaty za odpady dla odbiorców indywidualnych (obowiązek ustawowy, wysyłka zwykłymi listami, bez potwierdzenia odbioru). Łącznie jest to ok. 3 tys. zawiadomień.

Edukacja

Wysłane zostało pismo do TVP odnośnie włączenia programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Miasto będzie ponawiać apel do rodziców o zgłaszanie zapotrzebowania na sprzęt komputerowy. Do dyrektorów zostanie wystosowane pismo w sprawie realizacji nauczania na odległość oraz zwracania uwagi na stan emocjonalny uczniów.

Wolontariat 

Osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia i pomocy w różnych formach, na zasadzie wolontariatu, proszone są o kontakt z Sopockim Centrum Organizacji  Pozarządowych i Wolontariatu, tel. 729 863 777.  

Mieszkańców prosimy o kierowanie pytań na adres przepisnasopot@sopot.pl

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 25 marca 2020 r.

Sopockie molo zamknięte

Od jutra sopockie molo będzie zamknięte. O zakazie wstępu informować będą tabliczki w języku polskim i angielskim. Plaże i lasy na razie pozostają dostępne.  Od kilku dni w Sopocie zamknięte są wszystkie place zabaw, skate parki i siłownie na świeżym powietrzu. Te, które nie mają ogrodzeń zostały wygrodzone taśmą. Straż Miejska przez cały czas informuje i zachęca spacerowiczów do powrotu do domu.

Pomoc osobom niepełnosprawnym

W Sopocie działa Telefon Wsparcia Opiekuna – specjalny numer dla osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, niesamodzielnymi, wymagającymi wsparcia ze strony innych osób. Pod numerem 58 341 83 18, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 dyżuruje psycholog, z którym można porozmawiać na ważne dla opiekunów tematy, np. o różnych formach wsparcia oraz otrzymać pomoc psychologiczną.

Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie w czasie epidemii koronawirusa mogą liczyć na  wsparcie  8 asystentów osobistych osób z niepełnosprawnością, którzy odwiedzają ich w domach i pomagają w codziennych czynnościach życiowych, ponadto  są w ciągłym kontakcie telefonicznym.

Otrzymaliśmy odpowiedź od Wojewody Pomorskiego na nasze zapytanie dot. wypłaty zasiłku opiekunom osób niepełnosprawnym bez względu na wiek dziecka. Wojewoda Pomorski poinformował, że zapytać o tą kwestię powinniśmy Ministerstwo Zdrowia.                                                                                                                            

Transport dla osób niepełnosprawnych działa

Nie funkcjonuje punkt Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Prosimy o kontakt telefoniczny. Apelujemy do wszystkich organizacji pozarządowych aby monitorowały, zgłaszały nam problemy osób z niepełnosprawnościami.

Edukacja

Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach, zwłaszcza pod kątem edukacji zdalnej (problemy techniczne, sprzętowe).

Wystosowaliśmy apel apel do Ministerstwa Edukacji i TVP o przygotowanie programów edukacyjnych dla uczniów oraz przedszkolaków.

Na chwilę obecną Ministerstwo Edukacji nie zajęło stanowiska wobec problemu wynagrodzeń dla nauczycieli. Miasto stoi na stanowisku, że pensje za marzec powinny zostać wypłacone w 100%, bez różnicowania. Jeśli chodzi o wynagrodzenie w kwietniu - czekamy na wytyczne MEN. 

Przeglądy kominiarskie 

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odłożenie zaplanowanych, rutynowych przeglądów kominiarskich. Wizyty kominiarskie powinny mieć wyłącznie charakter interwencyjny, winny być wykonywane tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w lokalach i odbywać się w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sopocie. Informacje otrzymali zarządcy budynków komunalnych i spółdzielni. Zaapelowaliśmy do wspólnot mieszkaniowych, aby rozważyły  wstrzymanie remontów, jeśli takie są planowane, zwłaszcza na klatkach schodowych.

