Zostańmy w domach!

Tabliczka o zamknięciu placu zabaw wisi na ogrodzeniu
Fot. Fotobank.PL/UMS

Ponawiamy apel do mieszkańców Sopotu o pozostanie w domach i poważne traktowanie surowych zaleceń dotyczących poruszania się. Od tego zależy zdrowie i życie nas wszystkich.

W sobotę, przy pięknej pogodzie, sporo osób spacerowało po alejkach nadmorskich, plaży, w lesie, a także w centrum miasta. Zdarzały się nawet próby przechodzenia przez bariery zamykające dostęp do molo. Sopocka Straż Miejska, podobnie jak Policja, konsekwentnie kontroluje przestrzeganie rozporządzenia ministra zrowia. Nieprzestrzegającym zaleceń grożą surowe kary.

Nie zamykamy miasta

– Sprawdzamy zwłaszcza miejsca, które zostały zamknięte decyzją prezydenta Sopotu, jak place zabaw, skateparki czy sopockie molo – mówi Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie.

Namawiamy do poważnego traktowania obowiązujących nakazów i do nie wychodzenia z domów. W razie pilnej konieczności wyjścia prosimy o zasłanianie twarzy. Jeśli nie maseczką, to szalikiem czy chustą, które wypierzemy po powrocie w gorącej wodzie.

Prezydent Sopotu zaapelował też do mieszkańców miasta o nie rozpowszechnianie pojawiających się nieprawdziwych informacji, które nie tylko wprowadzają w błąd, ale mogą wywołać panikę.

– Jedną z nich jest ta o rzekomym zamykaniu miast – mówi prezydent Jacek Karnowski. – Żadne miasto w Polsce nie jest zamknięte. Wszelkie decyzje na ten temat podejmują władze państwowe – dodaje prezydent Sopotu.

Kwarantanna domowa

Dzielnicowi, policjanci ruchu drogowego i prewencji sopockiej komendy codziennie kontrolują ponad 200 osób objętych kwarantanną domową. Zdecydowana większość mieszkańców przestrzega zasad kwarantanny, niestety w ostatnich dniach mundurowi odnotowali jeden przypadek jej naruszenia. Funkcjonariusze pod jednym z adresów nie zastali osoby objętej zaleceniem służby sanitarnej i nie udało się nawiązać z nią kontaktu telefonicznego. W tej sprawie policjanci wszczęli już czynności. Przypominamy, że jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! Za złamanie tego obowiązku narażamy się na postępowanie w sprawie o wykroczenie oraz przestępstwo narażenia zdrowia i życia innych osób. 

Policjanci zachęcają też osoby przebywające na kwarantannie do korzystania z aplikacji „Kwarantanna Domowa”. Jest to bardzo prosta i intuicyjna aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Dzięki niej nie trzeba angażować dodatkowych służb do tych działań.

Wszelkie informacje dotyczące sytuacji w mieście są na bieżąco publikowane na stronie sopot.pl. Codziennie o godz. 15.00 na sopockim profilu FB, a także na profilach prezydenta i wiceprezydentów, na żywo podajemy informacje o postanowieniach sztabu kryzysowego i odpowiadamy na pytania mieszkańców.

Dziś hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Zostańmy w domach dla naszego wspólnego dobra. Tylko tak możemy chronić siebie i swoich bliskich!

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...