W Sopocie powstają przyłbice ochronne

Przyłbice ochronne dla personelu medycznego.
Fot. materiały UMS

Licealiści z Sopotu i Gdańska wytwarzają przyłbice ochronne z użyciem drukarek 3D. Inicjatywę wsparło Miasto Sopot, które użyczyło lokalu przy ul. Wejherowskiej. Ponad pięćset przyłbic które udało się do tej pory zbudować trafiło już do personelu medycznego m.in. szpitali w Gdyni i Elblągu. Zamówienia płyną nawet z końca Polski.

Mike Ryan, Kacper Falkiewicz i Nicolas Rauber są uczniami trójmiejskich szkół i kolegami z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, w którym trenują windsurfing. Wszyscy trzej to pasjonaci nowych technologii i druku 3D. Akcję drukowania przyłbic „Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D” (to również nazwa profilu na FB) rozpoczęli 22 marca br., wykorzystując trzy drukarki we własnych domach. Inicjatywę wsparły osoby prywatne i instytucje. Kolejne urządzenia zakupiła Fundacja św. Patryka i udostępniły licea do których uczęszczają młodzi ludzie – III LO w Gdyni i Gdańskie Liceum Autonomiczne. Obecnie pracuje 9 drukarek, 5 z nich wytwarza elementy przyłbic w lokalu użyczonym przez miasto, przy ul. Wejherowskiej 1 w Sopocie.

- Każda taka inicjatywa jest cenna, gdyż sytuacja z zaopatrzeniem w środki ochrony osobistej jest zła - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Jeśli nie zapewnimy należytej ochrony pracownikom medycznym, doprowadzimy do prawdziwej katastrofy. Szpitale będę pełne pacjentów, ale nie będzie żadnego personelu. Dlatego od razu odpowiedzieliśmy na apel młodych ludzi. Gratuluję im odpowiedzialności i bezinteresowności - dodała wiceprezydent.

Sam wydruk to nie wszystko. Po wydrukowaniu opaski łączy się ją śrubkami ze specjalnie dociętą sztywną folią i gumą. Dopiero wtedy przyłbica jest kompletna. Młodzi ludzie montują sprzęt całymi rodzinami.

Do dziś, w ciągu tygodnia, licealistom udało się wyprodukować ponad 500 gotowych przyłbic.  Wszystkie zostały nieodpłatnie przekazane lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. Trafiły m.in. do Szpitala Morskiego w Gdyni i Szpitala Miejskiego w Elblągu. W maski zostali również wyposażeni ratownicy ze Stowarzyszenia Grupa Ratownicza ALFA. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Pojawiły się kolejne zgłoszenia, m.in. od Centrum Medycznego Medicover, nawiązano rozmowy ze Szpitalem Wojewódzkim w Gdańsku, a także ze szpitalem w Nowym Sączu.

Inicjatorzy akcji “Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D:

  • Mike Ryan, mieszkaniec Sopotu, uczeń III LO w Gdyni, pasjonat druku trójwymiarowego, kierownik szkolnej pracowni druku 3D. Od półtora roku zajmuje się rozwojem innowacyjnego urządzenia endoskopowego jego autorstwa, które poddane zostało procedurze patentowej. Maturzysta, przyszły inżynier biomedyczny.
  • Kacper Falkiewicz, uczeń III LO w Gdańsku, w klasie o profilu matematyczno-geograficznym, pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Interesuje się technologią, wydrukiem 3D i rozwojem osobistym. Angażuje się w różne inicjatywy społeczne.
  • Nicolas Rauber, mieszkaniec Sopotu, uczęszcza do Gdańskiego Liceum Autonomicznego, do 1 klasy matematyczno fizycznej, pasjonat druku trójwymiarowego. Od zawsze pomaga i uczestniczy w różnych inicjatywach i projektach.
  • oraz wielu, wielu innych, którzy pomagają przy produkcji, transporcie i składaniu masek. 

Dzięki staraniom tak wielu osób i wsparciu instytucji, akcja zapoczątkowana przez 3 licealistów ma szansę pomóc tysiącom ludzi. Każdy może w tym trudnym czasie pomóc, wpłacając pieniądze na stworzoną w tym celu zbiórkę https://zrzutka.pl/9ra4uw. Za zebrane środki kupione będą kolejne drukarki oraz materiały eksploatacyjne.

Serdecznie dziękujemy, w imieniu tych, którzy codziennie walczą o ludzkie życie.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...