Dezynfekcja przestrzeni publicznych

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Prezydent Miasta Sopotu zdecydował o przeprowadzeniu dezynfekcji przestrzeni publicznych. Dezynfekcja obejmie przystanki komunikacji miejskiej, tunele dla pieszych oraz ławki. Poniżej wykaz miejsc objętych działaniami służb.

Mamy nadzieje, że wszystkie działania uda nam się przeprowadzić w nocy z czwartku na piątek.  

Tunele i przejścia podziemne:

- Sopot Kamienny Potok Szybka Kolej Miejska,
- ul. Bohaterów Monte Cassino pod torami,
- ul.. Bohaterów Monte Cassino pod al. Niepodległości,
- ul. Kolejowa wyjście z Dworca PKP,
- ul. Marynarzy pod al. Niepodległości.

Ławki na ciągach:

- plac Przyjaciół Sopotu,
- plac Jasia Rybaka,
- plac Zdrojowy,
- plac Konstytucji,
- al. Mamuszki - promenada nadmorska,
- Park Półmocny i Południowy,
- al. Wojska Polskiego - promenada nadmorska

Przystanki komunikacji miejskiej:

- wszystkie wiatyprzystankowe (70 szt.).

Odbiór sprzętu RTV i AGD

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” informuje, że w trosce o zdrowie mieszkańców, świadczona usługa odbioru z domu dużego sprzętu RTV i AGD (powyżej 20kg) została zawieszona do odwołania. Przyjmowanie zgłoszeń zostało również wstrzymane.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 24 marca 2020 r.

Dezynfekcja przestrzeni publicznej 

Rozpoczynamy dezynfekcje przestrzeni publicznej. Będą  to:
- przystanki komunikacji miejskiej (70 wiat),
- 250 ławek,
- tunele i przejścia podziemne.  

Przepis na Sopot 

Dziś ukazał się nowy numer „Przepisu na Sopot”. Biuletyn dostępny jest w sklepach spożywczych, a dzięki pomocy spółdzielni mieszkaniowych także w blokach. W dystrybucji pomagają służby miejskie, które na co dzień pracują na terenie miasta. Biuletyn rozdają także restauracje oferujące dania na wynos oraz policjanci odwiedzjący miejsca kwarantanny. Dziękujemy wszystkim za pomoc.

Sopockie sanatoria bez kuracjuszy  

Wszystkie sopockie sanatoria bez kuracjuszy. Trwa przygotowanie miejskich obiektów do wykorzystania jako miejsc kwarantanny. W związku z tym miasto zwróciło się ponownie do Wojewody Pomorskiego o szczegółowe wytyczne dotyczące funkcjonowania takich miejsc. 

Policja, Straż Miejska, Pogotowie 

Miasto Sopot wychodzi naprzeciw prośbie służb mundurowych i zabezpieczy miejsca noclegowe dla tych funkcjonariuszy oraz ratowników, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo, a obawiają się, że mogą swoich bliskich narazić na niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem. Miasto udostępni ozonatory Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie.

Edukacja

Od jutra wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie zdalnego nauczania. Rozpoczynamy obowiązkową realizację podstawy programowej. Szkoły przygotowują się do tej sytuacji, rodzice i uczniowie są powiadamiani o formule nauczania, godzinach przystępowania do zadań oraz ocenianiu.

Dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych przesyłane będą odrębne karty pracy, materiały z zamieszczonymi filmikami. Uczniowie i rodzice wymagający wsparcia pedagogicznego i psychologicznego mogą zwrócić się o pomoc do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie lub do pedagoga/psychologa szkolnego poprzez system dziennika elektronicznego, rozmowę telefoniczną, umówione łączenie na platformie komunikacyjnej.

Na bieżąco monitorujemy sytuację uczniów naszych szkół.  Wpłynęły 23 wnioski na zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy. Uczniowie ten sprzęt otrzymali.

Apelujemy do Telewizji Polskiej, aby w godzinach przedpołudniowych emitowała lekcje tak, aby mogli w nich brać uczniowie przebywający w domach.  

Od wczoraj obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji, iż przedszkolom oraz szkołom niepublicznym należy się pełna dotacja za okres braku zajęć.

Urząd Miasta Sopotu

Miasto zakupi zapas maseczek i rękawiczek ochronnych, które przekaże służbom dbającym o nasze bezpieczeństwo każdego dnia. Szkolimy naszych pracowników, na co dzień pracujących w różnych wydziałach, aby w razie potrzeby mogli się wzajemnie zastępować. Nadal pracujemy w trybie tydzień/tydzień.

Seniorzy 

System teleopieki KWIDO został tymczasowo wstrzymany. 40 osób jest objętych stałym monitoringiem telefonicznym. Uniwersytet SWPS - partner merytoryczny projektu -  publikuje aktywności dla seniorów na youtube.pl

Branża turystyczna / najem krótkoterminowy

Z interpretacji prawnych rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wynika, że od 20 marca 2020 roku zakaz najmu krótkotrwałego został zniesiony.

Przesuwamy część środków z organizacji wydarzeń (np. majówka) na działania promocyjne  miasta, aby wspólnie z Sopocką Organizacją Turystyczną wspomóc branżę turystyczną po epidemii.

Molo

Na razie molo pozostaje dostępne. W przypadku słonecznej pogody w weekend molo zostanie  zamknięte. W tej chwili monitorujemy sytuację. Służby na bieżąco apelują do spacerujących o powrót i pozostanie w domu.

Bezdomni

Sopocki MOPS w ścisłej współpracy z innymi służbami miejskimi stale monitoruje sytuację osób potrzebujących, w tym również osób bezdomnych, zapewniając im niezbędne wsparcie. Miasto Sopot od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które zapewniają na zlecenie miasta nocleg oraz wyżywienie dla osób bezdomnych. W siedzibie Caritas osoby bezdomne korzystają z posiłków oraz kąpieli. Tam również mogą otrzymać czystą odzież. Stołówka Caritas funkcjonuje codziennie. Przy wydawaniu posiłków zachowane są szczególne środki ostrożności. Do środka wpuszczanych jest po kilka osób, które siadają w odstępach min. 1,5 m. Z posiłków korzysta ok. 60 osób dziennie.

Osoby bezdomne mogą nadal korzystać z pomocy autobusu SOS. W godz. 19.15-20.00, na ul. Bohaterów Monte Cassino w pobliżu kościoła św. Jerzego z autobusu wydawana jest zupa na wynos, ale ograniczona została możliwość opatrywania ran. Nie można natomiast skorzystać z transportu do noclegowni. Apelujemy do osób bezdomnych, aby nie opuszczali miejsc noclegowych, w których się znajdują. Straż Miejska dystrybuuje wśród bezdomnych ulotki z informacjami dotyczącymi zagrożenia koronawirusem. 

Dla przedsiębiorców

Prosimy o składanie wniosków. Informujemy, że osoby które nie prowadzą działalności nie będą także ponosić kosztów odbioru odpadów – szczegóły na www.sopot.pl.

Apel o przełożenie terminu wyborów

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich Prezydent Miasta wystosował apel do Państwowej Komisji Wyborczej o przełożenie terminu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.

Policja przypomina

Policjanci przypominają, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. Policjanci w takiej sytuacji informują ponadto Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 tys. zł. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

Tylko ostatniej doby policjanci skontrolowali w Sopocie 140 adresów osób przebywających na kwarantannie.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 22 marca 2020 r.

Najem krótkoterminowy

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia  epidemicznego z dnia 14.03.2020 roku jednoznacznie wymieniało najem krótkoterminowy jako działalność zabronioną. Tymczasem obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie odnosi się do tej kwestii. W związku z pytaniami od mieszkańców i osób zajmujących się taką działalnością, prezydent Sopotu zwrócił się do Wojewody Pomorskiego o jednoznaczną wykładnię obowiązującego rozporządzenia – czy można wynajmować na krótki czas czy jest to zabronione.  

Place zabaw

Mimo szerokiej informacji o zamknięciu placów zabaw, wielu rodziców nadal korzystało z placu w Parku Północnym. W związku z tym teren został ogrodzony taśmą.  

Straż Miejska

Straż Miejska prowadzi działania informacyjne z wykorzystaniem megafonu. Patrole informują w języku polskim i angielskim o wprowadzonym stanie epidemii i apelują do spacerujących aby wrócili do domów i tam pozostali.

Przedsiębiorcy

Przygotowujemy specjalny pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Analizujemy na bieżąco wnioski, które do nas wpływają.

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

Nowość! od poniedziałku, 23 marca, ustalenia sopockiego sztabu Kryzysowego na żywo.

Od poniedziałku do piątku (a także w weekendy, jeśli będzie tego wymagać sytuacja) o godzinie 15.00, na żywo, prezydent Sopotu i wiceprezydenci podsumują sytuację w mieście, zrelacjonują posiedzenia sopockiego sztabu kryzysowego i odpowiedzą na pytania mieszkańców.

Pytania dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta i jednostek miejskich, aktualnej sytuacji w mieście, możliwości otrzymania pomocy i inne prosimy przesyłać na adres:
przepisnasopot@sopot.pl.

W poniedziałek, 23 marca br., na pytania odpowie Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. Zapraszamy do oglądania i słuchania na Fb.com/MiastoSopot.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 21 marca 2020 r.

Praca Urzędu Miasta

Urząd nadal pozostaje zamknięty. Podjęliśmy decyzję o pracy w systemie dwuzmianowym tydzień/tydzień, tj. pracownicy, którzy pracują w pierwszym tygodniu w urzędzie, w drugim pracują zdalnie. Pracownicy z pierwszego tygodnia nie mają bezpośredniego kontaktu z pracownikami z tygodnia drugiego.

Sanatoria 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii sopockie sanatoria zawieszają działalność. Placówki nie będą udzielać żadnych świadczeń, także tych ambulatoryjnych. Zabiegi zwieszono w trybie natychmiastowym. Kuracjusze informację o konieczności opuszczenia sanatoriów otrzymali dziś rano. W miarę możliwości muszą wyjechać do poniedziałku (włącznie). Jednocześnie pracownicy placówek będą udzielać kuracjuszom wszelkiej pomocy, która ułatwi im bezpieczny i sprawny powrotu do domu.

Sopockie sanatoria zgodnie z wcześniejszym zgłoszeniem do wojewody pomorskiego stają się miejscami do wykorzystania jako miejsca kwarantanny. Placówki utrzymują gotowość.  

Edukacja

Analizujemy zapotrzebowanie na sprzęt ze strony uczniów i nauczycieli oraz sprawdzamy aktywność uczniów i nauczycieli w nauczaniu zdalnym. 

W związku z obowiązkiem realizacji nauczania w zakresie podstawy programowej czekamy na rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie. Na razie szkoły pracują jak do tej pory.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Stale analizujemy potrzeby sopocian: rodzin, samotnych, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Sprawdzamy dodatkowe możliwości w kwestii przygotowania i dowożenia posiłków. 

MOPS zgłasza potrzebę dodatkowego personelu do obsługi osób potrzebujących, wsparcia asystentów osób z niepełnosprawnością. Analizujemy możliwości przegrupowania osób, które w danym tygodniu nie pracują zdalnie.

Po raz kolejny apelujemy o pozostanie w domach. Tylko tak możemy ochronić siebie i bliskich.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 20 marca 2020 r.

Podczas posiedzenia sztabu 20 marca, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, podjęte zostały kolejne ważne decyzje dotyczące pracy Urzędu Miasta i funkcjonowania jednostek miejskich.

Urząd Miasta Sopotu

Podjęto decyzję o nowych zasadach pracy w Urzędzie Miasta – pracownicy zostaną podzieleni na dwie ekipy, które nie będą miały ze sobą styczności. W tych grupach pracownicy będą pracowali w systemie tydzień na tydzień.

W weekendy każde pomieszczenie w Urzędzie ma być ozonowane. Ozonowanie obejmie również samochody służbowe.

Wprowadzony zostaje zakaz wyjść w godzinach pracy – nie będą odbywać się wizje w terenie, a spotkania służbowe poza budynkiem możliwe wyłącznie po uzgodnieniu z przełożonym.

Wydział Lokalowy 

Podwyżki czynszu w komunalnych lokalach mieszkalnych zostają zawieszone na okres 1 roku (miały teraz wejść w życie).

Straż Miejska

Przeorganizowana zostanie praca dyżurki Straży Miejskiej, aby docelowo funkcjonariusze różnych dni i zmian nie mieli ze sobą styczności. Praca odbywać się będzie w systemie tydzień na tydzień.

Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zgłosiło gotowość do oddelegowania pracowników do pracy ze Strażą Miejską. Komendant SM potwierdził, że jest możliwość włączenia ratowników sopockiego WOPR do wspólnych patroli.

Zawieszone zostają wywiady środowiskowe, a patrole realizowane są jedynie w radiowozach. Funkcjonariusze wyposażeni zostali w maseczki oraz kombinezony.

ERGO ARENA

Na boisku oraz Skate Parku została zawieszona tabliczka, informująca o tym, że nie jest zalecane korzystanie z urządzeń. Prosimy o poważne potraktowanie tego zalecenia.

Zarząd Dróg i Zieleni

Cmentarz - utrzymane zostają zasady: pogrzeby rozpoczynają się przed kaplicą. Biuro pozostaje zamknięte, sprawy pogrzebów ustalane są wyłącznie po umówieniu telefonicznym.

Inwestycje i roboty drogowe zaplanowane na najbliższy czas, realizowane są wg. harmonogramów.

Zdecydowano o wyłączaniu świateł na boiskach i placach zabaw, ze względu na zbierające się w tych miejscach grupy młodzieży.

MOPS

Sopockie WOPR zadeklarowało chęć pomocy. Niektórzy ratownicy mogliby być delegowani do opieki nad osobami starszymi czy wykonania prostych zabiegów, typu zmiana opatrunku. Służby miejskie analizują prawne możliwości.

Wszystkie osoby przebywające na kwarantannie otrzymują prowiant przez cały tydzień.

Obecnie MOPS dostarcza 60 obiadów do osób starszych, chorych, potrzebujących.


Wydział Zdrowia

Na wniosek Naczelnik Wydziału Zdrowia zwiększone zostały środki na pomoc pielęgniarską. MOPS nie ma na razie zgłoszeń odnośnie problemów z opieką w domach czy zabiegami pielęgniarskimi.

W przypadku, gdy pracownicy MOPS-u lub ratownicy sopockiego WOPR-u otrzymają zgłoszenie, że konieczna jest pomoc pielęgniarska w postaci np. zmiany opatrunku, pielęgnacji odleżyn, stomii, cewnika itp., w pierwszej kolejności pacjent powinien otrzymać zlecenie od lekarza rodzinnego na wykonanie tych czynności przez pielęgniarkę środowiskową. Każdy lekarz rodzinny powinien taką osobę zatrudniać. Jeżeli jednak, co zdarza się coraz częściej, pielęgniarka jest na zwolnieniu lekarskim, opiece, odbywa kwarantannę itp., prosimy o zgłaszanie takich przypadków do Wydziału Zdrowia UMS, tel.: 58 52 13 686. Chorzy ci, zostaną objęci opieką pielęgniarską długoterminową. Konieczne w takim przypadku jest skierowanie od lekarza rodzinnego o objęcie pielęgniarską opieką długoterminową wskazanego pacjenta. Lekarze znają tę procedurę, ponieważ program jest prowadzony w naszym mieście od kilku lat.

Pozostałe

Sopocki rynek – pomimo decyzji o zamknięciu rynku, sprzedawcy rozstawiali się dzisiaj przed terenem targowiska. Interweniowała Straż Miejska. Zgodnie z kategorycznym zaleceniem Sanepidu, decyzją prezydenta Sopotu rynek został zamknięty! Należy pamiętać, że miejsca sklepowe objęte są dużo większym rygorem (mała liczba sprzedawców, samoobsługa, szyby z pleksi, płatność bezgotówkowa), wobec czego ryzyko zakażenia jest tam dużo mniejsze.

Miasto zbiera wnioski od przedsiębiorców w sprawie udzielenia im pomocy. Wnioski będą rozpatrywane do końca przyszłego tygodnia. Ze względu na to, że wielu przedsiębiorców wynajmuje lokale prywatnie, a nie od gminy, trzeba będzie zastanowić się nad sprawiedliwym ale jednocześnie zgodnym z prawem, systemem wsparcia.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 18 marca 2020 r.

Miejsca do kwarantanny, procedury online, w tym możliwość zorganizowania sesji Rady Miasta w tym trybie, ciepłe posiłki dla potrzebujących i sytuacja uczniów w czasie pandemii zdominowały posiedzenie sztabu kryzowego w Sopocie, które odbyło się 18 marca.

Po przewodnictwem Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydent Sopotu, ze zdalnym udziałem prezydenta Jacka Karnowskiego oraz wiceprezydenta Marcina Skwierawskiego odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z pandemią koronowirusa. Podczas telekonferencji zapadły następujące ustalenia:

Edukacja

Wydział Oświaty UMS przy wsparciu dyrektorów placówek oświatowych zbiera informacje, w jaki sposób realizowana jest nauka online w sopockich szkołach. Sprawdzamy ilu uczniów realizuje zlecony zdalnie przez nauczycieli materiał, czy wszyscy nauczyciele dysponują sprzętem niezbędnym do przeprowadzania zajęć. Do końca tygodnia ma powstać raport z udziału uczniów oraz aktywności nauczycieli. W systemie Librus uczniowie otrzymują materiał do powtórek, od teraz również rodzice będą informowani co danego dnia miało być powtarzane. Zamknięcie placówek oświatowych może potrwać dłużej, niż pierwotnie zakładano. Przygotowujemy się więc do decyzji o wprowadzeniu zajęć obejmujących nie tylko powtórki, ale także nowy materiał online. Szkoły przygotowują się do tego przede wszystkim pod względem technologicznym.

W szkołach i placówkach edukacyjnych dyżurują pracownicy administracji, z którymi można się skontaktować mailem lub telefonicznie.

Nauczyciele i inny pracownicy oświaty zostali zobligowani do informowania organów prowadzących o innych, pozaedukacyjnych potrzebach uczniów, np. konieczności wsparcia psychologa, potrzebie dowiezienia ciepłego posiłku itp. Niestety dotyczy to wyłącznie dzieci, które mieszkają na terenie Sopotu. Jeśli jednak nauczyciel otrzyma sygnał, że jest poważny problem z jego uczniem nie mieszkającym w granicach administracyjnych gminy, niezwłocznie zawiadamiany będzie właściwy dla miejsca zamieszkania ośrodek pomocy społecznej.

Przedszkola będą rozsyłać propozycje różnych zabaw i zajęć edukacyjnych wspierających opiekę nad dzieckiem i aktywizujących jego wielokierunkowy rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny. Propozycje zabaw i gier będą przesyłane rodzicom na pośrednictwem platformy komunikacyjnej i-przedszkole, znajdą się na stronach internetowych placówek i – niebawem– na stronie miasta.

Do 30 kwietnia wydłużony został termin złożenia wniosku wraz z niezbędną dokumentacją o przyjęcie do przedszkola samorządowego.

Ciepłe posiłki

Ciepłe posiłki dowożone są już do 60 osób i rodzin w Sopocie. Tą formą wsparcia, prócz osób samotnych i seniorów, objęte są także rodziny z dziećmi, które w ramach pomocy społecznej otrzymywały ciepły posiłek w szkole.

Sopocki MOPS ustalił z przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Państwowej Straży Pożarnej procedury zaopatrzenia w żywność osób kierowanych na kwarantannę.

Działania online

Tworzona jest procedura, która umożliwi prace komisji i sesje Rady Miasta w trybie niestacjonarnym. Pracują nad tym informatycy oraz prawnicy urzędu, aby decyzje podjęte w oparciu o nowe technologie miały status obowiązującego prawa miejscowego. O postępach prac informować będziemy na bieżąco.

Miejsca na kwarantannę

Przedstawiciele Urzędu Miasta Sopotu oraz sopockiego sanepidu wizytowali dzisiaj, zgłoszone wcześniej do wojewody pomorskiego, miejsca kwarantanny zbiorowej. Sopot przygotował około 50 miejsc w dwóch obiektach. Ustalono procedury i zapotrzebowanie na środki ochrony personelu.

W razie potrzeby, w późniejszym terminie, na miejsca kwarantanny przeznaczone będą sopockie sanatoria, po zakończeniu wciąż trwających w nich turnusów.   

Place zabaw, siłownie zewnętrzne i skateparki

Przed weekendem na miejskich placach zabaw pojawiły się tablice z informacją, aby z nich nie korzystać. Takie tabliczki zostaną także zamontowane na skateparku na Brodwinie. Prośby te sukcesywnie będą montowane na pozostałych urządzeniach siłowni zewnętrznych (są to tereny otwarte, bez ogrodzenia).

Zakład Oczyszczania Miasta

W celu zapewnienia stałego odbioru odpadów z terenu miasta wprowadzane są procedury maksymalnego ograniczania kontaktu pomiędzy ekipami wywozowymi. Obsługa mieszkańców odbywa się bez kontaktu bezpośredniego.

Przaca Urzędu Miasta

Przypominamy, że od piątku, 13 marca urząd jest nieczynny dla interesantów. Nie oznacza to jednak, że przerywa pracę. Kontakt z urzędnikami wciąż jest możliwy poprzez profil zaufany, internet i telefon. Apelujemy do mieszkańców, aby korzystali z tych możliwości załatwiania spraw, szczególnie spraw pilnych.

Kancelaria Urzędu nie przyjmuje interesantów. O ile jest taka konieczność, dokumenty prosimy pozostawić przy wejściu w skrzynce podawczej (po uprzednim włożeniu ich do dostępnych na miejscu kopert).

Bez ograniczeń mieszkańcy Sopotu (gdy zdarzenie nastąpiło w Sopocie) mogą załatwić następujące sprawy:

 • sporządzenie aktu zgonu (USC, tel. 58 521 36 91 lub 58 521 36 92),
 • sporządzenie aktu urodzenia (USC, tel. 58 521 36 91 lub 58 521 36 92),
 • wydanie dowodów osobistych (Wydział Obywatelski, tel. 58 521 37 11).

W związku z zaistniałą trudną sytuacją dopuszczona jest możliwość rejestracji pojazdów nowych, kupionych od dealera oraz aut sprowadzonych z zagranicy tylko przez przedsiębiorcę, który siedzibę ma na terenie Sopotu lub przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą, którego miejsce zamieszkania jest na terenie Sopotu. W przypadku osób fizycznych rejestracja nowego pojazdu lub pojazdu sprowadzonego możliwa będzie po uprzednim umówieniu przez telefon. Dokumenty można składać w skrzynce podawczej przy wejściu do urzędu, po uprzednim włożeniu ich do kopert, z adnotacją: Referat Komunikacji. Tablice rejestracyjne należy włożyć do drugiej skrzynki. 

 

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego 16 marca 2020 r.

Pod przewodnictwem Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydent Sopotu, 16 marca odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne posiedzenia sztabu odbywają się w zmienionej formule, czyli za pośrednictwem nowych technologii.

Poniżej przestawiamy ustalenia sztabu:

Pogotowie w Sopocie

By do minimum ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, dyrektor SP ZZOZ Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie podjął decyzje o czasowym zawieszeniu udzielania świadczeń zdrowotnych w poradni ortopedycznej, poradni urologicznej, poradni medycyny pracy oraz w ambulatorium chirurgicznym od 16 do 31 marca 2020 włącznie.

Tel. kontaktowy (całodobowy): 58 555 81 13

 • Poradnia ortopedyczna – ograniczona do przypadków pilnych
 • Poradnia urologiczna – nieczynna
 • Ambulatorium chirurgiczne – nieczynne
 • Poradnia medycyny pracy – ograniczona do przypadków pilnych

Cmentarz

W związku z zagrożeniem epidemicznym biuro Cmentarza Komunalnego zostało zamknięte do odwołania. Wizytę związaną z organizacją pogrzebu należy umówić dzwoniąc pod nr tel. 58 551 03 50 lub mailowo: biuro@cmentarz.sopot.pl.

Aby zapobiegać gromadzeniu się wielu osób w niewielkich pomieszczeniach zamknięta będzie również Kaplica Cmentarza Komunalnego.

Uroczystości żałobne i pogrzebowe rozpoczynać się będą przed kaplicą i kontynuowane będą tylko na miejscu pochówku.

Rynek sopocki

Od jutra, czyli od 17 marca, działają tylko i wyłącznie sklepy spożywcze (z żywnością!!!) oraz sklepy z  artykułami chemicznymi i drogeryjnymi. Nie funkcjonuje sprzedaż z lad/ław/samochodów. 

Parkowanie w mieście

W celu wymuszenia rotacji miejsc, funkcjonuje nadal strefa płatnego parkowania. Parkometry są odkażane dwa razy w ciągu dnia. Prosimy jednak o korzystanie z płatności mobilnych.

Toalety w mieście

Zamknięta zostaje toaleta na ul. Bohaterów Monte Cassino. Działają wyłącznie toalety bezobsługowe, które dwa razy w ciągu dnia są dezynfekowane.

Przejscia dla pieszych

Od dzisiaj w Sopocie nie ma potrzeby uruchamiania ręcznie sygnalizatorów na przejściach dla pieszych. Programy sygnalizacyjne zostały przełączone w tryb zapewniający automatyczne wyświetlanie zielonego światła dla pieszych.

MOPS

Obecnie MOPS wraz z Caritas dowozi ciepłe posiłki do 46 osób w mieście. 

MOPS na bieżąco realizuje wypłatę świadczeń. Świadczeniobiorcy proszeni są o zakładanie kont bankowych (pomagają w tym pracownicy MOPS), a w celu obsługi tych, którzy nie chcą konta w banku, wprowadzono śluzy w dostępie do kasy.

Informujemy również, że sytuacja osób bezdomnych w naszym mieści jest na bieżąco monitorowana przez sopocki MOPS. Nikt w Sopocie nie pozostaje bez opieki.

Kuracjusze

W sopockich sanatoriach przebywa łącznie około 700 kuracjuszy. Ich turnusy kończą się 30 marca i 1 kwietnia.

Gastronomia

Przypominamy, że na stronie miasta aktualizowana jest na bieżąco lista lokali gastronomicznych, które prowadzą sprzedaż posiłków z dowozem lub odbiorem własnym.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...